ՀՀ ոստիկանության Մարտունու և Սևանի անձնագրային բաժանմունքների պետերի պաշտոնավարումը ժամանակավորապես դադարեցվել է. պաշտոնեական չարաշահումներ կատարելու և կաշառքի համար մեղադրանքներ են առաջադրվել 6 անձի
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում 2020թ.  մարտի 31-ին հարուցված, հետագայում ՀՀ ՀՔԾ վարույթում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության Սևանի հաշվառման-քննական բաժանմունքի ավագ տեսուչը իրեն տրված լիազորությունների շրջանակում 3 անձանց օգտին առերևույթ ակնհայտ ապօրինի գործողություն է կատարել:
Մասնավորապես վարորդական վկայական ստանալու համար քննություններ ընդունելու և վարորդական վկայական տալու կարգի խախտմամբ՝ առանց ավտոմեքենա վարելու տեսական գիտելիքներն ու գործնական վարման հմտությունները փաստացի ստուգելու, ձևական բնույթ կրող տեսական և գործնական քննություններ ընդունելու պայմաններում երկու դեպքում «B» և «C», իսկ մեկ դեպքում «BE» և «CE» կարգերի վարորդական վկայականներ տրամադրելու համար 3 անձից, այդ թվում նաև ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության Մարտունու անձնագրային բաժանմունքի պետի կողմից, առերևույթ ստացել է տարբեր չափերի՝ 120.000-ից մինչև 200.000 ՀՀ դրամ կաշառք: Բոլոր երեք դեպքերում էլ կաշառքը փոխանցվել է միջնորդավորված ձևով, որին մեկ դրվագով առերևույթ ներգրավվել է նաև ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության Սևանի անձնագրային բաժանմունքի պետը:
Երկու դեպքում կաշառք ստանալու փաստը քողարկելու, սահմանված կարգի պահպանմամբ անձանց վարորդական վկայական տրամադրելու պատրանք ստեղծելու նպատակով տեսուչն առերևույթ կաշառքը տվող երկու անձանցից ընդունել է գործնական քննություն և այն գնահատել բացասական: Այնուհետև, նույն օրը նրանցից կրկին ընդունել է գործնական քննություններ: Դրանց ընթացքում, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, նա կազմել է ճանապարհային երթևեկության իրական պայմաններում գործնական քննության արդյունքների վերաբերյալ արձանագրություն, որում նշել է, թե, իբր, այդ անձինք  գործնական քննության ընթացքում ճշտությամբ կատարել են անհրաժեշտ գործողությունները: Մինչդեռ պարզվել է, որ նրանք իրականում ամբողջությամբ չեն կատարել նշված գործողությունները, իսկ գործնական քննությունը կրել է ձևական բնույթ:
Նշված հանցավոր արարքները կատարելու համար ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության Սևանի հաշվառման-քննական բաժանմունքի ավագ տեսուչին մեղարդանք է առաջադրվել երկու դրվագ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահումը), երկու դրվագ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (խոշոր չափերով կաշառք ստանալու), մեկ դրվագ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (ակնհայտ ապօրինի գործողության համար կաշառք ստանալու):
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նկատի ունենալով, որ մեղադրյալը կարող է խոչընդոտել մինչդատական վարույթում կամ դատարանում գործի քննությանը, թաքնվել վարույթն իրականացնող մարմնից և կատարել քրեական օրենսգրքով չթույլատրված նոր արարք, բավարարել է տեսուչի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու նախաքննական մարմնի միջնորդությունը: Միևնույն ժամանակ՝ դատարանը բավարարել է նաև կալանավորումը այլընտրանքային խափանման միջոցով՝ գրավով փոխարինելու պաշտպանի միջնորդությունը:
ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ՀՔԾ մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի կողմից դրա դեմ ներկայացվել է վերաքննիչ բողոք, որը ՀՀ Վերաքննիչ դատարանի 2020թ. մայիսի 19-ի որոշմամբ բավարարվել է՝ գրավի կիրառումը ճանաչելով անթույլատրելի և անձը կալանավորվել է։
Նախաքննության ընթացքում մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև 5 այլ անձանց: Մասնավորապես՝ մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմանը հանցակցելը) և 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (խոշոր չափերով կաշառք տալը), մեկ անձի՝  ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության Մարտունու անձնագրային բաժանմունքի պետին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 3 անձի, այդ թվում նաև ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության Սևանի անձնագրային բաժանմունքի պետին, մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կաշառքի միջնորդությունը):
Նշված անձանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Մայիսի 2-ին քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 152-րդ հոդվածով սահմանված կարգով համաձայնություն է տվել նախաքննական մարմնի որոշմամբ ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության Մարտունու և Սևանի անձնագրային բաժանմունքի պետերի պաշտոնավարումը ժամանակավորապես դադարեցնելուն:

Полномочия начальников паспортных отделений Мартуни и Севан Полиции РА временно прекращены. За злоупотребление служебными полномочиями и взятку предъявлены обвинения 6 лицам
Сочетанием достаточных доказательств, приобретенных в ходе предварительного следствия уголовного дела, возбужденного 31.03.2020г. в следственном департаменте СНБ РА и в дальнейшем расследуемого в производстве ССС РА было обаснвано, что старший инспектор Севанского учетно-экзаменационного отделения Дорожной полиции РА  в пользу 3 лиц в рамках своих полномочий осуществил незаконное действие.
В частности нарушением порядка приема экзаменов для  получения водительских прав и выдачи  водительского удостоверения без проверки теоретических знаний и практических навыков вождения, в условиях приема экзаменов, имеющих формальный характер, для выдачи водительских удостоверений в 2 случаях категорий «B» и «C», а в одном случае  - «BE» и «CE» получил от трех лиц, в том числе от начальника паспортного отделения Мартуни, взятки в размере от 120 тыс. драмов до 200 тыс. драмов. Во всех трех случаях взятка была передана в опосредованном виде, и по одному эпизоду в это был вовлечен также начальник паспортного отделения Севан паспортно-визового управления Полиции РА.
В 2 случаях для скрытия факта получения взятки инспектор принял практический экзамен, но оценка была отрицательная. В ходе экзаменов злооупотребив своими должностными полономочиями он составил протокол о результатах практического экзамена в реальных условиях дороженного движения, где указал, что якобы эти лица выполнили необходимые действия в ходе практического эказмена. Тем временем, как было усатновлено, что на самом деле, они не выполнили в полной мере указанные действия, а практический экзамен имел формальный характер.
За совершение указанных преступных деяний старшему инспектору Севанского учетно-экзаменационного отделения Дорожной полиции РА предъявлено обвинение по двум эпизодам по ч. 1 ст. 308 (злоупотребление должностными полномочиями), двум эпизодам по п. 3 ч. 3 ст. 311 (получение взятки в крупных размерах), одному эпизоду по ч. 2 ст. 311 (получение взятки за заведомо незаконное действие) УК РА.
Суд общей юрисдикции города Еревана учитывая то, что обвиняемый может препятствовать расследованию дела, скрытся от органа, осуществляющего производство и совершить новое деяние, противоречащее УК, ходатайство органа предварительного следствия об избрании заключения под стражу в качестве меры пресечения  в отношении иснпектора было удовлетворено. Одновременно суд удовлетворил ходатайство защитника о замены заключения под стражу на залог.
Начальником Управления по надзору за законностью досудебного производства в ССС РА Генеральной прокуратуры РА была подана апелляционная жалоба, которая постановлением от 19.05.2020г. была удовлетворена Апелляционным судом РА признав применение залога недопустимым, и лицо было задержано.
В ходе предварительного следствия обвинения были предъявлены еще 5 лицам. В частности в отношении 1 лица предъявлено обвинение по ч. 1 ст. 38-308 (соучастие в злоупотреблении должностными полномочиями) и ч. 2 ст. 312 (дача взятки) УК РА, в отношении начальника паспортного отделения Мартуни - по ч., 1 ст., 312 (дача взятки должностному лицу) УК РА, в отношении 3 лиц, в том числе и начальника паспортного отделения Севан - по ч. 1 ст. 313 (посредничество во взяточничестве) УК РА.
В качестве меры пресечения в отношении указанных лиц избрана подписка о невыезде.
Следствие продолжается.
02-го мая прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия уголовного дела по порядку, предусмотренному ст. 152 УПК РА постановлением органа предварительного следствия дал согласие на временное прекращение должностных обязанностей  начальников паспортного отделения Мартуни и паспортного отделения Севан ПВУ Полиции РА.