Զինվորական դատախազության կողմից ՀՀ ՊՆ զինծառայողների բնակարանային ապահովության գործընթացի ուսումնասիրմամբ հայտնաբերված խախտումներով հարուցվել են քրեական գործեր
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազությունն ամփոփել է զինծառայողների բնակարանային ապահովության բնագավառում դեռևս նախորդ տարի սկսած ուսումնասիրությունների արդյունքները:
Նշված բնագավառում ժամանակագրական և ծավալային նման ընդգրկմամբ ուսումնասիրություն նախաձեռնվել է առաջին անգամ և վերաբերում է ՀՀ ՊՆ համակարգի՝ բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունեցող զինծառայողների բնակարանային հաշվառման, ՀՀ ՊՆ հաշվեկշռում գտնվող բնակարանները զինծառայողներին և օրենքով սահմանված նրանց ընտանիքների անդամներին անհատույց օգտագործման կամ սեփականության իրավունքով տրամադրելու, տնամերձ հողամասով կամ բնակարան ձեռք բերելու համար անհատույց պետական ֆինանսական աջակցությամբ ապահովելու գործընթացներին՝ սկսած զինծառայողների հաշվառումից մինչև վերջիններիս բնակարանային պայմանների վերջնական բարելավում։
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի կողմից այս փուլում պահանջվել և ստացվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության հաշվեկշռում գտնվող, սեփականության կամ անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրման ենթակա բնակարանային ֆոնդի թվով 5 հասցեներում գտնվող 5 բնակելի շենքերի բնակարաններից կատարված հատկացումների վերաբերյալ ընդհանուր թվով 150 բնակարանային գործեր։
Այդ գործերից արդեն իսկ ուսումնասիրվել է 91-ը կամ շուրջ 61 %-ը, որոնցից 21-ում հայտնաբրվել են խախտումներ: Վերջիններս հիմնականում վերաբերում են սեփականության իրավունքով բավարար բնակելի տարածություն ունենալու, բնակարան ձեռք բերելու կամ բնակարանային պայմանները բարելավելու նպատակով ֆինանսական աջակցություն ստանալու, պարտադիր պահանջ հանդիսացող սահմանված ձևի փաստաթղթեր չներկայացնելու, իրականությանը չհամապատասխանող, կեղծ տվյալներ պարունակող փաստաթղթեր ներկայացնելու, արհեստականորեն բնակարանային պայմանները վատթարացրած լինելու հանգամանքը պատշաճ ընթացակարգով չստուգելու, հատկացված բնակարանը սահմանված կարգի խախտմամբ մեկ այլ բնակարանով փոխարինելու, հերթացուցակներում անհիմն ընդգրկվելու կամ անհիմն առաջնահերթություն ստանալու պայմաններում ապօրինի, անհատույց օգտագործման և հետագայում սեփականության իրավունքով բնակարան տրամադրելու դեպքերին։
Խախտումներ են արձանագրվել 21 զինծառայողների թվով 20 բնակարան, ինչպես նաև բնակարան ձեռք բերելու համար ընդհանուր 21․401․000 ՀՀ դրամ անհատույց ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու գործընթացներում։ Հայտնաբերված խախտումների փաստի առթիվ նախապատրաստված բոլոր նյութերով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը), 309-րդ (պաշտոնեական լիազորությունները անցնելը), 314-րդ (պաշտոնեական կեղծիքը), 325-րդ (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր, տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշներ կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը) և 376-րդ (անփույթ վերաբերմունքը ծառայության նկատմամբ) հոդվածներով հարուցվել է 9 քրեական գործ, որոնք գտնվում են նախաքննության ընթացքում։
Հաշվի առնելով զինծառայողների բնակարանային ապահովության խնդիրների լուծման առաջնահերթությունը և սոցիալական մեծ նշանակությունը՝ ՀՀ զինվորական դատախազության կողմից շարունակվում են նշված բնագավառի ուսումնասիրությունները: Ձեռնարկվել և ձեռնարկվում են դատախազական ներգործության անհրաժեշտ միջոցներ պետությանը պատճառված վնասի չափը, մեղավոր անձանց շրջանակը հստակեցնելու, վերջիններիս արարքներին իրավական գնահատական տալու, պետութանը պատճառված վնասները վերականգնելու, արձանագրված խախտումները վերացնելու և հետագայում բացառելու ուղղությամբ։

The military prosecutor’s office initiated criminal cases on violations found out during the study of the process of providing military personnel of the RA Ministry of Defense with apartments
The RA Central Military Prosecutor's Office has summed up the results of studies in the field of providing military personnel with apartments.
In this field, such a large-scale study is initiated for the first time and concerns the processes of registering apartments of military personnel of the RA Ministry of Defense system, in need of improving housing conditions, transferring for gratuitous use or ownership of apartments on the balance of the RA Ministry of Defense to military personnel and members of their families - from the registration of military personnel to final improvement of their housing conditions.
At this stage, the Department for the Protection of State Interests of the Central Military Prosecutor's Office of the RA requested and received a total of 150 housing cases regarding funds allocated from the apartments of 5 residential buildings located at 5 addresses of the housing fund on the balance of the RA Ministry of Defense.
From these cases, 91 or about 61% have already been investigated, and from these, in cases of 21 were discovered violations. The latter mainly relate to cases of the availability of residential premises on the right of ownership,  financial support for the purchase of an apartment or improvement of housing conditions, not to presenting documents in the established form, which is a mandatory requirement, presenting documents not corresponding to reality, containing false data, not checking properly the circumstance of artificial deterioration of living conditions, changing the provided apartment with another apartment (in violation of the established order), illegal transfer of the apartment for gratuitous use and further transfer of ownership of the apartment under conditions of unjustified inclusion in the waiting lists or receiving an unjustified priority.
Violations were registered in the processes of providing  21 military personnel with 20 apartments, as well as gratuitous financial support in the amount of 21.401.000 AMD for obtaining an apartment. Within the framework of all materials, prepared on the basis  of the found out violations were initiated 9 criminal cases under Article 308 (Abuse of official authority), Article 309  (Exceeding official authorities), Article 314 (Official forgery), Article 325 (Forgery, sale or use of forged documents, stamps, seals, letter-heads, vehicle license plates.) and Article 376 ( Negligent service) of the RA Criminal Code, which are in the process of preliminary investigation.
Taking into account the priority of solving the housing problems of the military personnel and the great social significance the RA Military Prosecutor's Office continues the studies in this field. The necessary measures of prosecutorial supervision are taken and were taken in the direction of clarifying the amount of damage caused to the state, the circle of perpetrators, giving a legal assessment of the acts of the latter, restoring the damage caused to the state, eliminating and subsequently exclusion of the registered violations.