Համայնքային հողամասերը ապօրինի ենթավարձակալության հանձնելու դեպքերով հարուցված 19 քրեական գործ, 41մլն դրամի վնասի վերականգնում, վարձակալության 9 պայմանագրերի լուծում. միջանկյալ ամփոփում
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության կողմից իրականացված մշտադիտարկման արդյունքների հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակներում մարզերի դատախազությունների կողմից իրականացվում է լայնածավալ ուսումնասիրություն:
Այդ շրջանակներում հանրապետության 8 մարզերի կտրվածքով պարզվում են ոչ միայն ՊՎԾ մշտադիտարկմամբ ներկայացված, այլ նաև այլ համայնքներում պետական կամ համայնքապատկան հողմասերի վարձակալության տրամադրումը օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների պահպանմամբ իրականացված լինելու, սեփականատիրոջ կողմից հողամասերը վարձակալներին ենթավարձակալության հանձնելու իրավունք տրված լինելու, ենթավարձակալության հանձնված հողամասերում, ըստ դրանց նպատակային նշանակության, հեռահաղորդակցության կայանների տեղադրումն ու շահագործումը թույլատրելի համարվելու և այլ հանգամանքները:
Այս նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից համապատասխան փաստաթղթեր են պահանջվել և մասնակի ստացվել իրավասու մի քանի պետական մարմիններից:
Այս գործընթացի շրջանակներում դատախազությունների կողմից համայնքային իշխանության մարմինների պաշտոնատար անձանց գործողություններում նույնանման՝ մեխանիզմներով հանցագործությունների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ ունեցող բազմաթիվ դեպքերով հետաքննության մարմիններին տրվել են քրեադատավարական կարգով նյութեր նախապատրաստելու հանձնարարություններ:
Արդյունքում պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքի վարձակալության տրամադրման և այդ գույքի վարձակալների կողմից հեռահաղորդակցության օպերատորներին ենթավարձակալության տրամադրման գործընթացում 8 մարզերի (Կոտայքում՝ 2, Շիրակում՝ 2, Սյունիքում՝ 3, Տավուշում՝ 3, Գեղարքունիքում՝ 3, Արագածոտնում՝ 1, Արարատում՝ 3, Լոռիում՝ 3) թվով 20 համայնքներում կատարված սխեմատիկ չարաշահումների դեպքերով մայիսի 6-ի դրությամբ հարուցվել և ՀՀ նախաքննական մարմիններում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (2 դեպքում նաև 315.2-րդ հոդվածի) հատկանիշներով քննվում է 19 քրեական գործ:
Ըստ՝ քրեական գործերի նյութերի՝ սկսած 2004թ.-ից՝ համայքների ղեկավարների կողմից պետական կամ համայնքապատկան գյւղատնտեսական նշանակության հողամասերը երբեմն ձևական, կանխորոշված ելքով մրցույթների միջոցով, շուկայականից զգալիորեն ցածր՝ փաստացի սիմվոլիկ վարձավճարներով վարձակալության են տրվել համայնքների ղեկավարներին, նրանց ընտանիքի անդամներին, մերձավորներին կամ ենթականերին: Ապա վարձակալների կողմից այդ հողամասերի փոքր մասը բազմապատիկ, ընդհուպ 200-300 անգամ ավելի բարձր վարձավճարներով կապի կայանքների տեղադրման և շահագորշման նպատակով վարձակալության են հանձվել օպերատոր ընկերություններին: Արդյունքում հողամասերի վարձակալները համայնքային սեփականության հողամասերի օգտագործումից վարձավճարների տեսքով ստացել են խոշոր չափերով շահույթներ՝ համայնքներին զրկելով ֆինանսական այդ աղբյուրից օգտվելու հնարավորությունից:
Քրեական գործերից 6-ով 6 համայնքի գործող կամ նախկին ղեկավարներ ձերբակալվել են, իսկ 3-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին: Նկատի ունենալով, որ կասկածյալների մի մասը լիովին, մյուս մասը մասնակիորեն հատուցել են համայնքներին պատճառված վնասը՝ վերջիններիս պարագայում պատրաստակամություն հայտնելով նախաքննության ընթացքում վերականգնել նաև պատճառված վնասի մնացած մասը, բոլորն ազատվել են արգելանքից։
Մայիսի 6-ի դրությամբ նշված քրեական գործերով 7 անձի մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ 1 անձի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 3152-րդ հոդվածով, 2 անձի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Նշված գործերով համայնքներին պատճառված՝ հաշվարկված ընդհանուր վնասը կազմել է 153.000.000 ՀՀ դրամ, որից արդեն իսկ վերականգնվել է 41.587.000 ՀՀ դրամը: Միջոցներ են ձեռնարկվում մնացած մասը ևս վերականգնելու ուղղությամբ:
Ելնելով համայնքների խախտված իրավունքների վերականգման և ֆինանսական միջոցները համայնքային բյուջե ուղղելու անհրաժեշտությունից՝ մարզերի դատախազությունների անմիջական նախաձեռնողականությամբ 9 համայնքների դեպքում վարձակալության պայմանագրերը լուծվել են, որոշների դեպքում համայնքների և ընկերությունների միջև կնքվել են նոր պայմանագրեր: Միջոցներ են ձեռնարկվում մյուս դեպքերով ևս ապօրինի պայմանագրերը լուծելու ուղղությամբ, ինչի նպատակով մարզերի դատախազների կողմից միջնորդագրեր են ներկայացվել մարզպետներին:
Այս գործերով նախաքննությունը շարունակվում է, ուսումնասիրությունների արդյունքներով բազմաթիվ այլ դեպքերով քրեադատավարական կարգով նախապատրաստվում են նյութեր: Դրանց արդյունքների վերաբերյալ պարբերաբար կտրամադրվի տեղեկատվություն:

Возбуждено 19 уголовных дел по случаям незаконной передачи в субаренду земельных участков, восстановлен ущерб в размере 41 млн. драмов РА, расторгнуто 9 договоров аренды. Промежуточный итог
Как уже было сообщено, на основании результатов мониторинга, проведенного СГН РА по поручению генерального прокурора РА в рамках функции защиты государственных интересов прокуратурами областей осуществляется широкомасштабное изучение.
В рамках этого в 8 областях выявляются не только в представленных мониторингом СГН РА, но и в других общинах другие обстяотельства передачи в аренду государственных или общинных земельных участков с соблюдением требований, установленных законодательством, предоставления права передачи собственником в субаренду земельных участков, установки и разрешения эксплуатации телекоммуникационных станций на территориях переданных в субаренду земельных участков.
С этой целью Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА были запрошены соответствующие документы и частично получены от некоторых компетентных государственных органов.
В рамках этого процесса прокуратурами были даны поручения органам дознания по подготовке, в уголовно- процессуальном порядке, материалов по случаям, где в действиях должностных лиц общин есть признаки преступления.
В результате в процессе передачи в аренду недвижемого имущества государственной или общинной собственности и передачи в субаренду операторам связи арендаторами указанного имущества по случаям схематических злоупотреблений, осуществленных в 20 общинах 8 областей (Котайк - 2, Ширак-2, Сюник-3, Тавуш-3, Гегаркуник-3, Арагацотн-1, Арарат-3, Лори-3) по состоянию на 6 мая было возбуждено и в органах, прдеварительного расследования по ч. 2 ст. 308 УК РА (в 2 случаях также по ст. 315.2) ведется расследование 19 уголовных дел.
По материалам уголовных дел с 2004г. руководителями общин земельные участки сельскохозяйственного назначения часто посредством формальных конкурсов были переданы в аренду руководителям общин, их членам семьи, родственникам или подчененным с фактической символической арендной платой (по значительно низким ценам). Затем маленькая часть этих земельных участков арендаторами (по цене в 200-300 раз больше) были переданы в аренду компаниям-операторам для установки и эксплуатации нескольких станций связи. Таким образом арендаторы земельных участков в результате использования земельных участков общинной собственности в виде арендной платы получили крупные прибыли лишив общин возможности этого финансового ресурса.
По 6 уголовным делам, 6 нынешние и бывшие руководители задержаны, а в отношении 3 в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде. Учитывая то, что часть подозреваемых полностью, а другая часть частично возместила нанесенный общинам ущерб, в случае последних выражая готовность в ходе предварительного следствия восстановить остальную часть ущерба, все они были освобождены из-под стражи.
По состоянию на 6 мая по указанным уголовным делам 7 лицам было предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 308 УК РА, а 1 - по ч. 2 ст. 308, ч. 1 ст. 308 и ст. 3152 УК РА, и 2 - по ч. 2 ст. 38-308 УК РА.
Общий ущерб, нанесенный общинам по указанным случаям, составил 153. 000.000 драмов РА, из указанной суммы уже восстановлено 41.587.000 драмов РА. Принимаются меры по восстановлению остальной части.
Исходя из необходимости восстановления нарушенных прав общин и направления финансовых средств в бюджет общины по непосредственной инициативе прокуратур областей в случае 9 общин договора аренды расторгнуты, а в других случаях между общинами и компаниями были заключены новые договора. Принимаются меры по направлению расторжения незаконных договоров по другим случаям тоже, и с этой целью прокурорами областей были представлены ходатайства марзпетам.
Предварительное расследование по указанным делам продолжается, по результатам изучений по многим другим случаям, в уголовно- процессуальном порядке подготавливаются материалы. Информация об их результатах будет предоставляться регулярно.