Սուտ մատնություն կատարելու դեպքերով կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ
ՀՀ դատախազությունը, մեծապես կարևորելով հանցագործությունների բացահայտման գործում իրավապահ մարմինների հետ քաղաքացիների սերտ համագործակցությունը, հանցագործության դեպքերի մասին տվյալներ տրամադրելու նախաձեռնողականությունը, միաժամանակ ընդգծում է, որ անձանց կողմից հանցագործություն կատարելու վերաբերյալ կեղծ տվյալներ հաղորդելը, մարդկանց, այդ թվում նաև պաշոնատար անձանց, հանցավոր արարք կատարելու մեջ գիտակցված ձևով հանիրավի մեղադրելը, այսինքն սուտ մատնություն կատարելը, քրեական օրենքով հետապնդելի արարք է, ինչի մասին հանրության իրազեկվածությունն ունի կանխարգելիչ նշանակություն:
Ըստ այդմ՝ 2019թ. հուլիսի 8-ին ՀՀ ՔԿ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում` Գ. Վ.-ն, նախազգուշացված լինելով սուտ մատնություն կատարելու համար նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին, գիտակցելով, որ իր տրամադրած տեղեկատվությունը կեղծ է` ՀՀ ոստիկանության Կումայրիի բաժնի աշխատակիցներին հանիրավի մեղադրել է պաշտոնեկան լիազորություններն անցնելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ: Մասնավորապես, Գ. Վ.-ն հաղորդում է տվել այն մասին, թե իբր բնակարանային գողություններ կատարելու կասկածանքով Ոստիկանության նշված բաժնի ՔՀԲ երեք օպերլիազորները 2019թ. ապրիլի 11-ին` ժամը 13:30-ի սահմաններում, իրեն բաժին բերման ենթարկելուց հետո կազմել են բերման ենթարկելու վերաբերյալ կեղծ արձանագրություն՝ կեղծելով բերման ենթարկելու ժամը: Բացի այդ, ըստ տրված հաղորդման, նույն աշխատակիցները, ինչպես նաև բաժնի պետն իր հասցեին հնչեցրել են «մատները ջարդելու, կալանավորելու, կյանքը դժոխք դարձնելու» սպառնալիքներ` պահանջելով ընդունել Շիրակի մարզի Հացիկ և Առափի գյուղերից կատարված գողություններն իր կողմից կատարելու հանգամանքը:
Դեպքի առթիվ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ: ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում կատարված նախաքննությամբ ամբողջությամբ հերքվել են Գ.Վ.-ի կողմից հաղորդմամբ հայտնված տղեկությունները: Մասնավորապես, բացի բազմաթիվ վկաների հերքող ցուցմունքներից, Գ.Վ.-ն 2019թ. օգոստոսի 9-ին վարույթն իրականացնող մարմնին հասցեագրված դիմումով և դրա վերաբերյալ նույնաբովանդակ ցուցմունքով ինքն է հերքել հաղորդման և սկզբնական ցուցմունքում նշված հանգամանքները: Բացի այդ, նրա մասնակցությամբ կատարվել է քննչական փորձարարություն, որի ժամանակ վերջինս առանց որևէ մեկի ուղղորդման Գյումրի քաղաքի Անի թաղամասի շենքերից մեկում և Շիրակի մարզի Հացիկ ու Առափի գյուղերում մատնացույց է արել այն տները և մանրամասը նկարագրել դրանց ներսի հատվածների դասավորությունները, որտեղից կատարել կամ փորձել է կատարել գողություններ:
2019թ. օգոստոսի 15-ին որոշում է կայացվել քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին` հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով: Նույն օրը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սուտ մատնություն) հարուցվել է քրեական գործ: Սեպտեմբերի 6-ին Գ. Վ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել նույն հոդվածով, որից հետո քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
2020թ. օգոստոսի 12-ին դատարանի դատավճռով Գ. Վ.-ն մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 1-ին մասով, նրա նկատմամբ նշանակվել է պատիժ` 2 ամիս ժամկետով կալանք, որը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի հիմքով պայմանականորեն չի կիրառվել, սահմանվել է փորձաշրջան 1 տարի ժամկետով:
ՀՀ ՀՔԾ-ում քննված մեկ այլ քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ Վ. Գ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, նախազգուշացված լինելով սուտ մատնություն կատարելու համար նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին և գիտակցելով, որ իր տրամադրած տեղեկատվությունը կեղծ է, ՀՀ ՔԿ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնի ավագ քննիչին հանիրավի մեղադրել է ծանր հանցագործության դեպքով հարուցված քրեական գործով ապացույց կեղծելու՝ իր ցուցմունքում՝ նշված ծանր հանցագործության կատարմանն իր ականատես լինելու վերաբերյալ կեղծ տվյալներ մտցնելու հանցավոր արարք կատարելու մեջ։
Նախաքաննությամբ լիովին հերքվել են քննիչին վերագրված հանցավոր արարքները: Մասնավորապես՝ Վ.Գ.-ն ցուցմունք է տվել այն մասին, որ ավագ քննիչն իր ցուցմունքում կեղծ տեղեկություններ չի մտցրել, իրականում ինքն ականատես է եղել հանցագործության դեպքին, իսկ սուտ հաղորդում տալը պատճառաբանել է նրանով, որ կարծել է, թե դրանով կարող է օգնել գործով որպես տուժող ներգրավված ընկերոջը: Բացի այդ՝ դեպքին Վ.Գ.-ի ականատես լինելու վերաբերյալ ցուցմունք է տվել նաև տուժողը՝ նրա ընկերը, իսկ դեպքի վայրի զննությանը մասնակցած Վ. Գ.-ն առանց որևէ միջամտության մատնացույց է արել դեպքի վայրը, ինչը հաստատվել է ներկաների ցուցմունքներով և լուսանկարներով:
Նախաքննության արդյունքում մեղադրական եզրակացությամբ քրեական գործն ուղարկվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան, որտեղ այն միացվել է դատարանի վարույթում քննվող՝ Վ.Գ.-ի վերաբերյալ մեկ այլ քրեական գործին՝ նկատի ունենալով, որ վերջինով Վ. Գ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-177-րդ հոդվածի 2-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ կետերով՝ խմբով` ընկերոջ հետ նախնական համաձայնությամբ, Երևան քաղաքի Շահումյան 4-րդ փողոցի տներից մեկին կից նկուղից ուրիշի գույքի զգալի չափերի գաղտնի հափշտակության փորձ կատարելու համար:
Մինչ դատաքննություն սկսելը Վ.Գ.-ն իրեն մեղավոր է ճանաչել առաջադրված մեղադրանքում և խնդրել կիրառել դատական քննության արագացված կարգ, ինչը բավարարվել է:
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի 17.08.2020թ. դատավճռով վերջինս մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 34-177-րդ հոդվածի 2-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ կետերով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու համար և դատապարտվել 6 ամիս ազատազրկման և 800.000 ՀՀ դրամ տուգանքի: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի կիրառմամբ ազատազրկման ձևով պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել՝ սահմանելով փորձաշրջան մեկուկես տարի ժամկետով:

By cases of false crime reporting guilty verdicts were rendered
The RA Prosecutor's Office attaches importance to close cooperation of citizens with law enforcement agencies in detecting crimes, while emphasizing that the misinformation given by persons regarding the commission of a crime, the accusation of persons, including officials, of committing a criminal act, that is, false crime reporting is an act prosecuted by the Criminal Code and raising public awareness regarding this has a preventive value.
Accordingly, on July 08, 2019, in the Investigative Department of Shirak region of the RA IC, G. V. being warned about the criminal liability envisaged for committing false crime reporting, realizing that the information provided by him was false, accused the employees of Kumayri Division of the RA Police for exceeding their official powers and committing false reporting crime. In particular, G.V. reported that, allegedly on suspicion of committing burglaries, the operatives of the mentioned division on April 11, 2019 at around 13:30 p.m., after bringing him to the division, drewn up false protocol. In addition to that, according to the presented report, the mentioned employees, as well as the Head of the Division, threatened to “break his fingers, detain him, turn his life into hell” and demanded to admit the fact that he committed thefts from the villages of Hatsik and Arapi (Shirak region).
On the fact of the case in the Investigative Department of Shirak region of the RA IC under Part 1 of Art. 309 of the RA Criminal Code a criminal case was initiated. During the preliminary investigation carried out by the the RA SIS, the information provided by G.V. was completely refuted. In particular, on August 09, 2019 G. V. with the letter addressed to the body carrying out the proceedings himself refuted the circumstances indicated in the testimony and report.
On August 15, 2019 a decision was made to suspend the criminal proceedings on the basis of the absence of a crime. On the same day under Part 1 of Art. 333 (false crime reporting) of the RA Criminal Code, a criminal case was initiated. On September 6, G.V. was charged under the above article, after which the criminal case with the indictment was sent to the Court of First Instance of General Jurisdiction of Shirak region.
On August 12, 2020 by the court verdict G.V. was pleaded guilty under Part 1 of Art. 333 of the RA Criminal Code, he was sentenced to imprisonment for 2 months, which was on the basis of Article 70 of the RA Criminal Code was not conditionally applied, and a trial period of 1 year was established.
By sufficient evidence obtained within the framework of another criminal case investigated in the RA SIS, V.G. was charged for false crime reporting and realizing that the information he provided was false, accused the Senior Investigator of the Investigative Department of Malatia-Sebastia administrative district of the RA IC in falsification of evidence within the framework of a criminal case initiated regarding a grave crime.
During the preliminary investigation, the criminal acts incriminated to the investigator were completely refuted. In particular, V.G. testified that the investigator did not include false information in his testimony, in fact, he witnessed the crime, and the false crime reporting was justified by the fact that he thought that this could help his friend (involved as a victim within the framework of the case).
In the result of the preliminary investigation the criminal case with the bill of indictment was sent to Court of General Jurisdiction of Yerevan, where it was merged with another criminal case against V. G.
Prior to the start of the trial, V.G. pleaded himself guilty and asked for an expedited procedure, which was granted.
By the verdict of the Court of General Jurisdiction of Yerevan from 17.08.2020 the latter was pleaded guilty under Point 1 Part 2 of Article 333 and Point 1 and Point 3 of Article 2 Article 34-177 of the RA Criminal Code for committing criminal acts and sentenced to 6 months of imprisonment and a fine in the amount of 800.000 AMD was imposed on him. With the application of Article 70 of the RA Criminal Code, imprisonment was not conditionally applied and a probationary period was established for 1.5 years.