Ապօրինություններ Գորիսում պետական սեփականության հողամասը վարձակալության հանձնելու գործընթացում. քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայությունից ստացված՝ Գորիս քաղաքում գտնվող 7530քմ․ մակերեսով ոչ բնակելի տարածքի վարձակալության վերաբերյալ կատարված վերահսկողության մասին փաստաթղթերը: Ուսումնասիրության լիարժեքությունն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ փաստաթղթեր և տեղեկատվություն է պահանջվել ու ստացվել նաև ՀՀ Կադաստրի և ՀՀ պետական գույքի կոմիտեներից, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունից և ՀՀ Սյունիքի մարզպետարանից:
Արդյունքում պարզվել է, որն 2007թ․ հոկտեմբերի 8-ին կնքված պայմանագրով ՀՀ առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարարությունը N ՍՊԸ-ին վարձակալության է հանձնել Գորիս քաղաքի Անտառամերձ հասցեում գտնվող 7530 քմ․ մակերեսով ոչ բնակելի տարածքը՝ 300․000 ՀՀ դրամ ամսական վարձավճարով և 2008թ․ հունվարի 1-ից մինչև 2008թ․ դեկտեմբերի 31-ը գործողության ժամկետով: Նաև վարձակալի համար սահմանվել է առանց վարձատուի գրավոր համաձայնության գրավի, ենթավարձակալության պայմանագրեր չկնքելու և գործարքների մեջ չմտնելու պարտականություն։
Պարզվել է, սակայն, որ վարձակալ ՍՊԸ-ն 2007թ․ նոյեմբերի 16-ին կապի հայաստանյան օպերատոր ընկերության հետ կնքել է նշված հասցեում գտնվող 100 քմ․ մակերեսով ազատ հողատարածքը 50․000 ՀՀ դրամ ամսական վարձավճարով և մինչև 2027թ. նոյեմբերի 16-ը գործողության ժամկետով ենթավարձակալության պայմանագիր՝ այնտեղ բջջային կայանի տեղակայման և շահագործման նպատակով: Մինչդեռ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 656-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ շենքի կամ շինության վարձակալության ժամկետով վարձակալին է անցնում հողամասի միայն այն մասի օգտագործման իրավունքը, որն զբաղեցված է շենքով կամ շինությամբ և անհրաժեշտ է դրա օգտագործման համար: Այսինքն տվյալ դեպքում վարձակալ ընկերությունը շինության չզբաղեցված պետական սեփականության հողամասը ենթավարձակալության հանձնելու պայմանագիր է կնքել՝ չունենալով դրա իրավունքը։
Ընդ որում, ենթավարձակալության համար սահմանվել է վարձակալության պայմանագրի ուժի մեջ մտնելուց ավելի վաղ, իսկ գործողության համար ավելի երկար ժամկետ: Մասնավորապես, ենթավարձակալության պայմանագիրն ուժի մեջ է մտել Վարձակալության պայմանագիրն ուժի մեջ մտնելուց՝ 2008թ․ հունվարի 1-ից 20 օր առաջ, իսկ ենթավարձակալությամբ սահմանված գործողության ժամկետը (մինչև 16․11․2027թ․) գրեթե 19 տարով գերազանցել է Վարձակալության պայմանագրի գործողության ժամկետը։ Սա այն դեպքում, երբ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 620-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ ենթավարձակալության պայմանագիրը չի կարող կնքվել վարձակալության պայմանագրի ժամկետը գերազանցող ժամկետով։
Փաստորեն, ՀՀ առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարարութան, վերջինիս իրավահաջորդներ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարութան պաշտոնատար անձանց կողմից 2007թ․ մինչ օրս իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու կամ ծառայողական պարտականությունները որպես վարձատու չկատարելու արդյունքում պետության համար առաջացել են ծանր հետևանքներ, իսկ ընկերության ծառայողները 2007թ․ մինչ օրս խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով ապօրինի կերպով շուրջ 12 տարի տիրապետել և օգտագործել են պետության սեփականություն հանդիսացող հողամասը և դրա դիմաց ստացել շուրջ 7,200,000 ՀՀ դրամ՝ պետությանը պատճառելով նույնքան դրամի առանձնասպես խոշոր չափի վնաս։
Բացի այդ, ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի պաշտոնատար անձինք անտեսել են, որ ընկերությունը վարձակալության պայմանագրի գործողության ժամկետը գերազանցող և դրա առարկայի ծավալից դուրս գտնվող գույքի նկատմամբ ենթավարձակալության պայմանագիր կնքելու իրավասություն չի ունեցել և նման գործարքից բխող իրավունքների պետական գրանցումը մերժելու փոխարեն գրանցել են ենթավարձակալության պայմանագրից բխող իրավունքները։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ի հայտ են բերվել պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ինչպես նաև ընկերության ծառայողների կողմից խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով պետությանն առանձնասպես խոշոր չափի վնաս պատճառելու առերևույթ հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 184-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով հարուցվել է քրեական գործ:

Illegalities in the process of leasing a state-owned land plot in Goris. Criminal case was initiated
In the Department of State Interests Protection of the RA Prosecutor General's Office were studied the documents received from the RA SSS regarding the supervision over the leasing of a land plot with 7530 sq. m. With a view to ensure the completeness of the study, the necessary documents and data were requested and received also from the RA Cadastre, the RA Committee of State Property, the RA Ministry of Economy and the Marzpetaran of Syunik.
As a result, it was found out that by the agreement concluded on 08.10.2007, the RA Ministry of Trade and Economic Development leased out non-residential premises with 7530 sq. m. (address: Goris, Antaramerdz). The monthly lease payment was  300.000 AMD. Also, the lessee was obligated not to conclude sublease agreements without the written consent of the lessor.
However, it was found out that on November 16, 2007 the lessee LLC concluded an agreement for the sublease of non-residential premises with an area of ​​100 sq. m. with the Armenian telecom operator (monthly lease payment – 50.000 AMD, valid for November 16, 2027) for the establishment and operation of a mobile station. Meanwhile, under Part 2 of Art. 656 of the RA Civil Code, the right to use the part of the land which is occupied with a building or structure and is necessary for the use thereof shall be transferred thereto for the term of lease of a building or structure. Thus, in this case, the lesee company concluded an agreement of sublease of state-owned unused land plot without having the right to do so.
At the same time, the sublease agreement entered into force 20 days ago after the lease agreement entered into force, and the validity period established by sublease (until November 16, 2027) exceeds for over 19 years the lease term. And this is in case when, under Part 2 of Art. 620 of the RA Civil Code, the sublease agreement may not be concluded for a term exceeding the validity period of the lease agreement.
Thus, from 2007 up to date, as a result of using the official position contrary to the interests of the service or the non-performance of official duties as a lessor by officials of the RA Ministry of Trade and Economic Development, the RA Ministry of Economic Development and Investments, the RA Ministry of Economy, serious consequences have arisen for the state, and the company’s employees from 2007 up to date, by the abuse of trust, illegally used the state-owned land plot for about 12 years and for that received 7.200.000 AMD, causing damage to the state.
In addition to that, officials of the RA State Real Estate Cadastre Committee ignored the fact that the company did not have the competence to conclude a sublease agreement for property and instead of rejecting state registration of rights arising from such transactions, they registered rights arising from a sublease agreement.
Taking into account that in the course of the study, data were obtained that contained signs of abuse of duties by officials, as well as criminal acts causing damage to the state in the Department of State Interests Protection of the RA Prosecutor General's Office, a criminal case was initiated under Part 2 of Art. 308 and Point 1 of Part 2 of Art. 184 of the RA Criminal Code.
With a view to carry out the preliminary investigation, the criminal case was sent to the RA Investigative Committee.