ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը միջնորդություն է ներկայացրել Ազգային Ժողով
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում 2020թ. փետրվարի 1-ին հարուցված և վարույթում քննվող քրեական գործի  նախաքննությամբ ձեռք է բերվել բավարար ապացույցների համակցություն, որով հիմնավորվում է, որ Գագիկ Ծառուկյանը, հանդիսանալով «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինքի ղեկավար և դրա կազմում ընդգրկված «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, ՀՀ ազգային ժողովի 2017թ․ ապրիլի 2-ի ընտրություններին իր ղեկավարությամբ գործող կուսակցությունների դաշինքի և ընտրական ցուցակներում ընդգրկված թեկնածուների օգտին քվեարկելու համար ընտրողներին կաշառք տալու նպատակով, ընտրություններին նախորդող ժամանակահատվածում ստեղծել և ղեկավարել է կազմակերպված խումբ, որի կազմում ընդգրկել է «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինքի և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կենտրոնական և տարածքային մարմինների աշխատակիցների և այլ անձանց։
Կազմակերպված խմբի համակարգված և արդյունավետ գործունեությունն ապահովելու նպատակով գործարկվել է ֆինանսական միջոցների տնօրինման և կազմակերպված խմբի անդամների գործունեության վերահսկման համակարգ, կազմվել են հաշվետվություններ, որոնցում արտացոլվել են տրամադրված ֆինանսական միջոցները, դրանց հաշվին կատարվելիք կամ կատարված ծախսերը, իսկ  ընտրողներին տրված կաշառքի վերաբերյալ կազմված ցուցակներում նշվել են նրանց անուն ազգանունները, անձնագրային տվյալները, ընտանիքի անդամների թիվը և դրան համապատասխան տրամադրվող գումարը՝ յուրաքանչյուր անձին 10․000 ՀՀ դրամ։
Կազմակերպված խմբի կազմում ընդգրկված անձանց միջոցով ՀՀ ազգային ժողովի 2017թ․ ապրիլի 2-ի ընտրություններին նախորդող ժամանակահատվածում Գագիկ Ծառուկյանի և կազմակերպված խմբի կազմում ընդգրկված անձանց կողմից տրամադրված միջոցների հաշվին քաղաքական կուսակցությունների դաշինքին և դրա կողմից առաջադրված թեկնածուի օգտին քվեարկելու համար ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի տարածքի ընտրողներին 17194 քվեի համար տրվել է ընդհանուր 171.940.000 ՀՀ դրամ կաշառք։
Նկատի ունենալով, որ քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների համակցությունը բավարար հիմք է տալիս ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին սույն գործով ներգրավելու որպես մեղադրյալ և մեղադրանք առաջադրելու ՀՀ ազգային ժողովի 2017թ․ ապրիլի 2-ի ընտրություններին մասնակցած «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինքի և դրա կողմից առաջադրված թեկնածուի օգտին քվեարկելու համար ընտրողներին կաշառք տալը կազմակերպելու համար,  որպիսի արարքը նախատեսված է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-154․2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ղեկավարվելով ՀՀ Սահմանադրության 96-րդ հոդվածով, Ազգային Ժողովի կանոնակարգ ՀՀ սահմանադրական օրենքի 108-րդ հոդվածով և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 53-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետովՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը դիմել է ՀՀ Ազգային Ժողովին՝ համաձայնություն տալ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն, վերջինիս որպես մեղադրյալ ներգրավելուն և մեղադրանք առաջադրելուն, ինչպես նաև նրան ազատությունից զրկելուն:

Генеральный прокурор РА Артур Дватян подал ходатайство в Национальное собрание
Предварительным следствием по уголовному делу, возбужденному 1-го февраля 2020г. и расследуемому в производстве в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, была собрана совокупность достаточных доказательств, которыми обосновывается, что Гагик Царукян, являясь руководителем фракции партий «Царукян» и председателем включенной в ее состав партии «Баргавач Айастан» /«Процветающая Армения»/, в целях дачи взятки избирателям для голосования в пользу фракции партий, действующих под его руководством на выборах Национального собрания РА от 2-го апреля 2017г., и кандидатов, включенных в избирательные списки, в предшествующий выборам период создал и руководил организованной группой, в состав которой включил сотрудников центральных и территориальных органов фракции партий «Царукян» и партии «Баргавач Айастан», а также других лиц.
В целях обеспечения координированной и эффективной деятельности организованной группы была запущена система контроля над владением финансовых средств и деятельностью членов организованной группы, были составлены отчеты, в которых отразились предоставленные финансовые средства, ожидаемые или завершенные расходы на эти средства, а в списках, составленных относительно взятки избирателям, были отмечены их имена и фамилии, паспортные данные, количество членов семьи и соответствующая этому предоставляемая сумма, каждому по 10.000 драм РА.
Посредством лиц, включенных в состав организованной группы, в предыдущий выборам Национального собрания РА от 2-го апреля 2017г. период за счет средств, предоставленных Гагиком Царукяном и лицами, включенными в состав организованной группы, для голосования в пользу фракции политических партий и выдвинутого ей кандидата за 17194 голоса избирателям территории Гегаркуникской области РА была дана взятка в общей сложности в размере 171.940.000 драм РА.
Принимая во внимание, что совокупность собранных по уголовному делу доказательств дает основание привлечь депутата Национального собрания РА Гагика Царукяна в качестве обвиняемого по настоящему делу и предъявить обвинение за организацию дачи взятки избирателям для голосования в пользу фракции партий «Царукян» и выдвинутого ей кандидата, участвовавших на выборах Национального собрания РА от 2-го апреля 2017г., подобное деяние предусмотрено частью 2 статьи 38-154. 2 Уголовного кодекса РА, руководствуясь статьей 96 Конституции РА, статьей 108 Конституционного закона РА Регламента Национального собрания и пунктом 11 части 2 статьи 53 Уголовно- процессуального кодекса РА, генеральный прокурор РА Артур Давтян обратился в Национальное собрание РА с ходатайством дать согласие на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата Национального собрания РА Царукяна Гагика Коляевича, привлечение последнего в качестве обвиняемого и предъявление обвинения, а также на его лишение свободы.