ՀՀ դատախազության և Շիրակի մարզպետարանի գործակցությամբ մարզի տարածքում գործող բուժհաստատություններում կվերացվեն կոռուպցիոն հանցագործությունների կատարմանը նպաստող պայմանները
ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազության դատախազի դատավարական ղեկավարման ներքո ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 325-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերի, 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1 ին և 2-րդ կետերի հատկանիշներով քննված քրեական գործով տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «Գյումրի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերության մի խումբ բժիշկ-վիրաբույժներ տարբեր ժամանակահատվածներում կատարել են տարբեր տեսակի վիրահատություններ, սակայն գրանցամատյաններում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են ներառել կատարված վիրահատությունների տեսակի և արժեքի վերաբերյալ: Արդյունքում ընկերության դրամարկղ է մուտքագրվել իրական վիրահատության արժեքից էականորեն տարբերվող` նվազ գումարներ:
Վիրաբույժները, ընդհանուր կարգով վճարովի բժշկական ծառայություններ մատուցելու դիմաց գանձվող գումարներից, ինչպես նաև որոշ կատեգորիաների հիվանդների համար պետբյուջեից վճարվող գումարներից հափշտակություններ կատարելու դիտավորությամբ առանց վիրահատման ենթակա հիվանդների գիտության, վերջիններից պահանջել և կանխիկ ստացել են վճարովի ծառայությունների համար սահմանված ամբողջ գումարը և նրանց հիվանդության պատմագրերում, այլ փաստաթղթերում կատարել կեղծիքներ: Մասնավորապես,  վիրահատությունները ձևակերպել են որպես համավճարի շրջանակներում իրականացվող անհետաձգելի կարգով մատուցվող ծառայություններ և կազմել են այդ կապակցությամբ կեղծ պայմանագրեր: Արդյունքում հիվանդներից գանձված գումարներից բժշկական կենտրոնի դրամարկղ մուտքագրվել է միայն համավճարի շրջանակներում սահմանված գումարը` 50.000-65.000 ՀՀ դրամ, իսկ հիվանդների բուժման դիմաց վճարման ենթակա մնացած գումարները ձևակերպվել են որպես բժշկական կենտրոնի հաշվեհամարին պետբյուջեից կատարված փոխանցումներ։ Նման եղանակով պետությունից և հիվանդներից խարդախությամբ հափշտակվել է խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 1.8մլն ՀՀ դրամ գումար:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի տարբեր կետերով, որոշ դեպքում նաև 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանքներ են առաջադրվել նշված բուժհաստատության մի խումբ բժիշկների: Հետագայում առաջադրված մեղադրանքների մի մասով ոչ արդարացնող, այսինքն՝ համաներման ակտի կիրառման, վաղեմության ժամկետն անցնելու, գործուն զղջալու հիմքով, մյուս մասով արդարացնող՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով, հաշվի առնելով նաև պատճառված վնասի վերականգնման հանգամանքը, վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է և քրեական գործի վարույթը կարճվել:
Այդուհանդերձ, քննությամբ, փաստորեն, հաստատվել է, որ բժշկական կենտրոնի աշխատակիցները և բժիշկները, օգտվելով տվյալ ոլորտում վերահսկողության բացակայությունից, հնարավորություն են ունեցել կատարել վերը նշված հանցավոր արարքները: Դրան նպաստել է նաև այն հանգամանքը, որ բժշկական օգնությունից օգտվող քաղաքացիները իրազեկված չեն եղել իրենց իրավունքների մասին, բավարար տեղեկություններ չեն ուենցել ինչպես անվճար, այնպես էլ արտոնյալ պայմաններում բուժում ստանալու՝ ՀՀ Կառավարության սահմանած կարգի վերաբերյալ:
Այսինքն, հիվանդների հաշվառման, բուժման հետ կապված փաստաթղթաշրջանառության, արտոնյալ պայմաններում բուժվող հիվանդներին իրենց իրավունքներին և պարտականություններին, բուժման պայմաններին վերջիններիս չծանոթացնելու, պայմանագրի կնքման, հաշվառման և գրանցման նկատմամբ պատշաճ հսկողություն չիրականացնելու հետևանքով բարենպաստ պայմաններ են ստեղծվում անձանց մոլորեցնելու և նրանց վստահությունը չարաշահելու համար:
Ելնելով դրանից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն հանցագործությունների գործերով վարչությունից միջնորդագիր է ուղղվել ՀՀ Շիրակի մարզպետ Տ.  Պետրոսյանին, որով բարձրացվել է նմանատիպ դեպքերը բացառելու նպատակով նշված հանգամանքները մարզպետարանի ենթակայության տակ գործող բժշկական հաստատությունների ղեկավարների հետ քննարկելու, հիվանդների հաշվառման, բուժման հետ կապված փաստաթղթակազմության, պայմանագրերի կնքման նկատմամբ հսկողությունն ուղեժացնելու, պետության կողմից երաշխավորված անվճար և արտոնյալ պայմաններով բուժօգնություն ստանալու պայմանների մասին քաղաքացիների պատշաճ  իրազեկվածությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը:
Ըստ Շիրակի մարզպետից ստացված գրության՝ միջնորդագիրը քննարկվել է մարզպետարանում և հիվանդանոցային բուժօգնություն և սպասարկում իրականացնող հասստատությունների տնօրեններին հանձնարարվել է այդ հաստատություններում դրամարկղերի գործունեությունը դարձնել շուրջօրյա, պետության կողմից երաշխավորված անվճար բժշկական օգնության և սպասարկման կարիք ունեցող պացիենտներին տրամադրել իրազեկման թերթիկներ: Հանձնարարվել է նաև սահմաներ ընթացակարգ, որով կապահովի վճարովի և արտոնյալ պայմաններով բուժօգնություն և սպասարկում ստացող պացիենտների, վերջիններիս հարազատների՝ համապատասխան պայմանագրերով սահմանված իրավունքների, պարտականությունների և բուժման պայմանների վերաբերյալ իրազեկվածությունը, ինչպես նաև կապահովվի կնքվող պայմանագրերի ձևանմուշների հասանելիությունը:

By cooperation between the RA Prosecutor's Office and Shirak Marzpetaran the conditions assisting corruption crimes will be eliminated in medical institutions in the territory of the region
Under the procedural supervision of the Prosecutor of the Prosecutor's Office of Shirak Region and according to the criminal case under the features of Article 214, Part 1, Article 325, Parts 1 and 2, Article 178, Part 2, Points 1 and 2 of the RA Criminal Code information was obtained that a group of surgeons from Gyumri Medical Center CJSC had performed different types of operations at different times, but made obviously false records about the type and cost of the performed operation. In the result, less money was entered in the funds of the company, significantly different from the cost of the actual operation.
Surgeons, aimed at embezzlement of money from state budget demanded money from the state budget for the payment of medical services, without the knowledge of the patients, received the full amount of the paid services in cash, making falsifications in their medical histories and other documents. In particular, the operations were established as urgent services provided under the co-payment, and false contracts were concluded. In the result, only the defined amount of the co-payment - 50,000-65,000 AMD - was entered to the funds of the medical center from the sums collected from the patients, and the remaining sums regarding the patients' treatment were transferred to the account of the medical center from the state budget. In such means, 1.8 million AMD was fraudulently embezzled from the state and patients.
Based on sufficient evidence obtained during the investigation of a group of doctors from the above-mentioned medical institution has been charged under different points of Article 178, Part 2, in some cases also under Article 325, Part 1 of the RA Criminal Code. The criminal prosecution was terminated taking into account of the grounds of non-acquittal accusation, as well as on the grounds of application of the act of amnesty, expiration of the statute of limitations, lack of corpus delicti.
Anyway, the investigation, in fact, confirmed that the staff of the medical center, the doctors, taking advantage of the lack of supervision in that sphere, had the opportunity to commit the above-mentioned criminal acts. The fact that the citizens receiving medical care were not aware of their rights and had not enough information about the procedure for receiving treatment both free of charge and on preferential terms as defined by the Government of the Republic of Armenia.
In other words, the registration of patients, the documentation related to the treatment, the patients not being informed about their rights, responsibilities, treatment conditions, signing the contract, no supervision of registration establish favorable conditions to mislead people and breach their trust.
To this end, a petition was sent from the Department of Corruption Crimes of the RA General Prosecutor's Office to T. Petrosyan, Shirak Marzpet, raising the mentioned issues and discussing these issues with the heads of the medical institutions subordinated to the Marzpetaran, in order to exclude the mentioned circumstances of registration of patients, supervision of the documentation related to the treatment, concluding contracts, awareness of receiving proper state free and preferential medical care.
According to the letter received from the Marzpet of Shirak, the petition was discussed at Marzpetaran. The directors of the institutions providing hospital care and services were instructed to make the cashier’s service of those institutions full day providing free medical care by the state and providing awareness leaflets to patients in need. It was instructed to define a procedure providing the patients, their relatives with information about their rights, responsibilities and treatment conditions, as well as the availability of the forms of the contracts.