Դատախազության և Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գործակցության շրջանակներում բարեվարքության ստուգման արդյունքում հարուցվել է առաջին քեական գործը
Արդեն տեղեկացվել է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը 2020թ. հուլիսի 7-ին գրություն է ուղարկել ՀՀ ոստիկանություն՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութերի նախապատրաստմամբ պարզելու ՀՀ գլխավոր դատախազության «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքով նախատեսված գործառույթներ իրականացնող դատախազների թեկնածությունների ցուցակը համալրելու նպատակով հայտարարված բաց մրցույթին մասնակելու համար դիմած քաղաքացիներից մեկի կողմից ներկայացված փաստաթղթերի հնարավոր կեղծված լինելու հատկանիշների առկայությունը:
Մասնավորապես, ի թիվս դիմումին կից ներկայացված փաստաթղթերի՝ տվյալ անձը, որպես աշխատանքային գործունեությունը հավաստող փաստթուղթ, ներկայացրել էր 2017-2019թ. ՍՊԸ-ում որպես իրավաբան աշխատած լինելու մասին տեղեկանք։ Քաղաքացուց պահանջվել էին իր աշխատանքային գործունեության վերաբերյալ լրացուցիչ փաստաթղթեր, ինչի շրջանակներում վերջինս տրամադրել էր տվյալներ իր աշխատանքային գործունեության վերաբերյալ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեին ՍՊԸ-ի կողմից համապատասխան փաստաթուղթ ներկայացված լինելու վերաբերյալ:
Սակայն «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով ՀՀ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից մրցույթներն անցկացնող ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովին տվյալ դիմորդի մասին տրված բարեվարքության եզրակացության համաձայն՝ իրենց ուսումնասիրությամբ նշած ՍՊԸ-ում տվյալ անձի աշխատանքային գործունեության վերաբերյալ տվյալները չեն հաստատվել:
Նշված հանգամանքները ողջամիտ կասկած են առաջացրել ներկայացված փաստաթղթերի արժանահավատության վերաբերյալ, ինչով պայմանավորված՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից դրանք ուղարկվել էին Ոստիկանություն՝ քրեադատավարական կարգով նյութեր նախապատրաստելու նպատակով:
ՀՀ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն և տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունում նախապատրաստված նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ քաղաքացին հայտարարված վերոնշյալ բաց մրցույթին մասնակցելու համար, պարտադիր պայման հանդիսացող՝ առնվազն 2 տարվա իրավաբանի մասնագիտական աշխատանքային փորձը հավաստող փաստաթղթեր ներկայացնելու համար դրդել է ՍՊ ընկերության տնօրենին կազմել և իրեն տրամադրել բովանդակությամբ կեղծ, պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող տեղեկանք այն մասին, թե իբր, վերջինս 2017թ. մայիսի 1-ից մինչև 2019թ. մայիսի 1-ը հանդիսացել է այդ ընկերության իրավաբանը: Ստանալով կեղծ տեղեկանքը՝ քաղաքացին այն ներկայացրել էն ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովին: Պարզվել է նաև, որ ՍՊԸ-ի կողմից տվյալ անձի երկամյա աշխատանքային գործունեության մասին համապատասխան տվյալները ՀՀ ՊԵԿ-ին են տրամադրվել օրենսդրության պահանջների խախտմամբ:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առկա են իրավունք վերապահող պաշտոնական փատաթուղթ կեղծելու և օգտագործելու, ինչպես նաև իրավունք վերապահող պաշտոնական փատաթուղթ կեղծելուն դրդելու առերևույթ հանցագործությունների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ ոստիկանության ՔՈ ԳՎ կոռուպցիոն և տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունում նշված դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 38-325-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ:

В рамках сотрудничества с Прокуратурой и Комиссией по предупреждению коррупции в результате проверки этики возбуждено первое уголовное дело
Уже было сообщено, что заместитель генерального прокурора РА 7-го июля 2020г. направил письмо в Полицию РА для выявления подготовкой материалов в установленном статьями 180-181 Уголовно- процессуального кодекса РА порядке наличия признаков возможной фальсификации документов, представленных одним из граждан, обратившимся для участия в открытом конкурсе, объявленном с целью пополнения списка кандидатов прокуроров, осуществляющих функции, предусмотренные законом РА «О взыскании имущества незаконного происхождения».
В частности, помимо приобщенных к заявлению документов данное лицо в качестве документа, удостоверяющего трудовую деятельность, представило справку о том, что в 2017-2019гг. работало юристом в ООО. Были запрошены дополнительные документы о его трудовой деятельности, в рамках которого гражданин представил данные относительно своей трудовой деятельности- о представлении ООО соответствующего документа в Комитет государственных доходов РА.
Однако согласно заключению этики о данном заявителе, выданному Аттестационной комиссии при генеральном прокуроре РА Комиссией РА по предупреждению коррупции в порядке, установленном законом РА «О прокуратуре», сведения о трудовой деятельности данного лица в указанном ООО не были подтверждены.
Указанные обстоятельства вызвали разумные подозрения по поводу достоверности представленных документов, в связи с чем заместителем генерального прокурора РА они были направлены в Полицию с целью подготовки материалов в уголовно- процессуальном порядке.
По материалам, подготовленным в Управлении по борьбе с коррупционными и экономическими преступлениями Главного управления уголовной полиции РА, были собраны фактические данные о том, что для участия в объявленном вышеуказанном открытом конкурсе гражданин для представления являющимся обязательным условием документов, удостоверяющих профессиональный юридический опыт работы не менее 2-х лет, принудил директора ООО составить и выдать ему подложную, являющуюся официальным документом справку о том, что, якобы, последний с 1-го мая 2017г. по 1-ое мая 2019г. являлся юристом данной компании. Получив подложную справку, гражданин представил ее Аттестационной комиссии при генеральном прокуроре РА. Было установлено также, что соответствующие данные о двухлетней трудовой деятельности данного лица ООО были представлены в КГД РА в нарушении требований законодательства.
Учитывая, что в подготовленных материалах наличествуют данные, содержащие признаки возможных преступлений о подделке и использовании официального документа, предоставляющего право, а также принуждении к подлогу официального документа, предоставляющего право, в Управлении по борьбе с коррупционными и экономическими преступлениями ГУ УП Полиции РА по указанному факту было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 325 и по части 1 статьи 38-325 Уголовного кодекса РА.