2000-2001թթ. բազմաթիվ ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարած բանդայի 2 անդամների մասով գործն ուղարկվել է դատարան
Դեռևս 2000-2001թթ. հարուցված բազմաթիվ քրեական գործերի միացված վարույթի շրջանակներում ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում կատարված հսկայածավալ քննությամբ պարզվել և հիմնավորվել են հանցավոր բանդայի կողմից իրականացված բազմաթիվ ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների կատարման փաստեր:
Մասնավորապես, 2000-2001թթ. Աշոտ Զատիկյանի կողմից ձևավորվել և ղեկավարվել է հանցավոր խմբավորում, որում ի սկզբանե ներգրավվել և բանդայի կողմից կատարված բոլոր հանցագործություններին մասնակցել է Էջմիածին    քաղաքի բնակիչ Գ. Մաչանյանը: Հանցավոր խմբավորման կազմում ընդգրկվել են ապօրինաբար թմրամիջոց օգտագործելու, շորթում, գողություն, դիտավորյալ սպանություն կատարելու, ավազակային հարձակման և այլ հանցագործություններ կատարելու համար նախկինում դատապարտված, ինչպես նաև այլ բազմաթիվ անձինք:
Որպես բանդայի հավաքատեղի օգտագործվել են Ա. Զատիկյանի կողմից Երևան քաղաքում վարձակալած բնակարանները, Երևան քաղաքի «1-ին մաս» կոչվող թաղամասում գտնվող «Երևան-Վայք» երթուղային տաքսիների հավաքակայանի տարածքը, որտեղ որպես վարորդ աշխատել են բանդայի երկու անդամներ:
Ա. Զատիկյանը ձեռք է բերել և հանցագործությունը կատարելիս օգտագործել միլիցիայի համազգեստ, պատրաստել է միլիցիայի աշխատակցի վկայական, հանցագործությունների գերակշռող մասը կատարելիս տուժողներին ներկայացել է որպես միլիցիայի աշխատակից՝ յուրացնելով պաշտոնատար անձի կոչումը:
Բանդայի մի շարք անդամների հանձնարարվել է նաև  հանցագործությունների կատարման համար տրամադրել հանցագործության գործիքներ և միջոցներ: Մասնավորապես խմբի որոշ անդամներից պահանջվել են իրենց անձնական օգտագործման ավտոմեքենաները, որոնք խմբավորման անդամներին տրամադրվել են օգտագործելու որպես հանցագործությունների կատարման միջոցներ: Բացի այդ՝ ավտոմեքենաների վրա փակցնելու համար, կոնկրետ հանցագործությունների նախապատրաստական փուլերում, նախապես հափշտակվել ու բանդային են տրամադրվել տարբեր պետհամարանիշներ։
Ա. Զատիկյանը մշակել է հանցագործությունների կատարման պլաններ, բանդայի անդամների միջև կատարել դերաբաշխումներ, իրականացրել ողջ հանցավոր գործունեության ու կոնկրետ հանցագործությունների կատարման ղեկավարումը, ձեռնարկել է միջոցառումներ բանդայի գոյության ու հանցավոր գործունեության գաղտնիությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Ա. Զատիկյանը Գ. Մաչանյանի հետ միասին ապօրինի կերպով ձեռք է բերել,      կրել, պահել և խմբավորման անդամներին զինել  հրազեններով, ռազմամթերքով ու սառը զենք հանդիսացող դանակներով: Դրանց գործադրմամբ 2000-2001թթ. կազմակերպել և իրագործել են ավազակային հարձակումներ, կողոպուտներ, ինչպես նաև ծանրացուցիչ հանգամանքներում դիտավորյալ 2 անձի, այդ թվում՝ հասարակական կարգի պահպանության գծով պաշտոնեական գործունեության կապակցությամբ միլիցիայի /ոստիկանության/ աշխատակցի սպանություն:
Հարձակումների թիրախ են ընտրվել բենզինի լիցքավորման կայանները, տարադրամի փոխանակման կետերը, ինչպես նաև ոսկու առևտրով և տարադրամի փոխանակմամբ զբաղվող առանձին անձինք, որոնք ենթարկվել են տարատեսակ բռնությունների: Ընդհանուր առմամբ բանդայի հանցավոր գործողություններից  տուժել է 35 անձ:
Միաժամանակ, խմբավորման ղեկավարը հիմնական դերակատարների հետ  կազմակերպել ու իրականացրել են միջոցառումներ հանցագործությունների բացահայտումը կանխելու, հանցակիցներին, հետքերը, հանցավոր ճանապարհով  ձեռք բերված առարկաները, հանցագործության կատարման գործիքներն ու միջոցները պարտակելու ուղղությամբ:
Քրեական գործով Աշոտ Զատիկյանի և բանդայի 9 անդամների վերաբերյալ անջատված մասերը տարբեր ժամանակահատվածներում մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարան: Դատաքննությունների արդյունքում վերջիններս դատապարտվել են տարբեր ժամկետներով ազատազրկման, այդ թվում Աշոտ Զատիկյանը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման:
2001թ. հոկտեմբերի 27-ին բանդայի պարագլուխներից Գ. Մաչանյանի, ինչպես նաև  բանդայի անդամներից մեկի՝ Տ. Խաչատրյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը և հայտարարվել հետախուզում: Հետագայում նրանք հայտնաբերվել են, ներկայացվել նախաքննական մարմնին: Արդյունքում Գ. Մաչանյանին 2020թ. մարտի 2-ին վերջնական մեղադրանք է առաջադրվել                            ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ, 6-րդ, 8-րդ և 11-րդ կետերով, 222-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ Տ. Խաչատրյանին՝ 2020թ. ապրիլի 3-ին վերջնական մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 222-րդ հոդվածի   2-րդ մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 1-ին մասով /3 դրվագ/:
Նշված անձանց հանցավոր գործողությունների արդյունքում տուժողներին պատճառվել է շուրջ 33.5մլն ՀՀ դրամի նյութական վնաս: Նրանց անվամբ գրանցված գույքերի վրա արգելանք է կիրառվել:
Գ. Մաչանյանի և Տ. Խաչատրյանի մասով նախաքննությունն ավարտվել է, քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից հաստատվել է նրանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն այդ մասով ուղարկվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:
Քրեական գործի՝ հետախուզման մեջ գտնվող մեկ մեղադրյալի և բանդայի հարձակումներին մասնակցած մյուս՝ քննությամբ չպարզված անձանց կապակցությամբ անջատված մասով քննությունը շարունակվում է:

Дело по части 2-х членов банды, совершивших многочисленные тяжкие и особо тяжкие преступления в 2000-2001гг., направлено в суд
Широкомасштабным расследованием, произведенным в Отделе по расследованию тяжких преступлений СУГЕ Следственного комитета РА в рамках производства многочисленных соединенных уголовных дел, возбужденных еще в 2000-2001гг., были установлены и обоснованы факты совершения многочисленных тяжких и особо тяжких преступлений, осуществленных преступной бандой.
В частности, в 2000-2001гг. Ашотом Затикяном была организована и руководима преступная группировка, в которую изначально был вовлечен и участвовал во всех совершенных бандой преступлениях житель города Эчмиадзина Г. Мачанян. В состав преступной группировки были вовлечены лица, осужденные раннее за незаконное употребление наркотических средств, совершение вымогательства, кражи, умышленного убийства, разбоя и других преступлений, а также другие многочисленные лица.
В качестве места сбора банды были использованы квартиры в городе Ереване, снятые А. Затикяном, территория сборного пункта маршрутных такси «Ереван- Вайк», находящаяся в квартале «1-ый участок» города Еревана, где два члена банды работали водителями.
А. Затикян приобрел и во время совершения преступления использовал полицейскую форму, изготовил удостоверение сотрудника милиции, при совершении большей части преступлений представился потерпевшим как сотрудник милиции, присвоив звание должностного лица.
Ряду членов банды было поручено также для совершения преступлений предоставить орудия и средства преступления. В частности, от некоторых членов группы были истребованы автомобили их личного пользования, которые были предоставлены членам группировки в пользование в качестве средств совершения преступлений. Кроме того, для прикрепления к автомобилям на стадии подготовки к конкретным преступлениям заранее были похищены и предоставлены банде различные госномерные знаки.
А. Затикян разработал планы совершения преступлений, распределил роли между членами банды, осуществил руководство над всей преступной деятельностью и совершением конкретных преступлений, предпринял меры по обеспечению существования банды и секретности преступной деятельности.
А. Затикян вместе с Г. Мачаняном незаконно приобрел, носил, хранил и вооружил членов группировки огнестрельными оружиями, боеприпасом и ножами, являющимися холодным оружием. Их применением в 2000-2001гг. организовал и осуществил разбои, грабежи, а также умышленное убийство при отягчающих обстоятельствах 2-х лиц, в том числе, сотрудника милиции /полиции/ в связи с должностной деятельностью по охране общественного порядка.
Целями нападений являлись заправочные станции бензина, пункты обмены валют, а также отдельные лица, занимающиеся торговлей золотом и обменом валют, которые подверглись различным насилиям. В общей сложности от преступных действий банды потерпели 35 лиц.
Одновременно, руководитель группировки с основными членами организовал и осуществил мероприятия по предупреждению выявления преступлений, соучастников, следов, сокрытию приобретенных преступным путем предметов, орудий и средств совершения преступления.
Выделенные части по уголовному делу относительно Ашота Затикяна и 9 членов банды в различные периоды вместе с обвинительным заключением были направлены в суд. В результате судебных разбирательств последние были осуждены к лишению свободы на различные сроки, в том числе, Ашот Затикян был осужден к пожизненному лишению свободы.
27-го октября 2001г. в отношении одного из глав банды- Мачаняна Г., а также одного из членов банды- Хачатряна Т. в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу, и они были объявлены в розыск. В дальнейшем они были обнаружены, представлены органу предварительного следствия. В результате 2-го марта 2020г. Мачаняну Г. было предъявлено окончательное обвинение по пунктам 1, 2, 6, 8 и 11 части 2 статьи 104, по части 2 статьи 222 Уголовного кодекса РА, а Хачатряну Т. 3-го апреля 2020г. было предъявлено окончательное обвинение по части 2 статьи 222 Уголовного кодекса РА и по части 1 статьи 329 Уголовного кодекса РА /3 эпизода/.
В результате преступных действий указанных лиц потерпевшим был нанесен имущественный ущерб в размере примерно 33.5 млн драм РА. На зарегистрированные на их имена имущества наложен арест.
Предварительное следствие по части Мачаняна Г. и Хачатряна Т. было завершено, прокурором, осуществляющим надзор за законностью предварительного следствия по уголовному делу, было утверждено обвинительное заключение относительно них, и уголовное дело по этой части было направлено в Суд общей юрисдикции города Еревана для рассмотрения по сути.
Расследование уголовного дела по выделенной части в связи с одним обвиняемым, находящимся в розыске, и остальными неустановленными сле