Արարատի մարզում մեկամյա երեխայի առուվաճառքի դեպք է պարզվել. հարուցվել է քրեական գործ
Ոստիկանության Մասիսի բաժնում օպերատիվ տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ 2020թ. մայիսին Մասիսի բնակչուհին իր մեկամյա երեխային վաճառել է:
ՀՀ Արարատի մարզի դատախազի տեղակալի դատավարական հետևողական ղեկավարման ներքո ՀՀ Ոստիկանության Մասիսի բաժնի, ինչպես նաև ՀՀ Ոստիկանության ՔՈ գլխավոր վարչության աշխատակիցների իրականացրած արդյունավետ աշխատանքի արդյունքում 13.05.2020թ. Մասիս քաղաքի բնակչուհին հաղորդում է տվել Ոստիկանության Մասիսի բաժնում այն մասին, որ իր որդուն 500.000 ՀՀ դրամ գումարի դիմաց վաճառել է Երևան քաղաքում բնակվող ամուսիններին, սակայն վերջիններս մաս-մաս վճարել են ընդամենը 300.000 ՀՀ դրամ:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում, կարճ ժամանակահատվածում ձեռանարկված օպերատիվ անհրաժեշտ միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել, որ նշված կինը 2019թ. ապրիլին ծննդաբերել է տղա երեխա: Վերջինս Երևան քաղաքի բնակիչ հանդիսացող ամուսինների հետ նախապես համաձայնության գալով իր մեկամյա որդուն 500.000 դրամի դիմաց նրանց վաճառելու շուրջ՝ 2020թ. մայիսի 5-ին գնացել են Մասիսի ՔԿԱԳ տարածքային բաժին, որտեղ գնորդը ճանաչել է երեխայի հայրությունը և վերցրել են վերջինիս ազգանունով երեխայի՝ նոր ծննդյան պետական վկայականը։
Օրեր անց գնորդ ամուսիները հարազարտների հետ գնացել են երեխայի կենսաբանական մոր տուն, որտեղ երեխայի առքի համար նախատեսված պայմանավորված 500.000 ՀՀ դրամից վճարել են 200.000 ՀՀ դրամ գումար, ձեռք բերել գումարի մնացած մասը՝ 300.000 դրամը, հետագայում տալու պայմանավորվածություն և վերցնելով երեխային՝ տարել իրենց հետ: Հետագայում՝ 11.06.2020թ. և 31.07.2020թ., նրանք մնացած գումարից վճարել են ևս 50.000-ական դրամ:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա են խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առքի կամ ստանձնողի խնամքին հանձնելու նպատակով երեխայի վաճառքի հանցավոր արարքի հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ Ոստիկանության Մասիսի բաժնում դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Выявлен случай торговли годовалым ребенком в Араратской области: возбуждено уголовное дело
В Масисском отделе полиции были получены оперативные данные о том, что в мае 2020г. жительница Масиса продала своего годовалого ребенка.
В результате эффективной работы, проделанной сотрудниками Масисского отдела Полиции РА, а также сотрудниками Главного управления УР Полиции РА под последовательным процессуальным руководством заместителя прокурора Араратской области РА 13.05.2020г. жительница города Масиса дала сообщение в Масисском отделе полиции о том, что продала сына паре, живущей в Ереване, за 500.000 драм РА, но последняя частично заплатила только 300.000 драм РА.
В ходе подготовки материалов в результате необходимых оперативных мероприятий, проведенных в короткие сроки, были получены фактические данные о том, что указанная женщина в апреле 2019г. родила мальчика. Последняя, заранее договорившись с супружеской парой, проживающей в Ереване, о продаже им годовалого сына за 500.000 драм РА 5 мая 2020г. они отправились в территориальный отдел ЗАГС Масиса, где покупатель признал отцовство ребенка, и взяли государственное свидетельство о рождении ребенка с указанием фамилии последнего.
Через несколько дней супруги-покупатели и их родственники пошли в дом биологической матери ребенка, где они заплатили 200000 драм РА из 500.000 драм РА, предусмотренных для покупки ребенка, приобрели договоренность отдать оставшуюся сумму в размере 300.000 драм РА позже, и, взяв ребенка, забрали с собой. Позже, 11.06.2020г. и 31.07.2020 из оставшейся суммы выплатили по 50.000 драм.
Принимая во внимание, что в подготовленных материалах содержатся данные, содержащие признаки возможного преступного деяния о покупке ребенка с целью опеки или продаже ребенка с целью передачи на попечение получателя, в Масисском отделе полиции возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 168 УК РА.
Уголовное дело направлено в Масисский следственный отдел Следственного комитета РА для ведения предварительного следствия.