Հյուսիսային մաքսատան հսկողության տակ գտնվող տարածքից գողություններ են կատարվել. Շիրակի մարզի դատախազը դիմել է ՀՀ ՊԵԿ նախագահին
Շիրակի մարզի դատախազության կողմից մարզի տարածքում արձանագրված հափշտակության դեպքերի և դրանց կապակցությամբ հարուցված քրեական վարույթների նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ դրանց որոշ մասը տեղի են ունեցել ՀՀ ՊԵԿ Հյուսիսային մաքսատուն-վարչության հսկողության տակ գտնվող տարածքում:
Մասնավորապես, տարբեր քաղաքացիների կողմից ՀՀ ոստիկանության բաժիններ ահազանգեր և հանցագործության մասին հաղորդումներ են ստացվել այն մասին, որ 2019թ. դեկտեմբեր, հունվար ամիսներին արտերկրից ՀՀ քաղաքացիների կողմից գնված և Գյումրու Հյուսիսային մաքսատան տարածքում մաքսազերծման համար կայանված (առանձին դեպքերում հսկիչ պահակակետից ընդամենը մի քանի մետր հեռավորության վրա) ավտոմեքենաներից նշված ժամանակահատվածում գողացել են տարբեր պահեստամասեր՝ սկսած լուսարձակներից, էլեկտրական մարտկոցներից մինչև շարժիչի հովացման մարտկոցի քողարկիչ, թափարգելի լուսարձակների պաշտպանիչ  շրջանակներ և այլն՝ պատճառելով տարբեր չափերի նյութական վնասներ:
Մեկ դեպքում էլ մաքսատան պահեստային փակ շինությունից գողացվել է մաքսազերծման նպատակով քաղաքացու կողմից այնտեղ թողնված՝ պահեստամասերով 4 ծանրոցներից մեկը:
Նշված դեպքերի կապակցությամբ նախապատրաստված նյութերով 2020թ. ապրիլին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի տարբեր մասերով հարուցվել է 5 քրեական գործ, ևս մեկով քրեական գործի հարուցումը մերժվել է բողոքի բացակայության հիմքով:
Քրեական գործերի նյութերի վերլուծությունը ցույց է տվել, որ դրանցում առկա են հանցագործության կատարման ձևի, եղանակի, ժամանակի, տեղի և հանգամանքների որոշակի ընդհանրություններ և օրինաչափություններ։
Նախ՝ ՊԵԿ-ից ստացված գրության՝ Հյուսիսային մաքսատուն-վարչության տարածքում առկա են թվով 7 տեսախցիկներ, որոնք վերահսկում են ավտոմեքենաների կայանատեղին: Պարզվել է սակայն, որ վերջիններս ունեն սահմանափակ հիշողության տարողություն, ինչի պատճառով պահպանվել են միայն 2020թ. մարտի 22-ից 25-ի տեսագրությունները:
Հատկանշական է, որ նշված ավտոմեքենաների հսկողությունն իրականացվել է ՀՀ ՊԵԿ Հյուսիսային մաքսատուն-վարչության անվտանգության աշխատակիցների կողմից, ովքեր, ըստ էության, իրենց աշխատանքային պարտականությունների գործառույթներն իրականացրել են խիստ թերի, նույնիսկ դրսևորել են ակնհայտ անգործություն։
Ընդ որում, այդ ավտոմեքենաների, պահեստում առկա գույքի պահպանության համար, ըստ գործերի նյութերում առկա տվյալների, ավտոմեքենաների սեփականատերերի կողմից վճարվել են նաև սահմանված գումարներ՝ յուրաքանչյուր մեքենայի համար օրական 1300 կամ 1600-ական դրամ, որոնց համար տրվել են կտրոններ: Սակայն այդ կապակցությամբ որևէ փոխադարձ պայամանգրեր կամ ժամանակավոր պահպանության վերցնելու երկկողմանի փաստաթղթեր չեն կազմվել և չեն կնքվել, ինչը պատասխանատվություն ստանձնելուց խուսափելու հնարավորություն է ստեղծել:
Պարզվել են նաև, որ ատոմեքենաների պահպանության համար նախատեսված բաց հրապարակները եղել են մատչելի այլոց կողմից անարգել մուտք գործելու համար, իսկ մաքսատան տարածքն ամբողջությամբ պարսպապատված չէ:
Առավել քան ուշագրավ է, որ հափշտակություն է կատարվել նաև փակ պահեստային շինությունում՝ պահեստի բանալիները անվտանգության աշխատակիցների մոտ լինելու, իսկ պահեստի մուտքի դուռը և փականը վնասված չլինելու պայմաններում։ Բացի այդ, պարզվել է, որ նշված պահեստի ներսում, որտեղից կատարվել է վերը նկարագրված ապրանքների գողությունը, բացակայել են տեսանկարահանող սարքերը։
Ելնելով մաքսատան տարածքում քաղաքացիների սեփականությունը հանցավոր ոտնձգություններից պաշտպանելու և հանցագործությունները ծնող պատճառներն ու պայմանները վերացնելու հրատապ անհրաժեշտությունից՝ ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազ Կարեն Գաբրիելյանն առկա իրավիճակի կապակցությամբ միջնորդագրով դիմել է ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանին:
Մարզի դատախազը խնդրել է գործուն միջոցներ ձեռնարկել ՀՀ ՊԵԿ Հյուսիսային մաքսատուն-վարչության անվտանգության աշխատակիցների կողմից իրենց պարտականությունների նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունք դրսևորելու, հանցագործությունների բացահայտման և կանխարգելման գործում առավել հետևողական լինելու ուղղությամբ: Բարձրացվել է նաև իրենց աշխատանքում թերացած անձանց շրջանակը պարզելու, նրանց նկատմամբ կարգապահական ներգործության միջոցներ կիրառելու, իսկ նրանց արարքներում ենթադրյալ քրեաիրավական բնույթի տարրեր պարզվելու դեպքում՝ իրավապահ մարմիններին դիմելու հարցը: Բացի այդ, առաջարկվել է հետագա հանցագործությունների կանխման նկատառումով ակտիվ քայլեր ձեռնարկել հատկապես քաղաքացիների գույքի պահպանության համար առանձնացված տարածքները տեսախցիկներով հագեցնելու, այնտեղ հսկողությունն ուժեղացնելու ուղղությամբ:

Кражи были совершены на территории, находящейся под контролем Северной таможни. Прокурор Ширакской области обратился к председателю КГД РА
В ходе изучения случаев краж, зарегистрированных на территории области и материалов уголовных производств, возбужденных на их основании было установлено, что определенная часть краж была совершена на территории, находящейся под контролем Северной таможни КГД РА.
В частности,  в отдел Полиции РА поступили сообщения и звонки о преступлениях от различных граждан относительно того, что были украдены различные запчасти автомобилей (начиная с фар, электрических батарей до крышки батарейного отсека двигателя, защитных рамок для фар и т.д., нанеся материальный  ущерб различных размеров), приобретённых гражданам РА из-за рубежа в декабре 2019г. и в январе, которые находились на территории Гюмрийской северной таможни для растаможи.
В одном случае с закрытого склада таможни была украдена 1 из 4 посылок с запчастями, оставленных гражданином там для растаможи.
По материалам, подготовленным в связи с указанными случаями в апреле 2020г. по разным частям статьи 177 УК РА возбуждено 5 уголовных дел, и в возбуждении еще 1 уголовного дела было отказано на основании отсутствия жалобы.
Анализ материалов уголовных дел показал, что есть определенные сходства и закономерности относительно вида, способа, времени, места и обстоятельств совершения преступления.
Во первых согласно письму, полученному от КГД на территории Северной таможни есть 7 видеокамер, которые охраняют стоянку автомобилей. Было установлено, что видеокамеры имеют ограниченную память, из-за чего сохранились видеоматериалы, записанные только в период с 22 по 25 марта 2020г.  Примечательно, что контроль за указанными автомобилями осуществлялся сотрудниками Управления безопасности Северной таможни КГД РА, которые, по сути, выполняли свои рабочие обязанности ненадлежащим образом, проявляя очевидное бездействие.
При этом по данным, имеющимся в делах, за хранение этих автомобилей на площадке собственниками автомобилей выплачивались суммы в размере 1300 или 1600 драмов РА в день, и на которые им были выданы чеки. Однако каких-либо взаимных договоров или двусторонних документов по факту временного хранения автомобилей не составлялось, что предоставляет возможность избежать ответственности.
Также, было установлено, что доступ на территорию открытой площадки, предусмотренной для хранения автомобилей был открыт для посторонних лиц, а территория таможни полностью не была ограждена.
Более  примечательно то, что в указанном закрытом складе кража была совершена в условиях когда ключи склада были у сотрудников безопастности, а входная дверь склада и замок не были повреждены. Кроме того, также было установлено, что внутри указанного склада, где была совершена кража вышеуказанных товаров, видеокамера отсутствовала.
Исходя из необходимости защитить от преступных проявлений собственность граждан на территории таможни и устранить условия и причины, порождающие преступления, прокурор Ширакской области Карен Габриелян в связи с этой ситуацией обратился с ходатайством к председателю КГД РА Д. Ананяну.
Прокурор области попросил принять действенные меры по направлению проявления сотрудниками Управления безопасности Северной таможни КГД РА ответственного отношения к своим обязанностям и быть последовательным в деле выявления и предотвращения преступлений. Также был затронут вопрос по выявлению лиц, которые выполнили свою работу ненадлежащим образом, применению дисциплинарных мер воздействия в отношении этих лиц, и в случае установления в их деяниях элементов уголовно-правового характера обращению к правоохранительным органам. Кроме того, было предложено с целью предотвращения дальнейших преступлений принять активные меры по направлению оснащения территорий, выделенных для хранения собственности граждан видеокамерами.