Դատարան է ուղարկվել Շիրակի պետական համալսարանում պաշտոնական փաստաթղթերի կեղծման վերաբերյալ գործը
Ավարտվել է Շիրակի «Մ.Նալբանդյանի անվան պետական համալսարան» հիմնադրամում առերևույթ պաշտոնեական փաստաթղթեր կեղծելու փաստի առթիվ հարուցված և ՀՀ ՔԿ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում քննված քրեական գործի նախնական քննությունը:
Պատշաճ դատախազական հսկողության ներքո իրականացված նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Շիրակի Մ.Նալբանդյանի անվան պետական համալսարան» հիմնադրամի ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ե. Ս.-ն, 2018-2019թթ. ուսումնական տարվա ընթացում հանդիսանալով ուսումնամեթոդական գործընթացի կառավարման կենտրոնի տնօրեն-պրոռեկտոր, հրամանով մինչև 2019թ. օգոստոսի 31-ն ընկած ժամանակահատվածը ստանձնել է մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ամբիոնի ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնացու, դոցենտի պարտականություններ՝ 0.5 դրույք ծանրաբեռնվածությամբ:
Պարզվել է, որ ուսումնական նշված տարվա համար հաստատված դասաբաշխմամբ 2-րդ կիսամյակում, բնագիտամաթեմատիկական ֆակուլտետի կենսաբանություն մասնագիտության առկա 1-ին կուրսում նա պարտավորված է եղել դասավանդել ընդհանուր 66 դասաժամ, մինչդեռ դրա շրջանակներում իր վրա դրված՝ դասախոսությունները, գործնական պարապմունքները և ստուգումները չի կատարել: Դասաբաշխմամբ իր վրա դրված պարտավորությունները այլ աշխատակցին փոխանցելու ուղղությամբ իրավական գործընթաց ձեռնարկելու փոխարեն նա բանավոր համաձայնության է եկել մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վ. Մ.-ի հետ՝ դրանք իր փոխարեն կատարելու շուրջ, ինչը վերջինս իրականացրել է: Այդ պայմաններում Ե.Ս.-ն ստորագրելով կեղծել է հիշյալ կուրսի՝ պաշտոնական  փաստաթուղթ հանդիսացող դասամատյանը՝ դասաբաշխմամբ իր վրա դրված պարտավորությունները փաստացի կատարվելու պատրանք ստեղծելով:
Այնուհետև, նշված կուրսի ուսանողների 2019թ. 2 միջանկյալ ստուգումները Վ. Մ.-ի կողմից իրականացվելու պայմաններում նա ստորագրելով կեղծել է նաև բնագիտամաթեմատիկական ֆակուլտետի կենսաբանություն մասնագիտության «ֆիզիկա» առարկայի առկա 1-ին կուրսի 2-րդ կիսամյակի բազմագործոնային գնահատման տեղեկագիրը և այն հանձնել ֆակուլտետի դեկան Բ. Պ.-ին: Վերջինս, տեղեկացված լինելով Ե. Ս.-ի կողմից հիշյալ պարտավորությունները չկատարելու մասին, իր ստորագրությամբ և ֆակուլտետի կնիքով հաստատել է այն:
Այնուհետև, Ե. Ս.-ն, դասաբաշխմամբ իր վրա դրված վերոհիշյալ ծանրաբեռնվածությունը չկատարելու փաստը քողարկելու նպատակով, 2019թ. հուլիսին իր ստորագրությամբ կեղծել է նաև 2018-2019թթ. ուստարվա «Դասախոսի աշխատանքի անհատական պլան» կոչվող փաստաթուղթը, որում ներառված են եղել բովանդակությամբ կեղծ տվյալներ դասաբաշխմամբ իր վրա դրված 383 ժամ ծանրաբեռնվածությունը վերջինիս կողմից ամբողջությամբ կատարված լինելու վերաբերյալ, որը նա ներկայացրել է ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատարին, դեկանին, ուսումնամեթոդական գործընթացի կառավարման կենտրոնի տնօրեն-պրոռեկտորին, գիտական քաղաքականության, որակի ապահովման և կառավարման կենտրոնի տնօրենին, ովքեր հաստատել են այն:
Հիշյալ առերևույթ հանցավոր արարքները կատարելու համար Շիրակի «Մ.Նալբանդյանի անվան պետական համալսարան» հիմնադրամի ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար, նշված  ժամանակահատվածում  բուհի ուսումնամեթոդական գործընթացի կառավարման կենտրոնի տնօրեն-պրոռեկտորի պաշտոնն զբաղեցնող Ե. Ս.-ին, մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վ. Մ.-ին և բնագիտամաթեմատիկական ֆակուլտետի դեկան Բ. Պ.-ին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող Շիրակի մարզի դատախազության դատախազի կողմից մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է և քրեական գործի հետ հուլիսի 31-ին ուղարկվել Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

В суд было направлено уголовное дело о фальсификации официальных документов в Ширакском государственном университете.
Завершено предварительное расследование уголовного дела, возбужденного по факту фальсификации официальных документов фонда «Ширакский государственный университет имени М. Налбандяна» и расследуемого  в следственном управлении Ширакской области СК РА.
Сочетанием доказательств, приобретенных в ходе предварительного расследования, осуществленного под надлежащим прокурорским надзором было обосновано, что временный и.о. ректора фонда «Ширакский государственный университет имени М. Налбандяна» Е. С. за учебный год 2018-2019гг. являясь директором центра по управлению учебно-методического процесса, по указу до 31.08.2019г. принял обязанности кандидата, доцента физико-математических наук кафедры математики, физики и информационных технологий.
Было установлено, что за указанный учебный год по утвержденному расписанию во 2-м семестре, для 1-го курса по специальности «биология» факультета естествознания и математики,  он был обязан провести в общей сложности 66 уроков, тем временем как он не провел уроки, практические занятия и экзамены. Вместо инициирования правового процесса по направлению передачи своих обязанностей по расписанию другому сотруднику он устно согласилися с временным и.о. кафедры математики, физики и информационных технологий  В. М. относительно проведения уроков вместо него, и последний согласился. В этих условиях Е. С. подписав фальсифицировал журнал указанного курса, который является официальным документом, таким образом создав иллюзию по фактическому выполнению своих обязанностей.
Затем, в условиях проведения промежуточных экзаменов студентов за 2019г. В. М., Е. С.  подписав также фальсифицировал табель оценок 1-го курса для 2-го семестра по предмету «физика» по специальности «биология» факультета естествознания и математики и передал табель оценок декану факультета Б. П. Последний будучи проинформированным о не выполнении указанных обязанностей Е. С. своей подписью и печатью факультета утвердил табель.
Затем для того, чтобы скрыть факт не выполнения указанных обязанностей Е.С. в июле 2019г. своей подписью фальсифицировал также документ «Индивидуальный план работы лектора», где были включены  по содержанию ложные данные относительно проведения уроков по расписанию, который он представил декану, директору центра по управлению учебно-методического процесса, директору центра научной политики, обеспечения качества и управления, которые утвердили этот документ.
За совершение указанных преступных деяний временному и.о. ректора фонда «Ширакский государственный университет имени М. Налбандяна», а в указанный период, директору центра по управлению учебно-методического процесса Е.С., временному и.о. кафедры математики, физики и информационных технологий  В. М. и декану факультета естествознания и математики Б. П. были предъявлены обвинения по ч. 1 ст. 325 УК РА. В отношении указанных лиц в качестве меры пресечения была избрана  подписка о невыезде.
Обвинительное заключение было утверждено прокурором прокуратуры Ширакской области, осуществляющим надзор за законностью предварительного расследования и 31-го июля было направлено в суд первой инстанции общей юрисдикции Ширакской области вместе с уголовным делом для рассмотрения по существу.