Հ Ա Յ Տ Ա Ր Ա Ր Ո Ւ Թ Յ Ո Ւ Ն` Հասարակական վերահսկողություն իրականացնելու նպատակով «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքով նախատեսված գործառույթներ իրականացնող դատախազների և ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռն...
2020 թվականի մայիսի 23-ին ուժի մեջ է մտել «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը: Նույն օրն ուժի մեջ է մտել նաև նշված օրենքի հետ փոխկապակցված՝ «Դատախազության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքը (ՀՕ-245-Ն), որի հիման վրա անցկացվելու են բաց մրցույթներ՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթներ իրականացնող դատախազների և ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալի թեկնածությունների ցուցակների համալրման նպատակով։
Վերոնշյալ բաց մրցույթների անցկացման նկատմամբ հասարակական վերահսկողություն իրականացնելու նպատակով այդ մրցույթներին որպես դիտորդ ներկա գտնվել ցանկացող անձինք կարող են դիմել ՀՀ դատախազություն:
Դիտորդ կարող է լինել այն անձը, որն ունի կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում առնվազն մեկ տարվա տեսական կամ պրակտիկ փորձառություն: Դիտորդական առաքելությունն իրականացվում է հասարակական հիմունքներով:
Դիտորդը պետք է նախապես հավատարմագրվի՝ անձամբ ներկայացնելով անձը հաստատող փաստաթուղթ՝ պատճենով և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում առնվազն մեկ տարվա տեսական կամ պրակտիկ փորձառությունը հավաստող փաստաթուղթ:
Դիտորդին դիտորդական առաքելություն իրականացնելը թույլատրելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովի նախագահը տալիս է իր համաձայնությունը՝ երկու օրվա ընթացքում, որի վերաբերյալ տեղեկացվում է տվյալ դիտորդը:
Դիտորդների թիվը չի կարող գերազանցել երեքը, իսկ արտակարգ դրության պայմաններում դիտորդների ներկայությունը մրցույթի անցկացման սենյակում կարող է արգելվել կամ նրանց քանակը կարող է նվազեցվել: Դիտորդների կողմից մրցույթային գործընթացի տեսանկարահանումը, լուսանկարահանումը կամ ձայնագրությունն արգելվում է: Դիտորդն առանց ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովի աշխատանքներին որևէ կերպ միջամտելու հետևում է նիստի ընթացքին:
Արտակարգ դրության պայմաններում դիտորդների ներկայությունը մրցույթի անցկացման սենյակում արգելվելու դեպքում, համապատասխան տեխնիկական հնարավորությունների առկայության պարագայում նրանք դիտորդական առավելություն են իրականացնում հեռավար եղանակով:
իմումներն ընդունվում են 2020թ. հունիսի 23-ը ներառյալ, աշխատանքային օրերին՝ ժամը 09։30-ից մինչև 17։30-ն (ընդմիջում՝ 13:00-14:00): Դիմումների ընդունման աշխատանքներն իրականացնում է ՀՀ դատախազության անձնակազմի կառավարման վարչությունը (ք. Երևան, Վազգեն Սարգսյան 5, հեռ.՝ 010 511-541, 010 511-698, 010 511-538, էլեկտրոնային փոստի հասցե՝ cv@prosecutor.am):
Հիցեցնենք, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթներ իրականացնող դատախազների և ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալի թեկնածությունների ցուցակների համալրման նպատակով մրցույթներն անցկացվելու են 2020թ. հունիսի 29-ից հուլիսի 1-ը ներառյալ:

ANNOUNCEMENT on involving accredited observers with a view to exercise public control over the open competitions organized for replenishing the list of candidates of Prosecutors carrying out functions envisaged by “Law on confiscation of property ...
“Law on confiscation of property of illicit origin” entered into force on May 23, 2020. On the same date, “Law on making amendments and supplements to the “Law on the Prosecutor's Office” (ՀՕ-245-Ն) connected with the above-mentioned law also came into force, on the basis of which open competition will be held in order to replenish the list of candidates of Deputy Prosecutor General of the RA carrying out functions aimed at confiscation of property of illegal origin.
With a view to exercise public control over the mentioned open competitions those who want to be present during the competitions as observers can apply to the RA Prosecutor General's Office.
The observer should have at least one year of theoretical or practical experience in the fight against corruption. The observation mission is carried out on a voluntary basis.
The observer must be accredited in advance by submitting in person an identity document with a copy and a document certifying the theoretical or practical experience ( at least for one year) in the fight against corruption.
The Chairman of the Qualification Commission adjunct to the RA Prosecutor General within two days gives his consent to allow the observer to carry out an observation mission , about which the given observer is informed.
The number of observers may not exceed three, and under the condition of a state of emergency, the presence of observers in the competition room may be prohibited or their number may be reduced. Observers are not allowed to video record, take photos or record the competition process. The observer, without interfering in the work of the Qualification Commission adjunct to the RA Prosecutor General, follows the process of competition.
Under the condition of a state of emergency in case of prohibition for observeres to be in the room of competition in case of availability of appropriate technical equipments they carry out the observation mission virtually.
Applications are accepted until June 23, 2020 inclusive, on weekdays from 09:30 to 17:30 (lunch break: 13: 00-14: 00). Application processe is managed by the Personnel Management Department of the RA Prosecutor's Office (5 Vazgen Sargsyan street 0010 Yerevan, tel. 511-541, 511-698, 511-538, e-mail: cv@prosecutor.am).
Let us remind that competitions for replenishing the list of candidates of Prosecutors carrying out functions aimed at confiscation of property of illicit origin and Deputy Prosecutor General of the RA coordinating the field of functions aimed at confiscation of property of illicit origin will be held from 29.06.2020 to 01.07.2020 inclusive.