Ստեղծվել է ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր գիտամեթոդական խորհուրդ
ՀՀ գլխավոր դատախազի այսօրվա հրամանով ստեղծվել է գլխավոր դատախազին առընթեր նոր գիտամեթոդական խորհուրդ:
Վերջինս ունի ՀՀ գլխավոր դատախազին առնթեր խորհրդակցական մարմնի կարգավիճակ, և նպատակն է գիտամեթոդական աջակցություն ցուցաբերել ՀՀ դատախազության ստորաբաժանումներին իրենց գործառույթներն իրականացնելիս, համագործակցել ՀՀ-ում գործող բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների և ակադեմիական կենտրոնների, օտարերկրյա իրավապահ մարմինների համանման խորհուրդների հետ:
Արթուր Դավթյանի այս նախաձեռնությունը պայմանավորված է հիմնականում դատախազության գործունեությունը գիտականորեն առավել հիմնավորված և միջազգային լավագույն փորձի հենքի վրա շարունակաբար կատարելագործելու հրամայականով՝ հաշվի առնելով հանցավորության շարժընթացում արձանագրվող միտումները, քրեական արդարադատության ոլորտում զարգացող միջազգային չափանիշեների տեղայնացման խնդիրը, քրեական և քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի ընդունմամբ դատավարական նոր ընթացակարգերի նախատեսումը։
Բացի այդ, պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում վերջին տարիներին դատախազության նկատելի ակտիվացումը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործընթացը ևս առաջացնում են դատախազության աշխատանքներում նորարարական մոտեցումներ և ուղղություններ ներդնելու և այդ նպատակով գիտական առավել լայն պոտենցիալ օգտագործելու անհրաժեշտություն:
Գիտամեթոդական խորհրդի հիմնական խնդիրներ են մշակել գիտականորեն հիմնավորված խորհրդատվական բնույթի նյութեր դատախազական գործունեության ուղղությունների իրավակիրառ պրակտիկայի խնդրահարույց հարցերի վերաբերյալ, ներկայացնել  առաջարկություններ հանցավորության դեմ պայքարի ուղղությունների և եղանակների մասին, վերլուծել ՄԻԵԴ նախադեպային իրավունքի զարգացումները:
ՀՀ գլխավոր դատախազի նշված հրամանով Գիտամեթոդական խորհրդի կազմում ընդգրկվել են՝
ՀՀ գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ, ԵՊՀ քրեական դատավարության և կրիմինալիստիկայի ամբիոնի դոցենտ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Դավիթ Մելքոնյանը, որը կղեկավարի Խորհուրդը,
ԵՊՀ քրեական իրավունքի ամբիոնի դոցենտ, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Աննա Մարգարյանը,
ԵՊՀ քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի դոցենտ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Տաթևիկ Դավթյանը,
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողական իրավաբանական խորհրդատվության կենտրոնի դասախոս-կոորդինատոր, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Տիգրան Մարկոսյանը,
ԵՊՀ քաղաքացիական դատավարության ամբիոնի ասիստենտ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Տիրայր Վարդազարյանը,
ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն հանցագործությունների գործերով վարչության պետ Արթուր Չախոյանը,
ՀՀ գլխավոր դատախազության հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետ Կարեն Բիշարյանը,
ՀՀ գլխավոր դատախազության կազմակերպական-վերահսկողական և իրավական ապահովման վարչության պետ Արմեն Մարուխյանը,
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության պետ Վահե Ռաֆայելյանը,
ՀՀ գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ, ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Արմեն Հարությունյանը,
ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի գիտահետազոտական և ծրագրամեթոդական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի պետ Պետիկ Մկրտչյանը:
Խորհրդի որոշումները կրելու են խորհրդատվական բնույթ և կարող են կենսագործվել ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամաններով:

Создан научно-методический совет при Генеральном прокуроре РА
Приказом Генерального прокурора РА создан новый научно-методический совет при Генеральном прокуроре РА.
Последний имеет статус совещательного органа при Генеральном прокуроре РА и цель совета является оказание научно-методической помощи подразделениям Прокуратуры РА при выполнении своих функций, сотрудничество с аналогичными советами действующих в РА высших учебных заведений, академических центров и правоохранительных органов.
Данная инициатива Артура Давтяна во многом обусловлена императивом постоянного совершенствования деятельности прокуратуры на основе более научно обоснованного международного опыта, с учетом тенденций, зафиксированных в динамике преступности.
Кроме того, значительная активизация работы прокуратуры в последние годы в сфере защиты государственных интересов, процессе конфискации имущества незаконного происхождения, создают новые подходы в работе прокуратуры, необходимость внедрения направлений и использования более широкого научного потенциала для этой цели.
Основными задачами научно-методического совета являются разработка научно обоснованных консультационных материалов по проблемным вопросам правоприменительной практики по направлениям прокурорской деятельности, представлению предложений по направлениям и методам борьбы с преступностью, анализу развития прецедентного права ЕСПЧ.
Указанным приказом Генерального прокурора РА в состав научно-методический совета вошли:
Совет возглавит бывший заместитель Генерального прокурора РА, доцент кафедры уголовного судопроизводства и криминалистики ЕГУ, кандидат юридических наук Давид Мелконян.
Доцент кафедры уголовного права ЕГУ, доктор юридических наук Анна Маргарян.
Доцент кафедры гражданского права ЕГУ, кандидат юридических наук Татевик Давтян.
Преподаватель-координатор центра студенческой юридической консультаций юридического факультета ЕГУ, кандидат юридических наук Тигран Маркосян.
Ассистент кафедры гражданского судопроизводства ЕГУ, кандидат юридических наук Тирайр Вардазарян.
Начальник управления по преступлениям коррупционной направленности Генеральной прокуратуры РА Артур Чахоян.
Начальник управления по преступлениям против общественной безопасности Генеральной прокуратуры РА Карен Бишарян.
Начальник управления по организации, контролю и правовому обеспечению Генеральной прокуратуры РА Армен Марухян.
Начальник управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА Ваге Рафаелян.
Бывший заместитель Генерального прокурора РА, советник Генерального прокурора РА Армен Арутюнян.
Начальник отдела по организации научно-исследовательской и методической работы Академии юстиции РА Петик Мкртчян.
Решения совета будут носить рекомендательный характер, они могут быть применены приказами Генерального прокурора РА.