ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը ձևավորվեց. Արթուր Դավթյանը խորհրդակցություն է անցկացրել
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում իրականացվում է «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքով նախատեսված գործառույթներն իրականացնող կառուցվածքային ստորաբաժանման կադրային համալրման գործընթացը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի այսօրվա հրամաններով ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության պետի պաշտոնում նշանակվել է Սիրո Ամիրխանյանը, վարչության պետի տեղակալի պաշտոնում՝ Տիգրան Ենոքյանը, վարչության ավագ դատախազների պաշտոններում՝ Անի Սարգսյանը և Գևորգ Քոչարյանը, իսկ վարչության դատախազի պաշտոնում՝ Տիգրան Դավթյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազի սեպտեմբերի 1-ի հրամանով Սրբուհի Գալյանը նշանակվել էր ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալի պաշտոնում:
«Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի համանձայն՝ նույն օրենքի 4-33-րդ հոդվածները, որոնցով սահմանվում են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման բոլոր հիմնական իրավական գործընթացներն ու գործառույթները, ուժի մեջ են մտնում ՀՀ գլխավոր դատախազության պատասխանատու ստորաբաժանման առաջին կազմի առնվազն երեք դատախազի նշանակման օրվանից։
Նկատի ունենալով, որ արդեն նշանակվել են  պատասխանատու վարչության 5 դատախազներ՝ ստորաբաժանումը համարվում է ստեղծված, և վերոնշյալ օրենքն, ըստ էության, ամբողջությամբ մտնում է ուժի մեջ:
Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը՝ այսօր՝ սեպտեմբերի 3-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալի և  նորաստեղծ վարչության նորանշանակ դատախազների մասնակցությամբ անցկացրել է աշխատանքային խորհրդակցություն:
Շնորհավորելով նրանց նշանակվելու կապակցությամբ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է, որ ստեղծված ստորաբաժանումն իրականացնելու է Հայաստանի Հանրապետության համար նախադեպը չունեցող բնույթի և ծավալների աշխատանք ենթադրող գործառույթներ, ինչը պահանջում է բազմապատիկ ավելի մեծ պատասխանատվություն, բարձր պրոֆեսիոնալիզմ, բարեխղճություն, նվիրում ստանձնած առաքելությանը և կուռ, թիմային գործունեություն:
Արթուր Դավթյանը հավելել է, որ այդ գործառույթների իրացման առումով ստեղծված նոր ստորաբաժանումից, ինչպես նաև ընդհանուր առմամբ Դատախազությունից հանրային պահանջները չափազանց մեծ են, պարտավորեցնող և բոլոր ռեսուրսները պետք է ներդրվեն օրենքով սահմանված կարգով և բացառապես անհրաժեշտ հիմքերի առկայության պայմաններում ապօրինի ծագում ունեցող գույքը պետությանը վերադարձնելու, այդպիսով սոցիալական արդարությունը վերականգնելու և իրականացվող հակակոռուպցիոն պայքարի արյունավետությունն ապահովելու  համար: Ուստի, հիմնվելով մասնավոր և հանրային շահի համափաչ և իրավաչափ պաշտպանության սկզբունքի վրա՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունից, ինչպես նաև այն ներկայացնող բոլոր դատախազներից պահանջվում է բացարձակ անաչառություն, սկզբունքայնություն, բացառապես օրենքի տառով առաջնորդվելու հաստատակամություն:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են գործընթացն առանց ձգձգումների և կանոնակարգված իրականացնելու համար ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ուսումնասիրությունների հստակ չափորոշիչներ սահմանելու, դատախազության այլ ստորաբաժանումներից ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ուսումնասիրություն սկսելու՝ օրենքով սահմանված հիմքեր պարունակող քրեական գործերի, վարույթների վերաբերյալ տեղեկատվությունը վարչությանը համակարգված և սխեմավորված տրամադրելուն առնչվող հարցեր:

The Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the RA General Prosecutor’s Office was established. Artur Davtyan held a meeting
The RA General Prosecutor's Office is conducting the process of staffing the structural subdivision carrying out the functions prescribed by the Law on Confiscation of Property of Illegal Origin.
By today's order of the RA Prosecutor General Artur Davtyan, Siro Amirkhanyan has been appointed Head of the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the RA Prosecutor General's Office, Tigran Yenokyan - Deputy Head of the Department, Ani Sargsyan and Gevorg Qocharyan – Senior Prosecutors and Tigran Davtyan – Prosecutor of the Department.
It should be reminded that by the order of 1 September of the RA Prosecutor General, Srbuhi Galyan was appointed to the post of the RA Deputy Prosecutor General coordinating the sphere of functions aimed at confiscation of property of illicit origin.
According to the Law on Confiscation of Property of Illegal Origin, Articles 4-33 that define all the main legal procedures and functions of confiscation of property of illegal origin will enter into force when at least three prosecutors of the subdivision of the RA Prosecutor General's Office are appointed.
Taking into account that 5 prosecutors of this department have already been appointed, the subdivision is considered to be established, and thus the above-mentioned law fully enters into force.
Having in mind that circumstance, today, on September 3, the RA Prosecutor General Artur Davtyan held a working meeting with the participation of the RA Deputy Prosecutor General coordinating the functions aimed at confiscation of property of illegal origin and newly appointed prosecutors of this new department.
Congratulating them for their appointment, the RA Prosecutor General noted that the established subdivision will carry out functions of unprecedented nature and volume for the Republic of Armenia, which requires much more responsibility, high professionalism, welfare, dedication to the mission and effective team work.
Artur Davtyan added that the public demands from the new subdivision, as well as from the Prosecutor General's Office in general are too great, binding that all resources should be invested and return the illegally acquired property to the state according to law, recover the social justice and ensure the effectiveness of the anti-corruption struggle. Thus, based on the principle of proportionate and lawful protection of private, public interests, the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the RA General Prosecutor's Office, as well as all prosecutors representing it, are required to be absolutely impartial, principled, and work exclusively in accordance with the law.
During the meeting, the issues of confiscation of property of illegal origin without any delays were discussed in order to set clear criteria for the examination of confiscation of property of illegal origin, starting investigations of property of illegal origin from other departments of the Prosecutor’s Office.