10 քրեական գործ՝ Գեղարքունիքի մարզում համայնքային սեփականության անշարժ գույքի վարձակալության ապօրինի գործընթացներով. վերականգնվել է 18 մլն դրամ
Շարունակվում են ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ հանրապետության համայնքներում պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի վարձակալման ապօրինի գործընթացների բացահայտման և քրեաիրավական գնահատականներ տալու, դրանց շրջանակներում համայքներին հասցված վնասների վերականգման և վարձակալության պայմանագրերի լուծման գործընթացները:
Մասնավորապես ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի դատախազության հանձնարարությամբ նախապատրաստված նյութերի հիման վրա պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքի վարձակալության տրամադրման և այդ գույքի վարձակալների կողմից հեռահաղորդակցության օպերատորներին ենթավարձակալության տրամադրման գործընթացում կատարված չարաշահումների դեպքերով հարուցվել և ՀՀ ՔԿ մարզային քննչական վարչությունում քննվում է 10 քրեական գործ:
Ընդ որում՝ դրանցից 7-ը հարուցվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից ավելի վաղ մարզերի դատախազներին տրված՝ ՊՎԾ մշտադիտարկմամբ ներկայացված դեպքերից բացի յուրաքանչյուր մարզի կտրվածքով այլ համայնքներում ևս նման սխեմայով գործարքների իրականացման դեպքերի բացահայտման նպատակով կատարված լրացուցիչ ուսումնասիրությունների շրջանակներում:
Ընդհանուր առմամբ քրեական գործերը վերաբերում են Գեղարքունիքի մարզի Աստղաձոր, Գեղամավան, Մաքենիս համայնքների, Գեղամասար խոշորացված համայնքի Կութ բնակավայրի, Ճամբարակ խոշորացված համայնքի Ճամբարակ, Թթու Ջուր, Մարտունի բնակավայրերի, Շողական խոշորացված համայնքի Աղբերք բնակավայրի և Վերին Գետաշեն համայնքի նախկին կամ  ներկայիս ղեկավարների կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու առերևույթ դեպքերին:
Դրանցից 2 քրեական գործ հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի  308-րդ  հոդվածի 1-ին մասի, իսկ 8-ը՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի  308-րդ  հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով:
Ըստ քրեական գործերի նյութերի՝ սկսած 2004թ.՝ համայքների ղեկավարների կողմից պետական կամ համայնքապատկան գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերը երբեմն ձևական մրցույթների միջոցով, շուկայականից զգալիորեն ցածր վարձավճարներով վարձակալության են տրվել համայնքների ղեկավարներին, մերձավորներին կամ ենթականերին, ապա այդ հողամասերի փոքր մասը մի քանի տասնյակ անգամ բարձր վարձավճարներով հանձնվել են հանրապետությունում գործող կապի օպերատոր ընկերություններին՝ կապի կայանքներ տեղադրելու և շահագործելու նպատակով: Արդյունքում համայքապատկան հողամասերի օգտագործումից առանձին անձինք ստացել են խոշոր չափերով շահույթներ, իսկ համայնքները զրկվել են ֆինանսական այդ աղբյուրից օգտվելու հնարավորությունից:
Վերոնշյալ գործերով մարզի թվարկված համայնքներին պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է 56.074.199 ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է 18.115.075 ՀՀ դրամը: Միջոցներ են ձեռնարկվում նաև վնասի մնացած մասը վերականգնելու ուղղությամբ:
Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար 4 քրեական գործով 4 անձի (համայնքի նախկին և/կամ ներկա ղեկավարներ) մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Սակայն նկատի ունենալով, որ կասկածյալի կամ մեղադրյալի կարգավիճակում նրանց կողմից կամովին ամբողջությամբ կամ մասնակորեն հատուցվել են համայնքներին պատճառված վնասները, կամ պատրաստակամություն է հայտնվել նախաքննության ընթացքում ամբողջությամբ հատուցել պատճառված վնասի մնացած մասը, տրվել են խոստովանական ցուցմունքներ, նրանց նկատմամբ  ընտրվել է անազատության հետ չկապված խափանման միջոց:
Մարզի դատախազության, նախաքննության մարմնի, մարզպետարանի, համապատասխան ՏԻՄ-երի գործակցությամբ միջոցներ են ձեռնարկվում նաև համայքների օրինական շահերի վերականգնման, վարձակալության ապօրինի պայմանագրերը լուծելու և ՀՀ ներպետական օրենսդրությամբ սահմանված ընթացակարգերին համապատասխան համայնքների ու կապի օպերատորների միջև նոր պայմանագրեր կնքելու ուղղությամբ: Մասնավրապես 7 համայնքում արդեն իսկ իրականացվել է նման գործընթաց:

10 уголовных дел по незаконным процессам аренды недвижимого имущества общинной собственности в Гегаркуникской области: восстановлено 18 млн драм
По поручению генерального прокурора РА продолжаются процессы по раскрытию незаконных процессов аренды земельных участков, являющихся государственной и общинной собственностью в общинах республики, даче уголовно- правовых оценок, восстановлению в рамках этого нанесенных общинам ущербов и расторжению договоров аренды.
В частности, на основании материалов, подготовленных поручением Прокуратуры Гегаркуникской области РА, по случаям злоупотреблений, совершенных в процессе сдачи в аренду недвижимого имущества, являющегося государственной и общинной собственностью, и сдачи арендаторами данного имущества в субаренду операторам телекоммуникационной связи было возбуждено и расследуется в областном следственном управлении СК РА 10 уголовных дел.
Причем, 7 из них было возбуждено в рамках дополнительных исследований, проведенных с целью выявления случаев осуществления сделок в подобной схеме еще в нескольких общинах, данных раннее прокурорам областей генеральным прокурором РА, кроме случаев, представленных мониторингом СГН.
В целом, уголовные дела относятся к возможным случаям злоупотребления должностными полномочиями бывшими или нынешними руководителями общин Гегаркуниксой области- Астхадзор, Гегамаван, Макенис, поселка Кут расширенной общины Гегамасар, поселков Чамбарак, Тту Джур, Мартуни расширенной общины Чамбарак, поселка Агберк расширенной общины Шогакан и общины Верин Геташен.
2 уголовных дела из них было возбуждено по признакам части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА, а 8- части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА.
Согласно материалам уголовного дела, начиная с 2004г., государственные или общинные земельные участки сельскохозяйственного назначения руководителями общин иногда посредством формальных конкурсов, по цене значительно ниже рыночных были сданы в аренду руководителям общин, их близким или подчиненным, затем маленькая часть из данных земельных участков по цене выше в десятки раз была сдана в субаренду операторам связи, действующим в республике, для установления станций связи и эксплуатации. В результате отдельные лица от использования муниципальных земельных участков получили прибыли в крупных размерах, а общины лишились возможности пользоваться данным финансовым источником.
По вышеуказанным делам общий ущерб, нанесенный перечисленным общинам области, составил 56.074.199 драм РА, 18.115.075 драм РА из которых было восстановлено. Предпринимаются меры также по восстановлению остальной части ущерба.
За злоупотребление должностными полномочиями по 4 уголовным делам 4 лицам (бывшие и/или нынешние руководители общины) были предъявлены обвинения по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА.
Однако, учитывая, что в статусе подозреваемого или обвиняемого ими добровольно полностью или частично были возмещены нанесенные общинам ущербы, либо была выражена готовность полностью возместить остальную часть нанесенного ущерба в ходе предварительного следствия, были даны признательные показания, в отношении них была избрана мера пресечения, несвязанная с лишением свободы.
В сотрудничестве с прокуратурой области, органом предварительного следствия, марзпетараном, соответствующими ОМСУ принимаются меры также по восстановлению законных интересов общин, расторжению незаконных договоров аренды и заключению новых договоров между общинами и операторами связи в соответствии с процедурами, установленными внутригосударственным законодательством РА. В частности, в 7 общинах подобный процесс уже осуществлен.