Դատախազության բողոքի հիման վրա ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի ընդունած նախադեպային որոշումը նոր հեռանկարներ է ստեղծում փողերի լվացման գործերով քննությունների արդյունավետության համար
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ստացել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական գործով ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի բողոքի հիման վրա ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի 2019թ. նոյեմբերի 7-ի որոշումը (ԵԿԴ/0161/01/15):
Այս որոշմամբ արտահայտված իրավական դիրքորոշումները, որոնք ընկած են եղել նաև ՀՀ դատախազության ներկայացրած բողոքի հիմքում, նախադեպային են և ուղղորդող նշանակություն կարող են ունենալ փողերի լվացման դեմ ինչպես անդրազգային և ներպետական մակարդակում իրականացվող պայքարի արդյունավետության բարձրացման, այնպես էլ ներկայումս քննվող և լայն հանրային հնչեղություն ունեցող գործերով քրեաիրավական ճիշտ որակումներ տալու և պատժի անխուսափելիության ապահովման միասնական պրակտիկայի ձևավորման տեսանկյունից:
Մասնավորապես, 2013թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով Հ. Գևորգյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-189-րդ հոդվածի (կեղծ ձեռնարկատիրությանը հանցակցության) 3-րդ մասով, 190-րդ հոդվածի 3 -րդ մասի 1-ի կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման) և 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հարկերից խուսափելու), իսկ Հ.Չանախչյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 189-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Առաջին ատյանի դատարանի՝ 2017թ. դեկտեմբերի 25-ի դատավճռով Հ.Գևորգյանը առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման, իսկ Հ.Չանախչյանը՝ դրան հանցակցության համար առաջադրված մեղադրանքներում ճանաչվել են անմեղ և արդարացվել։ Նույն դատավճռով իրենց մեղսագրվող մյուս հանցավոր արարքների կատարման համար նրանք դատապարտվել են ազատազրկման:
Արդարացման մասով մեղադրող դատախազի կողմից բերվել է վերաքննիչ բողոք, որը, սակայն, մերժվել է:: Ըստ Առաջին ատյանի և Վերաքննիչ դատարանների՝ մեղադրանքի հիմքում դրված ապացույցները չեն հիմնավորել և ապացուցել, որ ամբաստանյալների կողմից օրինականացվել են հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գումարները:
Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը բերել է վճռաբեկ բողոք՝ արդարացման մասով մասնակի բեկանելու ստորադաս դատարանների որոշումները և գործն ուղարկելու Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ նոր քննության:
Բողոքում դատախազությունը դիքորոշում է հայտնել, որ ստորադաս դատարանները սխալ են մեկնաբանել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածը, իսկ գործով ձեռք բերված ապացույցներից ակնհայտ է, որ ծավալված հանցավոր գործունեության՝ կեղծ ձեռնարկատիրության և հարկերից խուսափելու արդյունքում առաջացել են ապօրինի դրամական միջոցներ, որոնք, մի ընկերության ակտիվներում ներառելով, այլ միջոցների հետ միախառնելով և օրինական ձեռնարկատիրական գործունեության պատրանք ստեղծելով, փոխանցվել են հանցավոր նպատակով ստեղծված այլ՝ ձեռնարկատիրական գործունեություն չիրականացնող առևտրային կազմակերպության, որից հետո կանխիկացվել և վերադարձվել են փոխանցողին: Այս հանցավոր սխեման այլ կերպ, քան հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի օրինականացում, հնարավոր չէ որակել:
Քննության արդյունքում ՀՀ վճռաբեկ դատարանը, ըստ էության համաձայնելով դատախազութան այս դիրքորոշմանը՝ ամբողջությամբ բավարարել է բողոքը՝ ՀՀ զարգացրել դեռևս 2011թ. փետրվարի 24-ի թիվ ԵԿԴ/0090/01/09 որոշմամբ արտահայտած իր դիրքորոշումները և ընդարձակել «փողերի լվացման» հասկացության իմաստն ու հանցակազմի էությունը:
Վճռաբեկ դատարանը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածով նախատեսված` հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացման հանցակազմի հատկանիշների մեկնաբանության արդյունքում փաստել է, որ նշված հանցագործության կատարմամբ հանցավորն օրինական գործունեության շղարշի ներքո նպատակ է հետապնդում լեգիտիմացնել ստացված անօրինական գույքն ու եկամուտները, թաքցնելու դրանց ծագման հանցավոր աղբյուրը, վերացնելու դրանց հանցավոր հետքերը։ Այսինքն` տվյալ հանցագործության կատարմամբ` փողերի լվացմանն ուղղված գործողություններ կատարելու, անօրինական գույքն ու եկամուտները օրինական քաղաքացիական շրջանառության մեջ ներդնելու միջոցով հանցավորի դիտավորությունն ուղղված է լինում դրանց օրինական տեսք հաղորդելուն և քրեական պատասխանատվությունից ազատվելուն։ Հետևաբար, անձի արարքը որպես հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացում որակելիս պետք է համակողմանի ուշադրության արժանացնել այն գործողությունների շղթան, անօրինական գույքի և եկամուտների քաղաքացիական շրջանառությունը` իր շրջափուլերով հանդերձ, որոնք ընդհանուր առմամբ կարող են վկայել հանցավորի` փողերի լվացմանն ուղղված դիտավորության առկայության մասին։ Ընդ որում, ըստ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի՝ պետք է ուշադրություն դարձնել այն հանգամանքին, թե կոնկրետ ո՞ր օրինական քաղաքացիաիրավական գործարքի կատարման արդյունքում են օրինականացվել ձեռքբերված նյութական միջոցները և երկրորդ՝ գույքի ու եկամուտների օրինականացումը որքանով է փոխկապակցված ենթադրյալ հանցանքը կատարած անձի՝ «փողերի լվացման» դիտավորության հետ:

Based on the appeal of the Prosecutor's Office, the case law of the RA Court of Cassation opens up new perspectives for the effectiveness of the investigation of money laundering cases
The RA Prosecutor General's Office received the decision of the RA Court of Cassation of November 7, 2019 (EKD/0161/01/15) on the basis of the appeal of the Deputy Prosecutor General of the RA in the criminal case initiated under Article 205, Part 2 of the RA Criminal Code.
The legal attitudes expressed in this decision laid also in the basis of the appeal submitted by the RA Prosecutor's Office, are case laws and can have a guiding role to improve the effective fight against money laundering as in transnational and national levels and also to give criminal and legal precise qualifications to the cases currently being investigated and having wide public resonance also in view of forming one common practice for ensuring the inevitability of punishment.
In particular, in the criminal case initiated in 2013 under Article 205, Part 2 of the RA Criminal Code, H. Gevorgyan is charged under Article 38-189, Part 3 of the RA Criminal Code (Complicity in False Entrepreneurial Activity), Article 190, Part 3, Point 1 (Money laundering in particularly large amount) and Article 205, Part 2 of the Criminal Code of the Republic of Armenia (Evasion from taxes), and H. Chanakhchyan is charged under Article 189, Part 3 and Article 38-190, Part 3, Point 1 of the RA Criminal Code.
According to the verdict of December 25, 2017 the Court of First Instance H. Gevorgyan was found guilty for money laundering in particularly large amount and H. Chanakhchyan was found not guilty for the charges of complicity and was acquitted. According to the same verdict they were sentenced to imprisonment for the other committed crimes.
An appeal was filed by the prosecutor regarding the acquittal, which, however, was rejected. According to the Court of First Instance and the Court of Appeals the evidence had not substantiated and proved that the defendants had legalized particularly large amount of money obtained illegally.
The RA Deputy Prosecutor General filed an appeal in cassation against the decision of the Court of Appeals to partially overturn the decisions of the lower courts regarding the acquittal and sent the case to the Court of First Instance for a new examination.
The Prosecutor's office expressed its position in the appeal that the lower courts misinterpreted Article 190 of the RA Criminal Code, and the evidence obtained in the case show that in the result of criminal activity – false entrepreneurial activity and evasion of taxes illegal financial means were obtained, which were involved in the assets of a company and mixed with other means creating the illusion of legal entrepreneurial activity were transferred to another non-commercial organization established for a criminal purpose, after which they were cashed and returned to the transferor. This criminal scheme cannot be described otherwise than legalization of property acquired through criminal means.
In the result of the investigation the RA Court of Cassation agreeing with this position of the Prosecutor's Office, fully satisfied the appeal, the RA had developed the positions expressed in the decision EKD/0090/01/09 of 24 February 2011 and increased the meaning and the essence of the crime of the concept "money laundering".
In the result of commenting on the criminal nature of the proceeds received criminally envisaged by Article 190 of the Criminal Code the RA Court of Cassation stated that by means of committing the mentioned crime the criminal has intention to legitimate the illegal property and incomes received in order to disguise the illegal and criminal sources and criminal traces. That is to say, by committing this crime, by committing money laundering operations the criminal intends to give them a legal look and get rid of criminal liability. Hence, when describing person's act as a legalization of proceeds of crime, one should pay comprehensive attention to the chain of actions, the illegal circulation of civil property and income which can generally show the criminal's intention to money laundry. Besides, according to the RA Court of Cassation, it is necessary to pay attention to the fact which legal proceeds concretely were legalized in the result of legal civil transaction and second how the legalization of property and proceeds are interrelated with the intention of "money laundry".