Հանցավոր սխեմա` պետական գույքի մասնավորեցման գործընթացում. նախաձեռնվել են ապօրինի օտարված գույքը պետությանը և համայնքներին վերադարձնելու իրավական գործընթացներ
2019թ. ընթացքում, ինչպես նաև 2020թ. առաջին եռամսյակում ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում, առանձին դեպքերում նաև դատախազության տարածքային ստորաբաժանումներում իրականացվել են պետական սեփականություն հանդիսացած գույքի պահպանության, վարձակալության տրման, ինչպես նաև նախկինում իրականացված մասնավորեցման գործընթացների՝ օրենսդրությանը համապատասխանության վիճակի վերաբերյալ բազմաթիվ ուսումնասիրություններ՝ այդ թվում իրավասու մարմիններից ստացված փաստաթղերի հիման վրա, որոնց արդյունքում պարզվել են այս ոլորտում հանցավոր կոռուպցիոն սխեմայի գործողության բազմաթիվ դեպքեր:
Մասնավորապես, ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության պաշտոնատար անձինք, խախտելով «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջները՝ շատ դեպքերում առանց իրավական հիմքի և պայմանագիր կնքելու, 2016թ. N ՍՊԸ-ին առաջարկել են իրականացնել բազմաթիվ պետական գույքերի գնահատման աշխատանքներ։
Նշված առաջարկների հիման վրա ՍՊԸ-ն իրականացրել է այդ գույքերի գնահատումներ, որոնցով ներկայացված արժեքների հիման վրա դրանք օտարվել են:
Հետագայում կատարվել է նշված գույքերի՝ գնահատման և օտարման ժամանակահատվածի դրությամբ շուկայական արժեքների վերլուծություն, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ դրանց շուկայական արժեքը նշված ժամանակահատվածի դրությամբ սկզբնական գնահատված արժեքից եղել է մի քանի անգամ ավել:
Այդ ՍՊԸ-ի կողմից անշարժ գույքերի գնահատման գործընթացում խախտվել են գնահատման ստանդարտի պահանջները: Մասնավորապես, որպես կանոն, գնահատման եզրակացությունները կազմվել են առանց պարտադիր պահանջ հանդիսացող՝ գնահատող մասնագետի, գնահատում իրականացնող ընկերության գործադիր մարմնի ղեկավարի ստորագրության: Որոշ դեպքերում եզրակացությունը կազմվել է առանց տեղազննության կատարման, իսկ գույքի շուկայական արժեքը որոշվել է սխալ, ոչ համադրելի ելակետային տվյալների հիման վրա: Առանձին դեպքերում հաշվի չի առնվել գույքերի նպատակային նշանակությունը, մակերեսը, այլ առանձնահատկություններ:
Նման կեղծ տվյալներ պարունակող եզրակացություններով պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի իրական արժեքները նվազեցվել է 2-3 անգամ: Արդյունքում համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից դրանք հիմք են դարձվել նշված անշարժ գույքերի օտարման մրցույթի համար և օտարվել են հավանական շուկայական արժեքից մի քանի անգամ պակաս գնով: Ընդ որում՝ որոշ դեպքերում, երբ գույքի իրական արժեքը գերազանցել է 50մլն դրամը, նման նվազեցումների միջոցով կեղծ հիմքեր են ստեղծվել շրջանցելու ՀՀ կառավարության 2003թ. հունիսի 13-ի թիվ 882-Ն որոշումը, որով սահմանվում է, որ  նման դեպքում անշարժ գույքը պետք է օտարվի ՀՀ կառավարության որոշման հիման վրա: Դրա հետևանքով գույքերն օտարվել են ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետի հրամանի հիման վրա:
2019թ. և 2020թ. առաջին եռամսյակում իրականացված ուսումնասիրությունների, հարուցված քրեական վարույթների արդյունքներով նշված նմանատիպ փաստերի, նաև գույքի պահպանության, վարձակալության տրման գործընթացներում առերևույթ հանցավոր չարաշահումների առթիվ հարուցվել է ընդհանուր առմամբ 27 քրեական գործ՝ հիմնականում համապատասխան իրավասու պետական մարմինների պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշներով:
Չնայած քրեական գործերը գտնվում են քննության տարբեր փուլերում, սակայն արդեն իսկ հաստատված փաստերով նշված ժամանակահատվածում դատախազության և քննչական մարմինների կողմից համակարգված ձևով իրավական գործընթացներ են նախաձեռնվել հանցավոր ճանապարհով օտարված գույքն իրական սեփականատերերին՝ պետությանը կամ համայքներին վերադարձնելու ուղղությամբ:
Մասնավորապես, մեկ քրեական գործով հաստատված հանգամանքերի արդյունքում ՀՀ դատախազության կողմից 3 հայց  է ներկայացվել ՀՀ Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի դատարան՝ Ծաղկաձորում ընդհանուր 47,5 հա հատուկ պահպանվող տարածք հանդիսացող հողամասերի թվով 25 աճուրդ և դրանից հետո կնքված պայմանագրերը, կատարված պետական գրանցումներն առոչինչ ճանաչելու պահանջով: Հայցադիմումներն ընդունվել են վարույթ, դատախազության միջնորդությամբ դատարանը, որպես հայցի ապահովման միջոց, արգելել է վեճի առարկա հանդիսացող հողամասերի վերաբերյալ կատարել գույքերի փաստացի կամ իրավական վիճակի փոփոխության հանգեցնող որևէ գործողություն:
Բացի այդ, այլ գործով հաստատված հանգամանքների արդյունքում ՀՀ դատախազության կողմից հայց է ներկայացվել ՀՀ վարչական դատարան՝ Երևանի քաղաքապետի կողմից 2008թ. ընդունված վարչական ակտերը վերացնելու, ինչպես նաև դրանց հիման վրա կնքված պայմանագրերը, իրավունքի պետական գրանցումներն անվավեր ճանաչելու պահանջով: Դրանով ակնկալվում է «Հաղթանակ» զբոսայգու զբաղեցրած հողամասի մասը կազմող, հասարակական նշանակության կանաչ տարածքների գոտում գտնվող 10000 քմ ընդհանուր մակերեսով հողամասը, որը ներկայումս պատկանում է «Գոլդեն Փելիս» Հյուրանոց» ՍՊԸ-ին, հետ վերադարձնել պետությանը:
3 դեպքով էլ հաղորդումներ են ներկայացվել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածների նախարարին։ Մասնավորապես, դատախազության ուսումնասիրության արդյունքում հարուցված և վարույթը վաղեմության հիմքով կարճված մի քրեական գործով նախաքննական մարմինը 2019թ. ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածների նախարարին հասցեագրված գրությամբ առաջարկել է ձեռնարկել Հրազդան համայնքին պատկանող և օրենքի խախտմամբ օտարված 50.48 հեկտար անշարժ գույքի գործարքներն առոչինչ ճանաչելու և գույքային միավորները համայնքների հաշվեկշիռ վերադարձնելու գործընթաց:
Մեկ այլ՝ ՀՀ ՀՔԾ-ում Մանվել Գրիգորյանի վերաբերյալ քննվող քրեական գործով նախարարին ներկայացվել է հաղորդում՝ մի շարք համայնքների ղեկավարների կողմից համայնքներին պատկանող և օրենքի խախտմամբ օտարված կամ վարձակալությամբ տրված անշարժ գույքի միավորներով թվով 40 գործարքներն առոչինչ ճանաչելու և գույքային միավորները համայնքային հաշվեկշիռ վերադարձնելու գործընթաց սկսելու վերաբերյալ։
Երրորդ դեպքում, ելնելով քրեական գործով հաստատված հանգամանքներից, նախարարին առաջարկվել է հայց ներկայացնել՝ օտարման ոչ ենթակա Ջրաձորի ջրանցքը և դրա օգտագործման ու սպասարկման համար անհրաժեշտ 0.1968 հեկտար մակերեսով հողամասը, Ամասիայի ջրանցքը և դրա օգտագործման ու սպասարկման համար անհրաժեշտ 1.38 հեկտար մակերեսով հողամասը, 7060 քառ. մետր թունելը, ինչպես նաև ջրանցքները սպասարկող կառուցվածքներն ընկերությանն օտարելու գործարքներն առոչինչ ճանաչելու և գույքային միավորները պետությանը վերադարձնելու նպատակով:

Преступная схема в процессе приватизации государственного имущества: инициированы правовые процессы по возвращению незаконно отчужденного имущества государству и общинам.
В ходе 2019г., а также первого квартала 2020г. в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА, в отдельных случаях также в территориальных подразделениях прокуратуры были проведены многочисленные исследования о состоянии соответствия процессов хранения имущества, являвшегося государственной собственностью, сдачи в аренду, а также произведенной ранее приватизации законодательству, в том числе,- на основании документов, полученных от компетентных органов, в результате которых были выявлены   многочисленные случаи действий преступных коррупционных схем в данной области.
В частности, должностные лица Комитета по управлению государственным имуществом РА, нарушая требования части 2 статьи 9 Закона РА «О деятельности по оценке недвижимости», во многих случаях без правового основания и заключения договора, в 2016г. предложили ООО N осуществить работы по оценке многочисленных государственных имуществ.
На основании указанных предложений ООО осуществило оценки данных имуществ, на основании представленных ими оценок они были отчуждены.
В дальнейшем был проведен анализ рыночных стоимостей указанных имуществ по состоянию на период оценки и отчуждения, в результате чего было установлено, что их рыночная стоимость по состоянию на указанный период в несколько раз была выше начальной оцененной стоимости.
В процессе оценки недвижимости данным ООО были нарушены требования стандарта оценки. В частности, как правило, заключения об оценке были составлены без подписи специалиста по оценке, руководителя исполнительного органа компании, осуществляющей оценку, что является обязательным требованием. В некоторых случаях заключение было составлено без произведения осмотра места, а рыночная стоимость имущества была определена неправильно, на основании несовместимых исходных данных. В отдельных случаях не были учтены целевое назначение имуществ, площадь, иные особенности.
Подобными заключениями, содержащими подложные данные, реальная стоимость являющегося государственной собственностью имущества была снижена в 2-3 раза. В результате соответствующими должностными лицами они были приняты за основу для конкурса по отчуждению указанной недвижимости, и были отчуждены по цене в несколько раз ниже вероятной рыночной стоимости. Причем, в некоторых случаях, когда реальная стоимость имущества превышала 50 млн драм, путем подобных снижений были созданы подложные основания к обходу постановления Правительства РА номер 882-Н от 13-го июня 2003г., которым устанавливается, что в подобном случае недвижимость должна быть отчуждена на основании постановления Правительства РА. Вследствие этого имущества были отчуждены на основании приказа начальника Комитета по управлению государственным имуществом при Правительстве РА.
По результатам исследований, проведенных в 2019г. и первом квартале 2020г., возбужденных уголовных производств по фактам возможных преступных злоупотреблений в указанных подобных фактах, а также в процессах хранения, сдачи в аренду было возбуждено в общей сложности 27 уголовных дел главным образом по признакам должностного подлога, злоупотребления должностных полномочий должностными лицами соответствующих компетентных государственных органов.
Несмотря на то что уголовные дела находятся на различных стадиях расследования, однако по уже утвержденным фактам в указанный период прокуратурой и следственными органами в координированной форме были инициированы правовые процессы по возвращению отчужденного преступным путем имущества его настоящим владельцам- государству или общинам.
В частности, в результате обстоятельств, утвержденных по одному уголовному делу, Прокуратурой РА было подано 3 иска в Суд первой инстанции марза Котайк РА с требованием о признании недействительными 25 аукционов земельных участков в Цахкадзоре площадью 47,5га, являющихся особо охраняемыми территориями, и заключенных после них договоров, произведенных государственных регистраций. Исковые заявления были приняты к производству, по ходатайству прокуратуры суд в качестве меры по обеспечению иска запретил совершать какие- либо действия относительно являющихся предметом спора земельных участков, влекущие за собой изменения фактического или правового состояния имуществ.
Кроме того, в результате обстоятельств, утвержденных другим делом, прокуратурой был подан иск в Административный суд РА с требованием об отмене административных актов, принятых мэром Еревана в 2008г., а также признания недействительными заключенных на их основании договоров, государственных регистраций права. Тем самым ожидается вернуть государству земельный участок площадью 10000квм, находящийся в зеленых зонах общественного назначения, составляющий часть земельного участка парка «Победы», который в настоящее время принадлежит ООО «Гостиница «Голден пелес».
А по 3-м случаям сообщения были представлены министру территориального управления и инфраструктур РА. В частности, по одному уголовному делу, возбужденному в результате исследования прокуратуры и прекращенному на основании истечения срока давности, орган предварительного следствия 2019г. письмом, адресованным министру территориального управления и инфраструктур РА, предложил запустить процесс по признанию недействительными сделок недвижимости 50.48 га, принадлежащей общине Раздан и отчужденной в нарушении закона, и возвращению имущественных единиц на баланс общин.
По другому уголовному делу, расследуемому в ССС РА относительно Манвела Григоряна, министру было представлено сообщение о начатии процесса по признанию недействительными 40 сделок руководителями ряда общин по единицам недвижимости, принадлежащей общинам и отчужденной или сданной в аренду в нарушении закона, а также по возвращению имущественных единиц на общинный баланс.
В третьем случае, исходя из утвержденных уголовным делом обстоятельств, министру было предложено подать иск в целях признания недействительными сделок по отчуждению обществу неподлежащего отчуждению канала Джрадзор и необходимого для его использования и обслуживания земельного участка в 0,1968 гектара, канала Амасия и необходимого для его использования и обслуживания земельного участка в 1,38 гектара, и тоннеля в 7060 квм, а также структур, обслуживающих каналы, и возвращения государству имущественных единиц.