Մեղադրական դատավճիռ՝ և մեղադրանքի առաջադրում հանցագործություն կատարող անձանց օժանդակող իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին
Օպերատիվ տվյալների իրացման հիման վրա ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչությունում նախապատրաստված նյութերով պարզվել էր, որ նույն վարչության Վանաձոր քաղաքի Բազումի բաժնի ՀՈԲ ավագ տեսուչ Ս. Ս.-ն 2020թ. մարտի 17-ին` ժամը 14:10-ի սահմաններում, իր բջջային հեռախոսահամարից զանգահարել է ընկերոջ՝ Ա. Ա.-ի բջջային հեռախոսահամարին և հայտնել, որ վերջինիս հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցագործություն կատարելու համար դատապարտված և պատժի կրումից խուսափելու համար ՀՀ ոստիկանության կողմից հետախուզվող անձին հայտնաբերելու նպատակով Բազումի բաժնի աշխատակիցների կողմից Երևան քաղաքում իրականացվելու է օպերատիվ-հետախուսական միջոցառում: Այդ մասին Ա. Ա.-ն տեղեկացրել է հետախուզվող անձին, ինչի հետևանքով վերջինս չի հայտնաբերվել և իրականացված միջոցառումը եղել է անարդյունք:
Դեպքի առթիվ ՀՀ Լոռու մարզի դատախազի տեղակալի կողմից 2020թ. մարտի 24-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Նախաքննության արդյունքում Ս. Ս.-ին վերոնշյալ արարքը կատարելու համար առաջադրվել է մեղադրանք ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը 2020թ. մայիսի 6-ին հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործը, ըստ էության քննության առնելու համար ուղարկել է ՀՀ Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Դատական քննության արդյունքում մեղադրող դատախազը միջնորդել է ամբաստանյալի նկատմամբ կիրառել պատիժ՝ 1 տարի ժամկետով ռեալ ազատազրկման ձևով: Սակայն 2020թ. հունիսի 2-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը, Ս. Ս.-ին մեղավոր ճանաչելով առաջադրված մեղադրանքում նրա նկատմամբ նշանակել է պատիժ՝ տուգանքի ձևով:
Նկատի ունենալով, որ նշանակված պատիժը համարժեք չէ կատարված հանցավոր արաքի հանրային վտանգավորության աստիճանին և բնույթին, ինչպես նաև ելնելով այն հանգամանքից, որ դատարանում դատախազը միջնորդել էր Ս.Ս.-ի նկատմամբ նշանակել ռեալ ազատազրկման ձևով պատիժ, ներկայումս քննարկվում է նշված դատավճռի դեմ վերաքննիչ բողոք ներկայացնելու հարցը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը դեռևս 2020թ. փետրվարին կայացած Դատախազության կոլեգիայի նիստին նշել էր, որ առավել խիստ պատժողական քաղաքականություն է ցուցաբերվելու իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների կողմից հանցագործությունների բացահայտմանը խոչընդոտելու, առերևույթ հանցագործություն կատարող անձանց պատասխանատվությունից խուսափելուն ուղղված գործողություններ կատարելու, հանցավոր վարքագիծ դրսևորելու դեպքերին: Նման երևույթները գնահատելով որպես հանցավորության դեմ պայքարում իրավապահ մարմինների նկատմամբ դավաճանություն՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը հավելել էր, որ իրավապահ բոլոր մարմինները համակարգային առումով միասնական են նման տարրերին մերկացնելու և նրանց նկատմամբ պատժի անխուսափելիությունն ապահովելու հարցում:
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր ՀՀ ՀՔԾ-ում  քննվող մեկ այլ քրեական գործով ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության փորձաքննությունների բաժանմունքի պետ Ա.Ա.-ի կողմից, իր մտերիմի խնդրանքը կատարելով, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով,  սահմանված քրեադատավարական գործողություններ կատարելու փոխարեն երկու և ավելի անձանց սպանության փորձի հանցագործության գործիք հանդիսացած հրազենների զարկանները խարտոցով ձևափոխելով առանձնապես ծանր հանցագործության կատարման գործիքների պարտակում կատարելու, այդպիսով հանցագորության բացահայտմանը խոչընդոտելու և բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննության ապահովումը վտանգելու մասին:
Նշված գործով նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և 2020թ. հունիսի 29-ին քրեական գործը՝ ըստ մեղադրանքի Ա. Ա.-ի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ և 334-րդ հոդվածների 1-ին մասերով, ուղարկել է Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննության համար:

Обвинительный приговор и предъявление обвинения представителям правоохранительных органов, содействующих лицам, совершающим преступление
По материалам, подготовленным в Лорийском областном следственном управлении Полиции РА на основании реализации оперативных данных, было установлено, что старший инспектор ООП Базумскгоо отдела города Ванадзора того же управления С.С. 17-го марта 2020г. в районе 14:10 часов со своего мобильного телефона позвонил на мобильный телефон друга А.А. и сообщил, что в целях обнаружения находящегося с последним в близких отношениях лица, осужденного за совершение преступления, предусмотренного частью 3 статьи 38-296 Уголовного кодекса РА и разыскиваемого Полицией РА за уклонение от отбывания наказания, сотрудниками Базумского отдела будет осуществлено оперативно- розыскное мероприятие. Об этом А.А. сообщил разыскиваемому лицу, вследствие чего последнее не было обнаружено, и произведенное оперативно- розыскное мероприятие было безрезультатным.
По факту 24-го марта 2020г. заместителем прокурора Лорисйой области РА по признакам преступления, предусмотренного частью 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА, было возбуждено уголовное дело.
В результате предварительного следствия за совершение вышеуказанного деяния С.С. было предъявлено обвинение по части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА, к нему в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде.
6-го мая 2020г. прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия, утвердил обвинительное заключение, и уголовное дело для рассмотрения по сути было направлено в Суд общей юрисдикции марза Лори РА.
В результате судебного разбирательства обвинитель- прокурор ходатайствовал о назначении подсудимому наказания в виде реального лишения свободы на срок 1 год.
Учитывая, что назначенное наказание несоразмерно с характером и степенью общественной опасности совершенного преступного деяния, а также исходя из обстоятельства, что в суде прокурор ходатайствовал о назначении С.С. наказания в виде реального лишения свободы, в настоящее время рассматривается вопрос подачи апелляционного протеста на указанный приговор.
Генеральный прокурор РА еще во время коллегии Прокуратуры в феврале 2020г. отметил, что более строгая наказуемая политика будет оказана случаям препятствия представителями правоохранительных органов раскрытию преступлений, совершения действий, направленных на уклонение от ответственности лиц, совершающих возможное преступление, проявления преступного поведения. Оценивая подобные проявления как предательство в отношении правоохранительных органов в борьбе с преступностью, генеральный прокурор РА добавил, что все правоохранительные органы с координационной точки зрения находятся в единстве в деле изоляции подобных элементов и обеспечения неизбежности наказания в отношении них.
Ранее было сообщено о другом уголовном деле, расследуемом в ССС РА, относительно препятствия начальником отделения экспертиз Лорийского областного управления Полиции РА А.А. раскрытию преступления, а именно: вместо исполнения установленных уголовно- процессуальных действий, использовав свое должностное положение вопреки интересам службы, исполнив просьбу близкого себе человека, совершил сокрытие орудий особо тяжкого преступления, изменив с помощью пилки формы бойков огнестрельных оружий, явившихся орудием покушения на смерть двух и более человек.
Прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия по указанному делу, утвердил обвинительное заключение и 29-го июня 2020г. уголовное дело по обвинению А.А. по частям 1 статей 308 и 334 Уголовного кодекса РА направил в Суд общей юрисдикции марза Лори для рассмотрения по сути.