Լոռու մարզում 108%-ով ավելացել են դատարան ուղարկված քրեական գործերը, 42%-ով՝ կոռուպցիոն գործերով բացահայտված պետությանը պատճառված վնասները
ՀՀ Լոռու մարզի դատախազությունում կատարված ամփոփման համաձայն՝ 2020թ. առաջին կիսամյակում ՀՀ Լոռու մարզի դատախազության դատախազների դատավարական հսկողության կամ ղեկավարման ներքո գտնված վարույթներով առերևույթ կոռուպցիոն դեպքերով հարուցվել է 33 քրեական գործ։
Հայտնաբերված կոռուպցիոն դեպքերից 5-ն արձանագրվել է կրթության, 14-ը՝ տեղական ինքնակառավարման, 4-ը՝ ճանապարհների կառուցման, 1-ը՝ բանկային, 1-ն՝ առողջապահության, 2-ը՝ սոցիալական ապահովության պետական և բժշկասոցիալական ծառայության ոլորտներում, 2-ը՝ պետական ոչ առևտրային կազմակերպություններում կատարված կոռուպցիոն հանցավոր դրսևորումների առթիվ, իսկ 4-ը վերաբերում է իրավապահ մարմինների պետական ծառայություն իրականացնող անձանց կողմից առերևույթ հանցագործությունների կատարմանը:
2020թ. առաջին 6 ամիսների ընթացքում քննված քրեական գործերով 42 անձի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում, որոնցից՝ համայնքների 4 ղեկավար և 1 աշխատակից, դպրոցների և քոլեջի 6 տնօրեն, 3 փոխտնօրեն և 4 աշխատակիցներ, «Լոռի» ջրօգտագործողների ընկերության տեղամասի 1 տնօրեն և 1 աշխատակից, ՍՊԸ 1 տնօրեն և 2 աշխատակիցներ, հիմնադրամի 1 տնօրեն, ՀՈԱԿ-ի 1 տնօրեն, բժշկասոցիալական հանձնաժողովի 1 նախագահ և 3 անդամներ, ՎՊՄՀ 1 ամբիոնի վարիչ, 12 քաղաքացի:
Նշված ժամանակահատվածում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 4 անձի վերաբերյալ 3 քրեական գործ:
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ դեպքերով հարուցված քրեական գործերով նախնական պարզվել է պետությանը պատճառված 260.905.234 ՀՀ դրամի չափով նյութական վնաս, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ (183.499.500 ՀՀ դրամ) ավելի է շուրջ 42%-ով: Նշված վնասից 23.588.605 ՀՀ դրամը Լոռու մարզի դատախազության անմիջական գործուն ներգրավվածությամբ վերականգնվել է, իսկ մնացած մասը վերականգնելու ուղղությամբ գործադրվել է համապատասխան քրեադատավարական գործիքակազմ: Բռնագանձումը պատշաճ ապահովվելու համար նախաքննության ընթացքում մեղադրյալներին պատկանող գույքի վրա դրվել է արգելանք:
2020թ. 6 ամիսների ընթացքում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեպքերով նախապատրաստված նյութերի և հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում հանցագործության պատճառների ու նպաստող պայմանների, ինչպես նաև հայտնաբերված պետական շահերի խախտումները վերացնելու նպատակով ներկայացվել են տարբեր խնդիրների վերաբերյալ 4 միջնորդագրեր:
Մարզի դատախազությունը լայնածավալ գործունեություն է ծավալել նաև նաև պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում: Այս գործառույթի շրջանակներում կատարվել կամ կատարվում են 34 ուսումնասիրություններ՝ որոնք ընդգրկում են պետական սոցիալական ապահովագրության և սոցիալական ապահովության, տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության, անտառների պահպանության, համայնքի ղեկավարների կողմից օրենքին հակասող հողամասեր տրամադրելու գործընթացին: Այս ուսումնասիրությունների արդյունքում հարուցվել է 6 քրեական գործ:
Բացի այդ, պետական շահերի պաշտպանության շրջանակներում դատարանում ավարտված 1 քաղաքացիական գործով բավարարվել է Լոռու մարզի դատախազության կողմից ներկայացված 148.595.000 ՀՀ դրամի չափով քաղաքացիական հայց: Կատարողական թերթիկն ուղարկվել է ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ծառայություն և վերջինիս միջնորդության հիման վրա պարտապանին պատկանող բաժինն առանձնացնելու և դրա վրա բռնագանձում տարածելու պահանջի վերաբերյալ Լոռու մարզի դատախազության կողմից ներկայացվել է քաղաքացիական հայց։
Լոռու մարզի դատախազությունը և քրեական հետապնդման մյուս մարմինները լուրջ արդյունքներ են արձանագրել քրեական գործերը՝ դատարան ուղարկելու ելքով ավարտելու ոլորտում: Մասնավորապես, եթե 2019թ. առաջին կիսամյակում դատարան էր ուղարկվել 75 քրեական գործ՝ 110 անձի վերաբերյալ, ապա 2020թ. նույն ժամանակահատվածում դատարան է ուղարկվել 156 քրեական գործ (շուրջ 108%-ով ավելի) 168 անձի վերաբերյալ (շուրջ 52%-ով ավելի):

В Лорийской области на 108% увеличилось количество направленных в суд уголовных дел, на 42% ущерб, нанесенный государству по коррупционным делам
По итогам прокуратуры Лорийской области РА за 1-ое полугодие 2020г. по находящимся под процессуальным надзором или руководством прокуроров прокуратуры  Лорийской области РА производствам было возбуждено 33 уголовных дела (по коррупционным случаям).
Из указанных коррупционных дел 5 было зарегистрировано в сфере образования, 14 – в органах местного самоуправления, 4 – строительства дорог, 1 – в банковской сфере, 1 – здравоохранения, 2  - в сферах государственной и медицинско-социальной службы социального обеспечения, 2 – по факту коррупционных преступных проявлений, совершенных в государственных некоммерческих организациях, а 4 касаются совершения преступлений правоохранительными органамаи.
За первые 6 месяцев 2020г. по расследуемым уголовным делам в отношении 42 лиц было возбуждено уголовное преследование. В указанный период с обвинительным заключением в суд было направлено 3 уголовных дела в отношении 4 лиц.
По уголовным делам, возбужденным по случаям коррупционных преступлений предварительно был установлен нанесенный государству материальный ущерб в размере 260.905.234 драмов РА, что по сравнению с прошлым годом (183.499.500 драмов РА)  больше  на 42%. Из ущерба была восстановлена сумма в размере 23.588.605 драмов РА, а по направлению восстановления остальной части был применен соответствующий уголовно-процессуальный механизм. Для обеспечения взыскания  в ходе предварительного следствия на имущество обвиняемых был наложен арест.
За 6 месяцев 2020г. в рамках подготовленных по коррупционным преступлениям материалов и возбужденных уголовных дел для устранения установленных нарушений государственных интересов было представлено 4 ходатайств относительно различных проблем.
Прокуратура области осуществила масштабную деятельность также в сфере защиты государственных интересов. В рамках данной функции осуществляются или были осуществлены 34 изучений. В результате указанных изучений было возбуждено 6 уголовных дел.
Кроме того, в рамках защиты государственных интересов по 1 делу был удовлетворен иск в размере 148.595.000 драмов РА, представленный прокуратурой  Лорийской области.
Прокуратура Лорийской области и другие органы уголовного преследования констатировали серьезные результаты в сфере завершения уголовных дел с исходом направления в суд. В частности, если за 1-ое полугодие 2019г. в суд было направлено 75 уголовных дел в отношении 110 лиц, то за указанный период 2020г, в суд было направлено 156 уголовных дел (на 108% больше) относительно 168 лиц  (на  52% больше).