ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը միջնորդություն է ներկայացրել Ազգային Ժողով
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում 2020թ. փետրվարի 1-ին հարուցված և վարույթում քննվող քրեական գործի  նախաքննությամբ ձեռք է բերվել բավարար ապացույցների համակցություն, որով հիմնավորվում է, որ Գագիկ Ծառուկյանը, հանդիսանալով «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինքի ղեկավար և դրա կազմում ընդգրկված «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, ՀՀ ազգային ժողովի 2017թ․ ապրիլի 2-ի ընտրություններին իր ղեկավարությամբ գործող կուսակցությունների դաշինքի և ընտրական ցուցակներում ընդգրկված թեկնածուների օգտին քվեարկելու համար ընտրողներին կաշառք տալու նպատակով, ընտրություններին նախորդող ժամանակահատվածում ստեղծել և ղեկավարել է կազմակերպված խումբ, որի կազմում ընդգրկել է «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինքի և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կենտրոնական և տարածքային մարմինների աշխատակիցների և այլ անձանց։
Կազմակերպված խմբի համակարգված և արդյունավետ գործունեությունն ապահովելու նպատակով գործարկվել է ֆինանսական միջոցների տնօրինման և կազմակերպված խմբի անդամների գործունեության վերահսկման համակարգ, կազմվել են հաշվետվություններ, որոնցում արտացոլվել են տրամադրված ֆինանսական միջոցները, դրանց հաշվին կատարվելիք կամ կատարված ծախսերը, իսկ  ընտրողներին տրված կաշառքի վերաբերյալ կազմված ցուցակներում նշվել են նրանց անուն ազգանունները, անձնագրային տվյալները, ընտանիքի անդամների թիվը և դրան համապատասխան տրամադրվող գումարը՝ յուրաքանչյուր անձին 10․000 ՀՀ դրամ։
Կազմակերպված խմբի կազմում ընդգրկված անձանց միջոցով ՀՀ ազգային ժողովի 2017թ․ ապրիլի 2-ի ընտրություններին նախորդող ժամանակահատվածում Գագիկ Ծառուկյանի և կազմակերպված խմբի կազմում ընդգրկված անձանց կողմից տրամադրված միջոցների հաշվին քաղաքական կուսակցությունների դաշինքին և դրա կողմից առաջադրված թեկնածուի օգտին քվեարկելու համար ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի տարածքի ընտրողներին 17194 քվեի համար տրվել է ընդհանուր 171.940.000 ՀՀ դրամ կաշառք։
Նկատի ունենալով, որ քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների համակցությունը բավարար հիմք է տալիս ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին սույն գործով ներգրավելու որպես մեղադրյալ և մեղադրանք առաջադրելու ՀՀ ազգային ժողովի 2017թ․ ապրիլի 2-ի ընտրություններին մասնակցած «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինքի և դրա կողմից առաջադրված թեկնածուի օգտին քվեարկելու համար ընտրողներին կաշառք տալը կազմակերպելու համար,  որպիսի արարքը նախատեսված է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-154․2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ղեկավարվելով ՀՀ Սահմանադրության 96-րդ հոդվածով, Ազգային Ժողովի կանոնակարգ ՀՀ սահմանադրական օրենքի 108-րդ հոդվածով և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 53-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետովՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը դիմել է ՀՀ Ազգային Ժողովին՝ համաձայնություն տալ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն, վերջինիս որպես մեղադրյալ ներգրավելուն և մեղադրանք առաջադրելուն, ինչպես նաև նրան ազատությունից զրկելուն:

The RA Prosecutor General A. Davtyan presented a petition to National Assembly
In the course of the preliminary investigation of criminal case initiated on 01.02.2020 and investigated in the Investigative Department of the RA NSS were obtained sufficient evidence by which it was grounded that Gagik Tsarukyan being the head of of the “Tsarukyan” faction and the “Prosperous Armenia” party (included in the mentioned faction)  during April 2, 2017 parliamentary elections with a view to bribe voters  for voting in favor of the the faction and their candidates included in the electoral lists, formed and led an organized group during the pre-election period, and in the group were included members of the “Tsarukyan” faction, employees of the Central and Territorial Bodies of the “Prosperous Armenia” party, as well as other people.
With a view to ensure the coordinated and effective activity of the organized group a system for managing financial resources and monitoring the activities of organized group members was launched, reports were made, where the provided financial resources were included, and in the lists regarding bribes given to voters were mentioned their first and last names, passport data, and the number of family members and given sum of money  - 10.000 AMD per person.
With the help of people included in the organized group during the pre-election period by the funds provided by Gagik Tsarukyan and people included in the organzied group for voting in favour of their party and candidates, 171.940.000 million AMD were given in bribes for 17194 ballot papers in  Gegharkunik region.
Taking into account that the combination of evidence obtained within the framework of criminal case provides a sufficient basis for involving Deputy of the RA NA Gagik Tsarukyan as an accuced by this criminal case and bringing a charge against him for organizing the process of giving bribes for voting in favour of “Tsarukyan” faction and their candidates during April 2, 2017 parliamentary elections and such action is envisaged by Part 2 of Article 38-154.2 of the RA CC, and being guided by Article  96 of the RA Constitution, Article 108 of the RA Constitutional Law of Rules of Procedure of the National Assembly and Point 11 of Part 2 of Article 53 of the RA CPC, the RA Prosecutor General A. Davtyan turned to the RA National Assembly for the consent of initiating criminal prosecution against Deputy of the RA NA Gagik Tsarukyan, involving the latter as an accussed and bringing a charge against him as well as depriving of liberty.