Քրեական գործեր՝ Սյունիքի մարզի Դարբաս և Լոռու մարզի Գուգարք համայնքներում հողամասերի ապօրինի ենթավարձակալության պայմանագրերի կնքման դեպքերով. վնասը վերականգնվում է
Ինչպես տեղեկացրել ենք, դատախազություն ներկայացված՝ ՀՀ ՊՎԾ կողմից իրականացված մշտադիտարկման արդյունքների հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ լայնածավալ ուսումնասիրություն է իրականացվում հանրապետության 8 մարզերի համայնքներում պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերը վարձակալությամբ հանձնելու, այնուհետև դրանք ենթավարձակալությամբ տրամադրելու (այդ թվում նաև հեռահաղորդակցության կապի օպերատորներին) ոլորտում: Մարզերի դատախազությունների կողմից սկսված ակտիվ, ծավալուն ուսումնասիրությունների համատեքստում բազմաթիվ դեպքերով հետաքննության մարմիններին տրված՝ քրեադատավարական կարգով նյութեր նախապատրաստելու հանձնարարությունների արդյունքում արդեն իսկ հարուցվել են քրեական գործեր, սկսվել են համայնքներին կամ պետությանը պատճառված վնասների վերականգնման, օրենսդրության պահանջների խախտմամբ կնքված ենթավարձակալության պայմանագրերի լուծման և անմիջապես համայնքների կողմից վարձակալության նոր պայմանագրերի կնքման գործընթացներ:
Մասնավորապես՝ Սյունիքի մարզի դատախազության հանձնարարությամբ նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ Սյունիքի մարզի Դարբաս համայնքի նախկին ղեկավար Ռ. Խ.-ն 2006թ. դեկտեմբերի 7-ին 25 տարի ժամկետով, տարեկան 6.000 դրամ վարձավճարով Դարբաս համայնքի հետ կնքել է գյուղատնտեսական նշանակության արոտավայր հանդիսացող 2հա մակերեսով հողատարածքի վարձակալության պայմանագիր: Այնուհետև, առանց հողակտորի նպատակային նշանակությունը փոխելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու, 2006թ. դեկտեմբերի 20-ին նա հեռահաղորդակցության կապի օպերատորներից մեկի հետ կնքել է նշված հողամասից 300մ2 մակերեսով հողատարածքն ամսական 40.000 դրամ վարձավճարով 10 տարի ժամկետով հատկացնելու վերաբերյալ  ենթավարձակալության պայմանագիր: Վերջինիս կնքումից հետո ենթավարձակալի կողմից տեղադրվել է կապի ենթակառուցվածքի օբյեկտ հանդիսացող ալեհավաք կայան և մինչ օրս վճարվել շուրջ 6.360.000 ՀՀ դրամ։ Այդ ողջ ընթացքում համայնքի ղեկավարի կողմից միջոցներ չեն ձեռնարկվել ապօրինի հողօգտագործումը կասեցնելու և վերացնելու ուղղությամբ:
Այսինքն համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից վերը նշված լիազորությունները չկատարելու պատճառով առաջացրել են ծանր հետևանքներ՝ համայնքին չի վճարվել ընդհանուր 6.282.000 ՀՀ դրամ։
Դեպքի առթիվ Սյունիքի մարզի դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ: Դարբաս համայնքի նախկին ղեկավարը ձերբակալվել է, վերջինիս կողմից  ամբողջությամբ հատուցվել է պատճառված վնասը։ Նկատի ունենալով վերջինս, ինչպես նաև այն, որ նա տվել է խոստովանական ցուցմունքներ, որոշում է կայացվել Ա. Ա.-ին ազատել ձերբակալումից, նախաքննությունը շարունակվում է:
Մեկ այլ դեպքում ՀՀ Լոռու մարզի դատախազության հանձնարարությամբ  նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ Գուգարք համայնքի ղեկավար Ա.Ա.-ն, համայնքի ավագանու համաձայնությամբ, ի պաշտոնե տեղեկացված լինելով համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասի տարածքում հեռահաղորդակցության օպերատորի կողմից ալեհավաք կայան տեղադրելու, շահագործելու մտադրության և դրա դիմաց բարձր վարձավճար վճարելու պատրաստակամության մասին, նպատակ ունենալով համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասի օգտագործման դիմաց ակնկալվող բարձր վարձավճարների մուտքագրումն ուղղել ոչ թե համայնքային բյուջե, այլ՝ իր ընտանիքի բարեկեցության բարելավմանը, ստեղծել է մրցույթային հանձնաժողով, որը գլխավորելով, կազմակերպել և անց է կացրել համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասը վարձակալության տրամադրելու վերաբերյալ ձևական մրցույթ: Արդյունքում հաղթող է ճանաչվել նրա կինը, ում հետ 2007թ. հունիսի 1-ին կնքել է հողամասի վարձակալության պայմանագիր, որով համայնքային սեփականություն հանդիսացող 0,12 հա մակերեսով հողամասը կառուցապատման իրավունքով 50 տարի ժամկետով և տարեկան 2․000 ՀՀ դրամ վարձավճարի դիմաց վարձակալության  է տրամադրել վերջինիս։ Ապա համայնքի ղեկավարը կարճ ժամանակ անց՝ 2007թ. հուլիսի 20-ին, կնոջ միջոցով նույն հողամասի 0,02 հա մակերեսով հատվածը տարեկան 1․020․000 ՀՀ դրամ վարձավճարի դիմաց ենթավարձակալությամբ հանձնել է ՓԲԸ-ին: Արդյունքում մինչև 2019թ. հիշյալ կազմակերպությունից փաստացի համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասի օգտագործման դիմաց ինքն ստացել է ընդհանուր 12․236․000 ՀՀ դրամ վարձավճարի տեսքով շահույթ: Արդյունքում համայնքը զրկվել է իր սեփականություն հանդիսացող գույքի օգտագործման դիմաց առանձնապես խոշոր չափերի՝ 12․236․000 ՀՀ դրամի չափով եկամուտ ստանալու հնարավորությունից։
Փաստի առթիվ Լոռու մարզի դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ  հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ և այն նախաքննություն կատարելու նպատակով ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչություն:
2020թ. ապրիլի 24-ին հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա համայնքի ղեկավարը ձերբակալվել է, նույն օրը նա կամովին վերականգնել է համայնքին պատճառված վնասից 6․120․000 ՀՀ դրամը և պատրաստակամություն հայտնվել նախաքննության ընթացքում ամբողջությամբ հատուցել վնասի մնացած մասը։
Նկատի ունենալով այդ հանգամանքը, ինչպես նաև այն, որ նա տվել է խոստովանական ցուցմունքներ, վարույթն իրականացնող քննիչի կողմից որոշում է կայացվել Ա. Ա.-ին ազատել արգելանքից։ Նրա կնոջ՝ Ն.Ք.-ի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։ Նախաքննությունը շարունակվում է:
Լոռու մարզի դատախազի կողմից միջնորդագիր է հղվել մարզպետին՝ կնքված վերոնշյալ ապօրինի վարձակալության պայմանագրերը լուծելու, համայնքի ու տնտեսվարողի միջև օրենքով սահմանված կարգով նոր պայմանագրային հարաբերություններ ձևավորելու գործընթաց սկսելուն ուղղված միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով:

Уголовные дела по фактам заключения незаконных договоров субаренды земельных участков в общинах Дарбас Сюникской области и Гугарк Лорийской области: ущерб восстанавливается
Как уже сообщили на основании представленных в прокуратуру результатов мониторинга, проведенного СГН РА, по поручению генерального прокурора РА осуществляется широкомасштабное исследование в сфере сдачи в аренду земельных участков в 8 общинах, являющихся государственной и общинной собственностью, затем сдачи их в субаренду (в том числе и операторам телекоммуникационной связи). В контексте активных, масштабных исследований, начатых прокуратурами областей, в результате поручений о подготовке материалов в уголовно- процессуальном порядке, данных органам дознания по многочисленным делам, уже возбуждены уголовные дела, начаты процессы восстановления ущербов, нанесенных общинам или государству, расторжения договоров субаренды, заключенных в нарушении требований законодательства, и заключения новых договоров аренды непосредственно общинами.
В частности, по материалам, подготовленным поручением Прокуратуры Сюникской области, было установлено, что бывший руководитель общины Дарбас Сюникской области Р.Х. 7-го декабря 2006г. с общиной Дарбас заключил договор аренды земельного участка площадью 2га, являющегося пастбищем сельскохозяйственного назначения, за 6.000 драм в год сроком на 25 лет. Затем без принятия мер по изменению целевого назначения земельного участка 20-го декабря 2006г. он с одним из операторов телекоммуникационной связи заключил договор субаренды о предоставлении 300 квм из указанного земельного участка за 40.000 драм в месяц сроком на 10 лет. После заключения последнего субарендатором была установлена антенная станция, являющаяся объектом инфраструктуры связи, и по сегодняшний день было оплачено 6.360.000 драм РА. За весь этот период руководителем общины не были предприняты меры по приостановлению и устранению незаконного использования земельного участка.
То есть вследствие невыполнения вышеуказанных полномочий бывшим руководителем общины возникли тяжкие последствия, общине не было уплачено в общей сложности 6.282.000 драм РА.
По факту в Прокуратуре Сюникской области по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА было возбуждено уголовное дело. Бывший руководитель общины Дарбас был задержан, нанесенный ущерб последним полностью был возмещен. Учитывая последнее, а также то, что он дал признательные показания, было вынесено постановление об освобождении А.А., предварительное следствие продолжается.
В другом случае по материалам, подготовленным поручением прокуратуры Лорийской области РА, было установлено, что руководитель общины Гугарк А.А. с согласия общинного совета, зная по должности об установлении оператором телекоммуникационной связи антенной станции на земельном участке, являющемся общинной собственностью, о намерении эксплуатации и готовности высокой оплаты за это, имея цель направить ввод высоких оплат, ожидаемых за использование являющегося общинной собственностью земельного участка, не в общинный бюджет, а на улучшение благосостояния своей семьи, создал конкурсную комиссию, руководя которой, организовал и провел формальный конкурс о сдачи в аренду земельного участка, являющегося общинной собственностью. В результате победителем была признана его супруга, с которой 1-го июня 2007г. заключил договор аренды земельного участка, по которому сдал в аренду последней земельный участок, являющийся общинной собственностью, площадью на 0,12га с правом на застройку за 2.000 драм РА в год и сроком на 50 лет. Затем через короткое время руководитель общины 20-го июля 2007г. 0,02 га участок того же земельного участка посредством супруги сдал в субаренду ЗАО за 1.020.000 драм РА в год. В результате за использование земельного участка, фактически являющегося общинной собственностью, до 2019г. от упомянутой компании он получил прибыль в виде арендной платы в общей сложности 12.236.000 драм РА. В результате община лишилась возможности получить прибыль в особо крупных размерах- 12.236.000 драм РА, за использование являющегося ее собственностью имущества.
По факту в Прокуратуре Лирийской области по признакам части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА было возбуждено уголовное дело, и для ведения предварительного следствия оно было направлено в Лорийское областное следственное управление Следственного комитета РА.
24-го апреля 2020г. на основании подозрения в непосредственном совершении преступления руководитель общины был задержан, в тот же день он добровольно восстановил 6.120.000 драм РА из нанесенного общиего ущерба и выразил готовность возместить остальную часть ущерба в ходе предварительного следствия.
Учитывая данное обстоятельство, а также то, что он дал признательные показания, следователем, осуществляющим производство, было вынесено постановление об освобождении А.А. от ареста. В отношении ее супруги Н.К. была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Предварительное следствие продолжается.
Прокурором Лирийской области было направлено ходатайство марзпету в целях принятия мер по запуску процесса расторжения заключенных вышеуказанных незаконных договоров аренды, формирования новых договорных отношений в установленном законом порядке между общиной и хозяйствующим субъектом.