ՀՀ դատախազությունն առաջարկում է օրենսդրորեն բարելավել ընտանեկան բռնությունների դեմ քրեաիրավական պայքարի արդյունավետությունը
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 183-րդ հոդվածի 4-րդ մասով կատարված լրացմամբ 2018 թվականի հունվարի 1-ից դատախազին բացառիկ իրավունք վերապահվեց մասնավոր մեղադրանքի դեպքերով, հանրային մեղադրանքի կարգով, այսինքն՝ նաև առանց դիմողի բողոքի առկայության, քրեական վարույթ հարուցել ընտանիքում բռնության բոլոր այն դեպքերում, երբ, դատախազի գնահատմամբ, անձն իր անօգնական վիճակի կամ ենթադրյալ հանցանք կատարողից կախվածության մեջ լինելու փաստի ուժով չի կարող պաշտպանել իր իրավաչափ շահերը:
ՀՀ գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում ուսումնասիրվել և ամփոփվել է ընտանիքում բռնության մասնավոր մեղադրանքի դեպքերը հանրային կարգով քննելու կապակցությամբ դատախազի՝ հիշյալ լիազորության իրացման վիճակը: Ամփոփման արդյունքներով ի հայտ են բերել մի շարք բացեր և լրացուցիչ խնդիրներ, որոնց լուծումները կարող են էապես բարելավել ընտանիքում բռնությունների դեմ քրեաիրավական պայքարի արդյունավետությունը:
Այդ նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում նախանշվել են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխությունների առաջարկություններ, որոնք ներկայացվել են ՀՀ կառավարությանը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2020-2022թթ. գործողությունների ծրագրի՝ ընտանիքում բռնության դեմ պայքարի օրենսդրության կատարելագործում ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների մշակում բաղադրիչի շրջանակներում:
Մասնավորապես՝ դատախազությունն առաջարկել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 183-րդ հոդվածի 4-րդ մասում կատարել այնպիսի փոփոխություն, որի դեպքում դատախազի՝ հիշյալ լիազորության իրացման հնարավորությունը կապվի ենթադրյալ հանցագործությունից տուժած անձի ոչ միայն անօգնական կամ կախվածության վիճակի, այլ նաև նրա կյանքին կամ առողջությանը սպառնացող իրական անմիջական վտանգի առկայության հետ: Դա բխում է քրեադատավարական օրենսդրությունը ՄԻԵԴ նախադեպային իրավունքին համապատասխանեցնելու անհրաժեշտությունից՝ հաշվի առնելով, որ վեջինս ընտանիքում բռնության մասնավոր դեպքերը հանրային կարգով քննելու հնարավորությունը մեծապես կապում է բռնության կրկնվելու հավանականության և այդ առումով անձի կյանքի իրավունքի երաշխավորման պետության պոզիտիվ պարտականության հետ:
Բացի այդ, թեև դատախազը կարող է ստուգել ընտանիքում բռնության դեպքի առթիվ նախապատրաստված նյութերը՝ պարզելու ենթադրյալ բռնության ենթարկվածի՝ անօգնական վիճակում կամ ենթադրյալ հանցանք կատարողից կախվածության մեջ գտնվելու հանգամանքը, սակայն դրա համար խիստ անբավարար է միայն բացատրությունների արձանագրություններին կամ նյութերին ծանոթանալը:
Չնայած ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 183-րդ հոդվածի 4-րդ մասի կիրարկման վերաբերյալ ՀՀ դատախազությունում շրջանառության մեջ դրված ուղեցույցով պարտավորեցվել է դատախազներին ընտանիքում բռնության յուրաքանչյուր դեպքով կազմակերպել ենթադրյալ բռնությունից տուժած անձի ընդունելություն՝ հավաստիանալու նրա՝ անօգնական վիճակում գտնվելու կամ ենթադրյալ հանցանք կատարողից կախվածության մեջ լինելու հանգամանքների առկայության մեջ, սակայն շատ դեպքերում, ենթադրյալ բռնարարի հետ արդեն իսկ հաշտված լինելու կամ այլ պատճառով, ընտանիքում բռնությունից տուժած անձինք հրաժարվում են ընդունելության ներկայանալ դատախազություն:
Այս առումով առաջարկվել է, դատախազի իրավունքների, պարտականությունների և պատասխանատվության համաչափությունն ապահովելու նպատակով նախատեսել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 183-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված լիազորության իրացման առավել արդյունավետ մեխանիզմներ:
Ներկա կարգավորումների պայմաններում խնդրահարույց է նաև այն իրավիճակը, երբ, քրեական գործն ի սկզբանե դատախազի կողմից ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 183-րդ հոդվածի 4-րդ հոդվածի կարգով հարուցված չլինելու պայմաններում, տուժողը հաշտվում է մեղադրյալի հետ, սակայն առկա են տուժողի՝ անօգնական վիճակի կամ ենթադրյալ հանցանք կատարած անձից ունեցած կախվածության փաստի ուժով իր իրավաչափ շահերը պաշտպանել չկարողանալու կամ կյանքին, առողջությանը սպառնացող իրական վտանգի վերաբերյալ տվյալներ: Այդ պարագայում քրեական վարույթը հանրային կարգով շարունակելու՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված հնարավորություն, փաստորեն, առկա չէ:
Այս առումով առաջարկվել է, որպեսզի ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում համապատասխան փոփոխությունների միջոցով իրավական հնարավորություն ստեղծվի նաև դատախազի կողմից հանրային մեղադրանքի կարգով քրեական գործ հարուցելու այն դեպքերում, երբ դիմողի բողոքի հիման վրա ընտանիքում բռնության մասնավոր դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննության փուլում անձը հրաժարվել է բողոքից, բայց առկա է տուժողի անօգնական վիճակի կամ ենթադրյալ հանցանք կատարած անձից ունեցած կախվածության փաստի ուժով իր իրավաչափ շահերը պաշտպանել չկարողանալու կամ կյանքին, առողջությանը սպառնացող իրավան անմիջական վտանգ:
Ընտանիքում բռնության դեպքերով քննությունների պրակտիկան վկայում է նաև, որ լինում են դեպքեր, երբ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 183-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված կարգով քրեական գործ հարուցելու մասին որոշում է կայացվում, սակայն հետագա նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցներով հերքվում է, որ տուժողը ենթադրյալ հանցանք կատարած անձից գտնվել է կախվածության մեջ կամ անօգնական վիճակում կամ նախաքննության փուլում դադարում է նման վիճակի մեջ գտնվել: Գործող իրավանորմերով նման դեպքերում հնարավոր չէ կայացնել հաշտության հիմքով քրեական հետապնդումից հրաժարվելու մասին որոշում: Դատախազությունն առաջարկում է օրենսդրական փոփոխություններով լուծել նաև նշված խնդիրը:
Նկատի ունենալով ընտանիքում բռնությունների դեմ քրեաիրավական արդյունավետ պայքարի հանրային մեծ նշանակությունը՝ ՀՀ դատախազությունը շահագրգիռ է նշված առաջարկների շուրջ հանրային ու մասնագիտական առավել լայն քննարկումների հարցում:
Ըստ ՀՀ ոստիկանությունից ստացված տվյալների, 2020 թվականի առաջին 6 ամիսների ընթացքում քննվել է ընտանիքում բռնության 246 դեպք, որը 6-ով ավելի է 2019թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: 58-դեպքով հարուցվել է քրեական գործ, որը 4-ով ավելի է նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ: Ընդ որում՝ այս տարվա առաջին 6 ամիսների կտրվածքով մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված քրեական գործերը (թվով 13) 62.5% ավելի է 2019թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ (թվով 8 քրեական գործ):
Ընտանիքում բռնության մասնավոր մեղադրանքի 11 դեպքով, բողոքի բացակայության պայմաններում, դատախազի որոշմամբ, հարուցվել է նույնքան քրեական գործ: Փաստորեն՝ ընտանիքում բռնության դեպքերի առթիվ քրեական գործերի 20%-ը հարուցվել են դատախազի կողմից, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 183-րդ հոդվածի 4-րդ մասի լիազորության իրացման արդյունքում:

Прокуратура РА предлагает законодательно улучшить эффективность уголовно-правовой борьбы с домашним насилием
Дополнением ч. 4 ст. 183 УПК РА с 01-го января 2018г. прокурору было дано исключительное право по случаям частного обвинения возбудить уголовное производство в порядке общественного обвинения, то есть также без наличия жалобы заявителя по всем тем случаям домашнего насилия, когда по оценке прокурора в силу факта того, что лицо находится в беспомощном состоянии или в зависимости от предполагаемого насильника оно не может защитить свои законные интересы.
В Управлении по делам преступлений против человека Генеральной прокуратуры РА было изучено состояние по реализации указанного полномочия прокурора в связи с изучением случаем частного обвинения домашнего насилия. По результатам изучения были выявлены дополнительные проблемы, разрешение которых может существенно улучшить эффективность уголовно-правовой борьбы с домашним насилием.
С этой целью в Управлении по делам преступлений против человека Генеральной прокуратуры РА были указаны предложения по внесению изменений в УПК РА, которые были представлены в Правительсто РА в рамках плана действий национальной стратегии защиты прав человека на 2020-2022 годы.
В частности, прокуратура предложила в ч. 4 ст. 183 УПК РА внести такое изменение, в случае которого возможность реализации указанного полномочия прокурора будет связана не только с тем, что потерпевшее лицо находится в беспомощном состоянии или в зависимости от предполагаемого насильника, а также с наличием реальной непосредственной угрозы для жизни и здоровья.Это вытекает из необходимости приведения уголовно-процессуального законодательства в соответствие с прецедентным правом ЕСПЧ.
Кроме того, несмотря на то, что прокурор может проверить материалы, подготовленные по случаю домашнего насилия для того, чтобы установить обстоятельство нахождения предполагаемой жертвы насилия в беспомощном состоянии или в зависимости от предполагаемого насильника, однако для этого недостаточно ознакомиться только с протоколами, объяснениями или материалами.
Несмотря на то, что относительно применения ч. 4 ст. 183 УПК РА по руководству, введеного в обращение в Прокуратуре РА прокуроры обязываются по каждому случаю домашнего насилия оргазнизовать прием жертв насилия, для убеждения наличия обстоятельств того, что лицо находится в беспомощном состоянии или в зависимости от предполагаемого насильника, однако во многих случаях, из-за примирения с предполагаемым насильником, жертвы домашнего насилия отказываются от приема.
В связи с этим было предложено, для обеспечения равномерности прав, обязательств и ответственности прокурора установить более эффективные механизмы по реализации полномочия, установленного ч. 4 ст. 183 УПК РА.
В условиях настоящих регулирований проблематична также та ситуатция, когда в условиях не возбуждения уголовного дела прокурором по ч. 4 ст. 183 УПК РА, жертва примиряется с обвиняемым, однако имеются данные относительно того, что жертва находится в беспомощном состоянии или в зависимости от предполагаемого насильника или данные реальной непосредственной угрозы для жизни и здоровья. В этом случае фактически нет возможности, предусмотренной УПК РА для продолжения уголовного производства в общественном порядке.
В связи с этим было предложено, чтобы посредством соответствующих изменений в УПК РА была создана правовая возможность для возбуждения уголовного дела прокурором в порядке общественного обвинения также, когда на основании жалобы заявителя в ходе предварительного расследования уголовного дела, возбужденного по факту частного случая домашнего насилия, лицо отказалось от жалобы, но есть непосредственная угроза для жизни или здоровья.
Практика по случаям домашнего насилия свидетельствует о том, что бывают случаи, когда принимается решение о возбуждении уголовного дела по ч. 4 ст. 183 УПК РА, однако по доказательствам, приобретенным в ходе предварительного расследования опровергается, что жертва была в зависимости от предполагаемого насильника или в беспомощном состоянии или в ходе предварительного расследования перестает находиться в таком состоянии. По действующим правовым нормам в подобных случаях не возможно принять решение об отказе от осуществления уголовного преследования на основании примирения. Прокуратура предлагает по законодательным изменениям разрешить указанную проблему.
Учитывая большое общественное значение эффективной уголовно-правовой борьбы с домашним насилием Прокуратура РА заинтересована в более широком общественном и профессиональном обсуждении указанных предложений.
По полученным в Полицию РА данным, за первые 6 месяцев 2020г. было рассмотрено 246 случаев домашнего насилия, что на 6 больше по сравнению с аналогичным периодом 2019г. По 58 случаям возбуждено уголовное дело, что на 4 больше по сравнению с первым полугодием прошлого года. При этом за первые 6 месяцев 2020г. уголовные дела направленные в суд с обвинительным заключением (по количеству 13) на 62.5% больше по сравнению с аналогичным периодом 2019г. (по количеству 8 уголовных дел).
По 11 случаям частного обвинения домашнего насилия, в условиях отсутствия жалобы, решением прокурора было возбуждено 11 уголовных дел. Фактически 20% уголовных дел по факту случаев домашнего насилия было возбуждено прокурором в результате реализации полномочий ч. 4 ст. 183 УПК РА.