4.739.000մ3 ջրի չհիմնավորված կորուստ՝ Վայքի ինքնահոս ոռոգման համակարգի շահագործման արդյունքում. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են Վայքի ինքնահոս ոռոգման համակարգով 2019թ. մատակարարված ջրի հայտերի, փաստացի մատակարարված ջրաքանակների, փաստացի ոռոգված հողատարածքների և համակարգի կորուստների վերաբերյալ Ջրային կոմիտեից ստացված փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Վայքի տարածաշրջանի հողերի ոռոգման նպատակով ոռոգման շրջանում և Արփա գետի բնապահպանական թողքը ապահովելու նպատակով ամբողջ տարի Կեչուտի ջրամբարից ջրի բացթողումն իրականացվում է «Եղեգնաձոր» ՋՕ ընկերության ներկայացրած հայտերի հիման վրա՝ Կառավարության որոշմամբ վերջինիս անհատույց օգտագործման իրավունքով պատկանող Վայքի ինքնահոս համակարգի միջոցով:
Ըստ Ջրային կոմիտեի կողմից իրականացված ուսումնասիրության՝ նշված տարածաշրջանի պայմանագրային ոռոգելի հողատարածքները կազմում են 411.5 հա:
Ըստ 2019թ. մատակարարված ջրի հայտերի՝ 1հա-ին մատակարարված ջրի միջին ծավալը կազմում է 10449մ3: Մինչդեռ ըստ մատակարարված ջրի ցուցանիշների՝ բաժանորդներին 1 հա-ի համար փաստացի մատակարարված ջրի միջին ծավալը կազմել է 3170մ3:
Այսինքն փաստացի 1հա հողատարածքի համար մատակարարված ջրի քանակը 7279մ3–ով կամ 3.3 անգամ գերազանցել է 1 հա-ի համար բաժանորդների՝ հայտով ներկայացված ջրաքանակը:
Ջրային կոմիտեից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ 1մ3 ոռոգման ջրի արժեքը կազմում է 11 ՀՀ դրամ, իսկ համակարգի կորուստը՝ 36.7%։
Այսինքն՝ հայտով ներկայացված և մատակարարված ջրից համակարգի կորստի և բաժանորդներին փաստացի մատակարարված ջրի հանրագումարը հանելու դեպքում, ընկերությունը նշված ոռոգելի ողջ հողատարածքի հաշվարկով անհիմն կրել է 4.739.000մ3 ջրի կորուստ, որը արժեքային արտահայտությամբ կազմում է 52.129.000 ՀՀ դրամ։
Ըստ ՀՀ կառավարության 2002թ. դեկտեմբերի 26-ի որոշման՝ ջրամատակարարը պարտավոր է հաշվառել ջրաղբյուրից իր կողմից իրականացված ջրառի, յուրաքանչյուր ջրօգտագործողին (բաժանորդին) մատակարարված ջրի ծավալի, դրա դիմաց վճարման ենթակա գումարի, վճարված գումարի և պարտքի չափերը: Իսկ ջրօգտագործողին (բաժանորդին) ջրի մատակարարումն իրականացվում է ըստ պայմանագրի՝ դրա անբաժանելի մասը կազմող ջրօգտագործման պլան-ժամանակացույցի և հայտի:
Այսինքն՝ ուսումնասիրության արդյունքները վկայում են, որ ջրամատակարարի կողմից փաստացի ներկայացվել է պահանջարկը 3,3 անգամ գերազանցող ջրի հայտ, իրականացվել ենթադրյալ ապօրինի, այսինքն առանց պայմանագրի ջրի մատակարարում:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությունների արդյունքում ձեռք են բերվել շահույթ ստանալու նպատակ չհետապնդող ընկերության պաշտոնատար անձի կողմից իր կարգադրիչ լիազորություններն ընկերության շահերին հակառակ օգտագործելու՝ ջրօգտագործողներին մատակարարված ջրի ծավալի, դրա դիմաց վճարման ենթակա գումարի, վճարված գումարի և պարտքի չափերի չհաշվառման, ջրային պաշարները արդյունավետ և խնայողաբար չօգտագործելու, ջրամատակարարումը թերի կառավարելու, ինչպես նաև ջրերը նպատակային ու արդյունավետ չօգտագործելու, իրականացված ծառայությունների դիմաց գումարներ չգանձելու արդյունքում ընկերության և պետության իրավունքների ու օրինական շահերի խախտման, դրա հետևանով 4.739.000մ3 ջրի կորուստ՝ 52129000 ՀՀ դրամի վնաս առաջացնելու վերաբերյալ առերոևույթ տվյալներ, ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

Необоснованная потеря 4.739.000 кбм воды в результате эксплуатации системы самотечного орошения в Вайке: возбуждено уголовное дело
В Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА были исследованы документы, полученные из Водного комитета относительно системы самотечного орошения Вайка на 2019г. по заявкам на водоснабжение, фактической подачи воды, фактических потерь в системе и орошаемых земель.
В результате исследования выяснилось, что для обеспечения экологического стока реки Арпа в период орошения для орошения земель региона Вайка подача воды из Кечутского водохранилища осуществляется круглый год на основании заявок, поданных ОВП «Ехегнадзор» посредством самотечной системы Вайка, принадлежащей последнему на праве безвозмездного пользования.
Согласно исследованию, проведенному Водным комитетом, площадь подрядных орошаемых земель в указанном регионе составляет 411.5га.
По данным заявок поданной воды за 2019г., средний объем подаваемой воды на гектар составляет 10449 кбм. Между тем как по показателям поданной воды, средний объем фактически поданной воды абонентам на 1га составил 3170 кбм.
Другими словами, фактический объем воды, поданной на 1га земли, составил 7279 кбм, что в 3.3 раза больше, чем количество воды, поданной по заявке потребителями на 1га.
Согласно информации, полученной из Водного комитета, стоимость 1квм поливной воды составляет 11 драм РА, а потери системы – 36.7%.
То есть, в случае вычета общего количества воды, фактически поставленной абонентам из системы водоснабжения, представленной в заявке, компания неоправданно понесла потерю 4.739.000 кбм воды, что в стоимостном выражении составляет 52.129.000 драм РА.
Согласно решению Правительства РА от 26-го декабря 2002г., поставщик воды обязан фиксировать объем забора воды из источника воды, объем воды, подаваемой каждому водопользователю (абоненту), сумму, подлежащую уплате, уплаченную сумму и задолженность. Причем, подача воды водопользователю (абоненту) осуществляется по договору, с применением плана-графика водопользования, который является его неотъемлемой частью.
То есть, результаты исследования показывают, что поставщик воды фактически подавал запрос на воду, который превысил спрос в 3.3 раза, осуществлял предполагаемо незаконную подачу воды без контракта.
Учитывая, что в результате исследования были собраны сведения о том, что должностное лицо некоммерческой компании использовало свои регулирующие полномочия против интересов компании, чтобы использовать объем воды, поставленной водопользователям, сумму, подлежащую уплате, размер задолженности, эффективное использование водных ресурсов в умеренных количествах, а также сведения о неполноценном управлении водоснабжением, а также нецелевом и эффективном использовании воды, нарушении прав и законных интересов государства и компании, создании вследствие этого потери воды в размере 4,739,000 квм, причинении ущерба в размере 52.129.000 драм РА, Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 214 УК РА.