Հ Ա Յ Տ Ա Ր Ա Ր Ո Ւ Թ Յ Ո Ւ Ն ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալի թեկնածությունների ցուցակի համալրման նպատակով անցկացվող բաց մրցույթի մասին
2020 թվականի մայիսի 23-ին ուժի մեջ է մտել «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը: Նույն օրն ուժի մեջ է մտել նաև նշված օրենքի հետ փոխկապակցված՝ «Դատախազության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքը (ՀՕ-245-Ն), որի հիման վրա անցկացվելու է բաց մրցույթ ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալի թեկնածությունների ցուցակի համալրման նպատակով:
ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալ կարող է նշանակվել «Դատախազության մասին» օրենքի 33-րդ, 34-րդ և 36-րդ հոդվածներով նախատեսված պահանջները բավարարող և իրավաբանի մասնագիտական աշխատանքային առնվազն յոթ տարվա փորձ ունեցող անձը:
ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալի թեկնածությունների ցուցակի համալրման նպատակով անցկացվող բաց մրցույթին մասնակցել ցանկացող ՀՀ քաղաքացիները պետք է անձամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության վարչական շենք (ք. Երևան, Վազգեն Սարգսյան 5) ներկայացնեն հետևյալ փաստաթղթերը՝
դիմում՝ ուղղված ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովի նախագահին (ձևը կարելի է լրացնել նաև տեղում)․
անձնագիր կամ նույնականացման քարտ՝ պատճեններով (եթե անձը նույնականացման քարտ չի ներկայացնում, ապա անհրաժեշտ է ներկայացնել հանրային ծառայության համարանիշ կամ անձին հանրային ծառայության համարանիշ տրամադրելու մասին տեղեկանք կամ հանրային ծառայության համարանիշի տրամադրումից հրաժարվելու մասին տեղեկանք՝ պատճեններով)․
բարձրագույն իրավաբանական կրթությունը հավաստող փաստաթուղթ (օտարերկրյա պետությունում բարձրագույն կրթություն ստացածների համար՝ փաստաթուղթ նրանց կրթության որակավորման աստիճանների համարժեքության և դիպլոմների ճանաչելիության մասին, ինչպես նաև օտարալեզու փաստաթղթի նոտարական կարգով հաստատված թարգմանությունը) պատճենով (պատճեններով).
հավակնորդի կենսագրական տվյալները պարունակող քարտ՝ իր կողմից իրավաբանի կոչում ձեռք բերելուց հետո իրականացված մասնագիտական իրավաբանական գործունեության նկարագրությամբ՝ կցելով համապատասխան ապացույցներ (այդ թվում՝ պաշտոնի անձնագիր կամ այլ փաստաթղթեր, որոնք հավաստում են մասնագիտական իրավաբանական ստաժ դիտարկվող աշխատանքում աշխատանքային պարտականությունները) (տե՛ս՝ Ծանոթություն 1).
ինքնակենսագրություն.
արական սեռի հավակնորդի համար՝ նախատեսված կարգով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած լինելու կամ օրենքով նախատեսված կարգով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատված լինելը կամ տարկետում ունենալը հավաստող փաստաթուղթ (փաստաթղթեր)` պատճենով (պատճեններով)․
դատախազի պաշտոնում նշանակմանը խոչընդոտող ֆիզիկական արատների և հիվանդությունների բացակայության մասին ՀՀ կառավարության սահմանած կարգով տրված փաստաթուղթ (տե՛ս՝ Ծանոթություն 2).
իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի կամ դոկտորի գիտական աստիճանի առկայությունը հավաստող փաստաթուղթ (եթե հավակնորդը իրավաբանական գիտությունների թեկնածու կամ դոկտոր է), իսկ «Դատախազության մասին» օրենքի 38-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված դեպքում` նաև գիտական գործունեության առնվազն չորս տարվա ստաժի առկայությունը հավաստող փաստաթուղթ՝ պատճենով (պատճեններով)․
տեղեկանք ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունից՝ միայն ՀՀ քաղաքացի հանդիսանալու վերաբերյալ.
մեկ լուսանկար 3X4 չափսի.
հավակնորդը կարող է ներկայացնել երաշխավորագրեր, որոնք, իր կարծիքով, կարող են նշանակություն ունենալ ընտրության գործընթացում.
«Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» օրենքով նախատեսված բարեվարքության վերաբերյալ լրացված հարցաթերթիկ:
Հարցաթերթիկը լրացնելու համար անհրաժեշտ է մուտք գործել հղումով, իսկ հարցաթերթիկը լրացնելու կարգին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով, և հետևելով հարցաթերթիկի էլեկտրոնային լրացման ցուցումներին, լրացնել այն և տպված ու ամեն էջը ստորագրված տարբերակով ներկայացնել ՀՀ գլխավոր դատախազություն, իսկ դրա էլեկտրոնային ֆայլն ուղարկել cv@prosecutor.am էլեկտրոնային փոստի հասցեին կամ էլեկտրոնային կրիչով մյուս փաստաթղթերի հետ միասին ներկայացնել ՀՀ գլխավոր դատախազություն: Հարցաթերթիկը լրացնելու հետ կապված հարցեր առաջանալու դեպքում կարող եք զանգել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով՝ հետևյալ հեռախոսահամարներով՝ 010 59-02-44, 010 59-02-45:
Մրցույթին մասնակցելու համար դիմումներն ընդունվում են մինչև 2020թ. հունիսի 5-ը` ժամը 14։00-ն ներառյալ:
Մրցույթն անցկացվելու է 2020թ. հունիսի 30-ից մինչև հուլիսի 1-ը:
Մրցույթը տեղի է ունենալու Արդարադատության ակադեմիայի շենքում (ք. Երևան, Փիրումյանների 9):
Մրցույթի նախապատրաստական աշխատանքներն իրականացնում է ՀՀ դատախազության անձնակազմի կառավարման վարչությունը (ք. Երևան, Վազգեն Սարգսյան 5, հեռ.` 010 511-541, 010 511-698, 010 511-538, էլեկտրոնային փոստի հասցե՝ cv@prosecutor.am):
ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալի թեկնածությունների ցուցակը համալրելու համար բաց մրցույթի անցկացման կարգը հասանելի է ՀՀ դատախազության պաշտոնական ինտերնետային կայքում հետևյալ հղումով։

О Б Ъ Я В Л Е Н И Е об открытом конкурсе, проводимом в целях пополнения списка кандидатов заместителя генерального прокурора РА, координирующего область функций, направленных на взыскание имущества незаконного происхождения
23-го мая 2020 года вступил в силу закон «О взыскании имущества незаконного происхождения». В тот же день вступает в силу также взаимоувязанный с указанным законом закон «О внесении изменений и дополнений в закон «О прокуратуре» (ЗА-245-Н), на основании которого будет проведен открытый конкурс в целях пополнения списка кандидатов заместителя генерального прокурора РА, координирующего область функций, направленных на взыскание имущества незаконного происхождения.
Заместителем генерального прокурора РА, координирующим область функций, направленных на взыскание имущества незаконного происхождения, может быть назначено лицо, отвечающее требованиям, предусмотренным статьями 33, 34 и 36 закона «О прокуратуре», и с профессиональным юридическим опытом работы не менее семи лет. Граждане РА, желающие участвовать в открытом конкурсе, проводимом в целях пополнения списка кандидатов заместителя генерального прокурора РА, координирующего область функций, направленных на взыскание имущества незаконного происхождения, должны лично в административное здание Генеральной прокуратуры РА (г. Ереван, Вазгена Саргсяна 5), представить следующие документы:
заявление на имя председателя Аттестационной комиссии при генеральном прокуроре РА (форму можно заполнить и на месте);
паспорт или идентификационную карту с копиями (если лицо не предъявляет идентификационную карту, то необходимо представить номерной знак общественных услуг либо справку о предоставлении номерного знака общественных услуг, либо справку об отказе от предоставления номерного знака общественных услуг с причинами);
документ, удостоверяющий высшее юридическое образование (для лиц, получивших высшее образование в иностранном государстве, документ эквивалентности квалификационных степеней их образования и признании дипломов, а также нотариально заверенный перевод документа на иностранном языке) с копией (копиями);
карту, содержащую биографические данные претендента, с описанием профессиональной юридической деятельности, выполненной им после получения звания юриста, с приложением соответствующих доказательств (включая паспорт должности или другие документы, удостоверяющие должностные обязанности в работе, считающейся профессиональным юридическим опытом) (см. Примечание 1).
автобиографию;
для претендента мужского пола документ, удостоверяющий, что он прошел обязательную военную службу в предусмотренном порядке или был освобожден от обязательной военной службы в предусмотренном законом порядке, или имеет отсрочку копию (копиями);
документ, выданный в установленном Правительством РА порядке, об отсутствии физических недостатков и заболеваний, препятствующих назначению на должность прокурора (см. Примечание 2);
документ, подтверждающий наличие кандидата юридических наук или ученой степени доктора (если претендент является кандидатом юридических наук или доктором), и в случае, установленном частью 7 статьи 38 закона «О прокуратуре», также документ, подтверждающий наличие как минимум четырехлетнего опыта научной деятельности с копией (с копиями);
справку из Паспортно-визового управления Полиции РА о том, что он является только гражданином РА;
одну фотографию формата 3X4;
претендент может представить рекомендации, которые, по его мнению, могут иметь значение в процессе отбора;
заполненную анкету о честном поведении, предусмотренном законом «О комиссии по предупреждению коррупции».
Чтобы заполнить анкету, необходимо пройти по ссылке и, следуя инструкциям по электронному заполнению анкеты, заполнить ее и представить ее в Генеральную прокуратуру РА в печатном и подписанном виде на каждой странице, ее электронный файл отправить на электронную почту cv@prosecutor.am или вместе с другими документами на электронном носителе представить в Генеральную прокуратуру РА. Если у вас есть какие-либо вопросы, связанные с заполнением анкеты, можете позвонить в Комиссию по предупреждению коррупции по следующим номерам телефонов: 010 59-02-44, 010 59-02-45.
Конкурс будет проходить с 30-го июня по 1-ое июля 2020г.
Конкурс состоится в здании Академии юстиции (г. Ереван, Пирумяннери 9).
Подготовительные работы к конкурсу осуществляет Отдел кадрового управления прокуратуры РА (г. Ереван, Вазгена Саргсяна 5, тел.: 010 511-541, 010 511-698, 010 511-538, адрес электронной почты: cv@prosecutor.am).
Порядок проведения открытого конкурса для пополнения списка кандидатов заместителя генерального прокурора РА, координирующего область функций, направленных на взыскание имущества незаконного происхождения, доступен на официальном веб-сайте Прокуратуры РА по следующей ссылке.