Հանցավոր սխեմա` պետական գույքի մասնավորեցման գործընթացում. նախաձեռնվել են ապօրինի օտարված գույքը պետությանը և համայնքներին վերադարձնելու իրավական գործընթացներ
2019թ. ընթացքում, ինչպես նաև 2020թ. առաջին եռամսյակում ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում, առանձին դեպքերում նաև դատախազության տարածքային ստորաբաժանումներում իրականացվել են պետական սեփականություն հանդիսացած գույքի պահպանության, վարձակալության տրման, ինչպես նաև նախկինում իրականացված մասնավորեցման գործընթացների՝ օրենսդրությանը համապատասխանության վիճակի վերաբերյալ բազմաթիվ ուսումնասիրություններ՝ այդ թվում իրավասու մարմիններից ստացված փաստաթղերի հիման վրա, որոնց արդյունքում պարզվել են այս ոլորտում հանցավոր կոռուպցիոն սխեմայի գործողության բազմաթիվ դեպքեր:
Մասնավորապես, ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության պաշտոնատար անձինք, խախտելով «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջները՝ շատ դեպքերում առանց իրավական հիմքի և պայմանագիր կնքելու, 2016թ. N ՍՊԸ-ին առաջարկել են իրականացնել բազմաթիվ պետական գույքերի գնահատման աշխատանքներ։
Նշված առաջարկների հիման վրա ՍՊԸ-ն իրականացրել է այդ գույքերի գնահատումներ, որոնցով ներկայացված արժեքների հիման վրա դրանք օտարվել են:
Հետագայում կատարվել է նշված գույքերի՝ գնահատման և օտարման ժամանակահատվածի դրությամբ շուկայական արժեքների վերլուծություն, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ դրանց շուկայական արժեքը նշված ժամանակահատվածի դրությամբ սկզբնական գնահատված արժեքից եղել է մի քանի անգամ ավել:
Այդ ՍՊԸ-ի կողմից անշարժ գույքերի գնահատման գործընթացում խախտվել են գնահատման ստանդարտի պահանջները: Մասնավորապես, որպես կանոն, գնահատման եզրակացությունները կազմվել են առանց պարտադիր պահանջ հանդիսացող՝ գնահատող մասնագետի, գնահատում իրականացնող ընկերության գործադիր մարմնի ղեկավարի ստորագրության: Որոշ դեպքերում եզրակացությունը կազմվել է առանց տեղազննության կատարման, իսկ գույքի շուկայական արժեքը որոշվել է սխալ, ոչ համադրելի ելակետային տվյալների հիման վրա: Առանձին դեպքերում հաշվի չի առնվել գույքերի նպատակային նշանակությունը, մակերեսը, այլ առանձնահատկություններ:
Նման կեղծ տվյալներ պարունակող եզրակացություններով պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի իրական արժեքները նվազեցվել է 2-3 անգամ: Արդյունքում համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից դրանք հիմք են դարձվել նշված անշարժ գույքերի օտարման մրցույթի համար և օտարվել են հավանական շուկայական արժեքից մի քանի անգամ պակաս գնով: Ընդ որում՝ որոշ դեպքերում, երբ գույքի իրական արժեքը գերազանցել է 50մլն դրամը, նման նվազեցումների միջոցով կեղծ հիմքեր են ստեղծվել շրջանցելու ՀՀ կառավարության 2003թ. հունիսի 13-ի թիվ 882-Ն որոշումը, որով սահմանվում է, որ  նման դեպքում անշարժ գույքը պետք է օտարվի ՀՀ կառավարության որոշման հիման վրա: Դրա հետևանքով գույքերն օտարվել են ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետի հրամանի հիման վրա:
2019թ. և 2020թ. առաջին եռամսյակում իրականացված ուսումնասիրությունների, հարուցված քրեական վարույթների արդյունքներով նշված նմանատիպ փաստերի, նաև գույքի պահպանության, վարձակալության տրման գործընթացներում առերևույթ հանցավոր չարաշահումների առթիվ հարուցվել է ընդհանուր առմամբ 27 քրեական գործ՝ հիմնականում համապատասխան իրավասու պետական մարմինների պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշներով:
Չնայած քրեական գործերը գտնվում են քննության տարբեր փուլերում, սակայն արդեն իսկ հաստատված փաստերով նշված ժամանակահատվածում դատախազության և քննչական մարմինների կողմից համակարգված ձևով իրավական գործընթացներ են նախաձեռնվել հանցավոր ճանապարհով օտարված գույքն իրական սեփականատերերին՝ պետությանը կամ համայքներին վերադարձնելու ուղղությամբ:
Մասնավորապես, մեկ քրեական գործով հաստատված հանգամանքերի արդյունքում ՀՀ դատախազության կողմից 3 հայց  է ներկայացվել ՀՀ Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի դատարան՝ Ծաղկաձորում ընդհանուր 47,5 հա հատուկ պահպանվող տարածք հանդիսացող հողամասերի թվով 25 աճուրդ և դրանից հետո կնքված պայմանագրերը, կատարված պետական գրանցումներն առոչինչ ճանաչելու պահանջով: Հայցադիմումներն ընդունվել են վարույթ, դատախազության միջնորդությամբ դատարանը, որպես հայցի ապահովման միջոց, արգելել է վեճի առարկա հանդիսացող հողամասերի վերաբերյալ կատարել գույքերի փաստացի կամ իրավական վիճակի փոփոխության հանգեցնող որևէ գործողություն:
Բացի այդ, այլ գործով հաստատված հանգամանքների արդյունքում ՀՀ դատախազության կողմից հայց է ներկայացվել ՀՀ վարչական դատարան՝ Երևանի քաղաքապետի կողմից 2008թ. ընդունված վարչական ակտերը վերացնելու, ինչպես նաև դրանց հիման վրա կնքված պայմանագրերը, իրավունքի պետական գրանցումներն անվավեր ճանաչելու պահանջով: Դրանով ակնկալվում է «Հաղթանակ» զբոսայգու զբաղեցրած հողամասի մասը կազմող, հասարակական նշանակության կանաչ տարածքների գոտում գտնվող 10000 քմ ընդհանուր մակերեսով հողամասը, որը ներկայումս պատկանում է «Գոլդեն Փելիս» Հյուրանոց» ՍՊԸ-ին, հետ վերադարձնել պետությանը:
3 դեպքով էլ հաղորդումներ են ներկայացվել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածների նախարարին։ Մասնավորապես, դատախազության ուսումնասիրության արդյունքում հարուցված և վարույթը վաղեմության հիմքով կարճված մի քրեական գործով նախաքննական մարմինը 2019թ. ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածների նախարարին հասցեագրված գրությամբ առաջարկել է ձեռնարկել Հրազդան համայնքին պատկանող և օրենքի խախտմամբ օտարված 50.48 հեկտար անշարժ գույքի գործարքներն առոչինչ ճանաչելու և գույքային միավորները համայնքների հաշվեկշիռ վերադարձնելու գործընթաց:
Մեկ այլ՝ ՀՀ ՀՔԾ-ում Մանվել Գրիգորյանի վերաբերյալ քննվող քրեական գործով նախարարին ներկայացվել է հաղորդում՝ մի շարք համայնքների ղեկավարների կողմից համայնքներին պատկանող և օրենքի խախտմամբ օտարված կամ վարձակալությամբ տրված անշարժ գույքի միավորներով թվով 40 գործարքներն առոչինչ ճանաչելու և գույքային միավորները համայնքային հաշվեկշիռ վերադարձնելու գործընթաց սկսելու վերաբերյալ։
Երրորդ դեպքում, ելնելով քրեական գործով հաստատված հանգամանքներից, նախարարին առաջարկվել է հայց ներկայացնել՝ օտարման ոչ ենթակա Ջրաձորի ջրանցքը և դրա օգտագործման ու սպասարկման համար անհրաժեշտ 0.1968 հեկտար մակերեսով հողամասը, Ամասիայի ջրանցքը և դրա օգտագործման ու սպասարկման համար անհրաժեշտ 1.38 հեկտար մակերեսով հողամասը, 7060 քառ. մետր թունելը, ինչպես նաև ջրանցքները սպասարկող կառուցվածքներն ընկերությանն օտարելու գործարքներն առոչինչ ճանաչելու և գույքային միավորները պետությանը վերադարձնելու նպատակով:

Criminal scheme in the procedure of privatization of the state property; legal means have been undertaken to return the illegally alienated property to the state and the communities
During 2019 and the first quarter of 2020, the Department of State Interests Protection of the RA Prosecutor General's Office, as well as different territorial subdivisions of the Prosecutor's Office have conducted numerous studies including the documents received from competent law enforcement bodies on the protection and lease of state-owned property, as well as the privatization procedures organized before, the state of compliance with legislation. In the result numerous cases of criminal corruption scheme were identified in this sphere.
In particular, the officials of the RA State Property Management Department, violating the requirements of Article 9, Part 2 of the RA Law on Real Estate Appraisal Activities, in many cases without a legal basis and without concluding a contract, in 2016 offered "N" LLC evaluate many state-owned properties.
Based on the mentioned proposals, the LLC evaluated these properties, and the appraisals presented were ground for alienation.
Later, the market appraisals ​​were analyzed as of the evaluation and alienation period, in the result of which it was found that their market value was several times higher than the initial estimated value at the mentioned period.
In the procedure of real estate appraisal by that LLC the requirements of the appraisal standards were violated. In particular, as a rule, the evaluation conclusions were made without the signature of the evaluating specialist and the head of the executive body of the company conducting the evaluation which is a mandatory requirement. In some cases, the conclusion was drawn up without an on-site inspection, and the market value of the property was determined on the basis of incorrect, incomparable initial data. In some cases, the purpose of the property, the area, and other features were not taken into account.
The conclusions, including such false data, have resulted the real value of state-owned property to be reduced 2-3 times. As a result, they were used by the relevant authorities as a basis for the tender of alienation of the mentioned real estates and were alienated several times less than the possible market value. In addition, in some cases, when the real value of the property exceeded 50 million drams, such reductions made false grounds to bypass the Decision N 882-N of the RA Government adopted on 13 June 2003 which stipulates that in such a case the real estate must be alienated on the basis of a decision of the Government of the Republic of Armenia. Consequently, the property was alienated on the basis of an order of the Head of the Department of State Property Management under the Government of the Republic of Armenia.
In the result of the examinations and the criminal proceedings of the first quarter of 2019 and 2020 totally 27 criminal cases have been filed in connection with criminal investigations, property protection and leases, mainly on the basis of criminal misconduct by officials of relevant state authorities.
Whereas the criminal cases are at various stages of the investigation, legal proceedings have already been instituted by the prosecutor's office and investigative bodies to return the property criminally alienated to the real owners - to the state or the communities.
In particular, in the result of the circumstances established in one criminal case, the RA Prosecutor's Office filed 3 lawsuits to the Court of First Instance of Kotayk Region of the Republic of Armenia, demanding 25 auctions of land plots in Tsaghkadzor with a total protected area of ​​47.5 hectares and the agreements concluded, as well as the state registrations as invalid. The lawsuits were accepted for proceedings and the court, with the mediation of the prosecutor's office, as a means of providing the lawsuit, has forbidden any action of changing the factual or legal status of the land plots subject of the dispute.
Besides, in the result of the circumstances identified in another case, a lawsuit was filed by the RA Prosecutor's Office to the RA Administrative Court in order to repeal the administrative acts adopted by the Mayor of Yerevan City in 2008 as well as the agreements concluded on the basis of them, to declare the state registrations invalid. It is expected to return to the state the 10000 sq. m. plot of land in the green areas of public importance - a part of the plot of land of “Haghtanak” Park which currently belongs to “Golden Palace” Hotel” LLC.
Reports were submitted in regard with 3 cases to the Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the RA. In particular, the preliminary investigation body addressed a letter to the Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the RA, in regard with a criminal case which was initiated by the Prosecutor’s office and terminated on the basis of the statute of limitations, proposing to recognize invalid the transactions of illegal alienation of the real estate with 50.48 hectares belonging to Hrazdan community and return the property units to the balance of the communities.
Another report was presented to the Minister regarding the criminal case against Manvel Grigoryan, being investigated in the RA Special Investigative Service related with 40 transactions made by the heads of number of communities, who have illegally alienated or leased the property belonging the community, proposing to recognize them invalid and return the property units to the balance of the communities.
Based on the circumstances established in the criminal case, in the third case, the Minister was offered to file a lawsuit regarding Jradzor canal with 0.1968 hectares of land required for its utility and maintenance, Amasia canal with 1.38 hectares of land required for its utility and maintenance, 7060 sq. m. meters of tunnel, as well as the structures serving the canals, which are not subject to alienation, in order to cancel the transactions concluded with the company and to return the property units to the state.