Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից ապօրինի օտարված համայնքային նշանակության հողամասի նկատմամբ կիրառվել է արգելանք
Ս. Դարբինյանը, 1999-2016 թվականների ընթացքում, զբաղեցնելով Վանաձոր համայնքի ղեկավարի պաշտոնը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, իրականացնելով կազմակերպա­կան-տնօրինչական և վարչատնտեսական գործառույթ­ներ, անձնական այլ շահագրգռվա­ծությունից ելնելով՝ իր պաշ­տո­նեա­կան դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, որի արդյունքում Վանաձոր համայն­քին պատճառել է էական վնաս, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:
Քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ համայնքի ղեկավար Ս. Դարբինյանը, անտեսելով քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով չփոխանցվող հողերի (զբոսայգիներ, պուրակներ, հրապարակներ, փողոցներ, մայթեր, գազոններ, գետափեր, լճափեր) սահմանող Հողային օրենսգրքի ցանկը և Կառավարության համապատասխան որոշմամբ սահմանված պահանջները, մասնավորեցման ոչ ենթակա 289.05845 հա հողամասերից, առանց լիազոր մարմնի համաձայնությունն ստանալու, անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով, առանձնացրել է 0.0085 հա մակերեսով հողամասը, դրա գործառնական նշանակությունը բնակավայրերի ընդհանուր օգտագործման հողերից (փողոց-հրապարակ) փոխել է հասարակական կառուցապատման հողերի և տվել Վանաձոր քաղաքի Նժդեհի փողոց թիվ 30/1-1 փոստային հասցեն։
Իր հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնելու նպատակով համայնքի ղեկավարը  ստորագրությամբ վավերացրել է Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի Վանաձորի տարածքային ստորաբաժանման ղեկավարին հասցեագրված պաշտոնական, բովանդակությամբ ակնհայտ կեղծ փաստաթուղթը, իբր Վանաձոր քաղաքի Նժդեհի 30/1-1 հասցեի 0.0085 հա մակերեսով հողամասը չի դասվում Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված հողամասերի թվին, որի հիման վրա 2016 թվականի օգոստոսի 1-ին բնակավայրերում ընդհանուր օգտագործման հող հանդիսացող նշված հողամասի նկատմամբ Վանաձոր քաղաքի Գ.Նժդեհի 30/1-1 հասցեով գրանցվել է Վանաձոր համայնքի սեփականության իրավունքը:
Այնուհետև, ավագանու անդամներից թաքցնելով հողամասի գործառնական նշանակությունը,  առանց լիազոր մարմնի համաձայնության, փոխելու հանգամանքը, Վանաձոր համայնքի ավագանու հաստատմանն է ներկայացրել նաև Վանաձոր քաղաքի Գ.Նժդեհի 30/1-1 հասցեի հողամասն աճուրդով օտարելու մասին առաջարկությունը, որն ավագանու՝ 2016 թվականի սեպտեմբերի 7-ի որոշմամբ հաստատվել է: Կայացված աճուրդով՝ մեկ քայլով հաղթող է ճանաչվել Ս. Վարդերեսյանը: Աճուրդի վերաբերյալ նույն օրը կազմվել է  համապատասխան արձանագրությունը, որի հիման վրա հողամասը 403.770 ՀՀ դրամով վաճառվել է Ս. Վարդերես­յա­նին, և գրանցվել սեփականության իրավունքը:
Այսպիսով, Վանաձոր համայնքին պատճառվել է էական վնաս, ամայնքը զրկվել է բնակավայրերի ընդհանուր օգտագործման հո­ղա­տարածքն ըստ նշանակության օգտագործելու հնարավորությունից:
Նշված արարքները կատարելու համար Լոռու մարզի դատախազի տեղակալի՝ քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշման հիման վրա Ս.Դարբինյանին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական դիրքի չարաշահման (2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մաս, որը համապատասխանում է գործող Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասին) և  պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար (գործող Քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մաս):
Նկատի ունենալով, որ վերը նշված հողամասի նկատմամբ քաղաքացու սեփականության իրավունքն առաջացել է հանցագործության կատարման արդյունքում՝ գույքի հետագա բռնագանձումն ապահովելու նպատակով հողամասի նկատմամբ կիրառվել է արգելանք:

К незаконно отчужденному бывшим главой общины Ванадзор участку общественного назначения применен запрет
С. Дарбинян, в течение 1999-2016гг. занимая должность главы общины Ванадзор, будучи должностным лицом, выполняя организационно-распорядительные и административно-хозяйственные функции, исходя из иных личных интересов, использовал свое служебное положение против интересов службы, в результате чего нанес значительный ущерб общине Ванадзор, а также совершил должностной подлог.
По материалам уголовного дела, рассмотренного в Лорийском областном следственном управлении Следственного комитета, установлено, что глава общины С. Дарбинян, игнорируя перечень Земельного кодекса, определяющий земли, которые не могут быть переданы гражданам и юридическим лицам (парки, скверы, площади, улицы, тротуары, газоны, набережные, берега озер) и требования, определенные соответствующим решением Правительства, исходя из иных личных интересов, из земельных участков площадью 289,05845 га, не подлежащих приватизации, без согласования с уполномоченным органом, выделил земельный участок площадью 0,0085 га, изменил его эксплуатационное значение с земель общего пользования населенных пунктов (улица-площадь) на земельный участок общественной застройки и дал почтовый адрес г. Ванадзор, улица Нжде№ 30/1-1.
В целях осуществления своего преступного замысла глава общины подписал официальный документ на имя начальника Ванадзорского областного отделения Комитета кадастра недвижимости, который по своему содержанию является заведомо ложным, будто земельный участок площадью 0,0085 га по адресу: г. Ванадзор улица Нжде 30/1-1 не отнесена к числу земельных участков, определенных по статье 60 Земельного кодекса, на основании чего 1 августа 2016 года было зарегистрировано право собственности общины г. Ванадзор на указанный участок, являющийся землей общего пользования в населенных пунктах, по адресу: г. Ванадзор, ул. Г. Нжде, 30/1-1.
Затем, скрывая от членов совета факт изменения эксплуатационного назначения участка без согласования с уполномоченным органом, он также внес в совет старейшин общины Ванадзор предложение о продаже земельного участка на аукционе. На состоявшемся аукционе по одному этапу победителем был признан С. Вардересян. В тот же день был составлен соответствующий протокол аукциона, на основании которого участок был продан С. Вардересяну за 403.770 драм РА, и было зарегистрировано право собственности.
Таким образом, общине Ванадзор был нанесен значительный ущерб, она была лишена возможности использовать землю общего пользования населенных пунктов по ее назначению.
На основании постановления заместителя прокурора Лорийской области о возбуждении уголовного дела за совершение указанных действий Дарбиняну С. было предъявлено обвинение в злоупотреблении служебным положением (ч. 1 ст. 308 УК, принятого 18 апреля 2003 г., что соответствует ч.1 ст. 441 действующего УК РА) и в совершении должностного подлога (ч. 1 ст. 445 действующего УК РА).
Учитывая, что право собственности гражданина на указанный земельный участок возникло в результате совершения преступления, в целях обеспечения дальнейшей конфискации имущества на участок был наложен арест.