ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը ձևավորվեց. Արթուր Դավթյանը խորհրդակցություն է անցկացրել
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում իրականացվում է «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքով նախատեսված գործառույթներն իրականացնող կառուցվածքային ստորաբաժանման կադրային համալրման գործընթացը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի այսօրվա հրամաններով ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության պետի պաշտոնում նշանակվել է Սիրո Ամիրխանյանը, վարչության պետի տեղակալի պաշտոնում՝ Տիգրան Ենոքյանը, վարչության ավագ դատախազների պաշտոններում՝ Անի Սարգսյանը և Գևորգ Քոչարյանը, իսկ վարչության դատախազի պաշտոնում՝ Տիգրան Դավթյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազի սեպտեմբերի 1-ի հրամանով Սրբուհի Գալյանը նշանակվել էր ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալի պաշտոնում:
«Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի համանձայն՝ նույն օրենքի 4-33-րդ հոդվածները, որոնցով սահմանվում են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման բոլոր հիմնական իրավական գործընթացներն ու գործառույթները, ուժի մեջ են մտնում ՀՀ գլխավոր դատախազության պատասխանատու ստորաբաժանման առաջին կազմի առնվազն երեք դատախազի նշանակման օրվանից։
Նկատի ունենալով, որ արդեն նշանակվել են  պատասխանատու վարչության 5 դատախազներ՝ ստորաբաժանումը համարվում է ստեղծված, և վերոնշյալ օրենքն, ըստ էության, ամբողջությամբ մտնում է ուժի մեջ:
Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը՝ այսօր՝ սեպտեմբերի 3-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալի և  նորաստեղծ վարչության նորանշանակ դատախազների մասնակցությամբ անցկացրել է աշխատանքային խորհրդակցություն:
Շնորհավորելով նրանց նշանակվելու կապակցությամբ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է, որ ստեղծված ստորաբաժանումն իրականացնելու է Հայաստանի Հանրապետության համար նախադեպը չունեցող բնույթի և ծավալների աշխատանք ենթադրող գործառույթներ, ինչը պահանջում է բազմապատիկ ավելի մեծ պատասխանատվություն, բարձր պրոֆեսիոնալիզմ, բարեխղճություն, նվիրում ստանձնած առաքելությանը և կուռ, թիմային գործունեություն:
Արթուր Դավթյանը հավելել է, որ այդ գործառույթների իրացման առումով ստեղծված նոր ստորաբաժանումից, ինչպես նաև ընդհանուր առմամբ Դատախազությունից հանրային պահանջները չափազանց մեծ են, պարտավորեցնող և բոլոր ռեսուրսները պետք է ներդրվեն օրենքով սահմանված կարգով և բացառապես անհրաժեշտ հիմքերի առկայության պայմաններում ապօրինի ծագում ունեցող գույքը պետությանը վերադարձնելու, այդպիսով սոցիալական արդարությունը վերականգնելու և իրականացվող հակակոռուպցիոն պայքարի արյունավետությունն ապահովելու  համար: Ուստի, հիմնվելով մասնավոր և հանրային շահի համափաչ և իրավաչափ պաշտպանության սկզբունքի վրա՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունից, ինչպես նաև այն ներկայացնող բոլոր դատախազներից պահանջվում է բացարձակ անաչառություն, սկզբունքայնություն, բացառապես օրենքի տառով առաջնորդվելու հաստատակամություն:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են գործընթացն առանց ձգձգումների և կանոնակարգված իրականացնելու համար ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ուսումնասիրությունների հստակ չափորոշիչներ սահմանելու, դատախազության այլ ստորաբաժանումներից ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ուսումնասիրություն սկսելու՝ օրենքով սահմանված հիմքեր պարունակող քրեական գործերի, վարույթների վերաբերյալ տեղեկատվությունը վարչությանը համակարգված և սխեմավորված տրամադրելուն առնչվող հարցեր:

Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА сформировано: Артур Давтян провел совещание
Генеральная прокуратура РА осуществляет кадровое пополнение структурного подразделения, выполняющего функции, предусмотренные законом «О взыскании имущества незаконного происхождения».
Сегодняшним приказами генерального прокурора РА Артура Давтяна Сиро Амирханян назначен начальником Управления по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА, Тигран Енокян назначен заместителем начальника управления, Ани Саргсян и Геворг Кочарян назначены старшими прокурорами управления, а Тигран Давтян- прокурором управления.
Напомним, что приказом генерального прокурора РА от 1 сентября Србуи Галян была назначена на должность заместителя генерального прокурора РА, координирующего сферу функций, направленных на взыскание незаконного происхождения.
Согласно закону «О взыскании имущества незаконного происхождения», статьи 4-33 того же закона, определяющие все основные правовые процессы и функции взыскания имущества незаконного происхождения, вступают в силу со дня назначения не менее трех прокуроров первого ответственного подразделения Генеральной прокуратуры РА.
С учетом того, что уже назначены 5 прокуроров ответственного управления, подразделение считается созданным, и упомянутый закон фактически вступает в силу в полном объеме.
Учитывая это обстоятельство, сегодня, 3-го сентября, генеральный прокурор РА Артур Давтян провел рабочее совещание с участием заместителя генерального прокурора РА, координирующего сферу функций, направленных на взыскание незаконного происхождения, и назначенных прокуроров нового управления.
Поздравив их с назначением, генеральный прокурор РА отметил, что созданное подразделение будет выполнять функции беспрецедентного для Республики Армения характера и объема работы, требующей во много раз большей ответственности, высокого профессионализма, добросовестности, целеустремленности, сплоченности, командной работы.
Артур Давтян добавил, что требования общественности к новому подразделению по реализации этих функций, как и к прокуратуре в целом, слишком велики, обязывая вложить все ресурсы в соответствии с законом, вернув государству незаконно приобретенное имущество для восстановления справедливости и обеспечения эффективности продолжающейся антикоррупционной борьбы. Поэтому, исходя из принципа всесторонней защиты частных, общественных интересов, Управление по защите имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА, а также все прокуроры, представляющие его, должны быть абсолютно беспристрастными, принципиальными и твердо настроенными руководствоваться исключительно буквой закона.
В ходе совещания обсуждались вопросы установить четкие критерии исследования взыскания имущества незаконного происхождения, начать расследование взыскания имущества незаконного происхождения из других отделов прокуратуры, координирующим и схематичным образом предоставлять управлению информацию, содержащую установленные законом основания относительно уголовных дел, производств.