«Բուսաբանական այգու» վարձակալության տրված տարածքները թողտվությամբ օգտագործվել են դրանց գործառնական նշանակությանն անհամապատասխան, իսկ վարձավճարը գանձվել է կրկնակի ցածր
ՀՀ գլխավոր դատախազություն են ստացվել ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության կողմից իրականացված «ՀՀ ԳԱԱ Ա. Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ի հողամասերի վարձակալության տրման գործընթացի մշտադիտարկման արդյունքների վերաբերյալ փաստաթղթերը: Դրանց կապակցությամբ պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակներում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում ի հայտ են բերվել առերևույթ կոռուպցիոն բնույթի չարաշահման հատկանիշներ պարունակող փաստական տվյալներ:
Մասնավորապես, ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՊՈԱԿ-ին մշտական օգտագործման իրավունքով պատկանող ք. Երևան, Աճառյան փողոց, թիվ 1 հասցեում գտնվող հողամասի նպատակային նշանակությունը «բնակավայրերի» է, իսկ  գործառնական նշանակությունը՝ «բուսաբանական այգի կազմակերպելու»:
2016թ. ՊՈԱԿ-ը  «Լ... Գ...» ՍՊԸ-ի հետ մեկ տարի ժամկետով կնքել է 1000 քմ մակերեսով հողատարածքի վարձակալության պայմանագիր, որի ժամկետը յուրաքանչյուր տարի երկարացվել է ընդհուպ մինչև 2020թ. դեկտեմբերի 31-ը:
ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության աշխատակիցների իրականացրած տեղատեսությամբ պարզվել է, որ ՍՊԸ-ն նշված հողամասն օգտագործում է շինանյութի առուվաճառքի գործունեություն իրականացնելու նպատակով, ինչը չի համապատասխանում այդ հողատարածքի՝ «բուսաբանական այգի կազմակերպելու» գործառնական նշանակությանը:
Չնայած կնքված վարձակալության պայմանագրով նախատեսված է եղել, որ  տարածքը դրա նշանակության էական կամ բազմակի խախտումներով օգտագործվելու դեպքում վարձատուի պահանջով պայմանագիրը կարող է դատական կարգով վաղաժամկետ լուծվել, սակայն ՊՈԱԿ-ի պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից միջոցներ չեն ձեռնարկվել այդ և տարածքը հետ վերադարձնելու ուղղությամբ:
ՊՈԱԿ-ը  մեկ այլ՝ «Ք... Գ...» ընկերության հետ 2011թ. դեկտեմբերի 30-ին կնքվել է 3000 քմ մակերեսով հողատարածքի վարձակալության պայմանագիր՝ կանաչապատման նպատակով, որի ժամկետը երկարացվել է մինչև 2018թ. դեկտեմբերի 31-ը: 2020թ. մարտի 12-ի դրությամբ, սակայն,  այդ տարածքը առանձնացված է բետոնե հիմքով քարե հիմնական պարիսպով, իսկ պայմանագրի ժամկետը լրանալուց հետո տարածքը չի վերադարձվել ՊՈԱԿ-ին: Պարզվել է, որ ընկերությունը նշված տարածքում ծավալել է մրգերի և բանջարեղենի մանրածախ առևտրի գործունեություն: Այսինքն տվյալ դեպքում ևս, չնայած հողատարածքը չի օգտագործվել պայմանագրով նախատեսված՝ «բուսաբանական այգի կազմակերպելու» գործառնական նշանակությանը համապատասխան, ՊՈԱԿ-ի պատասխանատու պաշտոնատար անձինք այս դեպքում էլ միջոցներ չեն ձեռնարկել պայմանագիրը լուծելու ուղղությամբ:
Պարզվել է նաև, որ խախտելով ՀՀ կառավարության 22.02.2001թ. և 24.12.2003թ. որոշումների պահանջները՝ նշված հողատարածքը ՍՊԸ-ին վարձակալության է հանձնվել ամսական 62.000 դրամով, որը հետագայում փոփոխվել է՝ սահմանելով տարեկան 1,2մլն դրամ (ամսական 100.0 հազ. դրամ):
Մինչդեռ, ՀՀ կառավարության նշված որոշումների պահանջները պահպանելու դեպքում տարածքի վարձավճարը պետք է կազմեր կրկնակի ավելի՝ տարեկան առնվազն 2,5 մլն դրամ կամ ամսական շուրջ 209 հազ. դրամ:
Այսինքն վարձակալության հանձնված հողատարածքի վարձավճարը պակաս է հաշվարկվել և գանձվել ընդհանուր մոտ 12մլն  ՀՀ դրամի չափով՝ ՊՈԱԿ-ին պատճառելով նույնքան վնաս:
Նկատի ունենալով, իրականացրած մշտադիտարկման և ուսումնասիրության արդյունքում ձեռք են բերվել պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու առերևույթ հատկանիշներ պարունակող փաստական տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:

Арендованные участки «Ботанического сада» по разрешению были использованы несоответственно с их функциональной значимостью, а арендная плата была взыскана в два раза ниже
В Генеральную прокуратуру РА поступили документы о результатах мониторинга процесса аренды земельных участков ГНКО «Ботанический сад имени Тахтанджяна НАН РА», осуществленной Службой государственного надзора РА. В результате исследований, проведенных в рамках функции защиты государственных интересов в связи с этим, были выявлены фактические данные, содержащие признаки возможного злоупотребления коррупционного характера.
В частности, исследованием было установлено, что целевое назначение земельного участка, расположенного по адресу: г. Ереван. улица Ачаряна, номер 1, принадлежащего ГНКО по праву постоянного использования,- «для населенных пунктов», а функциональное назначение- «для организации ботанического сада».
2016г. ГНКО заключила с ООО «Л… Г…» договор аренды земельного участка площадью 1000 квм сроком на один год, срок которого каждый год был продлен до 31-го декабря 2020г. включительно.
Осмотром, осуществленным сотрудниками Службы государственного надзора РА, было установлено, что ООО использует указанный участок в целях осуществления торговой деятельности строительного материала, что не соответствует функциональному назначению земельного участка, а именно: «организации ботанического сада».
Несмотря на то что по заключенному договору аренды было предусмотрено, что в случае использования участка в существенных или многочисленных нарушениях его назначения по требованию арендодателя договор в судебном порядке может быть досрочно расторгнут, однако ответственными должностными лицами ГНКО не были предприняты меры по этому направлению и по возвращению участка.
ГНКО с другой компанией «К… Г…» 30-го декабря 2011г. заключила договор аренды земельного участка площадью 3000 квм в целях озеленения, срок которого был продлен до 31-го декабря 2018г. По состоянию на 12-ое марта 2020г., однако, данный участок отделен каменными основными воротами с бетонным фундаментом, а после истечения срока договора участок не был возвращен ГНКО. Было установлено, что компания распространила на указанной территории деятельность розничной торговли фруктов и овощей. То есть и в данном случае несмотря на то что участок не был использован в соответствии с предусмотренным договором функциональным назначением, а именно: «организации ботанического сада», ответственные должностные лица ГНКО в данном случае также не предприняли меры по расторжению договора.
Было установлено также, что, нарушая требования решений Правительства РА от 22.02.2001г. и от 24.12.2003г., указанный участок был сдан в аренду ООО за 62.000 драм в месяц, что в дальнейшем было изменено, устанавливая 1,2 млн драм в год (100.0 тыс. драм в месяц).
Между тем как в случае соблюдения требований указанных решений Правительства РА арендная плата должна была составить в два раза больше- минимум 2,5 млн драм в год или примерно 209 тыс. драм в месяц.
То есть арендная плата сданного в аренду земельного участка была рассчитана меньше, и в общей сложности взыскана в размере около 12 млн драм РА, причинив ГНКО ущерб в том же размере.
Учитывая, что в результате проведенных мониторинга и исследования были собраны фактические данные, содержащие возможные признаки злоупотребления должностными лицами своими должностными полномочиями, в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА.
Уголовное дело с поручением ведения предварительного следствия было направлено в Следственный комитет РА.