Գեղարքունիքի մարզի Վաղաշեն համայնքի ղեկավարը կդադարեցնի պաշտոնավարումը. դատավճռով վերջինս մեղավոր է ճանաչվել իրեն մեղասագրվող բոլոր արարքներում
ՀՀ ՔԿ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Մարտունու քննչական բաժնում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել էր, որ Գեղարքունիքի մարզի Վաղաշեն համայնքի գործող ղեկավար Ա. Սուվարյանը 2015-2017թթ. ընթացքում, ընդհանուր 85 աշխատանքային օր չհաճախելով աշխատանքի և գտնվելով ՀՀ տարածքից դուրս, որպես աշխատավարձ ստացել է ընդհանուր 952.445 ՀՀ դրամ գումար` յուրացնելով իրեն վստահված խոշոր չափերով այդ գումարը:
Բացի այդ, Արթուր Սուվարյանը 2014-2016թթ. իր ստորագրությամբ և կնիքով հաստատել է համայնքապետարանի հաշվեկշռում գտնվող GAZ 31105 մակիշի ավտոմեքենայի տեխնիկական սպասարկման և ծառայությունների մատուցման վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ պարունակող թվով հինգ կատարողական ակտեր: Դրանց հիմքով «Մարտունու ավտոտեխսպասարկման կայան» ԲԲ ընկերությունը նշված ավտոմեքենայի տեխնիկական սպասարկման և ծառայությունների մատուցման համար Վաղաշենի համայնքապետարանից փոխանցված 1.150.000 ՀՀ դրամին համարժեք վերանորոգել է նրա անձնական օգտագործման TOYOTA LAND CRUISER 4.5 մակնիշի ավտոմեքենան: Այդ կերպ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ համայնքի ղեկավարի կողմից յուրացվել է համայնքի բյուջեից իրեն վստահված խոշոր չափերով նշված գումարը:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել էր նաև, որ Ա. Սուվարյանը 2017թ. հունվարից 2018թ. օգոստոս ամիսներն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ Գեղարքունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի Մարտունու սոցիալական աջակցության տարածքային գործակալությունում որպես նպաստառու հաշվառված և նպաստ ստացող Վաղաշեն գյուղի բնակիչ Կ. Սուվարյանին փաստացի աշխատանքի է ընդունել որպես համայնքապետարանի վարորդ և աշխատանքի դիմաց ամսական վճարել աշխատավարձ՝ առանց վերջինիս որպես աշխատող գրանցելու: Այդ կերպ նա օժանդակել է Կ. Սուվարյանին նույն գործակալությունից խաբեության եղանակով կատարելու խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 712.500 դրամ գումարի հափշտակություն:
Վերոնշյալ առերևույթ հանցավոր արարքները կատարելու համար Ա. Սուվարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 38-178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Նույն քրեական գործով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք է առաջադրվել նաև «Մարտունու ավտոտեխսպասարկման կայան» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ա. Հակոբյանին՝ Վաղաշեն համայնքի ղեկավարի կողմից պաշտոնեական կեղծ փաստաթուղթ հանդիսացող կատարողական ակտերի կազմմանը, դրանց հիման վրա համայնքի բյուջեից խոշոր չափերով՝ 1.150.000 դրամի յուրացում կատարելուն օժանդակելու համար:
2020թ. հունիսի 16-ին նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը, և քրեական գործը՝ ըստ մեղարդանքի երկու անձի վերաբերյալ, ուղարկել է ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:
Դատարանում, արագացված կարգով քննության արդյունքում մեղադրող դատախազը միջնորդել էր ամբաստանյալ Ա. Սուվարյանի նկատմամբ պատիժ նշանակել ազատազրկման ձևով: 2020թ. հուլիսի 20-ի դատավճռով դատարանը, Վաղաշենի համայնքապետին մեղավոր ճանաչելով առաջադրված բոլոր  մեղադրանքներում, նրա նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակել տուգանք՝ 1.500.000 ՀՀ դրամի չափով՝ նկատի ունենալով, որ նախաքննության փուլում վերջինս ամբողջությամբ վերականգնել է պատճառված վնասը, ընդունել է մեղադարանքները, տվել խոստովանական ցուցմունքներ, խնամքին ունի տարեց ծնողներ և հաշմանդամ մայր: «Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» օրենքի կիրառմամբ Ա. Սուվարյանն ազատվել է տուգանքի ձևով նշանակված հիմնական պատիժը կրելուց:
Որպես լրացուցիչ պատիժ՝ դատավճռով վերջինս 2 տարի ժամկետով զրկվել է պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, կազմակերպություններում նյութական պատասխանատու և ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից:
Առանձին դատական ակտով «Մարտունու ավտոտեխսպասարկման կայան» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ա. Հակոբյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է համաներման մասին օրենքի հիմքով:

Глава общины Вагашен Гегаркуникской области подаст в отставку: приговором последний был признан виновным во всех инкриминируемых ему деяниях
Совокупностью доказательств, собранных предварительным следствием по уголовному делу, расследованному в Следственном отделе Мартуни Гегаркуникского областного следственного управления СК РА, было обосновано, что действующий глава общины Вагашен Гегаркуникской области Суварян А. в течение 2015-2017гг. в общей сложности 85 дней не посетив работу и находившись за пределами РА, в качестве заработной платы получил сумму в размере 952.445 драм РА, присвоив доверенную ему сумму в крупных размерах.
Кроме того, в 2014-2016гг. своей подписью и печатью Суварян Артур заверил пять исполнительных актов, содержащих ложные сведения о техническом обслуживании автомобиля марки GAZ 31105, находящегося на балансе муниципалитета, и оказании услуг.   На основании этого ОАО «Мартунинская станция автотехобслуживания» за техническое обслуживание указанного автомобиля и оказание услуг соразмерно 1.150.000 драмам РА, перечисленным из муниципалитета Вагашен, отремонтировало автомобиль его личного пользования марки TOYOTA LAND CRUISER 4.5. Используя тем способом должностное положение, руководитель общины присвоил доверенную ему из бюджета общины указанную сумму в крупных размерах.
Предварительным следствием было обосновано также, что Суварян А. в период времени с января 2017г. по август 2018г. жителя села Вагашен Суваряна К., прописанного в Мартунинском территориальном агентстве социальной помощи аппарата марзпетарана Гегаркуника РА и получающего пособие, фактически принял на работу в качестве водителя муниципалитета и за работу ежемесячно оплатил заработную плату без регистрации последнего в качестве работника. Тем самым он содействовал Суваряну К. в совершении путем обмана хищения из того же агентства суммы в крупных размерах- 712.500 драм РА.
За совершение вышеуказанных возможно преступных деяний Суваряну А. было предъявлено обвинение по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 179, по части 1 статьи 314 и по пункту 2 части 2 статьи 38-178 Уголовного кодекса РА.
По тому же уголовному делу по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 38-179 и по части 1 статьи 38-314 Уголовного кодекса РА обвинение было предъявлено также директору ООО «Мартунинская станция автотехобслуживания» Акобяну А. за содействие в составлении главой общины Вагашен исполнительных актов, являющихся официальным подложным документом, присвоении на основании этого суммы из бюджета общины в крупных размерах- 1.150.000 драм РА.
16-го июня 2020г. прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия, утвердил обвинительное заключение и уголовное дело по обвинению двух лиц направил в Суд общей юрисдикции первой инстанции марза Гегаркуник РА для рассмотрения по сути.
В суде, в результате ускоренного порядка судопроизводства обвиняющий прокурор ходатайствовал о назначении подсудимому Суваряну А. наказания в виде лишения свободы. Приговором от 20-го июля 2020г. суд, признав главу общины Вагашен виновным во всех предъявленных обвинениях, назначил ему окончательное наказание в виде штрафа в размере 1.500.000 драм РА, учитывая, что на стадии предварительного следствия последний полностью восстановил причиненный ущерб, признал обвинения, дал признательные показания, на его иждивении пожилые родители и мать- инвалидка. Применением закона «Об объявлении амнистии по уголовным делам по случаю 2800-летия основания Эребуни- Еревана и 100-летия провозглашения независимости Первой Республики Армения» Суварян А. был освобожден от отбывания назначенного основного наказания в виде штрафа.
В качестве дополнительного наказания приговором последний был лишен права занимать ответственные и руководящие должности в государственных органах и органах местного самоуправления.
Отдельным судебным актом уголовное преследование в отношении директора ООО «Мартунинская станция автотехобслуживания» Акопяна А. было прекращено на основании закона об амнистии.