Համայնքային հողամասերը ապօրինի ենթավարձակալության հանձնելու դեպքերով հարուցված 19 քրեական գործ, 41մլն դրամի վնասի վերականգնում, վարձակալության 9 պայմանագրերի լուծում. միջանկյալ ամփոփում
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության կողմից իրականացված մշտադիտարկման արդյունքների հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակներում մարզերի դատախազությունների կողմից իրականացվում է լայնածավալ ուսումնասիրություն:
Այդ շրջանակներում հանրապետության 8 մարզերի կտրվածքով պարզվում են ոչ միայն ՊՎԾ մշտադիտարկմամբ ներկայացված, այլ նաև այլ համայնքներում պետական կամ համայնքապատկան հողմասերի վարձակալության տրամադրումը օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների պահպանմամբ իրականացված լինելու, սեփականատիրոջ կողմից հողամասերը վարձակալներին ենթավարձակալության հանձնելու իրավունք տրված լինելու, ենթավարձակալության հանձնված հողամասերում, ըստ դրանց նպատակային նշանակության, հեռահաղորդակցության կայանների տեղադրումն ու շահագործումը թույլատրելի համարվելու և այլ հանգամանքները:
Այս նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից համապատասխան փաստաթղթեր են պահանջվել և մասնակի ստացվել իրավասու մի քանի պետական մարմիններից:
Այս գործընթացի շրջանակներում դատախազությունների կողմից համայնքային իշխանության մարմինների պաշտոնատար անձանց գործողություններում նույնանման՝ մեխանիզմներով հանցագործությունների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ ունեցող բազմաթիվ դեպքերով հետաքննության մարմիններին տրվել են քրեադատավարական կարգով նյութեր նախապատրաստելու հանձնարարություններ:
Արդյունքում պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքի վարձակալության տրամադրման և այդ գույքի վարձակալների կողմից հեռահաղորդակցության օպերատորներին ենթավարձակալության տրամադրման գործընթացում 8 մարզերի (Կոտայքում՝ 2, Շիրակում՝ 2, Սյունիքում՝ 3, Տավուշում՝ 3, Գեղարքունիքում՝ 3, Արագածոտնում՝ 1, Արարատում՝ 3, Լոռիում՝ 3) թվով 20 համայնքներում կատարված սխեմատիկ չարաշահումների դեպքերով մայիսի 6-ի դրությամբ հարուցվել և ՀՀ նախաքննական մարմիններում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (2 դեպքում նաև 315.2-րդ հոդվածի) հատկանիշներով քննվում է 19 քրեական գործ:
Ըստ՝ քրեական գործերի նյութերի՝ սկսած 2004թ.-ից՝ համայքների ղեկավարների կողմից պետական կամ համայնքապատկան գյւղատնտեսական նշանակության հողամասերը երբեմն ձևական, կանխորոշված ելքով մրցույթների միջոցով, շուկայականից զգալիորեն ցածր՝ փաստացի սիմվոլիկ վարձավճարներով վարձակալության են տրվել համայնքների ղեկավարներին, նրանց ընտանիքի անդամներին, մերձավորներին կամ ենթականերին: Ապա վարձակալների կողմից այդ հողամասերի փոքր մասը բազմապատիկ, ընդհուպ 200-300 անգամ ավելի բարձր վարձավճարներով կապի կայանքների տեղադրման և շահագորշման նպատակով վարձակալության են հանձվել օպերատոր ընկերություններին: Արդյունքում հողամասերի վարձակալները համայնքային սեփականության հողամասերի օգտագործումից վարձավճարների տեսքով ստացել են խոշոր չափերով շահույթներ՝ համայնքներին զրկելով ֆինանսական այդ աղբյուրից օգտվելու հնարավորությունից:
Քրեական գործերից 6-ով 6 համայնքի գործող կամ նախկին ղեկավարներ ձերբակալվել են, իսկ 3-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին: Նկատի ունենալով, որ կասկածյալների մի մասը լիովին, մյուս մասը մասնակիորեն հատուցել են համայնքներին պատճառված վնասը՝ վերջիններիս պարագայում պատրաստակամություն հայտնելով նախաքննության ընթացքում վերականգնել նաև պատճառված վնասի մնացած մասը, բոլորն ազատվել են արգելանքից։
Մայիսի 6-ի դրությամբ նշված քրեական գործերով 7 անձի մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ 1 անձի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 3152-րդ հոդվածով, 2 անձի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Նշված գործերով համայնքներին պատճառված՝ հաշվարկված ընդհանուր վնասը կազմել է 153.000.000 ՀՀ դրամ, որից արդեն իսկ վերականգնվել է 41.587.000 ՀՀ դրամը: Միջոցներ են ձեռնարկվում մնացած մասը ևս վերականգնելու ուղղությամբ:
Ելնելով համայնքների խախտված իրավունքների վերականգման և ֆինանսական միջոցները համայնքային բյուջե ուղղելու անհրաժեշտությունից՝ մարզերի դատախազությունների անմիջական նախաձեռնողականությամբ 9 համայնքների դեպքում վարձակալության պայմանագրերը լուծվել են, որոշների դեպքում համայնքների և ընկերությունների միջև կնքվել են նոր պայմանագրեր: Միջոցներ են ձեռնարկվում մյուս դեպքերով ևս ապօրինի պայմանագրերը լուծելու ուղղությամբ, ինչի նպատակով մարզերի դատախազների կողմից միջնորդագրեր են ներկայացվել մարզպետներին:
Այս գործերով նախաքննությունը շարունակվում է, ուսումնասիրությունների արդյունքներով բազմաթիվ այլ դեպքերով քրեադատավարական կարգով նախապատրաստվում են նյութեր: Դրանց արդյունքների վերաբերյալ պարբերաբար կտրամադրվի տեղեկատվություն:

19 criminal cases were initiated for illegal sublease of community plots of land, 41 million AMD damage was recovered, 9 lease agreements were terminated. Intermediate summary
According to the results received from the RA State Control Service, the RA Prosecutor General instructed the Prosecutors offices of the regions to undertake large examinations in the field of state interest protection. Circumstances of leasing the state and community-owned lands, and then providing them to the telecommunication operators through sub-lease agreements, placing telecommunication stations and allowing their operation were found in 8 regions in that scope.
For this purpose, the Department of State Interests Protection of the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia requested relevant documents and partially received them from several competent state entities.
In the framework of this process, the Prosecutor's offices have instructed the investigative bodies to prepare materials according to criminal procedure regarding cases with similar data on the activities of community authorities.
In the result, in the procedure of the leasing state property and community owned property and subleasing those properties by telecommunication operators in 8 regions (2 in Kotayk, 2 in Shirak, 3 in Syuniq, 3 in Tavush, 3 in Gegharkunik, 1 in Aragatsotn, 3 in Ararat, 3 in Lori), as of May 6, on cases of schematic abuses committed, 19 criminal cases are being investigated by the RA preliminary investigative bodies under Article 308, Part 2 (two cases under Article 315.2) of the RA Criminal Code.
According to the materials of the criminal cases, state or community-owned agricultural lands have been leased by community heads, sometimes through formal, pre-determined tenders in significantly low rents with actual symbolic fees to community heads, their family members, relatives or subordinates since 2004. Then the tenants leased a small plot of the land to operator companies for multiple, up to 200-300 times higher rental fees. As a result, land tenants have benefited greatly from the use of community-owned land in the form of rents, depriving communities of receiving benefits from those financial sources.
6 acting or former heads of six communities have been arrested in 6 criminal cases, and 3 have signed not to leave as a preventive means. Taking into account that some of the suspects fully and partially compensated the damage caused to the communities, expressing readiness to restore the rest of the damage during the preliminary investigation, all of them were released from arrest.
As of May 6, 7 people have been charged for the mentioned criminal cases under Article 308, Part 2 of the RA Criminal Code, and 1 person under Article 308, Part 2, Article 308, Part 1, Article 315.2 of the RA Criminal Code, 2 persons under Article 38-308, Part 2 of the RA Criminal Code.
The total damage caused to the communities in the mentioned cases amounted to 153.000.000 AMD, out of which 41.587.000 AMD has already been recovered. Measures are being undertaken for recovering the rest of the damage.
Due to the need to restore the violated rights of the communities and transfer the financial means to the community budget, the lease agreements were terminated in 9 communities on the immediate initiative of the Prosecutor's offices of the regions, and in some cases new agreements were concluded between the communities and companies. Measures are being undertaken in other cases to terminate the illegal contracts, thus the prosecutors of the regions have submitted petitions to the marzpets.
Preliminary investigations of these cases are underway, and many other cases are being prepared according to criminal procedure. Information on their results will be provided regularly.