Դատախազությունը հայց է ներկայացրել դատարան՝ ՋՕ ընկերությունում կոռուպցիոն չարաշահումներով պետությանը պատճառված 611մլն դրամի վնասը բռնագանձելու համար
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ հաստատվել է, որ 2003-2011թթ. ժամանակահատվածում Մասիս ՋՕ ընկերության վարչական խորհրդի նախագահ, գործադիր տնօրեն հանդիսացած անձը առերևույթ պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ վատնման եղանակով հափշտակել է իրեն վստահված՝ ՀՀ սեփականությունը հանդիսացող առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 611․072․640 ՀՀ դրամ արժողությամբ գույքը, ինչպես նաև խմբի կազմում թե՛ անձամբ կեղծել, թե՛ դրդել է խմբին կեղծել պատասխանատվությունից ազատող պաշտոնեական փաստաթղթեր:
Մասնավորապես, ընկերության կանոնադրությամբ ունենալով ոռոգման համակարգերի շահագործման և պահպանման ապահովման պարտականություն, վերջինս, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, 2006-2010թթ. ընթացքում՝ մաս-մաս, գործով դեռևս չպարզված անձանց միջոցով և տեխնիկայի կիրառմամբ, ապամոնտաժել և վատնման եղանակով հափշտակել է Արարատի մարզի Նիզամի համայնքում գտնվող Մասիս ջրհան պոմպակայանից դեպի նույն մարզի Այնթապ համայնք անցնող, առանձնապես խոշոր չափի՝ ընդհանուր 403,920,000 ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով 5000մ երկարությամբ 1020մմ և 207,152,640 ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով 2880մ երկարությամբ 820մմ տրամագծով իրեն վստահված պետական սեփականություն հանդիսացող ոռոգման ճնշումային խողովակաշարը:
Ապա  իր կատարած հափշտակությունը թաքցնելու դիտավորությամբ, տնօրենի պաշտոնից բխող իր հեղինակության օգտագործմամբ նա համոզելու եղանակով դրդել է իր՝ 01.12.2011թ. հրամանով ձևավորված՝ ընկերության աշխատակիցներից կազմված հանձնաժողովի 5 անդամներին փաստացի չկատարել հիմնական միջոցների տարեկան գույքագրում՝ հայտնելով, որ այդ միջոցներն առկա են, գտնվում են իրենց տեղում: Հանձնաժողովի անդամներն էլ, գործելով նախնական համաձայնությամբ խմբի կազմում, փաստացի չեն կատարել սահմանված կարգով տարեվերջյան գույքագրումը և դրանից բխող պարտադիր գործողությունները:
Փոխարենը՝ հիմնական միջոցների գույքագրման ցուցակում մտցրել են իրականությանը չհամապատասխանող, կեղծ տեղեկատվություն իբրև թե գույքագրում կատարելու մասին՝ փաստելով բոլոր հիմնական միջոցների՝ այդ թվում վերը նշված հափշտակված խողովակաշարի առկայությունը:
Այնուհետև կեղծ գույքագրման ցուցակը՝ պատասխանատվությունից ազատող պաշտոնեական փաստաթուղթը, հաստատվել է հանձնաժողովի անդամների ստորագրությամբ, հանձնվել ընկերության հաշվապահություն:
Բացի այդ, ՋՕԸ գործադիր տնօրենը դարձյալ գործելով հափշտակության փաստը թաքցնելու դիտավորությամբ, նախնական համաձայնությամբ խմբի կազմում՝ ընկերության 4 աշխատակիցների հետ միասին, իր ստորագրությամբ հաստատել է 20.12.2011թ. ամսաթվով կազմված ՋՕ ընկերության հիմնական միջոցների հանձնման-ընդունման ակտը, որում ներառել են իրականությանը չհամապատասխանող, կեղծ տեղեկություններ այն մասին, թե իբր ինքը հանձնել, իսկ նոր տնօրենն ընդունել է ընկերության բոլոր հիմնական միջոցները, այդ թվում՝ հափշտակված խողովակաշարը: Այսինքն՝ խմբի կազմում կեղծել է պատասխանատվությունից ազատող պաշտոնեական փաստաթուղթ, որը հանձնվել է ընկերության հաշվապահություն:
Նկարագրված հանցագործության համար Մասիս ՋՕ ընկերության գործադիր տնօրեն Ա. Դ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 38-325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
2020թ. օգոստոսի 14-ին նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի որոշմամբ հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն ուղարկվել է Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
Նկատի ունենալով, որ նախաքննության ընթացքում Ա. Դ.-ն կամովին չի վերականգնել պետությանը պատճառված նյութական վնասը, ՀՀ գլխավոր դատախազության Կոռուպցիոն հանցագործությունների գործերով վարչությունից  հայց է ներկայացվել Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ Ա. Դ.-ից հօգուտ պետական բյուջեի բռնագանձելու պետությանը պատճառված ամբողջ վնասը՝ 611․072․640 ՀՀ դրամը:
Բռնագանձումը պատշաճ ապահովվելու համար նախաքննության ընթացքում մեղադրյալին պատկանող գույքի վրա դրվել է արգելանք:

Прокуратура подала в суд иск для взыскания ущерба в размере 611 млн драм, причиненного государству коррупционными преступлениями в обществе ВП
Предварительным следствием по уголовному делу, расследованному в Главном управлении по ОВД СК РА, было утверждено, что в период времени с 2003-2011гг. лицо, являющееся председателем административного совета общества ВП «Масис», исполнительным директором, с возможным использованием должностного положения, путем растраты похитил вверенное ему имущество в особо крупных размерах- 611.072.640 драм РА, являющееся собственностью РА, а также в составе группы и лично фальсифицировал и принудил группе фальсифицировать официальные документы, освобождающиеся от ответственности.
В частности, имея в соответствии с уставом компании обязанность обеспечения эксплуатации и обслуживания ирригационных систем, последний, ​​используя свое служебное положение, в течение 2006-2010гг. частично, посредством лиц, пока не установленных следствием, и применением техники демонтировал и путем растраты похитил вверенный ему оросительный напорный трубопровод, являющийся государственностью собственностью, в особо крупном размере общей рыночной стоимостью 403,920,000 драм РА длиной 5000м диаметром 1020мм и рыночной стоимостью 207,152,640 драм РА длиной 2880м диаметром 820мм, проходящий из водонасосной станции «Масис», находящейся в общине Низам марза Арарат, в направлении общины Айнтап того же марза.
Затем, с намерением скрыть свою кражу, используя свои полномочия, вытекающие из должности директора, он убедил 5 членов комиссии, состоящей из сотрудников компании, сформированной по приказу от 01.12.2011г., не проводить фактическую ежегодную инвентаризацию основных средств, заявив, что эти средства наличествуют, они на своем месте. Члены комиссии, действуя с предварительного согласия группы, фактически не проводили инвентаризацию на конец года в установленном порядке, а также вытекающие из нее обязательные действия.
Вместо этого в инвентарный список основных средств включили не соответствующую действительности ложную информацию о проведении предполагаемой инвентаризации, подтверждающую наличие всех основных средств, включая упомянутый выше украденный трубопровод.
Затем список фальшивой инвентаризации - официальный документ, освобождающий от ответственности, был утвержден подписями членов комиссии и передан на бухгалтерский учет предприятия.
Кроме того, исполнительный директор ОВП, действующий вновь с намерением скрыть факт хищения, с предварительного согласия группы вместе с 4 сотрудниками компании, своей подписью подтвердил акт приема- передачи основных средств общества ВП, в который включили несоответствующие действительности ложные сведения о том, что, якобы, он сдал, а новый директор принял все основные средства компании, включая украденный трубопровод. Другими словами, в составе группы фальсифицировал официальный документ, освобождающий от ответственности, который был передан в бухгалтерию компании.
За совершение описанного преступления исполнительному директору общества ВП «Масис» было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179, по части 2 статьи 38-325 и по части 2 статьи 325 Уголовного кодекса РА.
14-го августа 2020г. постановлением прокурора, осуществляющего надзор за законностью предварительного следствия, обвинительное заключение было утверждено, и уголовное дело было направлено в Суд общей юрисдикции первой инстанции марзов Арарат и Вайоц Дзор.
Учитывая, что в ходе предварительного следствия А.Д. добровольно не восстановил нанесенный государству материальный ущерб, из Управления по делам коррупционной направленности Генеральной прокуратуры РА был подан иск в Суд общей юрисдикции первой инстанции марзов Арарат и Вайоц Дзор о взыскании с А.Д. в пользу государственного бюджета нанесенный государству весь ущерб в размере 611․072․640 драм РА.
Для обеспечения надлежащего взыскания в ходе предварительного следствия на имущество, принадлежащее обвиняемому, был наложен арест.