Քրեական գործով մեղադրյալի կողմից ՀՀ տարածքն ապօրինի հատելը հնարավոր դարձնելու դրվագով գործն ուղարկվել է դատարան
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող՝ «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի մշակման և իրականացման գործընթացում ներգրավված պաշտոնատար անձանց կողմից 2009-2018թթ․ընթացքում առերևույթ հանցավոր արարքներ կատարելու վերաբերյալ տվյալների հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազությունում 2018թ. սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել և հիմնավորվել է, որ վերոնշյալ քրեական գործով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով որպես մեղադրյալ ներգրավված՝ Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետության քաղաքացի Բ․Դ-ն, տեղեկացված լինելով իր սահմանահատումների արգելքի մասին և գիտակցելով նշված պայմաններում իր անձնագրով ՀՀ սահմանը հատելու անհնարինությունը, Հյուսիսային Մակեդոնիայի, Բուլղարիայի և Ուկրաինայի մի խումբ քաղաքացիների հետ, 2019թ. սեպտեմբերին ստեղծել են կազմակերպված խումբ, ովքեր իրականացրել են Բ․ Դ․-ի կողմից խմբի անդամ, ՀՄՀ քաղաքացի Զ․ Ս․-ի անձնագիրն ապօրինի օգտագործելու եղանակով ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու առանձնահատուկ մեխանիզմ:
Նախ՝ իրենց գործողությունները քողարկելու և իրավապահ մարմինների տեսադաշտում չհայտնվելու նպատակով Երևանում նախատեսված ԵԸՄ գագաթնաժողովի անցկացման օրը՝ 2019թ. հոկտեմբերի 1-ը, ընտրվել է որպես Բ․ Դ․-ի կողմից ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու բարենպաստ օր՝ օգտագործելով գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով տարբեր պետությունների պատվիրակությունների՝ ՀՀ ժամանելու և մեկնելու հանգամանքներով պայմանավորված օդանավակայանում ծառայություն իրականացնող սահմանապահ զորքերի ծառայողների ծանրաբեռնվածությունը։
Այնուհետև, Բ․ Դ․-ն, շահագործելով իր նախկին աշխատակցի վստահությունը՝ օգտագործել է ՀՀ-ում գործող հասարակական կազմակերպությունների հետ նրա ունեցած կապերը, և խմբի մի քանի այլ անդամների ներկայացրել է, իբր, Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետությունում աուտիկ երեխաների հիմնախնդիրներով զբաղվող կազմակերպության անդամների։ Վերջիններիս կողմից, իբր, ՀՀ-ում ծրագրեր իրականացնելու պատրանք ստեղծելու, նրանց համար այլուրեքություն ստեղծելու նպատակով, իր նախկին աշխատակցուհուն խնդրել է 2019թ. հոկտեմբերի 1-ին Երևանում կազմակերպել նրանց ու ՀՀ-ում գործող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հանդիպումը:
Այդ պատրվակով կազմակերպված խմբի անդամները, այդ թվում նաև Զ․Ս․-ն, ժամանել են Երևան, որպես իրենց այլուրեքության ապահովում, հանդիպել աուտիկ երեխաների հիմնախնդիրներով զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին։ Ապա կազմակերպված խմբի անդամենից 4-ը, այդ թվում Բ․ Դ․-ն՝ Զ․Ս․-ի անձնագրով, վերադառնում են «Զվարթնոց» օդանավակայան և մեկնում Հայաստանից:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ«Զվարթնոց» օդանավակայանի բարձրակարգ սպասարկման սրահի փաստաթղթերի ստուգման անցակետի վերակարգում ներգրավված, ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի սահմանային վերահսկողության ջոկատի «Զվարթնոց» սահմանային վերահսկողության բաժնի ավագ հսկիչ, ենթասպա, Գ․Գ․-ն, ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունք դրսևորելով՝ ՀՀ-ից ելքի իրավունք տվող՝ Զ․ Ս․-ի անվամբ Հյուսիսային Մակեդոնիայի քաղաքացու անձնագրում առկա լուսանկարը չի նույնականացրել այն ապօրինի իրացնող Բ․ Դ․-ի անձի հետ, չի պարզել ներկայացվող փաստաթղթի պատկանելիությունն ու վավերականությունը, փաստաթղթերի ստուգման միջոցով չի բացահայտել անձի ինքնությունը: Եվ ապօրինի իրացված անձնագիրը վերցնելու փոխարեն այդ անձնագրում ելքի թույլտվության կնիք է դրել և հաստատել ՀՀ պետական սահմանը հատելու իրավունքը:
Բ.Դ․-ի կողմից ՀՀ սահմանն ապօրինի հատելը վերջնականապես իրագործելուց հետո, կազմակերպված խմբի անդամները ձեռնամուխ են եղել Զ․ Ս․-ի վերադարձը կազմակերպելու նախապես ծրագրավորած գործընթացին: Այդ նպատակով խմբի անդամներից մեկը 2019թ. հոկտեմբերի 5-ին ժամանում է ՀՀ, Զ․ Ս․-ին փոխանցում նրա անձնագիրը և վերադառնում։
Զ․ Ս․-ն, ձեռք բերելով ավիատոմս, ՀՀ-ից մեկնելու նպատակով 2019թ. հոկտեմբերի 8-ին ուղևորվում է «Զվարթնոց» օդանավակայան, սակայն մտադրությունն իրականացնել չի հաջողվում, քանի որ հսկիչ անցագրային կետում հայտնաբերվում է Զ․ Ս․-ի անձնագրում ՀՀ մուտքի կնիքի բացակայությունը, արգելվում նրա սահմանահատումը, և վերջինս ձերբակալվում է։
Վերոնշյալ հանցավոր արարքները կատարելու համար ՀՍՀ քաղաքացի Զ․Ս․-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 326-րդ հոդվածով և 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։ Իսկ Զվարթնոց» սահմանային վերահսկողության բաժնի ավագ հսկիչԳ․Գ․-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով, խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
«Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրին վերաբերող քրեական գործից այս դրվագով մասն անջատվել է առանձին վարույթում, որով հայտարարվել է նախաքննության ավարտ։
ՀՀ գլխավոր դատախազության ավագ դատախազի կողմից նշված երկու անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է և քրեական գործի հետ ուղարկվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննելու համար։

Дело с эпизодом незаконного пересечения границы РА обвиняемым по уголовному делу было направлено в суд
В ходе предварительного следствия уголовного дела, возбужденного 04.09.2018г. по ч. 2 ст. 308 УК РА в Генеральной прокуратуре РА на основании данных относительно совершения преступных деяний за 2009-2018гг. должностными лицами, вовлеченными в процессах разработки и осуществления «Программы дорожного коридора Север-Юг» и расследуемого в Главном следственном управлении по расследованию особо важных дел СК РА было установлено и обасновано, что привлеченный по указанному уголовному делу согласно п. 1 ч. 3 ст. 178 УК РА в качестве обвиняемого гражданин Республики Северной Македонии Б. Д., будучи осведомленным о запрете на пересечение границы РА, в сентябре 2019 года создал организованную группу в составе граждан Македонии, Болгарии и Украины, котрые разработали специальный механизм по незаконному пересечению границы РА.
Во-первых с целью скрыть свои деяния и не оказаться в поле зрения правоохранительных органов день саммита ЕАЭС – 01.10.2019г. был рассмотрен как благополучный день для пересечения границы РА, учитывая рабочую нагрузку сотрудников, осуществляющих службу в аэропорту.
Затем злоупотребив доверием своего бывшего сотрудника используя его связи с общественными организациями, действующими в РА, Б. Д. представил некоторых членов группы в качестве членов оргазнизаций, занмающихся проблемами детей с аутизмом в Республике Северной Македонии.
Под этим предлогом члени организованной группы, в том числе и З. С. прибыли в Ереван, встретились с представителями общественных организаций, занмающихся проблемами детей с аутизмом. Затем 4 из организованной группы, в том числе и Б. Д. паспортом З. С., вернулись в аэропорт «Звартноц» и покинули Армению.
В ходе предварительного следствия было установлено, что сотрудник отдела пограничного контроля международного аэропорта «Звартноц» Г. Г проявив недобросовестное и халатное отношение к службе, не идентифицировал личность по фотографии, не выяснил принадлежность и действительность представленного документа, не установил личность человека путем проверки документов. И вместо того чтобы отобрать паспорт поставил штамп, разрешающий пересечение границы РА.
После незаконного пересечения границы РА Б. Д. , члены организованной группы начали организовать заранее спланированный процесс возвращения З. С. Для этого один из членов группы прибыл в РА 05.10.2019г., передал З. С. его паспорт и вернулся обратно.
Чтобы покинуть территорию РА З. С. купил билет и 08.10.2019г. отправился в аэропорт «Звартноц», однако он не смог уехать поскольку на паспортном контроле в аэропорту было обнаружено отсутствие штампа въезда и последний был задержан.
За совершение указанных преступных деяний З. С. было предъявлено обвинение по ст. 326 и ч. 2 ст. 329 УК РА, и в отношении него в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу. А сотрудник отдела пограничного контроля аэропорта «Звартноц» Г. Г. обвиняется по ч. 1 ст. 315 УК РА, и в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.
Данный эпизод относительно «Программы дорожного коридора Север-Юг» был выделен в отдельное производство, и было объявлено о завершении предварительного следствия .
Обвинительное заключение относительно указанных 2 лиц было утверждено старшим прокурором Генеральной прокуратуры РА и для рассмотрения по существу с уголовным делом было направлено в суд общей юрисдикции первой инстанции г. Еревана.