ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ և ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գ. Խաչատրյանի, ՀՀ ՊԵԿ և ՀՀ ՖՆ ներքին անվտանգության վարչության պետ Կ. Խաչատրյանի մասով քրեական գործն ուղարկվել է դատարան
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ և ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գ. Խաչատրյանի վերաբերյալ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննված քրեական գործով պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով յուրացման, վատնման և դրա կազմակերպման, առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացմանն օժանդակելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու համար վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ 2 դրվագով, 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ 3 դրվագով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Գագիկ Խաչատրյանին վերագրված 9 դրվագ հանցագործությունների հետևանքով պետությանը պատճառված վնասը և կաշառքի առարկա հանդիսացած գումարը կազմում է շուրջ 20 միլիարդ ՀՀ դրամ:
Գագիկ Խաչատրյանի հետ նախնական համաձայնությամբ պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով վատնում և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք է առաջադրվել նաև վերջինիս ազգական, ՀՀ ՊԵԿ և ՀՀ ՖՆ ներքին անվտանգության վարչության պետ Կարեն Խաչատրյանին:
Գույքի հնարավոր բռնագրավումը, բռնագանձումը, դատական ծախսերը և պատճառված վնասի հատուցումն ապահովելու նպատակով մինչդատական վարույթի ընթացքում օրենքով սահմանված կարգով մեղադրյալներին պատկանող գույքի վրա դրվել է կալանք:
Գագիկ Խաչատրյանի և Կարեն Խաչատրյանի մասով նշված քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալի կողմից 2020 թվականի օգոստոսի 14-ին հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը և այդ մասով քրեական գործն ուղարկվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:
Գագիկ Խաչատրյանի որդիների և գործով անցնող այլ անձանց մասով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է: Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ՝ ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի, ՀՀ ֆինանսների նախարարության պաշտոնատար կամ նրանց հետ փոխկապակցված անձանց կողմից թույլ տրված այլ հանցավոր դրսևորումները բացահայտելու, տարիներ շարունակ մշակված և իրագործված կոռուպցիոն սխեմաներում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, քրեական պատասխանատվության անխուսափելիության սկզբունքն անշեղորեն կենսագործելու, պետությանը պատճառված ահռելի չափերի հասնող գույքային վնասը վերականգնելու ուղղությամբ: Այդ շրջանակներում ՀՀ իրավապահ մարմինները ակտիվորեն համագործակցում է նաև օտարերկրյա պետությունների իրավասու մարմինների հետ:

Уголовное дело по части бывшего председателя Комитета государственных доходов РА и бывшего министра финансов РА Хачатряна Г., начальника Управления внутренней безопасности КГД РА и МФ РА Хачатряна К. направлено в суд
По уголовному делу относительно бывшего председателя Комитета государственных доходов РА и бывшего министра финансов РА Хачатряна Г., расследованному в Следственном департаменте СНБ РА, за совершение присвоения, растраты в особо крупных размерах и его организацию с использованием должностного положения, за содействие отмыванию денег в особо крупных размерах, злоупотребление должностными полномочиями, получение взятки в особо крупных размерах, совершение должностного подлога последнему было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179 по двум эпизодам, по пункту 1 части 3 статьи 38-179, по пункту 1 части 3 статьи 38-190, по части 2 статьи 308, по трем эпизодам, по пункту 2 части 4 статьи 311 и по части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА.
Ущерб, нанесенный государству вследствие 9 эпизодов преступлений, приписываемых Гагику Хачатряну, и явившаяся предметом взятки сумма составляет около 20 млрд драм РА.
За совершение растраты и должностных подлогов в особо крупных размерах по предварительному сговору с Гагиком Хачатряном с использованием должностного положения по пункту 1 части 3 статьи 179 и по части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА обвинение предъявлено также родственнику последнего, начальнику Управления внутренней безопасности КГД РА и МФ РА Карену Хачатряну.
С целью обеспечения возможной конфискации, взыскания имущества, возмещения судебных расходов и причиненного ущерба в ходе досудебного производства в установленном законом порядке на имущество, принадлежащее обвиняемым, был наложен арест.
Предварительное следствие по указанному уголовному делу по части Гагика Хачатряна и Карена Хачатряна завершилось. 14-го августа 2020 года заместителем начальника Управления по надзору за законностью досудебного производства в Службе национальной безопасности РА Генеральной прокуратуры РА было утверждено обвинительное заключение, и уголовное дело по этой части было направлено в Суд общей юрисдикции города Еревана для рассмотрения по сути.
Предварительное следствие по уголовному делу, расследуемому в Следственном департаменте СНБ РА по части сыновей Гагика Хачатряна и других фигурантов по делу продолжается. Применением допустимого уголовно- процессуального инструментария принимаются активны меры по выявлению преступных проявлений, допущенных должностными лицами Комитета государственных доходов при Правительстве РА, Министерства финансов РА или взаимоувязанными с ними лицами, установлению полного круга лиц, вовлеченных в коррупционные схемы, разработанные и осуществленные долгие годы, неуклонному осуществлению принципа неизбежности уголовной ответственности, восстановлению имущественного ущерба, нанесенного государству в огромных размерах.