ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ և ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գ. Խաչատրյանի, ՀՀ ՊԵԿ և ՀՀ ՖՆ ներքին անվտանգության վարչության պետ Կ. Խաչատրյանի մասով քրեական գործն ուղարկվել է դատարան
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ և ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գ. Խաչատրյանի վերաբերյալ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննված քրեական գործով պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով յուրացման, վատնման և դրա կազմակերպման, առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացմանն օժանդակելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու համար վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ 2 դրվագով, 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ 3 դրվագով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Գագիկ Խաչատրյանին վերագրված 9 դրվագ հանցագործությունների հետևանքով պետությանը պատճառված վնասը և կաշառքի առարկա հանդիսացած գումարը կազմում է շուրջ 20 միլիարդ ՀՀ դրամ:
Գագիկ Խաչատրյանի հետ նախնական համաձայնությամբ պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով վատնում և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք է առաջադրվել նաև վերջինիս ազգական, ՀՀ ՊԵԿ և ՀՀ ՖՆ ներքին անվտանգության վարչության պետ Կարեն Խաչատրյանին:
Գույքի հնարավոր բռնագրավումը, բռնագանձումը, դատական ծախսերը և պատճառված վնասի հատուցումն ապահովելու նպատակով մինչդատական վարույթի ընթացքում օրենքով սահմանված կարգով մեղադրյալներին պատկանող գույքի վրա դրվել է կալանք:
Գագիկ Խաչատրյանի և Կարեն Խաչատրյանի մասով նշված քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալի կողմից 2020 թվականի օգոստոսի 14-ին հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը և այդ մասով քրեական գործն ուղարկվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:
Գագիկ Խաչատրյանի որդիների և գործով անցնող այլ անձանց մասով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է: Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ՝ ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի, ՀՀ ֆինանսների նախարարության պաշտոնատար կամ նրանց հետ փոխկապակցված անձանց կողմից թույլ տրված այլ հանցավոր դրսևորումները բացահայտելու, տարիներ շարունակ մշակված և իրագործված կոռուպցիոն սխեմաներում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, քրեական պատասխանատվության անխուսափելիության սկզբունքն անշեղորեն կենսագործելու, պետությանը պատճառված ահռելի չափերի հասնող գույքային վնասը վերականգնելու ուղղությամբ: Այդ շրջանակներում ՀՀ իրավապահ մարմինները ակտիվորեն համագործակցում է նաև օտարերկրյա պետությունների իրավասու մարմինների հետ:

The criminal case against G. Khachatryan, the former Chairman of the RA State Revenue Committee of the RA and former Minister of Finance of the RA and K. Khachatryan, the Head of the Internal Security Department of RA SRC and RA MF was sent to court
Former Chairman of the RA State Revenue Committee and Former RA Minister of Finance G. Khachatryan is charged with embezzlement, aiding and abetting money laundering, abuse of office, bribery, and large-scale fraud.
In the scope of the criminal case investigated by the investigated department of the RA NSS, G. Khachatryan, former Chairman of the RA State Revenue Committee of the RA and former Minister of Finance of the RA is charged for embezzlement, squandering and its organization, assisting in money-laundering with abuse of official position, receiving bribe in large amount, official fraud under Article 179, part 3, point 1 in 2 episodes, Article 38-179, part 3, point 1, Article 38-190, part 3, point 1, Article 308 part 2 with 3 episodes, Article 311, part 4, point 2 and Article 314, part 1 of  the RA Criminal Code.
The damage caused to the state in the result of 9 episodes of crimes assigned to Gagik Khachatryan and the amount of bribe is about 20 billion AMD.
Karen Khachatryan, the Head of the Internal Security Department the RA SRC and the RA MF and the relative of Gagik Khachatryan was charged under Article 179, part 3, point 1 and Article 314, part 1 of the RA Criminal Code for committing squandering and official fraud in large amount with prior agreement with abuse of official position.
The property belonging to the accused was seized in the course of pre-trial proceedings according to the law in order to ensure the possible confiscation of property, recovery, judicial costs and the compensation of the damage caused.
The preliminary investigation of the mentioned criminal case on Gagik Khachatryan and Karen Khachatryan is completed. The Deputy Head of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA National Security Service of the RA General Prosecutor's Office has approved the indictment on August 14, 2020 and has sent it to the Court of General Jurisdiction of Yerevan City for further examination.
The preliminary investigation of the criminal case on Gagik Khachatryan's son and others investigated by the RA NSS Investigation Department is underway. Effective measures with the use of permissible tools of criminal procedure are undertaken to detect other criminal offenses committed by the officials of the State Revenue Committee adjunct to the Government of the Republic of Armenia, officials of the Ministry of Finance or people linked with them, to find out the full scope of criminal actions, which have been developed for many years, prosecute and recover the enormous property damage caused to the state.  In the framework of that case the RA law enforcement bodies actively cooperate with the competent bodies of foreign countries.