Առերևույթ խոշտանգման վերաբերյալ քրեական գործերից մեկը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, մյուսով մասնակի բավարարվել է արդարացման դատական ակտի դեմ դատախազի բերած վերաքննիչ բողոքը
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը շարունակում է քաղաքացիներին ոստիկանության և այլ մարմինների բաժիններում խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի արժանացնելու երևույթների դեմ հետևողական քրեաիրավական պայքարը:
Մասնավորապես, քրեական գործի նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազի կողմից հաստատվել է «Նուբարաշեն» քրեականարողական հիմնարկի աշխատակիցների կողմից Արմեն Աղաջանյանին առերևույթ խոշտանգելու դեպքի առթիվ 2018թ. մարտի 26-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով ՀՀ ՀՔԾ-ում հարուցված և քննված քրեական գործով  մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն ուղարկվել  Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:
Իրականացված նախնական քննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ հիմնավորվել է, որ 2018թ. մարտի 16-ին՝ ժամը 00:35-ից մինչև 01:15-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ արդարադատության նախարարության «Նուբարաշեն» ՔԿՀ շենքում կատարած արարքի համար պատժելու նպատակով նույն ՔԿՀ մի խումբ աշխատակիցներ խոշտանգման են ենթարկել նախնական կալանքի տակ գտնվող Արմեն Աղաջանյանին՝ վերջինիս դիտավորությամբ պատճառելով ֆիզիկական ուժեղ ցավ:
Նշված հանցավոր արարքները կատարելու համար մեղադրանք է առաջադրվել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ 2 աշխատակիցների. անվտանգության ապահովման բաժնի նախկին աշխատակից Ա. Մ.-ին, ում մասով քրեական գործն ուղարկվել է դատարան:
Ավելի վաղ՝ 2018թ. ապրիլի 9-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք էր առաջադրվել նաև «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակից Ա. Հ.-ին, որի մասով դեռևս 2018թ. հուլիսի 11-ին քրեական գործից մաս էր անջատվել և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել դատարան:
Այս մասով 2019թ. նոյեմբերի 26-ին դատարանը թեև կայացրել էր Ա.Հ.-ի վերաբերյալ մեղադրական դատավճիռ, սակայն վերավորակել էր 309.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով առաջադրված մեղադրանքը, նրան մեղավոր ճանաչել 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարքները կատարելու մեջ և համաներման ակտի կիրառման հիմքով ազատ արձակել դատարանի դահլիճից:
Մեղադրող դատախազը, անհիմն համարելով առաջին ատյանի դատարանի կողմից առաջադրված մեղադրանքի վերաորակումը, ինչի արդյունքում ամբաստանյալն ազատվել է կատարած հանցագործության համար ռեալ ազատազրկման ձևով պատիժ կրելուց, դատավճռի դեմ բերել է վերաքննիչ բողոք, որն ընդունվել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի վարույթ:
Միաժամանակ, նույն քրեական գործով նախաքննական մարմնի կողմից 2020թ. ապրիլի 8-ին համաներման մասին օրենքի ընդունման հիմքով «Նուբարաշեն» ՔԿՀ ևս երկու աշխատակիցների՝ Հ. Ն.-ի և Յ. Ա.-ի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով քրեական հետապնդում չիրականացնելու որոշում է կայացվել:
Բացի վերոնշյալը, ՀՀ ոստիկանության Իջևանի բաժնի շենքում 2017թ. հոկտեմբերի 4-ին Ժորա Սիմոնյանին խոշտանգելու դեպքի առթիվ  հարուցված քրեական գործով, որով  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության Իջևանի բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի պետ Գ. Մարդանյանին, Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից կայացվել էր հանցակազմի բացակայության հիմքով արդարացման դատավճիռ: Դրա դեմ ևս մեղադրող դատախազի և տուժողի ներկայացուցչի կողմից բերվել էր վերաքննիչ բողոք: Քննության արդյունքում ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանն իր որոշմամբ մասնակի բավարարել է բողոքը, Գ. Մարդանյանի վերաբերյալ ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը բեկանել և գործն ուղարկել նույն դատարան՝ նոր քննության:
Հիշեցնենք, որ 2019թ. ընթացքում քաղաքացիներին ոստիկանության և այլ մարմինների բաժիններում ապօրինի պահելու, նրանց փաստացի ազատությունից զրկելու, խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի, ինչպես նաև պաշտոնատար անձանց կողմից մարդու իրավունքների այլ ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309.1-րդ, 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 341-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով քննվել է 146 քրեական գործ: Քննված 5 քրեական գործ՝ 8 անձի վերաբերյալ մեղադրանքով, ուղարկվել է դատարան, ինչը գրեթե կրկնակի ավելի է 2018թ. համեմատությամբ:

Одно из уголовных дел относительно возможной пытки вместе с обвинительным заключением направлено в суд, по другому- частично удовлетворен апелляционный протест, поданный прокурором на оправдательный судебный акт
Генеральная прокуратура РА продолжает последовательную уголовно- правовую борьбу с явлениями пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство обращений с гражданами в полицейских и других участках.
В частности, прокурором, осуществляющим процессуальное руководство над уголовным делом, было утверждено обвинительное заключение по уголовному делу, возбужденному 26-го марта 2018г. и расследованному в ССС РА по части 2 статьи 309 Уголовного кодекса РА по факту возможной пытки Агаджаняна Армена сотрудниками Уголовно- исполнительного учреждения «Нубарашен», и уголовное дело было направлено в Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана для рассмотрения по сути.
Достаточной совокупностью доказательств, собранных проведенным предварительным следствием, было обосновано, что 16-го марта 2018г. в промежутке времени с 00:35 по 01:15 часов в помещении УИУ «Нубарашен» Министерства юстиции РА в целях наказания за содеянное группа сотрудников того же УИУ подвергла пыткам Агаджаняна Армена, находящегося в предварительном задержании, умышленно причинив последнему сильную физическую боль.
За совершение указанных преступных деяний обвинение предъявлено 2-м сотрудникам УИУ «Нубарашен»- бывшему сотруднику отдела по обеспечению безопасности М.А., уголовное дело по части которого было направлено в суд.
Ранее, 9-го апреля 2018г. по пункту 4 части 2 статьи 309.1 Уголовного кодекса РА и по части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА обвинение было предъявлено также сотруднику Уголовно- исполнительного учреждения «Нубарашен» А.А., по части которого еще 11-го июля 2018г. из уголовного дела была выделена часть и вместе с обвинительным заключением направлена в суд.
По этой части 26-го ноября 2019г. суд хоть и вынес обвинительный приговор в отношении А.А., однако переквалифицировал предъявленное обвинение по пункту 4 части 2 статьи 309.1, признал его виновным в совершении преступных деяний, предусмотренных частью 2 статьи 309 и частью 1 статьи 314, и на основании применения акта амнистии освободил его из зала суда.
Обвиняющий прокурор, считая необоснованным переквалификацию судом первой инстанции предъявленного обвинения, в результате чего подсудимый освободился от реального отбывания наказания в виде лишения свободы за совершенное преступление, подал апелляционный протест на приговор, который был принят к производству Апелляционного уголовного суда РА.
Одновременно органом предварительного следствия по тому же уголовному делу 8-го апреля 2020г. на основании принятия закона об амнистии в отношении еще двух сотрудников УИУ «Нубарашен»- Н.А. и Ю.А., было вынесено постановление о неосуществлении уголовного преследования по части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА.
Кроме вышеуказанного, по уголовному делу, возбужденному по факту пытки Симоняна Жоры 4-го октября 2017г. в помещении Иджеванского отдела Полиции РА, по которому обвинение по части 1 статьи 309.1 Уголовного кодекса РА было предъявлено начальнику отделения уголовного розыска Иджеванского отдела Тавушского областного управления Полиции РА Марданяну Г., Судом общей юрисдикции первой инстанции марза Тавуш был вынесен оправдательный приговор на основании отсутствия состава преступления. На данный приговор также обвиняющим прокурором и представителем потерпевшего был подан апелляционный протест. В результате рассмотрения Апелляционный уголовный суд РА своим постановлением частично удовлетворил протест, отменил приговор суда общей юрисдикции в отношении Марданяна Г. и направил дело в тот же суд на новое рассмотрение.
Напомним, что за 2019г. по признакам преступлений, предусмотренных статьей 309.1, частью 2 статьи 309 и частью 2 статьи 341 Уголовного кодекса РА относительно незаконного содержания граждан в полицейских и других отделах, их фактического лишения свободы, пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство обращений, а также других предполагаемых нарушений прав человека должностными лицами, было рассмотрено 146 уголовных дел. 5 расследованных уголовных дел с обвинением в отношении 8 лиц были направлены в суд, что примерно в два раза больше по сравнению с 2018г.