Ապօրինություններ Գորիսում պետական սեփականության հողամասը վարձակալության հանձնելու գործընթացում. քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել է ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայությունից ստացված՝ Գորիս քաղաքում գտնվող 7530քմ․ մակերեսով ոչ բնակելի տարածքի վարձակալության վերաբերյալ կատարված վերահսկողության մասին փաստաթղթերը: Ուսումնասիրության լիարժեքությունն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ փաստաթղթեր և տեղեկատվություն է պահանջվել ու ստացվել նաև ՀՀ Կադաստրի և ՀՀ պետական գույքի կոմիտեներից, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունից և ՀՀ Սյունիքի մարզպետարանից:
Արդյունքում պարզվել է, որն 2007թ․ հոկտեմբերի 8-ին կնքված պայմանագրով ՀՀ առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարարությունը N ՍՊԸ-ին վարձակալության է հանձնել Գորիս քաղաքի Անտառամերձ հասցեում գտնվող 7530 քմ․ մակերեսով ոչ բնակելի տարածքը՝ 300․000 ՀՀ դրամ ամսական վարձավճարով և 2008թ․ հունվարի 1-ից մինչև 2008թ․ դեկտեմբերի 31-ը գործողության ժամկետով: Նաև վարձակալի համար սահմանվել է առանց վարձատուի գրավոր համաձայնության գրավի, ենթավարձակալության պայմանագրեր չկնքելու և գործարքների մեջ չմտնելու պարտականություն։
Պարզվել է, սակայն, որ վարձակալ ՍՊԸ-ն 2007թ․ նոյեմբերի 16-ին կապի հայաստանյան օպերատոր ընկերության հետ կնքել է նշված հասցեում գտնվող 100 քմ․ մակերեսով ազատ հողատարածքը 50․000 ՀՀ դրամ ամսական վարձավճարով և մինչև 2027թ. նոյեմբերի 16-ը գործողության ժամկետով ենթավարձակալության պայմանագիր՝ այնտեղ բջջային կայանի տեղակայման և շահագործման նպատակով: Մինչդեռ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 656-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ շենքի կամ շինության վարձակալության ժամկետով վարձակալին է անցնում հողամասի միայն այն մասի օգտագործման իրավունքը, որն զբաղեցված է շենքով կամ շինությամբ և անհրաժեշտ է դրա օգտագործման համար: Այսինքն տվյալ դեպքում վարձակալ ընկերությունը շինության չզբաղեցված պետական սեփականության հողամասը ենթավարձակալության հանձնելու պայմանագիր է կնքել՝ չունենալով դրա իրավունքը։
Ընդ որում, ենթավարձակալության համար սահմանվել է վարձակալության պայմանագրի ուժի մեջ մտնելուց ավելի վաղ, իսկ գործողության համար ավելի երկար ժամկետ: Մասնավորապես, ենթավարձակալության պայմանագիրն ուժի մեջ է մտել Վարձակալության պայմանագիրն ուժի մեջ մտնելուց՝ 2008թ․ հունվարի 1-ից 20 օր առաջ, իսկ ենթավարձակալությամբ սահմանված գործողության ժամկետը (մինչև 16․11․2027թ․) գրեթե 19 տարով գերազանցել է Վարձակալության պայմանագրի գործողության ժամկետը։ Սա այն դեպքում, երբ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 620-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ ենթավարձակալության պայմանագիրը չի կարող կնքվել վարձակալության պայմանագրի ժամկետը գերազանցող ժամկետով։
Փաստորեն, ՀՀ առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարարութան, վերջինիս իրավահաջորդներ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարութան պաշտոնատար անձանց կողմից 2007թ․ մինչ օրս իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու կամ ծառայողական պարտականությունները որպես վարձատու չկատարելու արդյունքում պետության համար առաջացել են ծանր հետևանքներ, իսկ ընկերության ծառայողները 2007թ․ մինչ օրս խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով ապօրինի կերպով շուրջ 12 տարի տիրապետել և օգտագործել են պետության սեփականություն հանդիսացող հողամասը և դրա դիմաց ստացել շուրջ 7,200,000 ՀՀ դրամ՝ պետությանը պատճառելով նույնքան դրամի առանձնասպես խոշոր չափի վնաս։
Բացի այդ, ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի պաշտոնատար անձինք անտեսել են, որ ընկերությունը վարձակալության պայմանագրի գործողության ժամկետը գերազանցող և դրա առարկայի ծավալից դուրս գտնվող գույքի նկատմամբ ենթավարձակալության պայմանագիր կնքելու իրավասություն չի ունեցել և նման գործարքից բխող իրավունքների պետական գրանցումը մերժելու փոխարեն գրանցել են ենթավարձակալության պայմանագրից բխող իրավունքները։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ի հայտ են բերվել պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ինչպես նաև ընկերության ծառայողների կողմից խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով պետությանն առանձնասպես խոշոր չափի վնաս պատճառելու առերևույթ հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 184-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով հարուցվել է քրեական գործ:

Незаконности в процессе аренды земельного участка государственной собственности в Горисе. Возбуждено уголовное дело
В Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА были изучены полученные от СГН РА документы относительно надзора, осуществляемого за арендой находящегося в Горисе участка площадью 7530 кв. Для обеспечения полноты изучения необходимые документы и сведения были запрошены и получены также от Кадастра РА, Комитета государственного имущества РА, Министерства экономики РА и Марзпетарана Сюникской области РА.
В результате было установлено, что заключенным 08.10.2007г. договором Министерство торговли и экономического развития РА сдало в аренду ООО нежилое помещение площадью 7530 кв. (адрес: г. Горис, Антарамердз). Сумма ежемесячной арендной платы –300.000 драмов РА. Также для арендатора была установлена обязательность не заключить договоры субаренды без писменного согласия арендодателя.
Однако было установлено, что 16.11.2007г. арендатор ООО заключил с армянским оператором связи договор субаренды нежилого помещения площадью 100 кв. (размере ежемесячной арендной платы – 50.000 драмов РА, срок действия – 16.11.2027г.) для установления и эксплуатации мобильной станци. Тем временем как согласно ч. 2 ст. 656 ГК РА к арендатору переходит на срок аренды здания или сооружения право пользования той частью земельного участка, которая занята зданием или сооружением и необходима для его использования. То есть в данном случае компания- арендатор заключила договор сдачи в субаренду неиспользуемого земельного участка государственной собственности не имея на это право.
При этом договор субаренды вступил в силу 20 дней назад после вступления в силу договора аренды, а установленный субарендой срок действия (до 16.11.2027г.) почти на 19 лет превышает срок действия договора аренды. И это в том случае, когда согласно ч. 2 ст. 620 ГК РА договор субаренды не может быть заключен на срок, превышающий срок договора аренды.
Таким образом, с 2007г. по сей день в результате использования служебного положения вопреки интересам службы или невыполнения служебных обязанностей в качестве арендодателя должностными лицами Министерства торговли и экономического развития РА, Министерства экономического развития и инвестициий РА, Министерства экономики РА для государства возникли серьезные последствия, а сотрудники компании с 2007г. по сей день путем обмана или злоупотребления доверием незаконно около 12 лет использовали земельный участок, являющийся государственной собственностью и за это получили 7.200.000 драмов РА нанеся государству ущерб в особо крупном размере.
Кроме того должностные лица Государственного комитета кадастра недвижимости РА проигнорировали то, что компания не имела компетенцию заключить договор субаренды в отношении имущества и вместо отклонения государственной регистрации прав, вытекающих из подобных сделок зарегистрировали права, вытекающие из договора субаренды.
Учитывая то, что в ходе изучения были выявлены данные, содержашие признаки злоупотребления служебными компетенциями должностными лицами, а также преступных деяний с приченением государству ущерба в особо крупном размере путем обмана или злоупотребления доверием в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 308 и п. 1 ч. 2 ст. 184 УК РА.