Զինվորական դատախազության կողմից ՀՀ ՊՆ զինծառայողների բնակարանային ապահովության գործընթացի ուսումնասիրմամբ հայտնաբերված խախտումներով հարուցվել են քրեական գործեր
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազությունն ամփոփել է զինծառայողների բնակարանային ապահովության բնագավառում դեռևս նախորդ տարի սկսած ուսումնասիրությունների արդյունքները:
Նշված բնագավառում ժամանակագրական և ծավալային նման ընդգրկմամբ ուսումնասիրություն նախաձեռնվել է առաջին անգամ և վերաբերում է ՀՀ ՊՆ համակարգի՝ բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունեցող զինծառայողների բնակարանային հաշվառման, ՀՀ ՊՆ հաշվեկշռում գտնվող բնակարանները զինծառայողներին և օրենքով սահմանված նրանց ընտանիքների անդամներին անհատույց օգտագործման կամ սեփականության իրավունքով տրամադրելու, տնամերձ հողամասով կամ բնակարան ձեռք բերելու համար անհատույց պետական ֆինանսական աջակցությամբ ապահովելու գործընթացներին՝ սկսած զինծառայողների հաշվառումից մինչև վերջիններիս բնակարանային պայմանների վերջնական բարելավում։
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի կողմից այս փուլում պահանջվել և ստացվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության հաշվեկշռում գտնվող, սեփականության կամ անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրման ենթակա բնակարանային ֆոնդի թվով 5 հասցեներում գտնվող 5 բնակելի շենքերի բնակարաններից կատարված հատկացումների վերաբերյալ ընդհանուր թվով 150 բնակարանային գործեր։
Այդ գործերից արդեն իսկ ուսումնասիրվել է 91-ը կամ շուրջ 61 %-ը, որոնցից 21-ում հայտնաբրվել են խախտումներ: Վերջիններս հիմնականում վերաբերում են սեփականության իրավունքով բավարար բնակելի տարածություն ունենալու, բնակարան ձեռք բերելու կամ բնակարանային պայմանները բարելավելու նպատակով ֆինանսական աջակցություն ստանալու, պարտադիր պահանջ հանդիսացող սահմանված ձևի փաստաթղթեր չներկայացնելու, իրականությանը չհամապատասխանող, կեղծ տվյալներ պարունակող փաստաթղթեր ներկայացնելու, արհեստականորեն բնակարանային պայմանները վատթարացրած լինելու հանգամանքը պատշաճ ընթացակարգով չստուգելու, հատկացված բնակարանը սահմանված կարգի խախտմամբ մեկ այլ բնակարանով փոխարինելու, հերթացուցակներում անհիմն ընդգրկվելու կամ անհիմն առաջնահերթություն ստանալու պայմաններում ապօրինի, անհատույց օգտագործման և հետագայում սեփականության իրավունքով բնակարան տրամադրելու դեպքերին։
Խախտումներ են արձանագրվել 21 զինծառայողների թվով 20 բնակարան, ինչպես նաև բնակարան ձեռք բերելու համար ընդհանուր 21․401․000 ՀՀ դրամ անհատույց ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու գործընթացներում։ Հայտնաբերված խախտումների փաստի առթիվ նախապատրաստված բոլոր նյութերով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը), 309-րդ (պաշտոնեական լիազորությունները անցնելը), 314-րդ (պաշտոնեական կեղծիքը), 325-րդ (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր, տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշներ կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը) և 376-րդ (անփույթ վերաբերմունքը ծառայության նկատմամբ) հոդվածներով հարուցվել է 9 քրեական գործ, որոնք գտնվում են նախաքննության ընթացքում։
Հաշվի առնելով զինծառայողների բնակարանային ապահովության խնդիրների լուծման առաջնահերթությունը և սոցիալական մեծ նշանակությունը՝ ՀՀ զինվորական դատախազության կողմից շարունակվում են նշված բնագավառի ուսումնասիրությունները: Ձեռնարկվել և ձեռնարկվում են դատախազական ներգործության անհրաժեշտ միջոցներ պետությանը պատճառված վնասի չափը, մեղավոր անձանց շրջանակը հստակեցնելու, վերջիններիս արարքներին իրավական գնահատական տալու, պետութանը պատճառված վնասները վերականգնելու, արձանագրված խախտումները վերացնելու և հետագայում բացառելու ուղղությամբ։

Военной прокуратурой возбуждены уголовные дела по нарушениям, обнаруженным в ходе изучения процесса обеспечения военнослужащих МО РА жильем
Центральная военная прокуратура РА подвела итоги результатов изучений в сфере обеспечения военнослужащих жильем.
В указанной сфере такое масштабное изучение инцировано впервые и касается процессов регистрации квартир военнослужащих системы МО РА, нуждающихся в улучшении жилищных условий, передачи в безвозмездное пользование или права собственности на квартиру военнослужащим и членам их семей - начиная от регистрации военнослужащих до окончательного улучшения их жилищных условий.
На данном этапе Отделом защиты государственных интересов Центральной военной прокуратуры РА запрошены и получены в целом 150 жилищных дел относительно средств, выделенных из квартир 5 жилых домов, находящихся по 5 адресам жилищного фонда, находящегося на балансе МО РА.
Из указанных дел уже рассмотрено 91 или около 61%, и из них в случае 21 обнаружены нарушения. Последние в основном касаются случаев наличия жилых помещений на праве собственности, получения финансовой поддержки для приобретения квартиры или улучшения жилищных условий, не представления документов по установленной форме, что является обязательным требованием, представления документов, не соответствующих реальности, содержащих ложные данные, в рамках надлежащей процедуры не проверки обстоятельства искусственного ухудшения жилищных условий, смены выданной квартиры на другую квартиру (нарушением установленного порядка), незаконной передачи квартиры в безвозмездное пользование и в дальнейшем передачи права собственности на квартиру в условиях необоснованного включения в списки очередников или получения необаснованного приоритета.
Нарушения были констатированы в процессах предоставления 21 военнослужащим по количеству 20 квартир, а также безвозмездной финансовой поддержки в размере 21.401.000 драмов РА для получения квартиры. По всем материалам, подготовленным по факту обнаруженных нарушений возбуждено 9 уголовных дел согласно ст. 308 (Злоупотребление должностными полномочиями) ст. 309 (Превышение должностных полномочий), ст. 314 (Служебный подлог), ст. 325 (Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств) и ст. 376 (Халатное отношение к службе) УК РА, которые находятся в процессе предварительного расследования.
Учитывая приоритетность решения жилищных проблем военнослужащих и большую социальную значимость военной прокуратурой РА продолжаются изучения в указанной сфере. Принимаются и были приняты необходимые меры прокурорского воздействия по направлению уточнения размера нанесенного государству ущерба, круга виновных лиц, дачи правовой оценки деяниям последних, восстановления нанесенных государству ущерба, устранения и в дальнейшем исключения констатированных нарушений.