Ոստիկանության ծառայողների կողմից կոռուպցիոն չարաշահումներով ապօրինի ծառահատման դեպքը թաքցնելու վերաբերյալ գործն ուղարկվել է դատարան
Ապօրինի անտառահատումների և դրանց հետ կապված կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ իրավապահ մարմինների անզիջում և կոշտ պայքարը շարունակվում է։ Միայն ՀՀ գլխավոր դատախազության՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազների հսկողության ներքո տվյալ պահին քննվում է ապօրինի ծառահատումներին տարբեր կոռուպցիոն սխեմայով առնչվող Ոստիկանության ծառայողների վերաբերյալ 3 քրեական գործ։
Նշված գործերից 2-ով որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 4 անձ (որոնցից երկուսը՝ ոստիկանության ծառայող։ Եվս մեկ քրեական գործ՝ դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից երեք անձի (ներառյալ ոստիկանության երկու պաշտոնատար անձի) վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան։
Մասնավորապես ՀՀ ԱԱԾ կողմից իրացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա 2020թ․ ապրիլի 23-ին ՀՀ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 314-րդ հոդվածով և 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված և ՀՀ ՀՔԾ-ում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Գուգարքի բաժնի պետի ծառայության գծով տեղակալ Հ․ Մ-ն և նույն բաժնի համայնքային ոստիկանության բաժանմունքի տեսուչ Ա․Չ․-ն, չարաշահելով իրենց պաշտոնեական լիազորությունները՝ դիմել են հակաօրինական գործողությունների՝ ապօրինի ծառահատման, փայտանյութի ապօրինի տեղափոխման դեպքի հանգամանքները խեղաթյուրելու, թաքցնելու և ենթադրյալ ապօրինի ծառահատում իրականացրած անձին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու նպատակով։
Մասնավորապես՝ քաղաքացի Հ․ Մ․-ն, տեղեկանալով, որ 2019թ․ հոկտեմբերի 24-ին «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Եղեգնուտի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի «Փամբակի» անտառպետության տարածքից ապօրինի հատված՝ առանց համապատասխան փաստաթղթերի իրեն պատկանող փայտանյութ տեղափոխելու դեպքի առթիվ նյութերը նախապատրաստվում են ոոստիկանության Գուգարքի բաժնում, իր մտերիմ՝ Գուգարքի բաժնի պետի ծառայության գծով տեղակալ Հ․ Մ-ին դրդել է իր օգտին կատարել գործողություններ։
Արդյունքում վերջինսև նույն բաժնի համայնքային ոստիկանության բաժանմունքի տեսուչ Ա․Չ․-ն, ում հանձնարարել էր նյութերի նախապատրաստումը, Կ․Հ․-ին առաջարկել են ծառերի ապօրինի հատում կատարելու իրական դեպքը չարձանագրելու համար անտառում հայտնաբերել «Կաղնի» և «Բոխի» տեսակի հատված ծառերի մեկական կոճղարմատներ՝ միայն դրանց ապօրինի հատումը նրան վերագրելու համար: Այնուհետև, քննարկել և որոշել են, թե ինչ բովանդակություն պետք է ունենա Կ․ Հ․-ի բացատրությունը՝ խեղաթյուրելով դեպքի իրական հանգամանքները և փոխելով նրանից վերցված բացատրության արձանագրության կազմման ամսաթիվը։
Ավելի ուշ պարզելով, որ այդ բացատրությամբ հայտնված տեղեկություններն ու տվյալները հակասում են փայտանյութով բեռնված ավտոմեքենայի վարորդի՝ ավելի վաղ ոստիկանության այլ բաժնում տրված բացատրությամբ ներկայացված տվյալներին՝ ոստիկանության բաժանմունքի տեսուչը իր վերադասի հանձնարարությամբ  նյութերից հանել և պատռել է վարորդի բացատրության մասին արձանագրությունը և դրա փոխարեն, թերթերի քանակը ապահովելու համար, նյութերին է կցել այլ փաստաթուղթ:
Ապա Ա․ Չ․-ն ավտոմեքենայի թափքում չափել է բեռնված գերանների երկարությունը և տրամագիծը, և դրանց չափերին համապատասխան հատված ծառերի կոճղարմատներ հայտնաբերելու համար հեռախոսազանգով տեղակացրել Կ․ Հ․-ին։ Ապա, վերջինիցս տեղեկանալով, որ նշած չափերով հատված ծառերի կոճղարմատները պատրաստ են, կատարել են դեպքի վայրի զննություն, որի վերաբերյալ արձանագրությունում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են ներառել ապօրինի հատված ծառերի հատատեղերի, քանակների և ծավալների վերաբերյալ:
Նկարագրված հանցավոր արարքները կատարելու համար ոստիկանության Գուգարքի բաժնի նշված երկու աշխատակիցներին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ քաղաքացուն՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
29.06.2020թ․ նրանց վերաբերյալ գործը անջատվել է ապօրինի ծառերահատում կատարելու դեպքի վերաբերյալ քննվող քրեական գործից, այդ մասով հայտարարվել նախաքննության ավարտ։ Մեղադրական եզրակացությունը հաստատելուց հետո դատախազը նշված քրեական գործն ուղարկել ՀՀ Լոռու մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան։
Իսկ ծառերի ապօրինի հատում կատարելու մասով քրեական գործը անջատված մյուս մասով, ըստ ենթակայության ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե։
Միաժամանակ, պարզվել է, որ քաղաքացի Կ․ Հ․-ն ՀՀ Լոռու մարզի առաին Ընդհանուր իրավասության դատարանի 2019թ․ դեկտեմբերի 25-ի դատավճռով մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 1-ին մասով և դատապարտվել տուգանքի։ ՀՀ ՀՔԾ-ում իրականացված վերոնշյալ նախաքննությամբ պարզվել են Կ․Հ․-ի կողմից ապօրինի ծառահատումը շուհույթ ստանալու նպատակով, այսինքն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հանցակազմով նախատեսված արարք կատարելու մասին նոր երևան եկած հանգամանքներ, որոնք դատական ակտ կայացնելիս դատարանին հայտնի չեն եղել որոնք ինքնին կամ մինչ այդ պարզված հանգամանքների հետ միասին ապացուցում են դատապարտյալի կատարած հանցանքի ավելի ծանր լինելը, քան այն, որի համար նա դատապարտվել է։
Ելնելով դրանից՝ դատախազությունում քննարկվում է Կ․Հ․-ի վերաբերյալ օրինակիան ուժի մեջ մտած դատական ակտը վերանայելու ուղղութամբ քրեադատավարական օրենքով սահմանված միջոցներ ձեռնարկելու հարցը։

Дело относительно сокрытия служащими полиции факта незаконной рубки деревьев с коррупционными злоупотреблениями направлено в суд
Продолжается непреклонная и жесткая борьба правоохранительных органов с незаконными рубками лесов и связанными с ними коррупционными преступлениями. Только под надзором прокуроров Управления по надзору за законностью досудебного производства в специальной следственной службе РА Генеральной прокуратуры РА на данный момент расследуются 3 уголовных дела относительно служащих Полиции, относящихся к незаконным рубкам деревьев с различными коррупционными схемами.
По 2-м из указанных дел в качестве обвиняемого были привлечены 4 лица (двое из которых- служащие полиции). Еще одно уголовное дело в отношении трех лиц (включая двух должностных лиц полиции) прокурором, осуществляющим процессуальный надзор, вместе с обвинительным заключением было направлено в суд.
В частности, предварительным следствием по уголовному делу, возбужденному 23-го апреля 2020г.  по части 3 статьи 296, по части 2 статьи 308, по статье 314 и по части 2 статьи 38-308 Уголовного кодекса РА в Главном управлении уголовной полиции Полиции РА на основании оперативных данных, реализованных СНБ РА, и расследованному в ССС РА, было установлено, что заместитель начальника Гугарксого отдела Лорийского областного управления Полиции РА по службе А.М. и инспектор отделения общинной полиции того же отдела А.Ч., злоупотребляя своими должностными полномочиями, совершили противозаконные действия в целях искажения, сокрытия обстоятельств случая незаконной рубки деревьев, незаконной перевозки древесины и освобождения лица, осуществившего предполагаемую рубку деревьев, от уголовной ответственности.
В частности, гражданин А.М., узнав, что материалы по факту незаконно срубленной 24-го октября 2019г. древесины с территории лесного хозяйства «Памбака» филиала «Лесное хозяйство Ехегнута» ГНКО «Армлес» подготавливаются в Гегаркуникском отделе полиции, побудил своего близкого, заместителя начальника Гугаркского отдела по службе А.М. к совершению действий в пользу него.
В результате этого последний и инспектор отделения общинной полиции того же отдела А.Ч., кому поручил подготовку материалов, предложили К.А. обнаружить в лесу по одному срубленных корневищ «Дуба» и «Граба», чтобы приписать ему только их незаконную рубку. Затем обсудили и решили, какое содержание должно иметь объяснение К.А., исказив действительные обстоятельства случая и поменяв дату составления протокола взятого у него объяснения.
Позже выяснив, что сообщенные данным объяснением сведения и данные противоречат данным, сообщенным объяснением водителя автомобиля, загруженного древесиной, инспектор отделения полиции по поручению своего вышестоящего начальника снял с материалов и порвал протокол объяснения водителя и вместо него приобщил к материалам другой документ, чтобы обеспечить количество листов.
Затем А.Ч. измерил в кузове автомобиля длину и диаметр загруженного бревна и для обнаружения корневищ срубленных деревьев, соответствующих их размерам, по телефону сообщил К.А. Затем, узнав у последнего, что корневища срубленных деревьев с указанными размерами готовы, произвели осмотр места происшествия, относительно чего в протокол включили заведомо ложные сведения о местах незаконно срубленных деревьев, количествах и объемах.
За совершение описанных преступных деяний указанным двум сотрудникам Гугарксого отделения полиции было предъявлено обвинение по части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА, а гражданину- по части 1 статьи 38-308 Уголовного кодекса РА.
29.06.2020г. дело относительно них было выделено из уголовного дела, расследуемого по факту совершения незаконной рубки деревьев, объявлено завершение предварительного следствия по данной части. После утверждения обвинительного заключения прокурор направил указанное уголовное дело в Суд общей юрисдикции первой инстанции марза Лори РА.
А уголовное дело по части совершения незаконной рубки деревьев по подведомственности было направлено в Следственный комитет РА.
Одновременно было установлено, что гражданин К.А. приговором Суда общей юрисдикции марза Лори РА от 25-го декабря 2019г. был признан виновным по части 1 статьи 296 Уголовного кодекса РА и приговорен к штрафу. Вышеуказанным предварительным следствием, произведенным в ССС РА, были выявлены вновь открывшиеся обстоятельства о совершении К.А. деяния, предусмотренного составом преступления части 2 статьи 296 Уголовного кодекса РА, с целью получения прибыли из незаконной рубки деревьев, которые при вынесении судебного акта суду не были известны, которые сами по себе или вместе с установленными до этого обстоятельствами доказывают тяжесть преступления, совершенного осужденным в большей мере, чем та, за которую он был осужден.
Исходя из этого, в прокуратуре обсуждается вопрос принятия установленных уголовно- процессуальным законом мер по пересмотру вступившего в законную силу судебного акта.
Примечание.  Подозреваемый или обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его виновность не будет доказана в установленном УПК РА порядке и установлена вступившим в законную силу приговором суда