Գեղարքունիքի մարզում շուրջ 16%-ով ավելացել է հարուցված կոռուպցիոն քրեական գործերի, 24.5%-ով՝ դատարանում ավարտված գործերի քանակը
Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունն ամփոփել է 2020թ. առաջին կիսամյակում մարզի տարածքում կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ քրեական հետապնդման մարմինների քրեաիրավական պայքարի, ինչպես նաև պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում մարզի դատախազության գործունեության արդյունքները:
Ըստ այդմ՝ մարզի դատախազության դատախազների դատավարական հսկողության կամ ղեկավարման ներքո գտնված վարույթներով այս տարվա առաջին 6 ամիսների ընթացքում առերևույթ կոռուպցիոն դեպքերով հարուցվել է 44 քրեական գործ: Չնայած կորոնավիրուսային համավարակի հարուցած բարդություններին՝ այդ ցուցանիշը 6-ով կամ 15,8 %-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Հայտնաբերված կոռուպցիոն դեպքերից 6-ն արձանագրվել է կրթության, 25-ը՝ տեղական ինքնակառավարման, 3-ը՝ սոցիալական ապահովության պետական և բժշկասոցիալական ծառայության, 3-ը՝ առողջապահության, 1-ը՝ կադաստրային ոլորտներում, 5-ը՝ պետական ոչ առևտրային և 1-ը համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություններում կատարված կոռուպցիոն հանցավոր դրսևորումների առթիվ:
2020թ. առաջին 6 ամիսների ընթացքում վարույթում քննված 118 քրեական գործերով 65 անձի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 68 քրեական գործերով՝ 38 անձի դիմաց: Իսկ կիսամյակի ընթացքում հարուցված քրեական գործերով 16 անձի նկատմամբ է հարուցվել քրեական հետապնդում, որոնցից՝ համայնքների 7 ղեկավար, բժշկասոցիալական ոլորտի ծառայության 1 ղեկավար և 7 աշխատակից, ՊՈԱԿ-ի 1 տնօրեն:
Նշված ժամանակահատվածում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 3 անձի վերաբերյալ 2 քրեական գործ, իսկ դատարանում ավարտվել է 1 քրեական գործ, որով 2 անձի նկատմամբ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ:
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ դեպքերով հարուցված քրեական գործերով նախնական արձանագրված պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 98.512.847 ՀՀ դրամ, որից 7.150.147 ՀՀ դրամը վերականգնվել է, իսկ մնացած մասը վերականգնելու ուղղությամբ գործադրվել է անհրաժեշտ գործիքակազմ:
Հարկ է փաստել, որ գործուն միջոցներ են ձեռնարկվել նաև մարզի համայնքներին պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ, որի արդյունքում նախնական արձանագրված 131.220.100 ՀՀ դրամ վնասից վերականգնվել է 22.067.075 ՀՀ դրամը: Բռնագանձումը պատշաճ ապահովելու համար նախաքննության ընթացքում մեղադրյալներին պատկանող գույքի վրա դրվել է արգելանք:
2020թ. առաջին կիսամյակում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեպքերով քննվող քրեական գործերի շրջանակներում դադարեցվել է պետական ոչ առևտրային կազմակերպության 3 պաշտոնատար անձի և գյուղատնտեսության նախարարության սննդի անվտանգության պետական ծառայության մարզային կենտրոնի 1 ավագ մասնագետի պաշտոնավարումը, իսկ անտառտնտեսության տնօրենն ազատվել է իր դիմումի համաձայն:
Նախորդ տարվա համեմատ, Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունը նախաձեռնողական ակտիվ գործունեություն է ծավալել պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում: Կատարվել է 7 ուսումնասիրություն, որոնք ընդգրկում են համայնքի ղեկավարների կողմից օրենսդրության պահանջների խախտմամբ հողամասերի տրամադրման, համայնքում իրականացված ինքնակամ շինությունների գործընթացներին: Արդյունքում հարուցվել է 14 քրեական գործ: Այդ գործերով հանցագործությամբ պատճառված վնասից կամովին վերականգնվել է 20.115.075 ՀՀ դրամ:
Բացի այդ, դատարանի կողմից բավարարվել է հանցագործությամբ պետությանը պատճառված 1.482.400 ՀՀ դրամ վնասը վերականգնելու վերաբերյալ Գեղարքունիքի մարզի դատախազության 2 քաղհայցերը:
2020թ. առաջին կիսամյակում Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունը առաջնայնություն է տվել հատկապես քրեական գործերով դատարանում մեղադրանքի պաշտպանությանը և հանցագործություն կատարած անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկվելու ապահովմանը: Մասնավորապես եթե 2019թ. առաջին կիսամյակում դատարանում ավարտվել է 49 քրեական գործ՝ 60 անձի վերաբերյալ, ապա 2020թ. նույն ժամանակահատվածում դատարանում ավարտվել է 61 քրեական գործ՝ 64 անձի վերաբերյալ (շուրջ 24,5 %-ով ավելի):

В Гегаркуникской области около на 16% увеличилось количество уголовных дел коррупционной направленности, на 24.5%- завершенных в суде дел
Прокуратура Гегаркуникской области подвела итоги деятельности прокуратуры области в сфере уголовно- правовой борьбы органов уголовного преследования с преступлениями коррупционной направленности на территории области в первой половине 2020г., а также защиты государственных интересов.
Согласно этому, по производствам, находящимся под процессуальным надзором или руководством прокуроров прокуратуры области, в первых 6 месяцах сего года по возможным коррупционным случаям было возбуждено 44 уголовных дела. Несмотря на осложнения, вызванные пандемией коронавируса, данный показатель на 6 или 15,8% больше по сравнению с тем же периодом предыдущего года.
6 из выявленных коррупционных случаев констатировано в сфере образования, 25- местного самоуправления, 3- государственного социального обеспечения и социальной медицинской службы, 3- здравоохранения, 1- кадастра, 5- по факту преступных проявлений коррупционной направленности, совершенных в государственных некоммерческих и 1- муниципальных некоммерческих организациях.
По 118 уголовным делам, расследованным в производстве в течение первых 6 месяцев 2020г., в отношении 65 лиц было возбуждено уголовное преследование, по 68 уголовным делам того же периода предыдущего года- в отношении 38 лиц. А по уголовным делам, возбужденным в течение полугодия, в отношении 16 лиц было возбуждено уголовное преследование, из которых 7- руководители общин, 1- руководитель службы социальной медицинской области и 7- сотрудников, 1- директор ГНКО.
В указанный период с обвинительным заключением в суд было направлено 3 уголовных дела в отношении 2 лиц, а в суде было завершено 1 уголовное дело, по которому в отношении 2 лиц вынесен обвинительный приговор.
Предварительно констатированный ущерб, причиненный государству по уголовным делам, возбужденным по фактам преступлений коррупционной направленности, составил 98.512.847 драм РА, 7.150.147 драм РА из которых было восстановлено, а в направлении восстановления остальной части был применен необходимый инструментарий.
Следует аргументировать, что были приняты действенные меры также по восстановлению нанесенного общинам области ущерба, в результате которого из предварительно констатированного ущерба в размере 131.220.100 драм РА было восстановлено 22.067.075 драм РА. Для обеспечения надлежащего взыскания в ходе предварительного следствия на имущество, принадлежащее обвиняемым, был наложен арест.
В рамках уголовных дел, расследуемых по фактам преступлений коррупционной направленности в первом полугодии 2020г., было прекращено руководство 3 должностных лиц государственной некоммерческой организации и 1 старшего специалиста областного центра государственной службы безопасности питания министерства сельского хозяйства, а директор лесного хозяйства был освобожден от должности по своему заявлению.
По сравнению с предыдущим годом Прокуратура Гегаркуникской области распространила активную инициаторскую деятельность в сфере защиты государственных интересов. В результате было возбуждено 14 уголовных дел. По этим делам из нанесенного преступлением ущерба добровольно было восстановлено 20.115.075 драм РА.
Кроме того, судом были удовлетворены 2 гражданские иска Прокуратуры Гегаркуникской области относительно восстановления нанесенного государству вследствие преступления ущерба в размере 1.482.400 драм РА.
В первом полугодии 2020г. Прокуратура Гегаркуникской области придала важность в особенности защите обвинения в суде по уголовным делам и обеспечению привлечения лиц, совершивших преступление, к уголовной ответственности. В частности, если в первом полугодии 2019г. в суде было завершено 49 уголовных дел в отношении 60 лиц, то в тот же период 2020г. в суде было завершено 61 уголовное дело в отношении 64 лиц (около на 24,5% больше).