Հ Ա Յ Տ Ա Ր Ա Ր Ո Ւ Թ Յ Ո Ւ Ն ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալի թեկնածությունների ցուցակի համալրման նպատակով անցկացվող բաց մրցույթի մասին
2020 թվականի մայիսի 23-ին ուժի մեջ է մտել «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը: Նույն օրն ուժի մեջ է մտել նաև նշված օրենքի հետ փոխկապակցված՝ «Դատախազության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքը (ՀՕ-245-Ն), որի հիման վրա անցկացվելու է բաց մրցույթ ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալի թեկնածությունների ցուցակի համալրման նպատակով:
ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալ կարող է նշանակվել «Դատախազության մասին» օրենքի 33-րդ, 34-րդ և 36-րդ հոդվածներով նախատեսված պահանջները բավարարող և իրավաբանի մասնագիտական աշխատանքային առնվազն յոթ տարվա փորձ ունեցող անձը:
ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալի թեկնածությունների ցուցակի համալրման նպատակով անցկացվող բաց մրցույթին մասնակցել ցանկացող ՀՀ քաղաքացիները պետք է անձամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության վարչական շենք (ք. Երևան, Վազգեն Սարգսյան 5) ներկայացնեն հետևյալ փաստաթղթերը՝
դիմում՝ ուղղված ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովի նախագահին (ձևը կարելի է լրացնել նաև տեղում)․
անձնագիր կամ նույնականացման քարտ՝ պատճեններով (եթե անձը նույնականացման քարտ չի ներկայացնում, ապա անհրաժեշտ է ներկայացնել հանրային ծառայության համարանիշ կամ անձին հանրային ծառայության համարանիշ տրամադրելու մասին տեղեկանք կամ հանրային ծառայության համարանիշի տրամադրումից հրաժարվելու մասին տեղեկանք՝ պատճեններով)․
բարձրագույն իրավաբանական կրթությունը հավաստող փաստաթուղթ (օտարերկրյա պետությունում բարձրագույն կրթություն ստացածների համար՝ փաստաթուղթ նրանց կրթության որակավորման աստիճանների համարժեքության և դիպլոմների ճանաչելիության մասին, ինչպես նաև օտարալեզու փաստաթղթի նոտարական կարգով հաստատված թարգմանությունը) պատճենով (պատճեններով).
հավակնորդի կենսագրական տվյալները պարունակող քարտ՝ իր կողմից իրավաբանի կոչում ձեռք բերելուց հետո իրականացված մասնագիտական իրավաբանական գործունեության նկարագրությամբ՝ կցելով համապատասխան ապացույցներ (այդ թվում՝ պաշտոնի անձնագիր կամ այլ փաստաթղթեր, որոնք հավաստում են մասնագիտական իրավաբանական ստաժ դիտարկվող աշխատանքում աշխատանքային պարտականությունները) (տե՛ս՝ Ծանոթություն 1).
ինքնակենսագրություն.
արական սեռի հավակնորդի համար՝ նախատեսված կարգով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած լինելու կամ օրենքով նախատեսված կարգով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատված լինելը կամ տարկետում ունենալը հավաստող փաստաթուղթ (փաստաթղթեր)` պատճենով (պատճեններով)․
դատախազի պաշտոնում նշանակմանը խոչընդոտող ֆիզիկական արատների և հիվանդությունների բացակայության մասին ՀՀ կառավարության սահմանած կարգով տրված փաստաթուղթ (տե՛ս՝ Ծանոթություն 2).
իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի կամ դոկտորի գիտական աստիճանի առկայությունը հավաստող փաստաթուղթ (եթե հավակնորդը իրավաբանական գիտությունների թեկնածու կամ դոկտոր է), իսկ «Դատախազության մասին» օրենքի 38-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված դեպքում` նաև գիտական գործունեության առնվազն չորս տարվա ստաժի առկայությունը հավաստող փաստաթուղթ՝ պատճենով (պատճեններով)․
տեղեկանք ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունից՝ միայն ՀՀ քաղաքացի հանդիսանալու վերաբերյալ.
մեկ լուսանկար 3X4 չափսի.
հավակնորդը կարող է ներկայացնել երաշխավորագրեր, որոնք, իր կարծիքով, կարող են նշանակություն ունենալ ընտրության գործընթացում.
«Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» օրենքով նախատեսված բարեվարքության վերաբերյալ լրացված հարցաթերթիկ:
Հարցաթերթիկը լրացնելու համար անհրաժեշտ է մուտք գործել հղումով, իսկ հարցաթերթիկը լրացնելու կարգին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով, և հետևելով հարցաթերթիկի էլեկտրոնային լրացման ցուցումներին, լրացնել այն և տպված ու ամեն էջը ստորագրված տարբերակով ներկայացնել ՀՀ գլխավոր դատախազություն, իսկ դրա էլեկտրոնային ֆայլն ուղարկել cv@prosecutor.am էլեկտրոնային փոստի հասցեին կամ էլեկտրոնային կրիչով մյուս փաստաթղթերի հետ միասին ներկայացնել ՀՀ գլխավոր դատախազություն: Հարցաթերթիկը լրացնելու հետ կապված հարցեր առաջանալու դեպքում կարող եք զանգել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով՝ հետևյալ հեռախոսահամարներով՝ 010 59-02-44, 010 59-02-45:
Մրցույթին մասնակցելու համար դիմումներն ընդունվում են մինչև 2020թ. հունիսի 5-ը` ժամը 14։00-ն ներառյալ:
Մրցույթն անցկացվելու է 2020թ. հունիսի 30-ից մինչև հուլիսի 1-ը:
Մրցույթը տեղի է ունենալու Արդարադատության ակադեմիայի շենքում (ք. Երևան, Փիրումյանների 9):
Մրցույթի նախապատրաստական աշխատանքներն իրականացնում է ՀՀ դատախազության անձնակազմի կառավարման վարչությունը (ք. Երևան, Վազգեն Սարգսյան 5, հեռ.` 010 511-541, 010 511-698, 010 511-538, էլեկտրոնային փոստի հասցե՝ cv@prosecutor.am):
ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալի թեկնածությունների ցուցակը համալրելու համար բաց մրցույթի անցկացման կարգը հասանելի է ՀՀ դատախազության պաշտոնական ինտերնետային կայքում հետևյալ հղումով։

ANNOUNCEMENT on the open competition aimed at replenishing the list of candidates of Deputy Prosecutor General of the RA carrying out functions envisaged by “Law on confiscation of property of illicit origin”
“Law on confiscation of property of illicit origin” entered into force on May 23, 2020. On the same date, “Law on making amendments and supplements to the “Law on the Prosecutor's Office” (ՀՕ-245-Ն) connected with the above-mentioned law also came into force, on the basis of which open competition will be held in order to replenish the list of candidates of Deputy Prosecutor General of the RA carrying out functions aimed at confiscation of property of illegal origin.
The Deputy Prosecutor General of the RA may be appointed as a Deputy Prosecutor General of the RA of the subdivision carrying out functions aimed confiscation of property of illegal origin, if he/she complies with the requirements envisaged in Articles 33, 34 and 36 of the “Law on the Prosecutor's Office” and has at least seven years professional experience in Law.
The RA citizens wishing to take part in the open competition aimed at replenish the list of candidates of Deputy Prosecutor General of the RA carrying out functions regarding confiscation of property of illegal origin need to submit the administrative building of the RA General Prosecutor's Office (Yerevan, Vazgen Sargsyan 5) the following documents in person:
Application addressed to the President of the Qualification Commission adjunct to the RA Prosecutor General (the form is filled in place);
Passport or Identification card with copies (if the person does not submit an Identification card, it is necessary to submit the Social Service Number or a Statement on giving a Social Service Number or a Statement on refusal of giving a social service number with copies);
Document assuring high education in Law (for those who received high education abroad – submit a document on the compliance with the qualification degrees of their education or admissibility of diploma, as well as the notarized and certified translation of the foreign document) with a copy (copies);
a card including biographical data of the applicant with the description of legal professional activity after receiving degree of lawyer attaching appropriate evidence (including position passport or other documents supporting the job responsibilities in the work considered as a professional legal experience (see Annotation 1)
an autobiography;
for male applicant - a document certifying that he has completed compulsory military service or has been released from compulsory military service or has been granted postponement in accordance with the law with a copy (copies);
a document supported in accordance with the order of RA Government on absence of physical disabilities and diseases obstructing the appointment for the position of prosecutor (see Annotation 2);
a document certifying the availability of a PhD or Doctor of Law (if the candidate is a PhD or a Doctor of Law), and in the case specified in Article 38, Part 7 of the "Law on the Prosecutor's Office", a document certifying the existence of at least four years of experience in scientific activity with a copy (with copies);
a statement from the Passport and Visa Department of the RA Police on being only a citizen of the Republic of Armenia;
a photo with the size of 3x4;
the applicant can provide certificates, which in his/her opinion can be important in the procedure of election;
a completed questionnaire on goodwill envisaged in the "Law on Commission for the Prevention of Corruption".
For filling in the questionnaire it is necessary to enter this link and follow the instructions for filing electronically, complete and submit it to the RA General Prosecutor's Office printed and signed on each page, as well as sent its electronic file to the e-mail: cv@prosecutor.am or submit it to the RA General Prosecutor's Office by an electronic device with the other documents. In case of questions regarding the questionnaire you may call to the Commission for the Prevention of Corruption on the following telephone numbers: 010 59-02-44, 010 59-02-45.
The competition will be held from 30 of June until 1 of July 2020.
The competition will be held at the Academy of Justice (Yerevan, Pirumyans street 9).
The preparatory works for the competition are carried out by the RA Prosecutor's Office Department of Personnel Management (Yerevan, Vazgen Sargsyan St. 5, tel.: 010 511-541, 010 511-698, 010 511-538, e-mail address: cv@prosecutor.am).
The procedure for holding the open competition (including the questionnaire) aimed at replenishing the list of candidates of Deputy Prosecutor General of the RA carrying out functions envisaged by “Law on confiscation of property of illicit origin” is available on the official website of the RA Prosecutor's Office with the following link.