Ավելի քան 7մլրդ դրամի վարկային միջոցները ոչ նպատակային ծախսվելու հետևանքով Երևանի ջրամատակարարման համակարգի բարելավման և մաքրման ծրագիրը դարձել է անարդյունք
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ջրային կոմիտեից ստացված՝ Երևանի քաղաքի ջրային համակարգի բարելավման և մաքրման վարկային ծրագրի իրականացման վերաբերյալ փաստաթղթերը, որի շրջանակում անհրաժեշտ տեղեկատվություն է պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարությունից: Արդյունքում ի հայտ են բերվել ՀՀ ջրային կոմիտեի պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման դրսևորումների մասին փաստական տվյալներ:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ  Ֆրանսիայի Հանրապետության կառավարության կողմից ՀՀ կառավարությանը հատկացված պետական-վարկային միջոցներով նախատեսվել է իրականացնել Երևանի ջրամատակարարման համակարգի բարելավման և մաքրման աշխատանքներ, մասնավորապես՝ կեղտաջրերի սկզբնական և ցեխանստվածքների նախնական մշակման բարելավման միջոցով վերականգնել ջրազտման «Աերացիա» կայանը:
Ըստ այդմ՝ Երևանի քաղաքապետարանի «Համայնքային զարգացման ԾԻԳ» ՊՀ-ի և ֆրանսիական մի կազմակերպության միջև 30.12.2014թ. կնքվել է  10.4 մլն եվրո արժեքով պայմանագիր, որով շինարարության վերջնաժամկետ է նախատեսվել 20 ամիս, այսինքն կայանը պետք է շահագործման հանձնվեր ոչ ուշ, քան 2016թ. սեպտեմբերի 1-ին:
Նշված ԾԻԳ ՊՀ-ի տնօրենի և ֆրանսիական կազմակերպության կողմից, առանց ամսաթվի նշմամբ, կազմվել է ավարտական ակտ, ինչպես նաև 2017թ. օգոստոսի 31-ի թվագրմամբ կազմվել է հաշվետվություն, համաձայն որոնց՝ վերականգնման շինարարական աշխատանքների դիմաց վճարվել է շուրջ 7,12 մլրդ. ՀՀ դրամին համարժեք մոտ 15 մլն ԱՄՆ դոլար: Մինչդեռ, պարզվել է, որ Երևանի «Աերացիա» կեղտաջրերի մաքրման կայանը մինչ օրս շահագործման չի հանձնվել:
Երևանի ջրամատակարարման և ջրահեռացման բարելավման ծրագրի արդյունքում ստեղծված գույքն ամրացվել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի «Ջրային տնտեսության ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկին, որի հիմնական գործառությներից է եղել պետական սեփականություն հանդիսացող ջրային համակարգերի կառավարումն ու անվտանգ օգտագործման ապահովումը:
Մինչդեռ «Շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից Երևան քաղաքից 9կմ ներքև հատվածում իրականացված Հրազդան գետի ջրի որակի մոնիթորինգի արդյունքում այդ դիտակետում 2014-2019թթ ընթացքում ջրի որակը գնահատվել է բացառապես 5-րդ դասի, այսինքն վատ որակի՝ պայմանավորված Երևան քաղաքի չմաքրված կոմունալ-կենցաղային կեղտաջրերի ազդեցությամբ:
Այսինքն «Աերացիա» ԿՄԿ-ն մինչ օրս շահագործման չհանձնվելու և Երևանի ջրամատակարարման համակարգի բարելավման և մաքրման նպատակով հատկացված առանձնապես խոշոր չափերի՝ շուրջ 7,12 մլրդ. ՀՀ դրամի պետական միջոցները ոչ նպատակային ծախսվելու հետևանքով չեն կանխվել հնարավոր էկոլոգիական վտանգները՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող փաստական տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով:

Вследствие нецелевого расходования более чем 7 млрд драм кредитных средств на программу по улучшению и очистке системы питьевой воды в Ереване стала неэффективной
В Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА были исследованы документы об осуществлении кредитной программы по улучшению и очистке водной системы города Еревана, полученные из Министерства территориального управления и инфраструктур РА, в рамках которого была запрошена и получена информация также из Министерства окружающей среды РА. В результате были выявлены фактические данные о проявлениях возможного злоупотребления ответственными должностными лицами Водного комитета РА должностными полномочиями.
Исследованием было установлено, что за государственно-кредитные средства, предоставленные Правительству РА Правительством Французской Республики, было предусмотрено проведение работ по улучшению и очистке системы водоснабжения Еревана, в частности, восстановление путем улучшения предварительной обработки сточных вод и осадок станции «Аэрация».
В связи с этим между ГУ «ОРП развития общин» мэрии Еревана и одной французской организацией 30.12.2014г. был заключен договор со стоимостью 10.4 млн евро, которым окончательный срок строительства был установлен 20 месяцев, то есть станция в эксплуатацию должна была быть сдана не позднее чем 1-го сентября 2016г.
Директором указанного ГУ ОРП и французской организацией без отметки даты был составлен акт об окончании, а также с датой 31-го августа 2017г. был составлен отчет, согласно которым, за строительные работы по восстановлению было оплачено около 15 млн долларов США, эквивалентных 7,12 млрд драм РА. Между тем как было установлено, что станция очистки сточных вод «Аэрация» по сегодняшний день не был сдан в эксплуатацию.
Имущество, созданное в результате программы по улучшению водоснабжения и дренажа, было закреплено за Государственным учреждением «Офис по реализации программ развития общин» Государственного комитета водного хозяйства Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА, основной функцией которого являлось управление водными системами, являющимися государственной собственностью, и обеспечение безопасного использования.
Между тем как в результате мониторинга качества воды реки Раздан, проведенного ГНКО «Центр мониторинга окружающей среды и информации» на участке в 9 км ниже города Еревана, качество воды на данном участке в течение 2014–2019гг. оценивалось исключительно как 5-й класс, то есть низкое качество в связи с влиянием неочищенных коммунально- бытовых сточных вод города Еревана.
То есть вследствие не сдачи СОСВ «Аэрация» в эксплуатацию по сегодняшний день и нецелевого расходования государственных средств в особо крупных размерах- примерно 7,12 млрд драм РА, предоставленных в целях улучшения и очистки системы водоснабжения Еревана, не были предупреждены возможные экологические опасности, создав тяжкие последствия.
Учитывая, что в результате исследования были собраны фактические данные, содержащие признаки возможных преступных деяний, в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА.