Դատարան է ուղարկվել Շիրակի պետական համալսարանում պաշտոնական փաստաթղթերի կեղծման վերաբերյալ գործը
Ավարտվել է Շիրակի «Մ.Նալբանդյանի անվան պետական համալսարան» հիմնադրամում առերևույթ պաշտոնեական փաստաթղթեր կեղծելու փաստի առթիվ հարուցված և ՀՀ ՔԿ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում քննված քրեական գործի նախնական քննությունը:
Պատշաճ դատախազական հսկողության ներքո իրականացված նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Շիրակի Մ.Նալբանդյանի անվան պետական համալսարան» հիմնադրամի ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ե. Ս.-ն, 2018-2019թթ. ուսումնական տարվա ընթացում հանդիսանալով ուսումնամեթոդական գործընթացի կառավարման կենտրոնի տնօրեն-պրոռեկտոր, հրամանով մինչև 2019թ. օգոստոսի 31-ն ընկած ժամանակահատվածը ստանձնել է մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ամբիոնի ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնացու, դոցենտի պարտականություններ՝ 0.5 դրույք ծանրաբեռնվածությամբ:
Պարզվել է, որ ուսումնական նշված տարվա համար հաստատված դասաբաշխմամբ 2-րդ կիսամյակում, բնագիտամաթեմատիկական ֆակուլտետի կենսաբանություն մասնագիտության առկա 1-ին կուրսում նա պարտավորված է եղել դասավանդել ընդհանուր 66 դասաժամ, մինչդեռ դրա շրջանակներում իր վրա դրված՝ դասախոսությունները, գործնական պարապմունքները և ստուգումները չի կատարել: Դասաբաշխմամբ իր վրա դրված պարտավորությունները այլ աշխատակցին փոխանցելու ուղղությամբ իրավական գործընթաց ձեռնարկելու փոխարեն նա բանավոր համաձայնության է եկել մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վ. Մ.-ի հետ՝ դրանք իր փոխարեն կատարելու շուրջ, ինչը վերջինս իրականացրել է: Այդ պայմաններում Ե.Ս.-ն ստորագրելով կեղծել է հիշյալ կուրսի՝ պաշտոնական  փաստաթուղթ հանդիսացող դասամատյանը՝ դասաբաշխմամբ իր վրա դրված պարտավորությունները փաստացի կատարվելու պատրանք ստեղծելով:
Այնուհետև, նշված կուրսի ուսանողների 2019թ. 2 միջանկյալ ստուգումները Վ. Մ.-ի կողմից իրականացվելու պայմաններում նա ստորագրելով կեղծել է նաև բնագիտամաթեմատիկական ֆակուլտետի կենսաբանություն մասնագիտության «ֆիզիկա» առարկայի առկա 1-ին կուրսի 2-րդ կիսամյակի բազմագործոնային գնահատման տեղեկագիրը և այն հանձնել ֆակուլտետի դեկան Բ. Պ.-ին: Վերջինս, տեղեկացված լինելով Ե. Ս.-ի կողմից հիշյալ պարտավորությունները չկատարելու մասին, իր ստորագրությամբ և ֆակուլտետի կնիքով հաստատել է այն:
Այնուհետև, Ե. Ս.-ն, դասաբաշխմամբ իր վրա դրված վերոհիշյալ ծանրաբեռնվածությունը չկատարելու փաստը քողարկելու նպատակով, 2019թ. հուլիսին իր ստորագրությամբ կեղծել է նաև 2018-2019թթ. ուստարվա «Դասախոսի աշխատանքի անհատական պլան» կոչվող փաստաթուղթը, որում ներառված են եղել բովանդակությամբ կեղծ տվյալներ դասաբաշխմամբ իր վրա դրված 383 ժամ ծանրաբեռնվածությունը վերջինիս կողմից ամբողջությամբ կատարված լինելու վերաբերյալ, որը նա ներկայացրել է ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատարին, դեկանին, ուսումնամեթոդական գործընթացի կառավարման կենտրոնի տնօրեն-պրոռեկտորին, գիտական քաղաքականության, որակի ապահովման և կառավարման կենտրոնի տնօրենին, ովքեր հաստատել են այն:
Հիշյալ առերևույթ հանցավոր արարքները կատարելու համար Շիրակի «Մ.Նալբանդյանի անվան պետական համալսարան» հիմնադրամի ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար, նշված  ժամանակահատվածում  բուհի ուսումնամեթոդական գործընթացի կառավարման կենտրոնի տնօրեն-պրոռեկտորի պաշտոնն զբաղեցնող Ե. Ս.-ին, մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վ. Մ.-ին և բնագիտամաթեմատիկական ֆակուլտետի դեկան Բ. Պ.-ին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող Շիրակի մարզի դատախազության դատախազի կողմից մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է և քրեական գործի հետ հուլիսի 31-ին ուղարկվել Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

A criminal case on falsification of official documents at Shirak State University was sent to the court.
The preliminary investigation of the criminal case initiated on the fact of falsification of official documents of the Foundation of “Shirak State University named after M. Nalbandyan” and investigated in the Investigative Department of Shirak region of the RA IC was completed.
By the combination of evidence obtained in the course of the preliminary investigation, carried out under the proper prosecutorial supervision, it was justified that the Acting Rector of the Foundation of "Shirak State University named after M. Nalbandyan" E. S. for the academic year of 2018-2019, being the Head of the Center for Management of the Educational and Methodological process, by the decree until 31.08.2019 assumed the duties of the Candidate, Associate Professor of Physical and Mathematical Sciences of the Department of Mathematics, Physics and Information technologies.
It was found out that for the specified academic year, according to the approved schedule in the 2nd semester, for the 1st year in the specialty "biology" of the Faculty of Natural Sciences and Mathematics, he had to conduct a total of 66 lessons, while he did not conduct lessons and practical classes. Instead of initiating a legal process in the direction of transferring his duties according to the schedule to another employee, he orally agreed with the Acting Head of the Department of Mathematics, Physics and Information technologies V. M. regarding lecturing instead of him, to which the latter agreed. Under these conditions, E. S. by having signed, falsified the journal of the students, which is an official document, thus creating the illusion that he actually fulfilled his duties.
Then, under the conditions of conducting intermediate exams of students for 2019 by V.M., by signing he also falsified the 1st year student's grade sheet for the 2nd semester in the subject of "physics" in the specialty of "biology" of the Faculty of Natural Sciences and Mathematics and handed the grade sheet to the Dean of the Faculty B. P. The latter by knowing about not fulfilling the mentioned duties by E. S. approved the grade sheet with his signature and seal of the faculty.
Then, with a view to hide the fact of not fulfilling the mentioned duties, in July 2019 with his signature E.S. also falsified the document "Individual plan of the lecturer's work", where were included false data regarding the conduct of lessons according to the schedule, which he presented to the Dean, Director of the Center for Management of Educational and Methodological process, Director of the Center for Scientific Policy, Quality Assurance and Management, and they approved the document.
For the commission of these criminal acts, the Acting Rector of the foundation of "Shirak State University named after M. Nalbandyan" , and during the mentioned period the Director of the Center for Management of Educational process E. S., Acting Head of the Department of Mathematics, Physics and Information technologies V. M. and the Dean of the Faculty of Natural Sciences and Mathematics B. P. were charged under Part 1 of Art. 325 of the RA Criminal Code. A recognizance not to leave was chosen as a measure of restraint against them.
The indictment was approved by the prosecutor of the Prosecutor's Office of Shirak region, supervising the legality of the preliminary investigation and, together with the criminal case it was sent on July 31 to the Court of First Instance of General Jurisdiction of Shirak region for consideration on the merits.