Բազմադրվագ հանցավոր սխեմաներ, 29 մեղադրյալ` «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրին առնչվող քրեական գործով. միջանկյալ ամփոփում
Հաշվի առնելով «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի (այսուհետ՝ Ծրագիր) իրականացման գործընթացում արձանագրված չարաշահումների դեպքերով նախաքննության ընթացիկ արդյունքների վերաբերյալ պարբերական հանրային իրազեկման կարևորությունը՝ տեղեկացնում ենք հետևյալի մասին:
Ինչպես արդեն նշել ենք, քրեական գործով առկա տվյալներն առերևույթ վկայում են, որ իրավասու պաշտոնատար և ծրագրի հետ առնչություն ունեցող անձանց կողմից մրցույթների իրականացման գործընթացում խախտումներ թույլ տալու, Ծրագրի անարդյունավետ ղեկավարման, աշխատանքների կատարման նկատմամբ հսկողության բացակայության, պայմանագրերի գնի և բովանդակության, նախագծերի մեջ անհարկի ու անհիմն փոփոխություններ կատարելու արդյունքում նախատեսված ժամկետների խախտմամբ, շուրջ 10 տարվա ընթացքում չեն ավարտվել Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի կառուցման աշխատանքները, չեն իրականացվել Ծրագրով քաղաքացիների, հասարակության և պետության համար ակնկալվող նպատակներն ու արդյունքները՝ երթևեկության ժամկետի կրճատումը, Հայաստանի հարավը անվտանգ, որակյալ և արագընթաց ճանապարհով հյուսիսի հետ կապելը, տնտեսության ու բիզնես կապերի զարգացմանը խթանելը և այլն:
Աննախադեպ ծավալներ ունեցող քրեական գործով մի քանի ուղղություններով (Ծրագրի համար պատասխանատու պաշտոնատար անձանց, Ծրագրում ընդգրկված արտասահմանյան կապալառու ու տեղական ենթակապալառու կազմակերպությունների հանցավոր չարաշահումների, դրանցում ներգրավված բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հանցավոր գործունեության) բացահայտվել են պաշտոնեական ու տնտեսական հանցագործությունների բազմաթիվ դրվագներ:
Քննության ներկա պահին արդեն իսկ քրեական հետապնդում է հարուցվել 29 անձանց նկատմամբ, որոնցից չորսը գործող և նախկին պաշտոնատար անձինք են, իսկ մյուսները՝ ծրագրում ընդգրկված կազմակերպությունների ղեկավարներ և աշխատակիցներ:
Անդրադառնալով հատկապես տարբեր դրվագներով կապալառու և ենթակապալառու մի շարք ընկերությունների աշխատակիցների, նրանց գործունեությունը փաստացի ղեկավարող անձանց կողմից հարկման հիմք հանդիսացող առերևույթ կեղծ փաստաթղթեր ներկայացնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի հարկերից խուսափելու, նաև փողերի լվացման նպատակով առանց աշխատանքների փաստացի կատարման կամ ծառայությունների մատուցման կեղծ հաշվապահական փաստաթղթեր կազմելու վերաբերյալ քննության ուղղությանը, նշենք, որ քննության ներկա փուլում բացահայտվել է պետությանը պատճառված ընդհանուր առմամբ 4.211.416.057 ՀՀ դրամ գումարի առանձնապես խոշոր չափերի վնաս:
Այսպես. «М1 Թալինից Գյումրի ճանապարհի վերակառուցում և բարելավում» ծրագրի շրջանակներում Թալին-Լանջիկ և Լանջիկ-Գյումրի հատվածների շինարարակական աշխատանքներն իրականացնող կապալառու «ՍԻՆՈՀԻԴՐՈ ՔՈՐՓՈՐԵՅՇՆ» ՍՊ ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի ներկայացուցիչների և նույն աշխատանքներում որպես ենթակապալառու ներգրավված «ՍԹՈՆՍ» ՍՊ ընկերության գործունեությունը փաստացի ղեկավարող անձանց միջև՝ «ՍԻՆՈՀԻԴՐՈ ՔՈՐՓՈՐԵՅՇՆ» ՍՊ ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի հարկային պարտավորությունները նվազեցնելու նպատակով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առանց ծառայությունների մատուցման կեղծ պայմանագրեր կնքելու, վճարային փաստաթղթեր ներկայացնելու և հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու վերաբերյալ: Վերը նշված պայմանագրերի շրջանակներում ծառայությունների ձեռքբերման անվան տակ, պայմանագրերի կնքումից հետո մինչև 04.04.2017թթ. ներառյալ թվով 7 փոխանցումների միջոցով «Սթոնս» ՍՊ ընկերությանն է փոխանցվել ընդհանուր 1.162.260.574,5 ՀՀ դրամ: Նախապես մշակված հանցավոր սխեմայի իրագործմամբ «ՍԹՈՆՍ» ՍՊ ընկերության գործունեությունը փաստացի ղեկավարող «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռն ՍՊ ընկերության տնօրեն Ս.Ա-ն, ընկերության երկու աշխատակիցների ներգրավմամբ հիմնադրել են երկու ՍՊ ընկերություններ՝ առանց ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու նպատակի: Ընկերության գլխավոր հաշվապահ Ս.Մ-ն գործելով «Սթոնս» ՍՊ ընկերության վերը նշված ղեկավար անձանց հանձնարարությամբ՝ ընկերությունում ստացված դրամական միջոցների հանցավոր ծագումը քողարկելու, դրանց ծագման աղբյուրը թաքցնելու և խեղաթյուրելու նպատակով, «ՍԻՆՈՀԻԴՐՈ ՔՈՐՓՈՐԵՅՇՆ» ՍՊ ընկերությունից ստացված դրամական միջոցները նշված երկու ՍՊ ընկերություներին փոխանցելու, «Սթոնս» ՍՊ ընկերությունում դիվիդենտ-շահաբաժին ձևակերպելու միջոցով կանխիկացրել է ստացված գումարի մի մասը և այն առձեռն փոխանցել է Ս.Ա-ին: Առանց պայմանագրերով նախատեսված ծառայությունները մատուցելու, «Սթոնս» ՍՊ ընկերության կողմից «ՍԻՆՈՀԻԴՐՈ ՔՈՐՓՈՐԵՅՇՆ» ՍՊ ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղին է ներկայացվել 1.167.409.328,31 ՀՀ դրամի թվով 7 կեղծ հարկային հաշիվներ, որոնք ընդունվել են ընկերության տնօրենի և հաշվապահի կողմից և առաջացող հարկերը վճարելուց չարամտորեն խուսափելու նպատակով այդ տվյալները ներառվել են ընկերության կողմից 2016 և 2017թթ. գործունեության վերաբերյալ օրենքով սահմանված կարգով ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ ներկայացվող ոչ ռեզիդենտի շահութահարկի հաշվետվությունում և ԱԱՀ-ի հաշվարկներում:
Միայն նկարագրված առերևույթ ապօրինի գործարքների արդյունքում, քննության ներկա փուլում բացահայտվել է պետությանը պատճառված ընդհանուր առմամբ 2.729.457.229 ՀՀ դրամ գումարի առանձնապես խոշոր չափերի վնաս:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ «Սթոնս» ՍՊ ընկերության գործունեությունը փաստացի ղեկավարած Ս.Ա-ին, վերջինիս հետ հանցակցած չորս աշխատակիցներին, Չինական կապալառու կազմակերպության երեք աշխատակիցներին մեղադրանքներ են առաջադրվել առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու, կեղծ ձեռնարկատիրության և փողերի լվացման համար:
Ս.Ա-ի նկատմամբ դատարանի կողմից ընտրվել է խափանման միջոց կալանավորումը և նույն որոշմամբ այն փոխարինվել է այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով:
«Մուլտի Գրուպ» կոնցեռն ՍՊ ընկերության տնօրեն Ս.Ա-ի ներկայացուցչի կողմից ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպոզիտ հաշվին է վերականգնվել 1 մլրդ ՀՀ դրամ՝ որպես վնասի վերականգման երաշխիք:
Գործով նախաքննությունը շարունակվում է, պարբերաբար տեղեկություն կտրամադրվի քննության բոլոր ուղղություններով ընթացքի ու արդյունքների վերաբերյալ:

Многоэпизодные преступные схемы, 29 обвиняемых по уголовному делу относительно программы «Дорожный коридор Север-Юг». Промежуточный итог
Учитывая важность информирования общественности о текущих результатах предварительного следствия по случаям злоупотреблений, зафиксированных в процессе осуществления программы «Дорожный коридор Север-Юг» (далее: Программа) сообщаем о следующем.
Как уже сообщили ранее, данные имеющиеся по уголовному делу заведомо свидетельствуют о том, что в результате допущения нарушений в процессе проведения тендеров компетентными лицами, неэффективного управления Программы, отсустствия надзора за выполнением работ, необоснованных изменений цены и в содержании договора, нарушением предусмотренных сроков, в течение около 10 лет не были завершены строительные работы дороги Север-Юг, не были выполнены ожидаемые цели и результаты - сокращение времени в пути, безопасное, качественное и быстрое соединение юга с севером, содействие развитию экономических и деловых связей и т.д.
По уголовному делу (Преступные злоупотребления должностных лиц, ответственных за Программу, организаций (порядчик и субпорядчик), включенных в Программу, преступная деятельность высокопоставленных должностных лиц) были выявлены многочисленные эпизоды должностных и экономических преступлений.
На данном этапе расследования уже возбуждено уголовное преследование в отношении 29 лиц, из указанных лиц 4 - нынешние и бывшие должностные лица, а остальные - руководители и сотрудники включенных в Программу организаций.
Относительно направления расследования касательно уклонения от уплаты налогов путем предъявления заведомо ложных документов, являющихся основанием для налогообложения, также составления ложных бухгалтерских документов без фактического выполнения работ или оказания услуг с целью отмывания денег сотрудниками организаций, и руководящими их деятельность лицами, отметим, что на данном этапе расследования был выявлен нанесенный государству ущерб в размере 4.211.416.057 драмов РА.
Таким образом. в рамках программы «Реконструкция и улучшение дороги М1 из Талина в Гюмри» между представителями армянского филиала компании-подрядчика «Синохидро Корпорейшн», осуществляющей строительные работы на участках Талин-Ланджик и Ланджик-Гюмри, и лицами, управляющими деятельность ООО «Стонс» с целью сокращения налоговых обязательств армянского филиала компании «Синохидро Корпорейшн»  была достигнута договоренность о заключении без оказания услуг, фиктивных договоров, представлении платежных документов и легализации имущества, полученного преступным путем. В рамках вышеуказанных договоров, под видом приобретения услуг после заключения договоров  включая до 04.04.2017г. через 7 переводов в общей сложности компании «Стонс» была передана сумма в размере 1.162.260.574.5 драмов РА. Внедрением заранее разработанной преступной схемы, руководитель «Мульти Груп» концерн С. А. вместе с 2 сотрудниками компании основал 2 компании без цели осуществления предпринимательской деятельности. Главный бухгалтер компании С. М. действуя по поручению вышеперечисленных руководителей ООО «Стонс» для сокрытия преступного происхождения полученных денежных средств компании, сокрытия их источникa происхождения, путем перевода денежных средств, полученных от  ООО «Синохидро Корпорейшн» указанным 2 компаниям, оформления дивидента в ООО «Стонс» обналичил часть полученных денег и передал С. А. Без оказания предусмотренных договорами услуг, ООО «Стонс» представило армянскому филиалу  ООО «Синохидро Корпорейшн» 7 ложных налоговых счетов в размере  1.167.409.328.31 драмов РА, которые были приняты руководителем и бухгалтером компании и с целью уклонения от уплаты налогов эти данные были включены в отчет по налогу на прибыль относительно деятельности компании за 2016г. и 2017г. , (который в порядке, предусмотренном законом предоставляется КГД ПП РА) и в расчетах НДС.
Только в результате вышеуказанных незаконных сделок, на данном этапе расследования был выявлен нанесенный государству ущерб, в размере 2.729.457.229 драмов РА.
Сочетанием приобретенных достаточных доказательств С. А. – руководителю ООО «Стонс», 4 сотрудникам, 3 сотрудникам Китайской подрядной организации были предъявлены обвинения за уклонение от уплаты налогов в особо крупном размере , за ложную предпринимательскую деятельность и отмывание денег.
В отношении С. А. судом была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу и по указанному постановлению была изменена  альтернативной мерой пресечения – залогом.
Представителем руководителя ООО «Мульти Груп» концерн С. А. сумма в размере 1 млрд. драмов РА была возвращена на депозитный счет СК РА в качестве гарантии восстановления ущерба.
Расследование по делу продолжается, информация о ходе и результатах по всем направлениям расследования будет предоставляться регулярно.