Քրեական ենթամշակույթի հանցակազմերով առաջին քրեական գործը 12 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան
Ավարտվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության հետևողական հսկողության ներքո ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում 2020թ. մարտի 13-ին քրեական ենթամշակույթին վերաբերող հանցակազմերով հարուցված, հետագայում ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության վարչությունում քննված քրեական գործի նախաքննությունը:
Նախնական քննության ընթացքում իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ՀՀ ԱԱԾ և ՀՀ ոստիկանության ուժերի կողմից ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Ա. Մ.-ն, 1999թ. քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց կողմից «թագադրվելով», ստացել է «օրենքով գողի»` քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ՝ քրեական աշխարհում հայտնի դառնալով որպես «Արսեն Երևանսկի» կամ «Արսենչիկ», և հանդիսանալով քրեական աստիճանակարգությամբ ու միջանձնային հիերարխիկ հարաբերություններով օժտված քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման անդամ:
2020թ. փետրվարի 22-ի դրությամբ շարունակելով պահպանել «օրենքով գողի» քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակը՝ նա ղեկավարել է քրեական ենթամշակութ կրող խմբավորում` կատարելով դրա կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանն ուղղված գործողություններ: Մասնավորապես, նա իր անօրինական ազդեցությունն օգտագործել է մասնավոր հարցերին առնչվող վեճերը /խնդիրները/ լուծելու և անօրինական օգուտ ստանալու, ինչպես նաև քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կողմից սահմանված և ճանաչված վարքագծի կանոններ խախտած անձին քրեակատարողական հիմնարկում համապատասխան վերաբերմունքի արժանացնելու նպատակով այդ անձի վերաբերյալ տեղեկություններ պարզելու համար՝ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման ամդամներ հանդիսացող և դրա կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանը ներգրավված տարբեր անձանց տալով հանձնարարություններ:
Իրենց հերթին, տարբեր անձինք, վերջինիցս ստանալով և կատարելով քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանն ուղղված գործողություններ կատարելու մասին հանձնարարությունները, մասնակցել են քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը, ինչպես նաև ներգրավված են եղել դրա կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանը:
Նշված առերևույթ հանցավոր արարքները կատարելու համար քրեական աշխարհում հայտնի «օրենքով գողի կարգավիճակ ունեցող «Արսեն Երևանսկի» կամ «Արսենչիկ» մականվամբ Ա. Մկ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.2-րդ հովածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու կամ ղեկավարելու համար:
Քրեական հեղինակություն համարվող «Բասար» մականունով Ա. Մե.-ին քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելու կամ դրա հետապնդած նպատակների իրականացմանը ներգրավված լինելու, կամ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման հավաքներ կազմակերպելու կամ դրանց մասնակցելու համար մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով:
Մեկ անձին՝ «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղերից մեկի ղեկավարին, մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.3-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանը ներգրավված լինելու համար:
6 անձի քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կողմից հետապնդվող նպատակների իրականացմանը ներգրավվելու համար մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.3-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ 3 անձի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.4-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման մասնակցին կամ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձին՝ նրա անօրինական ազդեցությունն օգտագործելու միջոցով նյութական կամ ոչ նյութական օգուտ կամ այլ առավելություն ստանալու կամ իրական կամ ենթադրյալ իրավունքներն իրականացնելու նպատակով դիմելու համար:
Վերոնշյալ անձանցից երեքի, այդ թվում Ա. Մկ.-ի և Ա. Մե.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:
Սեպտեմբերի 9-ին նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործը՝ ըստ մեղադրանքի 12 անձի, ուղարկել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննության առնելու համար:

Первое уголовное дело по составам уголовной субкультуры в отношении 12 лиц с обвинительным заключением направлено в суд
Завершилось предварительное следствие по уголовному делу, расследованному в Управлении по расследованию ОВД Следственного комитета РА, возбужденному 12-го марта 2020г. по составам преступления, относящимся к уголовной субкультуре.
Совокупностью доказательств, собранных в результате эффективных комплексных оперативно- розыскных мероприятий, проведенных СНБ РА и Полицией РА в ходе предварительного следствия, было обосновано, что А.М., будучи «коронован» лицами, имеющими наивысший статус в криминальной иерархии в 1999г., получил наивысший статус в криминальной иерархии «вора в законе» под именем «Арсен Ереванский» или «Арсенчик» и стал членом группы, носящей криминальную субкультуру.
По состоянию на 22 февраля 2020г. продолжив держать наивысший статус в криминальной иерархии «вора в законе», руководил группировкой, носящей криминальную субкультуру, выполняя действия, направленные на осуществление ее целей. В частности, он использовал свое незаконное влияние для разрешения споров /проблем/, вопросов, связанных с частными делами, для получения незаконной выгоды, а также для получения информации о человеке, который нарушил правила поведения, установленные криминальной субкультурой в уголовно- исполнительном учреждении, дал задания различным людям, вовлеченным в реализацию целей, которые преследует группа.
Различные лица, в свою очередь, получив от последнего и выполнив поручения о совершении действий, направленных на осуществление целей группировки, носящей криминальную субкультуру, участвовали в группировке, носящей криминальную субкультуру, а также были вовлечены в реализацию ее целей.
За совершение указанных возможных преступных деяний известному в криминальном мире А.К.- «Арсену Ереванскому» или «Арсенчику», имеющему статус «вора в законе», было предъявлено обвинение по пункту 5 части 2 статьи 223.2 Уголовного кодекса РА за создание или руководство уголовной субкультурой лицом, имеющим наивысший статус в криминальной иерархии.
А.М. по кличке «Басар», являющемуся криминальным авторитетом, за участие в группировке, носящей криминальную субкультуру, либо вовлечение в реализацию ее целей, либо за организацию собраний группировки, носящей уголовную субкультуру, либо за участие в них было предъявлено обвинение по пункту 5 части 2 статьи 223.3 Уголовного кодекса РА.
Одному лицу, руководителю одного из филиалов ГНКО «Национальный парк Севана» было предъявлено обвинение по пункту 2 части 3 статьи 223.3 Уголовного кодекса РА за вовлечение в реализацию целей группировки, носящей уголовную субкультуру, с использованием должностного положения.
За вовлечение в реализацию целей группировки, носящей уголовную субкультуру, 6 лицам было предъявлено обвинение по части 1 статьи 223.3 Уголовного кодекса РА, а 3 лицам- по части 1 статьи 223.4 Уголовного кодекса РА за обращение к участнику группировки, носящей криминальную субкультуру, или лицу, имеющему наивысший статус в криминальной иерархии, для получения материальной или нематериальной выгоды или другой привилегии с помощью использования его незаконного воздействия.
В отношении трех из указанных лиц, в том числе А.Мк. и А.Ме. в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу.
9-го сентября прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия, утвердил обвинительное заключение, и уголовное дело по обвинению 12 лиц было направлено в Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана для рассмотрения по сути.