Շիրակի մարզում նորածին երեխայի ապօրինի առուվաճառքի դեպք է պարզվել. հարուցվել է քրեական գործ
Շիրակի մարզի  դատախազության կողմից  իրականացվող  դատախազական պատշաճ հսկողության  ներքո ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության  Գյումրի քաղաքի Կումայրիի բաժնում իրականացված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական  համակարգված միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ  2018 թվականի օգոստոսի 20-ին Գյումրի քաղաքի բնակչուհին  իր   նորածին երեխային 1.200.000 ՀՀ դրամի  դիմաց վաճառել է Երևան քաղաքի բնակիչ ամուսիններին։
Իրականացված հետաքննության արդյունքում ձեռք  են բերվել արժանահավատ տվյալներ առ այն, որ 1992 թվականին ծնված Արմավիրի մարզի բնակչուհին, փաստացի  ամուսնական կապի  մեջ է գտնվել Գյումրի քաղաքի 1989 թվականին ծնված բնակչի հետ, և վերջինիս ՌԴ-ում  գտնվելու ընթացքում՝ 2018թ. օգոստոսի 20-ին, ծննդաբերել է աղջիկ երեխայի, որից հետո ամուսնուն և  սկեսրոջը սխալ տեղեկություն է հայտնել  այն մասին,  որ երեխան մահացել է: Այնինչ  երեխային  իր  մոր  օգնությամբ  1.200.000 ՀՀ դրամի  դիմաց վաճառել է Երևան քաղաքում  բնակվող  ամուսնական  զույգի:
Պարզվել  է նաև, որ երեխայի  մայրը և Երևան քաղաքի բնակիչը, քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմիններին հայտնել են սուտ տեղեկություններ  երեխայի հայրության վերաբերյալ և այդ կերպ կարողացել են գրանցել երեխայի  հայրության ճանաչման կեղծ փաստը։
Նկատի ունենալով, որ  նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա են եղել խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առքի կամ ստանձնողի խնամքին հանձնելու նպատակով երեխայի վաճառքի, ինչպես նաև քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմիններին սուտ տեղեկություններ հաղորդելու հանցագործությունների հատկանիշներ՝ Շիրակի մարզի դատախազությունում կայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 169.1-րդ հոդվածով քրեական  գործ հարուցելու  մասին որոշում:
Քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչություն՝ նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ։

A case of illegal purchase and sale of a newborn baby was revealed in Shirak region. Criminal case was initiated.
As a result of coordinated investigative and operational-search measures carried out in Kumayri Division of Gyumri city of Shirak region Department of the RA Police under the prosecutor's control of the Prosecutor's Office of Shirak region, data were obtained that on 20.08.2018 a resident of Gyumri sold her newborn baby to a couple from Yerevan for 1.200.000 AMD.
In the course of the investigation, reliable data were obtained that a resident of Armavir region (born in 1992) got married with a resident of Gyumri (born in 1989) and on 20.08.2018 gave birth to a girl, after which she gave her mother-in-law and her husband false information that the newborn died. And with the help of her mother, for 1.200.000 AMD sold the girl to a couple from Yerevan.
It was also found out that the mother of the child and a resident of Yerevan presented false data on the child's fatherhood to the Civil Acts Registration Office and thus were able to register the false fact of the child's fatherhood.
Taking into account that the prepared materials contain signs of crimes regarding the sale of a newborn, as well as the submission of false information to the Civil Acts Registration Office, in the Prosecutor's Office of Shirak region was made a decision to initiate a criminal case under Part 1 of Art. 168 and Art. 169.1 of the RA Criminal Code.
The criminal case was sent to the Investigative Department of Shirak of the RA Investigative Committee with the instruction to carry out the preliminary investigation.