Ոստիկանության ծառայողների կողմից կոռուպցիոն չարաշահումներով ապօրինի ծառահատման դեպքը թաքցնելու վերաբերյալ գործն ուղարկվել է դատարան
Ապօրինի անտառահատումների և դրանց հետ կապված կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ իրավապահ մարմինների անզիջում և կոշտ պայքարը շարունակվում է։ Միայն ՀՀ գլխավոր դատախազության՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազների հսկողության ներքո տվյալ պահին քննվում է ապօրինի ծառահատումներին տարբեր կոռուպցիոն սխեմայով առնչվող Ոստիկանության ծառայողների վերաբերյալ 3 քրեական գործ։
Նշված գործերից 2-ով որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 4 անձ (որոնցից երկուսը՝ ոստիկանության ծառայող։ Եվս մեկ քրեական գործ՝ դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից երեք անձի (ներառյալ ոստիկանության երկու պաշտոնատար անձի) վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան։
Մասնավորապես ՀՀ ԱԱԾ կողմից իրացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա 2020թ․ ապրիլի 23-ին ՀՀ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 314-րդ հոդվածով և 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված և ՀՀ ՀՔԾ-ում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Գուգարքի բաժնի պետի ծառայության գծով տեղակալ Հ․ Մ-ն և նույն բաժնի համայնքային ոստիկանության բաժանմունքի տեսուչ Ա․Չ․-ն, չարաշահելով իրենց պաշտոնեական լիազորությունները՝ դիմել են հակաօրինական գործողությունների՝ ապօրինի ծառահատման, փայտանյութի ապօրինի տեղափոխման դեպքի հանգամանքները խեղաթյուրելու, թաքցնելու և ենթադրյալ ապօրինի ծառահատում իրականացրած անձին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու նպատակով։
Մասնավորապես՝ քաղաքացի Հ․ Մ․-ն, տեղեկանալով, որ 2019թ․ հոկտեմբերի 24-ին «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Եղեգնուտի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի «Փամբակի» անտառպետության տարածքից ապօրինի հատված՝ առանց համապատասխան փաստաթղթերի իրեն պատկանող փայտանյութ տեղափոխելու դեպքի առթիվ նյութերը նախապատրաստվում են ոոստիկանության Գուգարքի բաժնում, իր մտերիմ՝ Գուգարքի բաժնի պետի ծառայության գծով տեղակալ Հ․ Մ-ին դրդել է իր օգտին կատարել գործողություններ։
Արդյունքում վերջինսև նույն բաժնի համայնքային ոստիկանության բաժանմունքի տեսուչ Ա․Չ․-ն, ում հանձնարարել էր նյութերի նախապատրաստումը, Կ․Հ․-ին առաջարկել են ծառերի ապօրինի հատում կատարելու իրական դեպքը չարձանագրելու համար անտառում հայտնաբերել «Կաղնի» և «Բոխի» տեսակի հատված ծառերի մեկական կոճղարմատներ՝ միայն դրանց ապօրինի հատումը նրան վերագրելու համար: Այնուհետև, քննարկել և որոշել են, թե ինչ բովանդակություն պետք է ունենա Կ․ Հ․-ի բացատրությունը՝ խեղաթյուրելով դեպքի իրական հանգամանքները և փոխելով նրանից վերցված բացատրության արձանագրության կազմման ամսաթիվը։
Ավելի ուշ պարզելով, որ այդ բացատրությամբ հայտնված տեղեկություններն ու տվյալները հակասում են փայտանյութով բեռնված ավտոմեքենայի վարորդի՝ ավելի վաղ ոստիկանության այլ բաժնում տրված բացատրությամբ ներկայացված տվյալներին՝ ոստիկանության բաժանմունքի տեսուչը իր վերադասի հանձնարարությամբ  նյութերից հանել և պատռել է վարորդի բացատրության մասին արձանագրությունը և դրա փոխարեն, թերթերի քանակը ապահովելու համար, նյութերին է կցել այլ փաստաթուղթ:
Ապա Ա․ Չ․-ն ավտոմեքենայի թափքում չափել է բեռնված գերանների երկարությունը և տրամագիծը, և դրանց չափերին համապատասխան հատված ծառերի կոճղարմատներ հայտնաբերելու համար հեռախոսազանգով տեղակացրել Կ․ Հ․-ին։ Ապա, վերջինիցս տեղեկանալով, որ նշած չափերով հատված ծառերի կոճղարմատները պատրաստ են, կատարել են դեպքի վայրի զննություն, որի վերաբերյալ արձանագրությունում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են ներառել ապօրինի հատված ծառերի հատատեղերի, քանակների և ծավալների վերաբերյալ:
Նկարագրված հանցավոր արարքները կատարելու համար ոստիկանության Գուգարքի բաժնի նշված երկու աշխատակիցներին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ քաղաքացուն՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
29.06.2020թ․ նրանց վերաբերյալ գործը անջատվել է ապօրինի ծառերահատում կատարելու դեպքի վերաբերյալ քննվող քրեական գործից, այդ մասով հայտարարվել նախաքննության ավարտ։ Մեղադրական եզրակացությունը հաստատելուց հետո դատախազը նշված քրեական գործն ուղարկել ՀՀ Լոռու մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան։
Իսկ ծառերի ապօրինի հատում կատարելու մասով քրեական գործը անջատված մյուս մասով, ըստ ենթակայության ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե։
Միաժամանակ, պարզվել է, որ քաղաքացի Կ․ Հ․-ն ՀՀ Լոռու մարզի առաին Ընդհանուր իրավասության դատարանի 2019թ․ դեկտեմբերի 25-ի դատավճռով մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 1-ին մասով և դատապարտվել տուգանքի։ ՀՀ ՀՔԾ-ում իրականացված վերոնշյալ նախաքննությամբ պարզվել են Կ․Հ․-ի կողմից ապօրինի ծառահատումը շուհույթ ստանալու նպատակով, այսինքն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հանցակազմով նախատեսված արարք կատարելու մասին նոր երևան եկած հանգամանքներ, որոնք դատական ակտ կայացնելիս դատարանին հայտնի չեն եղել որոնք ինքնին կամ մինչ այդ պարզված հանգամանքների հետ միասին ապացուցում են դատապարտյալի կատարած հանցանքի ավելի ծանր լինելը, քան այն, որի համար նա դատապարտվել է։
Ելնելով դրանից՝ դատախազությունում քննարկվում է Կ․Հ․-ի վերաբերյալ օրինակիան ուժի մեջ մտած դատական ակտը վերանայելու ուղղութամբ քրեադատավարական օրենքով սահմանված միջոցներ ձեռնարկելու հարցը։

The case of concealing illegal logging activity by police officers with corruption abuses was sent to court
The unbending and rough fight against illegal logging activities and related corruption crimes by law enforcement bodies continues. Only under the control of the prosecutors of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA SIS of the RA Prosecutor General's Office, 3 criminal cases on police officers are currently being investigated which are related to illegal logging activities within different corruption schemes.
4 people were involved as defendants in these 2 mentioned cases (two of them were police officers). Another criminal case against three people (including two police officials) with the indictment was passed to the court by the prosecutor exercising procedural control.
In particular, on the ground of the operative data of the RA NSS on 23 April 2020 a criminal case was initiated by the General Department of Criminal Police of the Republic of Armenia under Article 296, Part 3, Article 308, Part 2, Article 314, Article 38-308, Part 2 of the RA Criminal Code. In the course of the preliminary investigation it was found out that H. M., Deputy Head of Gugarq Division of Lori Regional Department of the RA Police and A. Ch., Inspector of the same Unit Community of Police, abused their official powers and committed illegal actions to distort and conceal the circumstances of the case of illegal logging, illegal transportation and to relieve the person from responsibility who allegedly committed illegal logging.
In particular, citizen H. M., learnt that on 24 of October 2019 logging activities have been done and illegally transported from the territory of "Pambak" forest of "Yeghegnut Forestry" branch of "Hayantar" SNCO without respective documents. Materials are being prepared at Gugarq Police Department, with the help of the Deputy Head of Gugarq Department who has motivated H. M. to take actions in his favor.
In the result, the latter and the Inspector of the Community Police Division of the same Department, who had instructed him to prepare the materials, suggested K. H. to find an "Oak" tree and an "Hornbeam" tree in the forest in order not to record the real case of illegal logging. Then, they have discussed and decided what content should have K. H's explanation, distorting the real circumstances of the case, changing the date of protocol of the explanation.
Later, finding out that the information and data provided by that explanation contradicted the information given by the driver of the car who had been loaded with logging, according to the information given to another police department, the inspector of the police department, on the instructions of his superior, tore the driver's explanation protocol and attach another document to the materials of the case.
Then A․ CH. measured the length and diameter of the loaded logs in the body of the vehicle, called and informed K. H. in order to find the trunks of the trees corresponding to those sizes. Then, has learnt from the latter that such trunks were ready, they inspected the place and a protocol was established which included obviously false information about the cuttings, quantities and volumes of illegally cut trees.
The two mentioned police officers of Gugarq Police Department were charged under Article 308, Part 1 of the RA Criminal Code, and the citizen was charged with Article 38-308, Part 1 of the RA Criminal Code.
On 29.06.2020 the case was separated from the criminal case, and the preliminary investigation was announced completed. After confirming the indictment, the prosecutor sent the mentioned criminal case to the Court of General Jurisdiction of the First Instance of the RA Lori Region.
The criminal case on illegal logging which was separated from the case was sent to the RA Investigative Committee.
At the same time, it turned out that on 25 December 2019 the citizen K. H. was pleaded guilty by the Court of General Jurisdiction of the RA Lori Region. He was found guilty under Article 296, Part 1 of the RA Criminal Code and sentenced to a fine. The preliminary investigation carried out by the RA SIS revealed new circumstances which show that the illegal logging was for the purpose of income, i. e. new circumstances have been obtained that the act is charged under Article 296, Part 2 of the RA Criminal Code. When the court made a judicial act, those circumstances were not known yet but they prove that the charge was more serious than the one for which he was convicted.
On this ground, the issue of undertaking measures defined by the criminal procedure law on reviewing the judicial act on K. H. is being discussed by the prosecutor's office.