ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողների, ռազմական օբյեկտների նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կատարած հանցավոր ոտնձգությունների դեպքերի առթիվ հարուցվել է 11 քրական գործ
2020թ.-ի հուլիսի 12-ից 14-ն ընկած ժամանակահատվածում, օրվա տարբեր ժամերի, Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի՝ Բերդի համայնքի բնակավայրերի հատվածում, Ադրբեջանի հետ պետական սահմանի գոտում, հակառակորդի զինված ուժերը ազգային ատելության և կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով, երկու և ավելի անձանց ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, տարբեր տրամաչափի հրետանային միջոցների, ականանետների կիրառմամբ արկակոծության են ենթարկել ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասում գտնվող մի քանի մարտական դիրքերի տարածքները՝ կիրառելով նաև Կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքեր:
Իրականացված այս հանցավոր գործողությունները, սակայն, ավարտին չեն հասցվել հանցավորների կամքից անկախ հանգամանքերով՝ նշված անօդաչու թռչող սարքերի, հրետանային միջոցների և ականանետների հարվածերից առաջացած պայթյունների հետևանքով տարբեր աստիճանի՝ հիմնականում թեթև բեկորային մարմնական վնասվածներ կամ ուղեղի ցնցում են ստացել ՀՀ ԶՈՒ պայմանագրային, ինչպես նաև ժամկետնային զինծառայողներ: Վերջիններս տեղափոխվել են Բերդի զինվորական հոսպիտալ և ստացել անհրաժեշտ բուժօգնություն:
Հակառակորդի վերոնշյալ գործողությունների արդյունքում նաև վնասվել են առանձին տրանսպորտային միջոցներ:
Նշված դեպքերի առթիվ 2020թ. հուլիսի 13-ին և 14-ին ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 13-րդ կետերով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ, 13-րդ կետերով և 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով հարուցվել է 9 քրեական գործ:
2020թ-ի հուլիսի 14-ին` ՀՀ–ի և ԱՀ-ի միջև պետական սահմանի նույն հատվածում, ժամը 12:25-ի և 13:30-ի շրջանում, հակառակորդի կողմից վերոնշյալ՝ ազգային ատելության և կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով երկու և ավելի անձանց ապօրինաբար կյանքից զրկելու և գույքի դիտավորյալ ոչնչացման դիտավորությամբ ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասի՝ ռազմական նշանակության առանձին օբյեկտների տարաքծներին հարվածներ են հասցվել Կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ: Դրանց հետևանքով ստացած մարմնական վնասվածքներից տեղում մահացել են կապիտան Սոս Փայլակի Էլբակյանը, ինչպես նաև մայոր Գարուշ Վեմիրի Համբարձումյանը, պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ կրտսեր սերժանտ Սմբատ Գևորգի Գաբրիելյանը և կրտսեր սերժանտ Գրիշա Վահանի Մաթևոսյանը: Տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածներ են ստացել նաև մի քանի զինծառայողներ:
Նշված դեպքերի առթիվ հուլիսի 14-ին ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է 2 քրեական գործ, որոնցից մեկը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 13-րդ կետերով, մյուսը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 13-րդ կետերով և 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով:
Վերոնշյալ բոլոր՝ 11 քրեական գործերով կատարվում է նախաքննություն, որի շրջանակներում իրականացվել են դեպքի վայրերի զննություններ, նշանակվել են զոհված զինծառայողների դիակների դատաբժշկական փորձաքննություններ, բոլոր վիրավորները ճանաչվել են տուժող, նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ, կատարվել և շարունակվում են նաև այլ անհրաժեշտ քննչական գործողություններ:
Միջոցներ են ձեռնարկվում նաև քրեաիրավական գնահատականների արժանացնելու ՀՀ պետական սահմանի նույն հատվածում հուլիսի 16-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտմամբ, ՀՀ տարածքային անձեռնմխելիության, ինչպես նաև Տավուշի մարզի Բերդ համայնքի մի քանի բնակավայրերի քաղաքացիական անձանց կյանքի և առողջության, նրանց գույքի նկատմամբ իրականացված հացնավոր ոտնձգություններին իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ, որի մասին կտեղեկացվի ավելի ուշ:

Возбуждено 11 уголовных дел по фактам преступных посягательств, совершенных вооруженными силами Азербайджана в отношении военнослужащих ВС РА, военных объектов
В период с 12-го по 14-ое июля 2020г. в разное время суток, в населенных пунктах общины Берд Тавушской области Республики Армения, в зоне государственной границы с Азербайджаном, вооруженные силы противника по мотивам национальной вражды и религиозного фанатизма, с умыслом незаконного лишения жизни двух и более лиц с применением артиллерийских средств разных калибров, минометов обстреляли территории нескольких боевых позиций, дислоцированных на посту охраны воинской части N МО РА, используя также беспилотные летательные аппараты «Камикадзе».
Однако данные преступные действия не были доведены до конца по независящим от воли преступников обстоятельствам, вследствие взрывов, вызванных упомянутыми беспилотными летательными аппаратами, артиллерийскими средствами и минометами, в основном легкие, осколочные ранения или сотрясение мозга получили военнослужащие контрактной и срочной службы ВС РА. Последние были доставлены в военный госпиталь Берда и получили необходимую медицинскую помощь.
В результате вышеупомянутых действий противника отдельные транспортные средства также были повреждены.
По факту указанных случаев 13-го и 14-го июля 2020г. в Шестом гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления СК РА было возбуждено 9 уголовных дел по пунктам 1, 7 и 13 части 2 статьи 34-104 Уголовного кодекса РА, по пунктам 1, 7, 13 части 2 статьи 34-104 и по пунктам 1 и 4 части 2 статьи 185 Уголовного кодекса РА.
14-го июля 2020г. на том же участке государственной границы между РА и АР в районе 12:25 и 13:30 часов по вышеуказанным мотивам- национальной вражды и религиозного фанатизма, противники с умыслом незаконного лишения жизни двух и более лиц, а также преднамеренного уничтожения имущества с применением беспилотных летальных аппаратов «Камикадзе» нанесли удары на территории отдельных объектов военного назначения на посту охраны воинской части N МО РА. От полученных вследствие этого телесных повреждений на месте погибли капитан Сос Пайлакович Элбакян, а также майор Гаруш Вемирович Амбарцумян, военнослужащие обязательной срочной службы младший сержант Смбат Геворгович Габриелян и младший сержант Гриша Ваанович Матосян. Несколько военнослужащих также получили телесные повреждения различной степени.
По факту указанных случаев 14-го июля в Шестом гарнизонном следственном отделе ГВСУ СК РА было возбуждено 2 уголовных дела, одно из которых- по пунктам 1, 7 и 13 части 2 статьи 104 Уголовного кодекса РА, другое- по пунктам 1, 7, 13 части 2 статьи 104 и по пунктам 1 и 4 части 2 статьи 185 Уголовного кодекса РА.
По всем вышеуказанным 11 уголовным делам ведется предварительное следствие, в рамках которого были произведены осмотры мест происшествия, назначены судебного- медицинские экспертизы трупов погибших военнослужащих, все раненные признаны потерпевшими, назначены судебно- медицинские экспертизы, произведены и продолжаются также другие необходимые следственные действия.
Принимаются меры также для дачи уголовно- правовой оценки преступным посягательствам со стороны вооруженных сил Азербайджана ранним утром 16-го июля на том же участке государственной границы РА в нарушение режима прекращения огня в отношении территориальной неприкосновенности РА, а также жизни, здоровья и имущества гражданских лиц нескольких населенных пунктов общины Берд Тавушской области, о чем будет сообщено позже.