Շիրակի մարզում նորածին երեխայի ապօրինի առուվաճառքի դեպք է պարզվել. հարուցվել է քրեական գործ
Շիրակի մարզի  դատախազության կողմից  իրականացվող  դատախազական պատշաճ հսկողության  ներքո ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության  Գյումրի քաղաքի Կումայրիի բաժնում իրականացված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական  համակարգված միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ  2018 թվականի օգոստոսի 20-ին Գյումրի քաղաքի բնակչուհին  իր   նորածին երեխային 1.200.000 ՀՀ դրամի  դիմաց վաճառել է Երևան քաղաքի բնակիչ ամուսիններին։
Իրականացված հետաքննության արդյունքում ձեռք  են բերվել արժանահավատ տվյալներ առ այն, որ 1992 թվականին ծնված Արմավիրի մարզի բնակչուհին, փաստացի  ամուսնական կապի  մեջ է գտնվել Գյումրի քաղաքի 1989 թվականին ծնված բնակչի հետ, և վերջինիս ՌԴ-ում  գտնվելու ընթացքում՝ 2018թ. օգոստոսի 20-ին, ծննդաբերել է աղջիկ երեխայի, որից հետո ամուսնուն և  սկեսրոջը սխալ տեղեկություն է հայտնել  այն մասին,  որ երեխան մահացել է: Այնինչ  երեխային  իր  մոր  օգնությամբ  1.200.000 ՀՀ դրամի  դիմաց վաճառել է Երևան քաղաքում  բնակվող  ամուսնական  զույգի:
Պարզվել  է նաև, որ երեխայի  մայրը և Երևան քաղաքի բնակիչը, քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմիններին հայտնել են սուտ տեղեկություններ  երեխայի հայրության վերաբերյալ և այդ կերպ կարողացել են գրանցել երեխայի  հայրության ճանաչման կեղծ փաստը։
Նկատի ունենալով, որ  նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա են եղել խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առքի կամ ստանձնողի խնամքին հանձնելու նպատակով երեխայի վաճառքի, ինչպես նաև քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմիններին սուտ տեղեկություններ հաղորդելու հանցագործությունների հատկանիշներ՝ Շիրակի մարզի դատախազությունում կայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 169.1-րդ հոդվածով քրեական  գործ հարուցելու  մասին որոշում:
Քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչություն՝ նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ։

В Ширакской области был выявлен случай нелегальной купл-продажи новорожденного ребенка. Возбуждено уголовное дело.
В результате координированных следственных и оперативно-розыскных мер, осуществленных в отделе Кумайри г. Гюмри управления Ширакской области Полиции РА под прокурорским надзором прокуратуры Ширакской области были получены данные о том, что 20.08.2018г. жительница Гюмри продала за 1.200.000 драмов РА своего новорожденного ребенка супружеской паре из Еревана.
В ходе осуществленного расследования были получены достоверные сведения о том, что жительница Армавирской области (1992 года рождения) вышла замуж за жителя г. Гюмри (1989 года рождения) и 20.08.2018г. родила девочку, после чего свекрови и мужу  сообщила ложные сведения о том, что ребенок скончался. И с помощью своей матери за 1.200.000 драмов РА продала  девочку семейной паре из Еревана.
Также было установлено, что мать ребенка и житель Еревана в ЗАГС представили ложные  данные об отцовстве ребенка и таким образом смогли зарегистрировать ложный факт отцовства ребенка.
Учитывая то, что в подготовленных материалах  имеются признаки преступлений относительно продажи ребенка, а также представления органам ЗАГС ложных сведений, в прокуратуре Ширакской области было принято решение о возбуждении уголовного дела по ч. 1 ст. 168 и ст. 169.1 УК РА.
Уголовное дело было направлено в Ширакское следственное управление СК РА с поручением осуществления предварительного следствия.