Գեղարքունիքի մարզի Վաղաշեն համայնքի ղեկավարը կդադարեցնի պաշտոնավարումը. դատավճռով վերջինս մեղավոր է ճանաչվել իրեն մեղասագրվող բոլոր արարքներում
ՀՀ ՔԿ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Մարտունու քննչական բաժնում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել էր, որ Գեղարքունիքի մարզի Վաղաշեն համայնքի գործող ղեկավար Ա. Սուվարյանը 2015-2017թթ. ընթացքում, ընդհանուր 85 աշխատանքային օր չհաճախելով աշխատանքի և գտնվելով ՀՀ տարածքից դուրս, որպես աշխատավարձ ստացել է ընդհանուր 952.445 ՀՀ դրամ գումար` յուրացնելով իրեն վստահված խոշոր չափերով այդ գումարը:
Բացի այդ, Արթուր Սուվարյանը 2014-2016թթ. իր ստորագրությամբ և կնիքով հաստատել է համայնքապետարանի հաշվեկշռում գտնվող GAZ 31105 մակիշի ավտոմեքենայի տեխնիկական սպասարկման և ծառայությունների մատուցման վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ պարունակող թվով հինգ կատարողական ակտեր: Դրանց հիմքով «Մարտունու ավտոտեխսպասարկման կայան» ԲԲ ընկերությունը նշված ավտոմեքենայի տեխնիկական սպասարկման և ծառայությունների մատուցման համար Վաղաշենի համայնքապետարանից փոխանցված 1.150.000 ՀՀ դրամին համարժեք վերանորոգել է նրա անձնական օգտագործման TOYOTA LAND CRUISER 4.5 մակնիշի ավտոմեքենան: Այդ կերպ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ համայնքի ղեկավարի կողմից յուրացվել է համայնքի բյուջեից իրեն վստահված խոշոր չափերով նշված գումարը:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել էր նաև, որ Ա. Սուվարյանը 2017թ. հունվարից 2018թ. օգոստոս ամիսներն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ Գեղարքունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի Մարտունու սոցիալական աջակցության տարածքային գործակալությունում որպես նպաստառու հաշվառված և նպաստ ստացող Վաղաշեն գյուղի բնակիչ Կ. Սուվարյանին փաստացի աշխատանքի է ընդունել որպես համայնքապետարանի վարորդ և աշխատանքի դիմաց ամսական վճարել աշխատավարձ՝ առանց վերջինիս որպես աշխատող գրանցելու: Այդ կերպ նա օժանդակել է Կ. Սուվարյանին նույն գործակալությունից խաբեության եղանակով կատարելու խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 712.500 դրամ գումարի հափշտակություն:
Վերոնշյալ առերևույթ հանցավոր արարքները կատարելու համար Ա. Սուվարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 38-178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Նույն քրեական գործով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք է առաջադրվել նաև «Մարտունու ավտոտեխսպասարկման կայան» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ա. Հակոբյանին՝ Վաղաշեն համայնքի ղեկավարի կողմից պաշտոնեական կեղծ փաստաթուղթ հանդիսացող կատարողական ակտերի կազմմանը, դրանց հիման վրա համայնքի բյուջեից խոշոր չափերով՝ 1.150.000 դրամի յուրացում կատարելուն օժանդակելու համար:
2020թ. հունիսի 16-ին նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը, և քրեական գործը՝ ըստ մեղարդանքի երկու անձի վերաբերյալ, ուղարկել է ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:
Դատարանում, արագացված կարգով քննության արդյունքում մեղադրող դատախազը միջնորդել էր ամբաստանյալ Ա. Սուվարյանի նկատմամբ պատիժ նշանակել ազատազրկման ձևով: 2020թ. հուլիսի 20-ի դատավճռով դատարանը, Վաղաշենի համայնքապետին մեղավոր ճանաչելով առաջադրված բոլոր  մեղադրանքներում, նրա նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակել տուգանք՝ 1.500.000 ՀՀ դրամի չափով՝ նկատի ունենալով, որ նախաքննության փուլում վերջինս ամբողջությամբ վերականգնել է պատճառված վնասը, ընդունել է մեղադարանքները, տվել խոստովանական ցուցմունքներ, խնամքին ունի տարեց ծնողներ և հաշմանդամ մայր: «Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» օրենքի կիրառմամբ Ա. Սուվարյանն ազատվել է տուգանքի ձևով նշանակված հիմնական պատիժը կրելուց:
Որպես լրացուցիչ պատիժ՝ դատավճռով վերջինս 2 տարի ժամկետով զրկվել է պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, կազմակերպություններում նյութական պատասխանատու և ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից:
Առանձին դատական ակտով «Մարտունու ավտոտեխսպասարկման կայան» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ա. Հակոբյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է համաներման մասին օրենքի հիմքով:

The Head of Vaghashen community of Gegharkunik region will leave his office. The latter was found guilty in all charges according to the verdict
The evidence obtained during the preliminary investigation within the criminal case investigated at Investigative Division of Martuni, Gegharkunik Regional Investigation Department of the RA Investigative Committee substantiated that A. Suvaryan, the acting head of Vaghashen community of Gegharkunik region received salary of 952.445 AMD, misappropriating the large amount entrusted to him without attending work for 85 working days, being outside the territory of the Republic of Armenia during 2015-2017.
Besides, Artur Suvaryan has confirmed with his signature and seal five executive acts containing false information on the maintenance of the vehicle GAZ 31105 on the balance of the community for technical and provision services. On the basis of these false data "Car Service Station of Martuni" OJS company repaired his personal vehicle TOYOTA LAND CRUISER 4.5 equal to 1,150,000 AMD which was transferred from Vaghashen Community. So, by means of abusing official position, the head of the community misappropriated the large amount from the community budget entrusted to him.
The preliminary investigation substantiated that during the period from August 2017 to January 2018, K. Suvaryan, a resident from Vaghashen village, registered as a beneficiary in the Martuni Regional Social Agency of the Staff of the RA Gegharkunik Marzpetaran, was actually hired as a driver of the community, paying a monthly salary for his work without registering him as an employee. In this means he supported K. Suvaryan misappropriating from the same agency a total of 712,500 AMD.
In the frame of committing the above-mentioned criminal acts, A. Suvaryan was charged with Article 179, Part 2, Points 1 and 3, Article 314, Part 1, Article 38-178, Part 2, Point 2 of the RA Criminal Code.
Within the same criminal case, A. Hakobyan, the director Car Service Station of Martuni LLC was charged under Article 38-179, Part 2, Points 1 and 3, Article 38-314, Part 1 of the RA Criminal Code for assisting the Head of Vaghashen community for taking part in the formation of executive acts, which is an official document, on the basis of which they misappropriated 1.150.000 AMD from the community budget.
On June 16, 2020, the prosecutor supervising the legality of the preliminary investigation confirmed the indictment, and sent the criminal case against these two people to the Court of First Instance of Gegharkunik Region of the Republic of Armenia for examination.
In the result of the expedited examination in the court, the accusing prosecutor mediated for the defendant A. Suvaryan for imprisonment. On July 20, 2020 the court found the Head of Vaghashen Community guilty in all charges against him and fined him 1.500.000 AMD. Taking into account that the latter had fully repaired the caused damage, pleaded himself guilty, gave confessional testimony, has elderly parents and disabled mother in care. Based on the Law “On declaring amnesty in criminal cases on the occasion of the 2800th anniversary of the founding of Erebuni-Yerevan and the 100th anniversary of the independence of the First Republic of Armenia” A. Suvaryan was released from serving the main sentence of the fine.
As an additional punishment, the latter was deprived of the right to hold managerial positions and responsible person for logistics in local self-government bodies and organizations for 2 years.
By a separate judicial act, the criminal prosecution against A. Hakobyan, the director of Car Service Station of Martuni LLC was terminated on the basis of the law on amnesty.