Շիրակի մարզում ճանապարհային երթևեկության հանցավոր խախտումներն ավելանում են. մարզի դատախազը դիմել է «ՃՈ» պետին և մարզպետին
ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազությունում ուսումնասիրվել են 2019թ. ընթացքում և 2020թ. առաջին եռամսյակում մարզի տարածքում ճանապարհային երթևեկության կանոնների (ՃԵԿ) հանցավոր խախտումների վիճակագրությունը և պատճառները:
2019թ. մարզի տարածքում արձանագրվել է ՃԵԿ խախտումների 209 դեպք, որոնց հետևանքով մահացել են 19 անձ, մարմնական վնասվածքներ ստացել 306 անձ:
Ընդ որում՝ 2020թ. առաջին եռամսյակում արձանագրվել է ՃԵԿ խախտումների 47 դեպք, որը 4-ով ավելի է 2019թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: 2020թ. 3 ամիսներին 14%-ով ավելացել է ՃԵԿ խախտումների հետևանքով մարմնական վնասվածներ ստացած անձանց թիվը՝ (2019թ. 64 անձ, 2020թ.՝ 73):
Անհանգստացնող է այն հանգամանքը, որ ՃԵԿ խախտումներում ավելանում է ոչ սթափ վիճակում ավտոմեքենա վարելու դեպքերի տեսակարար կշիռը: 2018թ. ընթացքում արձանագրվել է 5 դեմք, երբ ոչ սթափ վիճակում վարելու արդյունքում առաջացած պատահարների հետևանքով 8 անձ ստացել է մարմնական վնասվածքներ: Մինչդեռ 2019թ. կրկնակի ավելի՝ 10 նման դեպք է եղել՝ որոնց հետևանքով տարբեր բնույթի մարմնական վնասվածքներ է ստացել 13 անձ։
Եթե 2019թ. առաջին եռամսյակում հայտնաբվերվել է ոչ սթափ վիճակում տրանսպորտային միջոց վարելու 99 դեպք, ապա 2020թ.՝ 149 կամ մոտ 50%-ով ավելի:
Խիստ մտահոգիչ է նաև արագության գերազանցման հետևանքով առաջացող պատահարների կտրուկ՝ շուրջ 5 անգամ աճը: 2019թ. արձանագրվել է 89 նման դեպք, որոնց հետևանքով մահացել է 13 անձ, մարմնական տարբեր աստիճանի վնասվածքներ ստացել` 136-ը: Դա այն դեպքում, երբ 2018թ. արագության գերազանցման հետևանքով 17պատահար է եղել, որոնց հետևանքով 4 անձ է մահացել, իսկ 24-ը ստացել մարմնական վնասվածքներ։ Ընդ որում՝ մահվան ելքով դեպքերից 3-ով վարորդները չեն ունեցել վարորդական իրավունքի վկայականներ։
ՃՏՊ դեպքերով վերոնշյալ միտումները պայմանավորված են նախ՝ վարչական իրավախախտումների նախականխման ուղղությամբ գործուն միջոցներ չձեռնարկելու, ՃՈ աշխատակիցների վերակարգերը ոչ արդյունավետ տեղաբաշխելու, գիշերային ժամերին, առավել հաճախ արձանագրված ՃՏՊ-ների վայրերում ուժեղացված և համակարգված ծառայություն չիրականացնելու հանգամանքներով:
Նպաստող հանգամանք է նաև այն, որ Գյումրիի, Արթիկի և Մարալիկի կենտրոնական հրապարակներում, Գյումրիի՝ մի քանի փողոցներում կարգազանց վարորդները երթևեկում են բարձր արագությամբ՝ երբեմն մրցակցելով, կամ, չեն եթարկվում լուսացույցի ազդանշաններին:
Բացի այդ, հաճախ միկրոավտոբուսները, տաքսի ծառայություններին ամրակցված տրանսպորտային միջոցները տրամադրվում են անհրաժեշտ կարգի վարորդական իրավունքի վկայականներ չունեցող անձանց: Պարզվել է, որ որոշ դեպքերում կոնկրետ օնլայն տաքսի ծառայությունում աշխատում են վարորդական իրավունքի վկայական չունեցող վարորդներ, որոնց ավտոմեքենանելով կատարված ՃԵԿ խախտումների արդյունքում անձինքն մարմնական վնասվածքներ են ստացել։
Այս հանգամանքների վրա ուշադրությունը հրավիրելու և դրանցից բխող միջոցառումներ իրականացնելու նպատակով 2019թ. երկու անգամ Շիրակի մարզի դատախազության կողմից համապատասխան գրություն է հասցեագրվել ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանության» ծառայությանը: Սակայն ՃԵԿ հանցավոր խախտումների դեպքերը ավելացել են:
ՃՏՊ-ների մի զգալի մասին նպաստում են նաև ճանապարհների՝ երթևեկության նշաններով անբավարար կահավորվածությունը, գծանշումների բացակայությունը, թույլ տեսանելիությունը, ասֆալտի անմխիթար վիճակը:
Ճանապարհների որոշ հատվածներում առկա են երկար ժամանակ բաց մնացող դիտահորեր, առանձին հատվածներում առաջացած փոսերն ու անհարթությունները չեն վերացվում: Միջհամայնքային կամ համայնքները հիմնական ճանապարհներին միացնող խաչմերուկներում բացակայում է լուսավորությունը՝ անգամ այն հատվածներում, որտեղ նախկինում արձանագրվել են բազմաթիվ, այդ թվում մահվան ելքով պատահարներ:
Ելնելով առկա իրավիճակից՝ ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազ Կարեն Գաբրիելյանը միջնորդագրեր է հասցեագրել ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանության» ծառայության պետին և ՀՀ Շիրակի մարզպետին՝ իրենց իրավասության շրջանակներում հնարավորինս օպերատիվ կերպով նախաձեռնելու ՃՏ պատահարների, հանցագործությունների կատարմանը նպաստող վերոնշյալ պատճառների վերացմանը, կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումներ՝ պատրաստակամություն հայտնելով ակտիվորեն ներգրավվելու դրանց քննարկմանը:

Преступные нарушения дорожного движения в Ширакской области увеличиваются: прокурор области обратился к начальнику «ДП» и марзпету.
В Прокуратуре Ширакской области РА были исследованы статистика и причины преступных нарушений правил дорожного движения (ПДД) на территории области за 2019г. и первый квартал 2020г.
За 2019г. на территории области было зарегистрировано 209 случаев нарушений ПДД, вследствие которых умерло 19 лиц, телесные повреждения получили 306 лиц.
Причем, в первом квартале 2020г. было зарегистрировано 47 случаев нарушений ПДД, что на 4 больше по сравнению с тем же периодом 2019г. За 3 месяца 2020г. на 14% увеличилось количество лиц, получивших телесные повреждения вследствие нарушений ПДД (64 лица- за 2019г., 73- за 2020г.).
Тревожным является также обстоятельство, что в нарушениях ПДД увеличивается удельный вес случаев управления автомобилем в нетрезвом состоянии. В период 2018г. было констатировано 5 случаев, когда вследствие происшествий, возникших в результате управления в нетрезвом состоянии, 8 лиц получили телесные повреждения. Между тем как в 2019г.- в два раза больше, было10 подобных случаев, вследствие которых различные телесные повреждения получили 13 лиц.
Если в первом квартале 2019г. было выявлено 99 случаев управления транспортным средством в нетрезвом состоянии, то в 2020г.- 149 или примерно на 50% больше.
Крайне тревожным является также резкий рост происшествий, возникающих вследствие превышения скорости примерно в 5 раз. В 2019г. было констатировано 89 подобных случаев, вследствие которых умерло 13 лиц, телесные повреждения различной степени получили 136. Это в том случае, когда вследствие превышения скорости в 2018г. было 17 происшествий, вследствие которых 4 лиц умерли, а 24 получили телесные повреждения. Причем, по 3-м из случаев со смертельным исходом водители не имели водительских удостоверений.
Вышеуказанные тенденции по фактам ДТП обусловлены, в первую очередь, обстоятельствами непринятия действенных мер по предупреждению административных правонарушений, неэффективного распределения нарядов сотрудников ДП, неосуществления усиленной и координированной службы на местах ДТП, констатированных, чаще всего, в ночные часы.
Способствующим обстоятельством является также то, что на центральных площадях Гюмри, Артика и Маралика, на нескольких улицах Гюмри водители ездят на высокой скорости, иногда- соревнуясь, или не подчиняются сигналам светофора.
Кроме того, часто микроавтобусы, транспортные средства, прикрепленные за такси- сервисами, предоставляются лицам, не имеющим водительские удостоверения. Было установлено, что в некоторых случаях конкретно в онлайн такси- сервисе работают водители, не имеющие водительское удостоверение, в результате нарушений ПДД которых лица получили телесные повреждения.
Для обращения на это внимания и осуществления исходящих из него мероприятий в 2019г. Прокуратурой Шираксой области дважды были направлены соответствующие письма службе «Дорожной полиции» Полиции РА. Однако случаи преступных нарушений ПДД увеличились.
Значительной части ДТП способствуют также недостаточная оснащенность знаками движения, отсутствие разметок, слабая видимость, плохое состояние асфальта.
На некоторых участках дорог имеются люки, которые долгое время оставались открытыми, ямы и неровности на некоторых участках не устранены. На перекрестках, соединяющих крупные общины или общины на главных дорогах, отсутствует освещение, даже в тех местах, где в прошлом были зарегистрированы многочисленные происшествия, в том числе, со смертельным исходом.
Исходя из текущей ситуации, прокурор Ширакской области РА Карен Габриелян направил ходатайства начальнику службы «Дорожная полиция» Полиции РА и марзпету Ширакской области РА для оперативного инициирования в рамках их компетенции устранения ДТП, вышеуказанных причин, способствующих совершению преступлений, мероприятий по предупреждению, выразив готовность активной вовлеченности в их рассмотрение.