Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոնում կոռուպցիոն չարաշահումների վերաբերյալ քրեական գործով ՀՀ առողջապահության նախկին փոխնախարարը կալանավորվել է
«Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում մի շարք չարաշահումների կատարման դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործի՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված նախաքննությամբ 2019թ. մարտի 7-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցավոր արարք առերևույթ կատարելու համար մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ԱՆ նախկին փոխնախարար Վ. Պ.-ին։
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի  2019թ. մարտի 9-ի որոշմամբ վերջինիս նկատմամբ որպես կալանավորման այլընտրանքային խափանման միջոց կիրառվել է գրավը՝ 5.000.000 ՀՀ դրամի չափով:
Քրեական գործով հետագա նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա 2020թ. օգոստոսի 11-ին Վ. Պ.-ին առաջադրված մեղադրանքը փոփոխվել, լրացվել է, և նրան կրկին մեղադրանք է առաջադրվել 2015-2016թթ. ընթացքում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով /2 դրվագով/ և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված հանցանքներ առերևույթ կատարելու համար։
Մեղադրանքն առաջադրվել է այն բանի համար, որ Վ.Պ.-ն, հանդիսանալով ՀՀ-ում բժշկական օգնության և սպասարկման կազմակերպման, տուբերկուլոզի և ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարելման ու բժշկական օգնության կազմակերպման, ՀՀ տարածքում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման և տուբերկուլոզի դեմ պայքարի Գլոբալ Հիմնադրամի և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գրասենյակի ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերի բնագավառում աշխատանքները համակարգող ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ, կազմակերպել և ղեկավարել է Գլոբալ հիմնադրամի և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գրասենյակի ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերից ՀՀ ԱՆ «Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի կողմից, ՀԿ-ի ներգրավմամբ և 2 ՍՊԸ-ների փաստացի ղեկավարների օժանդակությամբ, նշված կազմակերպություններին փոխանցված գումարներից շարունակաբար առանձնապես խոշոր չափի դրամական միջոցների՝ 78.341.320 ՀՀ դրամի յուրացումը, որից ավելի քան 2/3-րդը, որպես հափշտակության կազմակերպիչ, տրամադրվել է Վ. Պ.-ին, իսկ մնացած մասը՝ 20.591.320 ՀՀ դրամը, տնօրինվել է կենտրոնի տնօրենի կողմից անձնական նպատակներով:
Բացի այդ, Վ.Պ.-ն կազմակերպել և ղեկավարել է «Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն»-ի տնօրենի կողմից «Տուբերկուլոզով հիվանդների սոցիալական աջակցության» ծրագրից յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափով՝ ընդհանուր 8.371.880 ՀՀ դրամ գումարի հափշտակության կատարումը՝ երկու աշխատակիցներ ձևական գրանցելու և նրանց անվամբ դուրս գրված աշխատավարձը իրենց վերցնելու միջոցով:
Բացի այդ, ՀՀ առողջապահության նախկին փոխնախարարը, ծառայության գծով թողտվության և հովանավորչության համար, գույքային առավելության տեսքով որպես առանձնապես խոշոր չափով կաշառք, Կենտրոնի տնօրենից պահանջել է ձեռք բերել և անձնական օգտագործման համար իրեն տրամադրել իբրև Կենտրոնի կարիքների համար 17.600.000 ՀՀ դրամ արժեքով գնված ավտոմեքենան, որից հետո պահանջել է նաև Կենտրոնի միջոցների հաշվին կատարել մեքենայի ընթացիկ ծախսերը և յուրաքանչյուր ամիս որպես կաշառք ստացել է 100 լիտր բենզինային վառելիքի կտրոններ:
2020թ. օգոստոսի 11-ին միջնորդություն էր ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ մեղադրյալի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, որը դատարանի օգոստոսի 16-ի որոշմամբ մերժվել էր։
Այս որոշման դեմ վերքննիչ բողոք է բերվել մինչդատական վարույթի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալի կողմից:
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի 2020թ. սեպտեմբերի 7-ի որոշմամբ դատախազության բողոքը բավարարվել է, Վ․Պ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Նշված քրեական գործով նախաքննության տարբեր փուլերում մեղադրանք է առաջադրվել 12 անձի, այդ թվում նաև «Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ա.Հ.-ին, ում նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորմանն այլընտրանքային գրավ:

По уголовному делу относительно злоупотреблений в Национальном центре Туберкулеза бывший замминистра здравоохранения арестован
Предварительным следствием, проведенным в Главном управлении по расследованию ОВД Следственного комитета РА по уголовному делу, возбужденному по факту совершения ряда злоупотреблений в ГНКО «Национальный центр по борьбе с туберкулезом» по пункту 1 части 3 статьи 179 и по части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА, 7-го марта 2019г. бывшему замминистра МЗ РА В.П. было предъявлено обвинение за возможное совершение преступного деяния, предусмотренного частью 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА.
Постановлением Суда общей юрисдикции первой инстанции марза Котайк от 9-го марта 2019г. в отношении последнего в качестве меры пресечения, альтернативной заключению под стражу, был применен залог в размере 5.000.000 драм РА.
На основании фактических данных, собранных дальнейшим предварительным следствием по уголовному делу, 11-го августа 2020г. обвинение, предъявленное В.П., было изменено, дополнено, и ему вновь было предъявлено обвинение за возможное совершение в течение 2015-2016гг. преступлений, предусмотренных пунктом 1 части 3 статьи 38-179 Уголовного кодекса /по 2 эпизодам/ и пунктом 2 части 4 статьи 311 Уголовного кодекса РА.
Обвинение было предъявлено за то, что В.П., являясь координатором работ по организации медицинской помощи и обслуживания в РА, организации профилактики и медицинской помощи ВИЧ/СПИД, Глобального фонда по профилактике и борьбе с ВИЧ/СПИД на территории РА и работ в сфере программ, осуществляемых финансированием Офиса международного развития США, заместителем министра здравоохранения РА, организовал и руководил присвоение денежных средств в особо крупных размерах- 78.341.320 драм РА, из сумм, перечисленных указанным организациям, директором ГНКО «Национальный центр по борьбе с туберкулезом» с  вовлечением ОО и в содействии фактических руководителей 2-х ООО, из которых 2/3 было предоставлено В.П. в качестве организатора хищения, а остальной частью распорядился директор центра в личных целях.
Кроме того, В.П. организовал и руководил хищением в особо крупных размерах- общей сложности 8.371.880 драм РА директором «Национального центра по борьбе с туберкулезом» в рамках программы «Социальная помощь больным туберкулезом» путем формальной регистрации двух сотрудников и присвоения выписанной на их имя зарплаты.
Кроме того, бывший заместитель министра здравоохранения РА за получение разрешения и спонсорства в качестве взятки в особо крупных размерах в виде имущественного преимущества потребовал от директора Центра, приобрел и предоставил ему автомобиль в личное пользование якобы для нужд Центра, купленный за 17.600.000 драм РА, после чего потребовал также, чтобы он оплатил текущие расходы на машину за счет Центра, и получал взятку в размере 100 литров бензина каждый месяц в качестве взятки.
11-го августа 2020г. в Суд общей юрисдикции города Еревана было подано ходатайство о применении к обвиняемому заключения под стражу в качестве меры пресечения, в котором постановлением суда от 16-го августа было отказано.
На данное постановление заместителем начальника Управления по преступлениям коррупционной направленности Генеральной прокуратуры РА, осуществляющим надзор за досудебным производством, был подан апелляционный протест.
Постановлением Апелляционного уголовного суда РА от 7-го сентября 2020г. протест прокуратуры был удовлетворен, в отношении В.П. в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу.
На разных стадиях предварительного следствия по указанному уголовному делу обвинение было предъявлено 12 лицам, в том числе директору ГНКО «Национальный центр по борьбе с туберкулезом» А.А., в отношении которого в качестве меры пресечения была применена альтернативная заключению под стражу мера пресечения- залог.