Դատախազության և Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գործակցության շրջանակներում բարեվարքության ստուգման արդյունքում հարուցվել է առաջին քեական գործը
Արդեն տեղեկացվել է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը 2020թ. հուլիսի 7-ին գրություն է ուղարկել ՀՀ ոստիկանություն՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութերի նախապատրաստմամբ պարզելու ՀՀ գլխավոր դատախազության «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքով նախատեսված գործառույթներ իրականացնող դատախազների թեկնածությունների ցուցակը համալրելու նպատակով հայտարարված բաց մրցույթին մասնակելու համար դիմած քաղաքացիներից մեկի կողմից ներկայացված փաստաթղթերի հնարավոր կեղծված լինելու հատկանիշների առկայությունը:
Մասնավորապես, ի թիվս դիմումին կից ներկայացված փաստաթղթերի՝ տվյալ անձը, որպես աշխատանքային գործունեությունը հավաստող փաստթուղթ, ներկայացրել էր 2017-2019թ. ՍՊԸ-ում որպես իրավաբան աշխատած լինելու մասին տեղեկանք։ Քաղաքացուց պահանջվել էին իր աշխատանքային գործունեության վերաբերյալ լրացուցիչ փաստաթղթեր, ինչի շրջանակներում վերջինս տրամադրել էր տվյալներ իր աշխատանքային գործունեության վերաբերյալ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեին ՍՊԸ-ի կողմից համապատասխան փաստաթուղթ ներկայացված լինելու վերաբերյալ:
Սակայն «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով ՀՀ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից մրցույթներն անցկացնող ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովին տվյալ դիմորդի մասին տրված բարեվարքության եզրակացության համաձայն՝ իրենց ուսումնասիրությամբ նշած ՍՊԸ-ում տվյալ անձի աշխատանքային գործունեության վերաբերյալ տվյալները չեն հաստատվել:
Նշված հանգամանքները ողջամիտ կասկած են առաջացրել ներկայացված փաստաթղթերի արժանահավատության վերաբերյալ, ինչով պայմանավորված՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից դրանք ուղարկվել էին Ոստիկանություն՝ քրեադատավարական կարգով նյութեր նախապատրաստելու նպատակով:
ՀՀ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն և տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունում նախապատրաստված նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ քաղաքացին հայտարարված վերոնշյալ բաց մրցույթին մասնակցելու համար, պարտադիր պայման հանդիսացող՝ առնվազն 2 տարվա իրավաբանի մասնագիտական աշխատանքային փորձը հավաստող փաստաթղթեր ներկայացնելու համար դրդել է ՍՊ ընկերության տնօրենին կազմել և իրեն տրամադրել բովանդակությամբ կեղծ, պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող տեղեկանք այն մասին, թե իբր, վերջինս 2017թ. մայիսի 1-ից մինչև 2019թ. մայիսի 1-ը հանդիսացել է այդ ընկերության իրավաբանը: Ստանալով կեղծ տեղեկանքը՝ քաղաքացին այն ներկայացրել էն ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովին: Պարզվել է նաև, որ ՍՊԸ-ի կողմից տվյալ անձի երկամյա աշխատանքային գործունեության մասին համապատասխան տվյալները ՀՀ ՊԵԿ-ին են տրամադրվել օրենսդրության պահանջների խախտմամբ:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առկա են իրավունք վերապահող պաշտոնական փատաթուղթ կեղծելու և օգտագործելու, ինչպես նաև իրավունք վերապահող պաշտոնական փատաթուղթ կեղծելուն դրդելու առերևույթ հանցագործությունների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ ոստիկանության ՔՈ ԳՎ կոռուպցիոն և տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունում նշված դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 38-325-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ:

The first criminal case was initiated within the framework of the cooperation between the Prosecutor's Office and Corruption Prevention Commission in the result of goodwill checks
It has already been informed that the RA Deputy Prosecutor General sent a letter to the RA Police on July 7, 2020, in accordance with the Articles 180-181 of the RA Criminal Procedure Code to find out the possible falsification of the documents submitted by a citizen for the open competitions for replenishing the list of candidates of Prosecutors carrying out functions of confiscating property of illicit origin coordinating the field of functions aimed at confiscation of property of illicit origin in accordanc with the Law.
In particular, in addition to the documents attached to the application, that person, had submitted a Certificate on working as a lawyer in an LLC during 2017-2019. The citizen was required to provide additional documents on his/her work activity, within the framework of which the latter provided information on his/her work activity to the RA State Revenue Committee on the submission of a relevant document by the LLC.
However, according to the RA Law on “Prosecutor's Office”, according to the conclusion of the code of conduct on the applicant given by the RA Corruption Prevention Committee, adjunct to the RA Prosecutor General, the data on the work activity of the person were not confirmed.
The mentioned circumstances caused a reasonable doubt about the accuracy of the submitted documents, for which they were sent to the Police by the RA Deputy Prosecutor General for the purpose of preparing materials according to the criminal procedure.
According to the materials prepared by the Anti-Corruption and Economic Crimes Department of the General Department of Criminal Investigation of the RA Police, factual information was obtained that a citizen motivated the director of the LTD company to give a false and official document, i. e. statement certifying the professional work experience of a lawyer for at least 2 years in order to participate in the above-mentioned open competition with a false, official document with the content that the latter was the lawyer of that company from May 1, 2017 to May 1, 2019. Upon receiving the false certificate, the citizen submitted it to the Qualification Commission adjunct to the RA Prosecutor General. It also turned out that the relevant data regarding two-year work activity of the given person were provided to the RA State Revenue Committee by the LLC by means of violation of the requirements of legislation.
Taking into account that in the prepared materials there is data on motivation of falsification of official document reserving the right of falsification and usage, a criminal case was initiated at the Anti-Corruption and Economic Crimes Department of the General Department of Criminal Investigation of the RA Police under Article 325, Part 1 and Article 38-325, Part 1 of the RA Criminal Code.