ՀՀ դատախազության կոլեգիայի հետ խորհրդակցելով՝ Արթուր Դավթյանը ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնում նշանակել է Արմեն Աֆանդյանին
Առաջնորդվելով «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի 36-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ մասերով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր հրավիրված ՀՀ դատախազության կոլեգիայի նիստին ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնում նշանակելու համար առաջարկել է ՀՀ գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետ Արմեն Ալբերտի Աֆանդյանի թեկնածությունը, որն ընդունվել է կոլեգիայի անդամների կողմից:
ՀՀ գլխավոր դատախազի 13.07.2020թ. հրամանով Արմեն Աֆանդյանը նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ:
Կոլեգիայի նիստում ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնից իր անձնական դիմումի հիման վրա ազատված Արմեն Հարությունյանին՝ համակարգում ունեցած ներդրման, կատարած բարեխիղճ, արդյունավետ մեծ ծավալի աշխատանքի համար: Գլխավոր դատախազը հույս է հայտնել, որ նա այլ կարգավիճակով կշարունակի իր հարուստ փորձը, գիտելիքներն ու կազմակերպչական ունակությունները ծառայեցնել դատախազական համակարգին և իր նպաստը բերել երկրում օրինականության և իրավակարգի ամրապնդման հայրենանվեր գործին:
Արմեն Ալբերտի Աֆանդյանը ծնվել է 1976թ. մայիսի 5-ին, Երևան քաղաքում:
1997թ. ավարտել է ԵՊՀ-ի իրավաբանական ֆակուլտետը:
1997 - 1998թ. պարտադիր զինվորական ծառայություն է անցել ՀՀ զինված ուժերում:
2000-2007թթ. աշխատել է ՀՀ ոստիկանության համակարգում, սկզբում` Էրեբունու քննչական բաժնում որպես քննիչ, այնուհետև Կենտրոնի քննչական բաժնում որպես ավագ քննիչ:
2007թ.-ից ՀՀ դատախազության համակարգում է՝ նախ որպես Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության քննիչ, ապա նույն դատախազության դատախազ, այնուհետև դատախազության ավագ դատախազ:
2008-2012թ. զբաղեցրել է Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի պաշտոնը:
2012թ. նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության սեփականության և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ, իսկ 2013թ. նշանակվել է նախ ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչության ավագ դատախազ, ապա՝ Սյունիքի մարզի դատախազ:
2016-2019թթ եղել է Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազը:
2019թ․սեպտեմբերի 26-ին նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի պաշտոնում:

В ходе заседания с коллегией прокуратуры РА, Артур Давтян назначил Армена Афандяна на пост заместителя генерального прокурора РА
Руководствуясь ч. 1 и ч. 3 ст. 36 Закона РА «О прокуратуре» в ходе заседания коллегии прокуратуры РА генеральный прокурор РА Артур Давтян на пост заместителя генерального прокурора РА предложил кандидатуру начальника управления по преступлениям против собственности Генеральной прокуратуры РА Армена Афандяна и члены Коллегии утвердили.
Приказом генерального прокурора РА от 13.07.2020г. Армен Афандян назначен заместителем генерального прокурора РА.
В ходе заседания коллегии генеральный прокурор РА Артур Давтян поблагодарил ушедшего в отставку по собственному желанию Армена Арутюняна за добросовестный и продуктивный труд и большой вклад в работу структуры.
Армен Альбертович Афандян родился 5-го мая 1976г. в Ереване.
В 1997г. окончил юридический факультет ЕГУ.
В 1997 – 1998гг. - служил в вооруженных силах РА
С 2000 по 2007гг. работал в полиции РА как следователь в следственном отделе Эребуни, затем как старший следователь в следственном отделе Кентрон.
С 2007 года работает в прокуратуре РА. Занимал пост следователя прокуратуры административных округов Кентрон и Норк-Мараш, затем пост прокурора указанной прокуратуры, а позже - старшего прокурора прокуратуры.
С 2008 по 2012гг. занимал пост заместителя прокурора административных округов Кентрон и Норк-Мараш.
В 2012г. был назначен заместителем начальника управления по делам преступлений против собственности и экономических преступлений Генеральной прокуратуры РА, а в 2013г. был назначен старшим прокурором управления по расследованию ОВД Генеральной прокуратуры РА, а затем прокурором Сюникской области.
С 2016 по 2019гг. был прокурором административных округов Кентрон и Норк-Мараш.
26.09.2019г. был назначен на пост начальника управления по преступлениям против собственности Генеральной прокуратуры РА.