Դատախազությունը հայց է ներկայացրել դատարան՝ ՋՕ ընկերությունում կոռուպցիոն չարաշահումներով պետությանը պատճառված 611մլն դրամի վնասը բռնագանձելու համար
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ հաստատվել է, որ 2003-2011թթ. ժամանակահատվածում Մասիս ՋՕ ընկերության վարչական խորհրդի նախագահ, գործադիր տնօրեն հանդիսացած անձը առերևույթ պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ վատնման եղանակով հափշտակել է իրեն վստահված՝ ՀՀ սեփականությունը հանդիսացող առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 611․072․640 ՀՀ դրամ արժողությամբ գույքը, ինչպես նաև խմբի կազմում թե՛ անձամբ կեղծել, թե՛ դրդել է խմբին կեղծել պատասխանատվությունից ազատող պաշտոնեական փաստաթղթեր:
Մասնավորապես, ընկերության կանոնադրությամբ ունենալով ոռոգման համակարգերի շահագործման և պահպանման ապահովման պարտականություն, վերջինս, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, 2006-2010թթ. ընթացքում՝ մաս-մաս, գործով դեռևս չպարզված անձանց միջոցով և տեխնիկայի կիրառմամբ, ապամոնտաժել և վատնման եղանակով հափշտակել է Արարատի մարզի Նիզամի համայնքում գտնվող Մասիս ջրհան պոմպակայանից դեպի նույն մարզի Այնթապ համայնք անցնող, առանձնապես խոշոր չափի՝ ընդհանուր 403,920,000 ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով 5000մ երկարությամբ 1020մմ և 207,152,640 ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով 2880մ երկարությամբ 820մմ տրամագծով իրեն վստահված պետական սեփականություն հանդիսացող ոռոգման ճնշումային խողովակաշարը:
Ապա  իր կատարած հափշտակությունը թաքցնելու դիտավորությամբ, տնօրենի պաշտոնից բխող իր հեղինակության օգտագործմամբ նա համոզելու եղանակով դրդել է իր՝ 01.12.2011թ. հրամանով ձևավորված՝ ընկերության աշխատակիցներից կազմված հանձնաժողովի 5 անդամներին փաստացի չկատարել հիմնական միջոցների տարեկան գույքագրում՝ հայտնելով, որ այդ միջոցներն առկա են, գտնվում են իրենց տեղում: Հանձնաժողովի անդամներն էլ, գործելով նախնական համաձայնությամբ խմբի կազմում, փաստացի չեն կատարել սահմանված կարգով տարեվերջյան գույքագրումը և դրանից բխող պարտադիր գործողությունները:
Փոխարենը՝ հիմնական միջոցների գույքագրման ցուցակում մտցրել են իրականությանը չհամապատասխանող, կեղծ տեղեկատվություն իբրև թե գույքագրում կատարելու մասին՝ փաստելով բոլոր հիմնական միջոցների՝ այդ թվում վերը նշված հափշտակված խողովակաշարի առկայությունը:
Այնուհետև կեղծ գույքագրման ցուցակը՝ պատասխանատվությունից ազատող պաշտոնեական փաստաթուղթը, հաստատվել է հանձնաժողովի անդամների ստորագրությամբ, հանձնվել ընկերության հաշվապահություն:
Բացի այդ, ՋՕԸ գործադիր տնօրենը դարձյալ գործելով հափշտակության փաստը թաքցնելու դիտավորությամբ, նախնական համաձայնությամբ խմբի կազմում՝ ընկերության 4 աշխատակիցների հետ միասին, իր ստորագրությամբ հաստատել է 20.12.2011թ. ամսաթվով կազմված ՋՕ ընկերության հիմնական միջոցների հանձնման-ընդունման ակտը, որում ներառել են իրականությանը չհամապատասխանող, կեղծ տեղեկություններ այն մասին, թե իբր ինքը հանձնել, իսկ նոր տնօրենն ընդունել է ընկերության բոլոր հիմնական միջոցները, այդ թվում՝ հափշտակված խողովակաշարը: Այսինքն՝ խմբի կազմում կեղծել է պատասխանատվությունից ազատող պաշտոնեական փաստաթուղթ, որը հանձնվել է ընկերության հաշվապահություն:
Նկարագրված հանցագործության համար Մասիս ՋՕ ընկերության գործադիր տնօրեն Ա. Դ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 38-325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
2020թ. օգոստոսի 14-ին նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի որոշմամբ հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն ուղարկվել է Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
Նկատի ունենալով, որ նախաքննության ընթացքում Ա. Դ.-ն կամովին չի վերականգնել պետությանը պատճառված նյութական վնասը, ՀՀ գլխավոր դատախազության Կոռուպցիոն հանցագործությունների գործերով վարչությունից  հայց է ներկայացվել Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ Ա. Դ.-ից հօգուտ պետական բյուջեի բռնագանձելու պետությանը պատճառված ամբողջ վնասը՝ 611․072․640 ՀՀ դրամը:
Բռնագանձումը պատշաճ ապահովվելու համար նախաքննության ընթացքում մեղադրյալին պատկանող գույքի վրա դրվել է արգելանք:

The Prosecutor's Office has filed a lawsuit in order to confiscate the 611 million AMD damage caused to the state by means of corruption in the water company
It was affirmed in the result of the preliminary investigation of the criminal case investigated in the General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the Investigative Committee of the Republic of Armenia that during 2003-2011 the person who was the Chairman of Administrative Board and the Executive Director of the water company "Masis" abusing his official position, misappropriated the property of the RA entrusted to him, the particularly large amount of money – 611.072.640 AMD, personally or with a group falsified or induced the group to falsify official documents exempting from liability.
In particular, having the obligation to provide the utilization and maintenance of irrigation systems according to the statutes of the company, the latter, using its official position during 2006-2010 dismantled, stole from pipe line situated in Nizam community of Ararat region passing to the Ayntap community with a particularly large size, with a total market price of 403,920,000 AMD with the length of 1020mm and 207,152,640 AMD market value with 2880mm length and 820mm diameter.
Later, with the intention of hiding his commitment, abused his authority, persuaded 5 members of the commission of the company established according to his order of 01.12.2011 not to make the annual inventory of the essential means, stating that those funds are available, they are in their place. The members of the commission acting with prior consent, did not conduct the year-end inventory and mandatory actions in accordance with established        procedure.
Instead, they included in the inventory list of essential means not real, false information about alleged inventory, stating the existence of all essential means, including the stolen pipeline mentioned above.
Then, the list of fake inventory - the official document eliminating responsibility, was approved by the signatures of the members of the commission, handed over to the accountant of the company.
Besides, the WUA Executive Director, acting with the intention of hiding the fact of embezzlement, with the prior consent of the group, confirmed with his signature of 20.12.2011 together with 4 employees of the company the Act of Acceptance/Delivery of the essentials means of the water company, which included not real, false information that he supposedly delivered and the new director accepted all the essential means of the company, including the stolen pipeline. That is to say, the group forged an official document exempting from liability, which was handed over to the company's accounting service.
A. D., the Executive Director of "Masis" WUA was charged with Article 179, Part 3, Point 1, Article 38-325, Part 2 and Article 325, Part 2 of the RA Criminal Code for the above-described crime.
On August 14, 2020, the indictment was confirmed by the decision of the prosecutor supervising over legality of the preliminary investigation and the criminal case was sent to the General Jurisdiction Court of First Instance of Ararat and Vayots Dzor Regions.
Taking into account that during the preliminary investigation A. D. has not voluntarily recovered the material damage caused to the state, a lawsuit was filed by the Department for Combating Corruption Crimes of the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia to the General Jurisdiction Court of First Instance of Ararat and Vayots Dzor Regions in order to confiscate the total damage of 611.072.640 AMD caused to the state in favor of state budget.
The property belonging to the accused was seized during the preliminary investigation in order to provide proper confiscation.