4.739.000մ3 ջրի չհիմնավորված կորուստ՝ Վայքի ինքնահոս ոռոգման համակարգի շահագործման արդյունքում. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են Վայքի ինքնահոս ոռոգման համակարգով 2019թ. մատակարարված ջրի հայտերի, փաստացի մատակարարված ջրաքանակների, փաստացի ոռոգված հողատարածքների և համակարգի կորուստների վերաբերյալ Ջրային կոմիտեից ստացված փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Վայքի տարածաշրջանի հողերի ոռոգման նպատակով ոռոգման շրջանում և Արփա գետի բնապահպանական թողքը ապահովելու նպատակով ամբողջ տարի Կեչուտի ջրամբարից ջրի բացթողումն իրականացվում է «Եղեգնաձոր» ՋՕ ընկերության ներկայացրած հայտերի հիման վրա՝ Կառավարության որոշմամբ վերջինիս անհատույց օգտագործման իրավունքով պատկանող Վայքի ինքնահոս համակարգի միջոցով:
Ըստ Ջրային կոմիտեի կողմից իրականացված ուսումնասիրության՝ նշված տարածաշրջանի պայմանագրային ոռոգելի հողատարածքները կազմում են 411.5 հա:
Ըստ 2019թ. մատակարարված ջրի հայտերի՝ 1հա-ին մատակարարված ջրի միջին ծավալը կազմում է 10449մ3: Մինչդեռ ըստ մատակարարված ջրի ցուցանիշների՝ բաժանորդներին 1 հա-ի համար փաստացի մատակարարված ջրի միջին ծավալը կազմել է 3170մ3:
Այսինքն փաստացի 1հա հողատարածքի համար մատակարարված ջրի քանակը 7279մ3–ով կամ 3.3 անգամ գերազանցել է 1 հա-ի համար բաժանորդների՝ հայտով ներկայացված ջրաքանակը:
Ջրային կոմիտեից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ 1մ3 ոռոգման ջրի արժեքը կազմում է 11 ՀՀ դրամ, իսկ համակարգի կորուստը՝ 36.7%։
Այսինքն՝ հայտով ներկայացված և մատակարարված ջրից համակարգի կորստի և բաժանորդներին փաստացի մատակարարված ջրի հանրագումարը հանելու դեպքում, ընկերությունը նշված ոռոգելի ողջ հողատարածքի հաշվարկով անհիմն կրել է 4.739.000մ3 ջրի կորուստ, որը արժեքային արտահայտությամբ կազմում է 52.129.000 ՀՀ դրամ։
Ըստ ՀՀ կառավարության 2002թ. դեկտեմբերի 26-ի որոշման՝ ջրամատակարարը պարտավոր է հաշվառել ջրաղբյուրից իր կողմից իրականացված ջրառի, յուրաքանչյուր ջրօգտագործողին (բաժանորդին) մատակարարված ջրի ծավալի, դրա դիմաց վճարման ենթակա գումարի, վճարված գումարի և պարտքի չափերը: Իսկ ջրօգտագործողին (բաժանորդին) ջրի մատակարարումն իրականացվում է ըստ պայմանագրի՝ դրա անբաժանելի մասը կազմող ջրօգտագործման պլան-ժամանակացույցի և հայտի:
Այսինքն՝ ուսումնասիրության արդյունքները վկայում են, որ ջրամատակարարի կողմից փաստացի ներկայացվել է պահանջարկը 3,3 անգամ գերազանցող ջրի հայտ, իրականացվել ենթադրյալ ապօրինի, այսինքն առանց պայմանագրի ջրի մատակարարում:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությունների արդյունքում ձեռք են բերվել շահույթ ստանալու նպատակ չհետապնդող ընկերության պաշտոնատար անձի կողմից իր կարգադրիչ լիազորություններն ընկերության շահերին հակառակ օգտագործելու՝ ջրօգտագործողներին մատակարարված ջրի ծավալի, դրա դիմաց վճարման ենթակա գումարի, վճարված գումարի և պարտքի չափերի չհաշվառման, ջրային պաշարները արդյունավետ և խնայողաբար չօգտագործելու, ջրամատակարարումը թերի կառավարելու, ինչպես նաև ջրերը նպատակային ու արդյունավետ չօգտագործելու, իրականացված ծառայությունների դիմաց գումարներ չգանձելու արդյունքում ընկերության և պետության իրավունքների ու օրինական շահերի խախտման, դրա հետևանով 4.739.000մ3 ջրի կորուստ՝ 52129000 ՀՀ դրամի վնաս առաջացնելու վերաբերյալ առերոևույթ տվյալներ, ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

Unnecessary losses of 4.739.000 m3 water in the result of gravity-fed irrigation system exploitation in Vayk; a criminal case has been initiated
The Department of State Interests Protection of the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia has studied the documents received from the Water Committee on the applications, factual water supply, actually irrigated land plots and system losses during 2019 gravity-fed irrigation system in Vayk.
In the result of the study, it was found out that in order to provide the irrigation of lands and environmental flow of the Arpa River during the irrigation period, water is taken from Kechut reservoir during the whole year on the basis of applications submitted by “Yeghegnadzor” Water Company by means of the gravity-fed irrigation system belonging to Vayk according to the Decision of Government.
According to a study conducted by the Water Committee, irrigated land plots under contracts in the mentioned region is 411.5 hectares.
According to the applications of 2019 the average volume of water supplied per hectare is 10449 m3. Meanwhile, according to the indicators of supplied water, the average volume of water per 1 hectare was 3170 m3 that was actually supplied to the subscribers.
Thus the actual amount of water supplied for 1 hectare of land was 7279m3 or 3.3 times more than the amount of water supplied for 1 hectare submitted by the application.
According to the information received from the Water Committee, the cost of 1m3 of irrigation water is 11 AMD, and the loss of the system is 36.7%.
Thus in case of the total amount of water factually supplied to the subscribers and from the water supply system submitted by the application, the company has unnecessary loss of 4.739.000m3 of water, which is equal to 52.129.000 AMD.
According to the decision of December 26, 2002 of the RA Government the water supplier is obliged to record the amount of water factually supplied by the water source, the volume of water supplied to each water subscriber, the amount to be paid for it, the amount paid and the amount of debt. The water supply to the water subscriber is carried out according to the contract, the application of the water use schedule which is an integral part of it.
Thus the results of the study show that the water supplier factually submitted an application for water which exceeded the demand by 3.3 times, and the allegedly illegal supply of water was carried out.
Taking into account that in the result of the study, the official of the non-profit company has abused his powers against the interests of the company, state and legal interests, resulting loss of 4.739.000m3 of water, i. e. damage of 52129000 AMD. The Department of State Interests Protection of the RA General Prosecutor’s Office has initiated a criminal case under Article 214, Part 2 of the RA Criminal Code.