ՀՀ դատախազության և Շիրակի մարզպետարանի գործակցությամբ մարզի տարածքում գործող բուժհաստատություններում կվերացվեն կոռուպցիոն հանցագործությունների կատարմանը նպաստող պայմանները
ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազության դատախազի դատավարական ղեկավարման ներքո ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 325-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերի, 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1 ին և 2-րդ կետերի հատկանիշներով քննված քրեական գործով տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «Գյումրի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերության մի խումբ բժիշկ-վիրաբույժներ տարբեր ժամանակահատվածներում կատարել են տարբեր տեսակի վիրահատություններ, սակայն գրանցամատյաններում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են ներառել կատարված վիրահատությունների տեսակի և արժեքի վերաբերյալ: Արդյունքում ընկերության դրամարկղ է մուտքագրվել իրական վիրահատության արժեքից էականորեն տարբերվող` նվազ գումարներ:
Վիրաբույժները, ընդհանուր կարգով վճարովի բժշկական ծառայություններ մատուցելու դիմաց գանձվող գումարներից, ինչպես նաև որոշ կատեգորիաների հիվանդների համար պետբյուջեից վճարվող գումարներից հափշտակություններ կատարելու դիտավորությամբ առանց վիրահատման ենթակա հիվանդների գիտության, վերջիններից պահանջել և կանխիկ ստացել են վճարովի ծառայությունների համար սահմանված ամբողջ գումարը և նրանց հիվանդության պատմագրերում, այլ փաստաթղթերում կատարել կեղծիքներ: Մասնավորապես,  վիրահատությունները ձևակերպել են որպես համավճարի շրջանակներում իրականացվող անհետաձգելի կարգով մատուցվող ծառայություններ և կազմել են այդ կապակցությամբ կեղծ պայմանագրեր: Արդյունքում հիվանդներից գանձված գումարներից բժշկական կենտրոնի դրամարկղ մուտքագրվել է միայն համավճարի շրջանակներում սահմանված գումարը` 50.000-65.000 ՀՀ դրամ, իսկ հիվանդների բուժման դիմաց վճարման ենթակա մնացած գումարները ձևակերպվել են որպես բժշկական կենտրոնի հաշվեհամարին պետբյուջեից կատարված փոխանցումներ։ Նման եղանակով պետությունից և հիվանդներից խարդախությամբ հափշտակվել է խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 1.8մլն ՀՀ դրամ գումար:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի տարբեր կետերով, որոշ դեպքում նաև 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանքներ են առաջադրվել նշված բուժհաստատության մի խումբ բժիշկների: Հետագայում առաջադրված մեղադրանքների մի մասով ոչ արդարացնող, այսինքն՝ համաներման ակտի կիրառման, վաղեմության ժամկետն անցնելու, գործուն զղջալու հիմքով, մյուս մասով արդարացնող՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով, հաշվի առնելով նաև պատճառված վնասի վերականգնման հանգամանքը, վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է և քրեական գործի վարույթը կարճվել:
Այդուհանդերձ, քննությամբ, փաստորեն, հաստատվել է, որ բժշկական կենտրոնի աշխատակիցները և բժիշկները, օգտվելով տվյալ ոլորտում վերահսկողության բացակայությունից, հնարավորություն են ունեցել կատարել վերը նշված հանցավոր արարքները: Դրան նպաստել է նաև այն հանգամանքը, որ բժշկական օգնությունից օգտվող քաղաքացիները իրազեկված չեն եղել իրենց իրավունքների մասին, բավարար տեղեկություններ չեն ուենցել ինչպես անվճար, այնպես էլ արտոնյալ պայմաններում բուժում ստանալու՝ ՀՀ Կառավարության սահմանած կարգի վերաբերյալ:
Այսինքն, հիվանդների հաշվառման, բուժման հետ կապված փաստաթղթաշրջանառության, արտոնյալ պայմաններում բուժվող հիվանդներին իրենց իրավունքներին և պարտականություններին, բուժման պայմաններին վերջիններիս չծանոթացնելու, պայմանագրի կնքման, հաշվառման և գրանցման նկատմամբ պատշաճ հսկողություն չիրականացնելու հետևանքով բարենպաստ պայմաններ են ստեղծվում անձանց մոլորեցնելու և նրանց վստահությունը չարաշահելու համար:
Ելնելով դրանից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն հանցագործությունների գործերով վարչությունից միջնորդագիր է ուղղվել ՀՀ Շիրակի մարզպետ Տ.  Պետրոսյանին, որով բարձրացվել է նմանատիպ դեպքերը բացառելու նպատակով նշված հանգամանքները մարզպետարանի ենթակայության տակ գործող բժշկական հաստատությունների ղեկավարների հետ քննարկելու, հիվանդների հաշվառման, բուժման հետ կապված փաստաթղթակազմության, պայմանագրերի կնքման նկատմամբ հսկողությունն ուղեժացնելու, պետության կողմից երաշխավորված անվճար և արտոնյալ պայմաններով բուժօգնություն ստանալու պայմանների մասին քաղաքացիների պատշաճ  իրազեկվածությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը:
Ըստ Շիրակի մարզպետից ստացված գրության՝ միջնորդագիրը քննարկվել է մարզպետարանում և հիվանդանոցային բուժօգնություն և սպասարկում իրականացնող հասստատությունների տնօրեններին հանձնարարվել է այդ հաստատություններում դրամարկղերի գործունեությունը դարձնել շուրջօրյա, պետության կողմից երաշխավորված անվճար բժշկական օգնության և սպասարկման կարիք ունեցող պացիենտներին տրամադրել իրազեկման թերթիկներ: Հանձնարարվել է նաև սահմաներ ընթացակարգ, որով կապահովի վճարովի և արտոնյալ պայմաններով բուժօգնություն և սպասարկում ստացող պացիենտների, վերջիններիս հարազատների՝ համապատասխան պայմանագրերով սահմանված իրավունքների, պարտականությունների և բուժման պայմանների վերաբերյալ իրազեկվածությունը, ինչպես նաև կապահովվի կնքվող պայմանագրերի ձևանմուշների հասանելիությունը:

При сотрудничестве Прокуратуры РА и марзпетарана Ширака в медицинских учреждениях, действующих на территории области, будут устранены условия, способствующие совершению коррупционных преступлений
По уголовному делу, расследованному под процессуальным руководством прокурора Прокуратуры марза Ширак РА по признакам 1 и 2 части 2 статьи 178 Уголовного кодекса РА, были собраны данные о том, что группа хирургов ЗАО «Гюмрийский медицинский центр» в разное время выполняла разные виды операций, но внесла в журналы заведомо ложные сведения о типе и стоимости проведенных операций. В результате в кассу компании было отложено меньше денег, которые существенно отличались от стоимости фактической операции.
Хирурги с умыслом хищения сумм, оплачиваемых из государственного бюджета для платных медицинских услуг больным определенной категории, без ведома пациентов, перенесших операцию, потребовали о получили от последних полную сумму платных услуг наличными, в их истории болезни и других документах произвели фальсификации. В частности, операции были расценены как неотложные услуги, оказываемые на условиях сооплаты, и в связи с этим были составлены фальшивые договоры. В результате из собранных с пациентов сумм в кассу медицинского центра было перечислено только 50.000-65.000 драм РА, а оставшиеся суммы, подлежащие оплате за лечение пациентов, были переведены на счет медицинского центра из государственного бюджета. Таким образом, у государства и пациентов путем мошенничества  была похищена сумма в крупных размерах- 1,8 млн драм РА.
По различным пунктам части 2 статьи 178 Уголовного кодекса РА, в некоторых случаях также по части 1 статьи 235 были предъявлены обвинения группе врачей указанного медицинского учреждения. В дальнейшем по одной части предъявленных обвинений на неоправдательном основании, то есть на основании применения акта амнистии, истечения срока давности, раскаяния, по другой части- на основании отсутствия состава преступления, учитывая обстоятельство восстановления нанесенного ущерба, органом, осуществляющим производство, уголовное преследование в отношении них было прекращено и производство по уголовному делу было прекращено.
Тем не менее, следствие фактически подтвердило, что сотрудники медицинского центра, пользуясь отсутствием надзора в этой сфере, имели возможность совершить вышеупомянутые преступные действия. Этому способствовало также то, что граждане, получающие медицинскую помощь, не знали своих прав, не обладали достаточной информацией о порядке получения лечения как на бесплатном, так и на льготных условиях, установленном Правительством Республики Армения.
Иными словами, вследствие неосуществления надлежащего надзора за регистрацией пациентов, документооборотом, связанным с лечением, неознакомления пациентов, проходящих лечение в льготных условиях, со своими правами, обязанностями, создаются благоприятные условия для введения людей в заблуждение и злоупотребления их доверием.
Исходя из этого, из Управления по делам о коррупционных преступлениях Генеральной прокуратуры РА было направлено ходатайство марзпету Ширака РА Т. Петросяну, которым был поднят вопрос о необходимости обсуждения указанных обстоятельств с руководителями медицинских учреждений, подведомственных марзпетарану, с целью исключения подобных случаев, усиления надзора за регистрацией пациентов, заключением договоров, составлением документаций, информирования граждан об условиях получения бесплатной и льготной медицинской помощи, гарантированной государством.
Согласно письму, полученному от марзпета Ширака, ходатайство было обсуждено в марзпетаране,  и директорам учреждений, оказывающих "стационарную помощь" и услуги, было поручено сделать кассовую деятельность круглосуточной, выдавать информационные листовки пациентам, нуждающимся в бесплатной медицинской помощи и обслуживания, гарантированных государством. Было поручено также установить процедуру, которой будет обеспечена осведомленность граждан, получающих медицинскую помощь на платном и бесплатном условиях, родственников последних о своих правах, обязанностях и условиях лечения, а также будет обеспечена доступность форм заключаемых договоров.