Առերևույթ պաշտոնեական չարաշահումներ Դիլիջանի համայնքապետարանի և «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձանց կողմից
«hetq.am» կայքի «Ում թիրախում են հայտնվել «Դիլիջան» ազգային պարկի անտառները. Մաս 1» վերտառությամբ հրապարակման հիման վրա Տավուշի մարզի դատախազությունում իրականացվել է պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով բազմածավալ ուսումնասիրություն: Այդ շրջանակներում տվյալներ են ձեռք բերվել, որ ՀՀ Դիլիջան համայնքի Պարզ Լճի փողոց 24 հասցեում հանգստի կազմակերպման և սպասարկման ծառայությունների մատուցման համալիր կառուցելու համար Դիլիջանի համայնքապետարանի կողմից մի քաղաքացու 2016թ. հուլիսի 22-ին տրվել է շինարարության թույլտվություն, որով շինարարական աշխատանքների համար սահմանվել է 12 ամիս ժամկետ: Թեև վերջինիս գործողությունը դադարել է 2017թ. հուլիսի 22-ին, սակայն շինարարության թույլտվությամբ սահմանված ժամկետը չի երկարաձգվել և շինարարության ավարտական ակտ չի տրվել:
«Քաղաքաշինության մասին» ՀՀ օրենքի 23-րդ հոդվածի համաձայն՝ սահմանված ժամկետներում կառուցապատումը չավարտվելու դեպքում, շինարարության թույլտվություն տվող մարմինը գրավոր նախազգուշացնում է կառուցապատողին շինարարության թույլտվությամբ սահմանված ժամկետը երկարաձգելու և այդ ժամկետում կառուցապատումն ավարտելու կամ սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող քաղաքաշինական գործունեության օբյեկտն օտարելու վերաբերյալ: Նշված պահանջը չկատարելու դեպքում կառուցապատողը շինարարության թույլտվություն տվող մարմնի կողմից օրենքով սահմանված կարգով ենթարկվում է վարչական պատասխանատվության՝ շինարարության նախահաշվային արժեքի մեկ տոկոսի չափով տուգանքի:
Մինչդեռ, Դիլիջանի համայնքապետարանի պաշտոնատար անձինք չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները՝ չեն նախազգուշացրել կառուցապատողին շինարարության թույլտվությամբ սահմանված ժամկետը երկարաձգելու և այդ ժամկետում կառուցապատումն ավարտելու կամ քաղաքաշինական գործունեության օբյեկտն օտարելու վերաբերյալ, ինչի հետևանքով բացառվել է կառուցապատողին 3.204.000 դրամի չափով վարչական պատասխանատվության ենթարկելու հնարավորությունը՝ համայնքին պատճառելով նույնքան դրամի նյութական վնաս:
Պարզվել է նաև, որ հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման մասին «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և քաղաքացու միջև ավելի վաղ կնքված պայմանագրով շինարարական աշխատանքների իրականացման համար սահմանվել է կադաստրային գրանցում ստանալու օրվանից 5 տարվա ժամկետ, իսկ այդ ժամկետում շինարարական աշխատանքները չկատարելու և բիզնես-ծրագրով նախատեսված, ինչպես նաև ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքով սահմանված պայմանները չկատարելու դեպքում պայմանագիրը համարվում է չեղյալ, և հողամասը վերադարձվում է սեփականատիրոջն առանց փոխհատուցման:
Շինարարական աշխատանքները պետք է ավարտվեին մինչև 2018թ. նոյեմբերի 5-ը: Սակայն դրանք չեն ավարտվել, իսկ «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձինք, անտեսելով այդ հնգամանքը, միջոցներ չեն ձեռնարկել պայմանագիրը չեղյալ համարելու, շուրջ 5000 ք/մ հողամասը պետությանը առանց փոխհատուցման վերադարձնելու ուղղությամբ, ինչի արդյունքում պետությունը զրկվել է նշված հողամասը լիարժեք տնօրինելու իր իրավունքից։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ի հայտ են բերվել հանցագործությունների հատկանիշների առերևույթ առկայությունը մատնանշող բավարար տվյալներ՝ Դիլիջանի համայնքապետարանի և «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունները չկատարելու արդյունքում համայնքի և պետության օրինական շահերին էական վնաս պատճառելու փաստերի առթիվ Տավուշի մարզի դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործը և ուղարկվել ՀՀ ՔԿ Տավուշի մարզային քննչական վարչություն՝ նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ:
Բացի այդ Տավուշի մարզի դատախազությունում նույն հոդվածի կապակցությամբ իրականացված ուսումնասիրությամբ տվյալներ են ստացվել, որ «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Հաղարծին» տեղամասում ռեստորանային մասնաշենք և 4 քոթեջներ կառուցելու համար Դիլիջանի համայնքապետարանի կողմից 2009թ. օգոստոսի 18-ին ՍՊԸ-ին տրվել է շինարարության թույլտվություն:
Պարզվել է, որ շինարարության թույլտվությամբ շինարարական աշխատանքների իրականացման համար սահմանվել է 25 ամիս ժամկետ, որի գործողությունը դադարել է 2011թ. սեպտեմբեր ամսվա ընթացքում: Ըստ ուսումնասիրության՝ այս դեպքում ևս ժամկետը չի երկարաձգվել և շինարարության ավարտական ակտ չի տրվել, մինչդեռ Դիլիջանի համայնքապետարանի պաշտոնատար անձինք չեն կատարել իրենց վերոնշյալ ծառայողական պարտականությունները: Արդյունքում հնարավոր չի դարձել կառուցապատողին օրենքով սահմանված կարգով 747.000 դրամի չափով վարչական պատասխանատվության ենթարկել:
Հաշվի առնելով, որ առերևույթ առկա են հանցագործության հատկանիշներ մատնանշող տվյալներ, որոնք առաջացնում են լրացուցիչ ստուգման անհրաժեշտություն, Տավուշի մարզի դատախազության կողմից հանձնարարվել է ոստիկանության Դիլիջանի բաժնին քրեադատավարական կարգով նախապատրաստել նյութեր և լուծել ընթացքը:
«Դիլիջան ազգային պարկ»-ի մյուս տարածքներով վարձակալության հանձնված հողերի մասով ուսումնասիրությունները շարունակվում են:

Возможные должностные злоупотребления муниципалитетом Дилижана и должностными лицами ГНКО «Дилижанский национальный парк»
На основании публикации под названием «Чьей мишенью стали леса национального парка «Дилижан»: Часть 1», помещенной на сайте «hetq.am», в Прокуратуре Тавушской области было проведено масштабное расследование в рамках защиты государственных интересов. В рамках этого были собраны данные о том, что 22-го июля 2016г. со стороны муниципалитета Дилижана было выдано разрешение одному гражданину для строительства комплекса организации отдыха и сервисных услуг на улице Парз Лич 24 общины Дилижан РА, для строительных работ был установлен 12-месячный срок. Хотя деятельность последнего прекратилось 22-го июля 2017г., сроки разрешения на строительство не были продлены, и не был дан заключительный акт.
Согласно статье 23 Закона РА «О градостроительстве», в случае незавершения строительства в установленные сроки орган, давший разрешение на строительство, письменно уведомляет застройщика о продлении срока действия разрешения на строительство, либо об отчуждении принадлежащего ему по праву собственности объекта градостроительной деятельности. В случае невыполнения вышеуказанного требования застройщик привлекается к административной ответственности со стороны органа, предоставившего разрешение на осуществление строительства, в виде штрафа в размере 1% от сметной стоимости строительства.
Между тем как должностные лица муниципалитета Дилижана не выполнили свои служебные обязанности и не предупредили застройщика о продлении срока, установленного в разрешении на строительство либо об отчуждении объекта градостроительной деятельности, в результате чего была утрачена возможность привлечения застройщика к административной ответственности в размере 3.204.000 драм, причинив общине имущественный вред в том же размере.
Было установлено также, что по договору о предоставлении права на застройку земельного участка, заключенному ранее между ГНКО «Дилижанский национальный парк» и гражданином, для осуществления строительных работ был установлен 5-летный срок со дня получения кадастровой регистрации, а в случае невыполнения строительных работ в указанные сроки и условий, установленных бизнес- программой, а также задачей архитектурного плана, договор считается расторгнутым, и земельный участок возвращается собственнику без компенсации.
Строительные работы должны были быть завершены к 5 ноября 2018г. Однако этого не произошло, и чиновники ГНКО «Дилижанский национальный парк» не предприняли мер по аннулированию контракта, возвращению государству около 5000 квм земли без компенсации, в результате чего государство было лишено права полноценно управлять указанным земельным участком.
Учитывая, что исследованием были выявлены достаточные данные, указывающие на наличие возможных признаков преступлений, по фактам причинения существенного вреда законным интересам общины и государства в результате невыполнения муниципалитетом Дилижана и должностными лицами ГНКО «Дилижанский национальный парк» своих служебных обязанностей в Прокуратуре Тавушской области возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА, которое направлено в Тавушское областное следственное управление СК РА с поручением ведения предварительного следствия.
Кроме того, исследованием в Прокуратуре Тавушской области в связи с той же статьей были получены данные о том, что 18-го августа 2009г. со стороны муниципалитета Дилижана было выдано разрешение ООО для строительства ресторанного филиала и 4 котеджей на участке «Агарцин» ГНКО «Дилижанский национальный парк». Как выяснилось, для выполнения строительных работ был установлен срок в 25 месяцев, действие которого истекло в сентябре 2011г. По изученным данным, в этом случае также срок не был продлен, и снова не был дан акт о завершении строительных работ, тогда как должностные лица муниципалитета Дилижана не выполнили свои вышеупомянутые служебные обязанности. В результате не удалось привлечь застройщика к административной ответственности в размере 747.000 драм в соответствии с законом.
Принимая во внимание, что налицо данные, указывающие на признаки возможного преступления, которые требуют дополнительной проверки, Прокуратура Тавушской области поручила отделу полиции Дилижана подготовить материалы в уголовно- правовом порядке и разрешить ход.
Исследования по части сданных в аренду других земель «Дилижанского национального парка» продолжаются.