Քրեական ենթամշակույթի հանցակազմերով առաջին քրեական գործը 12 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան
Ավարտվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության հետևողական հսկողության ներքո ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում 2020թ. մարտի 13-ին քրեական ենթամշակույթին վերաբերող հանցակազմերով հարուցված, հետագայում ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության վարչությունում քննված քրեական գործի նախաքննությունը:
Նախնական քննության ընթացքում իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ՀՀ ԱԱԾ և ՀՀ ոստիկանության ուժերի կողմից ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Ա. Մ.-ն, 1999թ. քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց կողմից «թագադրվելով», ստացել է «օրենքով գողի»` քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ՝ քրեական աշխարհում հայտնի դառնալով որպես «Արսեն Երևանսկի» կամ «Արսենչիկ», և հանդիսանալով քրեական աստիճանակարգությամբ ու միջանձնային հիերարխիկ հարաբերություններով օժտված քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման անդամ:
2020թ. փետրվարի 22-ի դրությամբ շարունակելով պահպանել «օրենքով գողի» քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակը՝ նա ղեկավարել է քրեական ենթամշակութ կրող խմբավորում` կատարելով դրա կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանն ուղղված գործողություններ: Մասնավորապես, նա իր անօրինական ազդեցությունն օգտագործել է մասնավոր հարցերին առնչվող վեճերը /խնդիրները/ լուծելու և անօրինական օգուտ ստանալու, ինչպես նաև քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կողմից սահմանված և ճանաչված վարքագծի կանոններ խախտած անձին քրեակատարողական հիմնարկում համապատասխան վերաբերմունքի արժանացնելու նպատակով այդ անձի վերաբերյալ տեղեկություններ պարզելու համար՝ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման ամդամներ հանդիսացող և դրա կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանը ներգրավված տարբեր անձանց տալով հանձնարարություններ:
Իրենց հերթին, տարբեր անձինք, վերջինիցս ստանալով և կատարելով քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանն ուղղված գործողություններ կատարելու մասին հանձնարարությունները, մասնակցել են քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը, ինչպես նաև ներգրավված են եղել դրա կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանը:
Նշված առերևույթ հանցավոր արարքները կատարելու համար քրեական աշխարհում հայտնի «օրենքով գողի կարգավիճակ ունեցող «Արսեն Երևանսկի» կամ «Արսենչիկ» մականվամբ Ա. Մկ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.2-րդ հովածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու կամ ղեկավարելու համար:
Քրեական հեղինակություն համարվող «Բասար» մականունով Ա. Մե.-ին քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելու կամ դրա հետապնդած նպատակների իրականացմանը ներգրավված լինելու, կամ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման հավաքներ կազմակերպելու կամ դրանց մասնակցելու համար մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով:
Մեկ անձին՝ «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղերից մեկի ղեկավարին, մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.3-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանը ներգրավված լինելու համար:
6 անձի քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանը ներգրավվելու համար մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.3-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ 3 անձի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.4-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման մասնակցին կամ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձին՝ նրա անօրինական ազդեցությունն օգտագործելու միջոցով նյութական կամ ոչ նյութական օգուտ կամ այլ առավելություն ստանալու կամ իրական կամ ենթադրյալ իրավունքներն իրականացնելու նպատակով դիմելու համար:
Վերոնշյալ անձանցից երեքի, այդ թվում Ա. Մկ.-ի և Ա. Մե.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:
Սեպտեմբերի 9-ին նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործը՝ ըստ մեղադրանքի 12 անձի, ուղարկել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննության առնելու համար:

The first criminal case with indictment on criminal subculture against 12 people has been sent to the court
The preliminary investigation of the criminal case initiated in the Investigative Department of the National Security Service of the RA on 13 March 2020 and investigated in the Department of CSI of the Investigative Committee under proper control of the RA general Prosecutor’s Office was completed.
In the result of large-scale investigative and other judicial actions carried out during the preliminary investigation by the RA NSS and complex operative-investigative measures undertaken by the RA Police, it was substantiated that A. M. beeing "crowned" in 1999 by persons with high criminal status, received status of "thief in law", becoming known in the criminal world as "Arsen Yerevansky" or "Arsenchik", being a member of a criminal subculture with criminal ranks and interpersonal relations.
As of February 22, 2020, continuing to maintain the highest status of "thief in law" he led a criminal subculture group. In particular, he used his illicit influence to resolve disputes (problems) related to private matters, to obtain illicit gain, as well as to identify a person who violated the rules of conduct established by a criminal subculture in a penitentiary institution. Giving assignments to different people involved in the implementation of the goals pursued by it, who are members of the group.
In their turn, various individuals, receiving instructions from the latter and carrying out actions aimed at achieving the objectives of the criminal subculture group, participated in the criminal subculture group, as he was involved in the implementation of the goals.
“Arsen Yerevansky” or "Arsenchik", known in the criminal world as “a thief in law”, MK was charged under Article 223.2, Part 2, Point 5 of the RA Criminal Code for committing the above-mentioned criminal acts, for creating or leading a criminal subculture group.
A. Me., with the nickname "Basar", who is considered to be a criminal authority was charged under Article 223.3, Part 2, Point 5 of the RA Criminal Code for participating in a criminal subculture group or being involved in the implementation of its objectives, or organizing or participating in meetings of the criminal subculture group. A person, the head of a branch of "Sevan National Park" SNCO, was charged with Article 223.3, Part 3, Point 2 of the RA Criminal Code for abusing his official position and being involved in the commitments of criminal subculture group.
6 persons were charged with involvement in commitments of criminal subculture group under were charged under Article 223.3, Part 1 of the RA Criminal Code, and 3 people were charged with participating in a criminal subculture group under Article 223.4, Part 1 of the RA Criminal Code.
Detention as a preventive means was chosen against three of the above-mentioned people, including A. Mk. and A. Me.
On September 9, the prosecutor supervising over the legality of the preliminary investigation affirmed the indictment against 12 people and the case was sent to the Court of First Instance of Yerevan City for further examination.