Հ Ա Յ Տ Ա Ր Ա Ր Ո Ւ Թ Յ Ո Ւ Ն` Հասարակական վերահսկողություն իրականացնելու նպատակով «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքով նախատեսված գործառույթներ իրականացնող դատախազների և ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռն...
2020 թվականի մայիսի 23-ին ուժի մեջ է մտել «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը: Նույն օրն ուժի մեջ է մտել նաև նշված օրենքի հետ փոխկապակցված՝ «Դատախազության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքը (ՀՕ-245-Ն), որի հիման վրա անցկացվելու են բաց մրցույթներ՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթներ իրականացնող դատախազների և ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալի թեկնածությունների ցուցակների համալրման նպատակով։
Վերոնշյալ բաց մրցույթների անցկացման նկատմամբ հասարակական վերահսկողություն իրականացնելու նպատակով այդ մրցույթներին որպես դիտորդ ներկա գտնվել ցանկացող անձինք կարող են դիմել ՀՀ դատախազություն:
Դիտորդ կարող է լինել այն անձը, որն ունի կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում առնվազն մեկ տարվա տեսական կամ պրակտիկ փորձառություն: Դիտորդական առաքելությունն իրականացվում է հասարակական հիմունքներով:
Դիտորդը պետք է նախապես հավատարմագրվի՝ անձամբ ներկայացնելով անձը հաստատող փաստաթուղթ՝ պատճենով և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում առնվազն մեկ տարվա տեսական կամ պրակտիկ փորձառությունը հավաստող փաստաթուղթ:
Դիտորդին դիտորդական առաքելություն իրականացնելը թույլատրելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովի նախագահը տալիս է իր համաձայնությունը՝ երկու օրվա ընթացքում, որի վերաբերյալ տեղեկացվում է տվյալ դիտորդը:
Դիտորդների թիվը չի կարող գերազանցել երեքը, իսկ արտակարգ դրության պայմաններում դիտորդների ներկայությունը մրցույթի անցկացման սենյակում կարող է արգելվել կամ նրանց քանակը կարող է նվազեցվել: Դիտորդների կողմից մրցույթային գործընթացի տեսանկարահանումը, լուսանկարահանումը կամ ձայնագրությունն արգելվում է: Դիտորդն առանց ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովի աշխատանքներին որևէ կերպ միջամտելու հետևում է նիստի ընթացքին:
Արտակարգ դրության պայմաններում դիտորդների ներկայությունը մրցույթի անցկացման սենյակում արգելվելու դեպքում, համապատասխան տեխնիկական հնարավորությունների առկայության պարագայում նրանք դիտորդական առավելություն են իրականացնում հեռավար եղանակով:
իմումներն ընդունվում են 2020թ. հունիսի 23-ը ներառյալ, աշխատանքային օրերին՝ ժամը 09։30-ից մինչև 17։30-ն (ընդմիջում՝ 13:00-14:00): Դիմումների ընդունման աշխատանքներն իրականացնում է ՀՀ դատախազության անձնակազմի կառավարման վարչությունը (ք. Երևան, Վազգեն Սարգսյան 5, հեռ.՝ 010 511-541, 010 511-698, 010 511-538, էլեկտրոնային փոստի հասցե՝ cv@prosecutor.am):
Հիցեցնենք, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթներ իրականացնող դատախազների և ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալի թեկնածությունների ցուցակների համալրման նպատակով մրցույթներն անցկացվելու են 2020թ. հունիսի 29-ից հուլիսի 1-ը ներառյալ:

. О Б Ъ Я В Л Е Н И Е: о привлечении аккредитованных наблюдателей для присутствия в открытых конкурсах, проводимых в целях пополнения списков кандидатов прокуроров, осуществляющих функции, предусмотренные законом О взыскании имущества незаконного ...
23-го мая 2020 года вступил в силу закон «О взыскании имущества незаконного происхождения». В тот же день вступил в силу также взаимоувязанный с указанным законом закон «О внесении изменений и дополнений в закон «О прокуратуре» (ЗА-245-Н), на основании которого будут проведены открытые конкурсы в целях пополнения списков кандидатов прокуроров, осуществляющих функции, направленные на взыскание имущества незаконного происхождения и заместителя генерального прокурора РА, координирующего область функций, направленных на взыскание имущества незаконного происхождения.
С целью осуществления общественного надзора за проведением вышеуказанных открытых конкурсов лица, желающие присутствовать с данных конкурсах в качестве наблюдателя, могут обратиться в Прокуратуру РА.
Наблюдателем может быть лицо, имеющее как минимум один год теоретического или практического опыта в борьбе с коррупцией. Миссия наблюдения проводится на добровольной основе.
Наблюдатель должен быть заранее аккредитован путем личного предоставления документа, удостоверяющего личность, с копией и документа, подтверждающего теоретический или практический опыт борьбы с коррупцией не менее одного года.
Председатель Квалификационной комиссии при генеральном прокуроре РА в течение двух дней дает согласие разрешить наблюдателю провести наблюдательную миссию, о которой данный наблюдатель информируется.
Количество наблюдателей не может превышать трех, а в условиях чрезвычайного положения присутствие наблюдателей в зале проведения конкурса может быть запрещено, или их количество может быть уменьшено. Наблюдателям не разрешается снимать на видео, фотографировать или записывать процесс конкурса. Наблюдатель, не вмешиваясь в работу Квалификационной комиссии при генеральном прокуроре РА, наблюдает за процессом заседания.
В случае запрещения присутствия наблюдателей в зале проведения конкурса в условиях чрезвычайного положения они осуществляют миссию наблюдения дистанционно в случае наличия соответствующих технических возможностей.
Напомним, что конкурсы для пополнения списков кандидатов прокуроров, осуществляющих функции, направленные на взыскание имущества незаконного происхождения, и заместителя генерального прокурора РА, координирующего область функций, направленных на взыскание имущества незаконного происхождения, будут проходить с 29-го июня по 1-ое июля 2020г. включительно.