Ազգային պատկերասրահի Ալավերդու մասնաճյուղի տարածքը համայնքին վերադարձնելու հարցով Լոռու մարզի դատախազը դիմել է մարզպետին և համայնքի ղեկավարին
Լոռու մարզի դատախազությունում կատարված՝ քրեական գործի նախաքննության օրինականության ստուգմամբ պարզվել է, որ Ալավերդի համայնքին պատկանող՝ Կա­խոյան փողոցում գտնվող պատկերասրահի տարածքի նկատմամբ, առանց իրավունքի պետական գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի, գրանցվել է այլ անձի սեփականության իրավունքը, որի հետևանքով համայնքի օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս։
Մասնավորապես, 2018թ. դեկտեմբերին «Հետք» էլեկտրոնային թերթի թղթա­­կիցը ՀՀ ոստիկանության Թումանյանի բաժնում հաղորդում է տվել առ այն, որ լրագրողական հետաքննության արդյունքում պար­­զել է, որ «Հայաստանի ազգային պատկերասրահի» Ալավերդու մասնաշենքը հանդիսացել է Ալավերդի քա­ղա­քի սեփակա­նութ­յունը, որը, կատարված կեղծիքների արդյունքում, Լոռու մարզի ընդ­հա­նուր իրա­վասության առաջին ատյանի դատա­րանի վճռով հանձնվել է «Հայէկո­նոմ­բանկ» ՓԲԸ-ի սեփականությանը:
Դեպքի առթիվ 2018թ. դեկտեմբերի 31-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուց­վել է քրեական գործ:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 1997թ. մարտի 14-ին, ՀՀ կառավարության թիվ 51 որոշ­մամբ Կա­խոյան փողոցում գտնվող կահույքի նախկին թիվ 18 խանութի շենքը, որը վերածվել էր ցուցասրահի, սեփականության իրա­վուն­քով հանձնվել է Ալա­­վերդի քաղաքային համայնքին:
Մինչ այդ՝ 1996թ. դեկտեմ­բերի 30-ին, «Հայէկոնոմբանկ» ՓԲ ընկերության Թումանյանի մասնաճյուղի կողմից հայցադիմում է ներկայացվել Վանաձոր քաղաքի ժող­դա­տարան՝ Ալավերդու Քաղառի կողմից 41.392.000 ՀՀ դրամ գումար պարտքը չմա­րե­լու հա­մար Քաղառին սնանկ ճանաչելու պահանջով: 1997 թվականի հունիսի 19-ին Վանա­ձո­րի քաղաքի ժողդատարանի որոշմամբ Ալավերդու Քաղառը ճանաչվել է սնանկ:
1997թ. օգոստոսի 08-ին դատարանի կողմից որոշում է կայացվել Ալավեր­դու Քաղառի գույքն ուղղակի գործարքով և աճուրդով վաճառելու մասին:
1997թ. օգոստոսի 11-ին սնանկության կառավաիրչը դատա­րա­­նին տրամադրել է Ալավերդու Քաղառի լուծարանային հանձնաժողովի կող­մից վաճառ­վող օբյեկտների ցանկի և վաճառքի նախնական գների վերաբերյալ տեղե­կատվություն, որոնց թվում՝ նաև պատկերասրահի տարածքը, որի նախ­նա­կան գին է սահմանվել 5.000.000 ՀՀ դրամը:
Լոռու մարզի առաջին ատյանի դատա­րա­նի 1999թ. ապրիլի 23-ի որոշմամբ Կախոյան 7 հաս­ցե­ում գտնվող թիվ 18 խանութը, ի թիվս այլ օբյեկկտների, պարտքի դի­մաց հանձնվել է «Հայ­էկո­նոմբանկ» ՓԲ ընկերության Թումանյանի մասնաճյուղին:
Մինչդեռ Ալավերդի համայնքի 2 ղեկավարները ոչ 1997թ. և ոչ էլ 1999թ. որևէ առարկություն չեն ներկայացրել պատկերասրահի տարածքի վաճառքի օրինականության վերաբերյալ՝ այն դեպքում երբ ՀՀ կառավարության 1վերոնշյալ որոշմամբ այդ հասեցում գտնվող թիվ 18 խա­նութի բաղկա­ցու­ցիչ մաս կազմող «Հայաստանի ազգային պատկերասրահի» Ալավեր­դու մաս­նաշենքը հանձնված է եղել Ալավերդի քաղաքի սեփականությանը:
Այսինքն, ըստ նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալների՝ 1997 և 1999 թվականներին Ալավերդի քաղաքի նախկին 2 քաղաքապետերը Վ. Լալայանը և Կ. Եսայանը, պատ­շաճ չեն կա­տա­րել իրենց վրա դրված պար­տա­­կա­նութ­­­յունները և հետևողական չեն եղել, որպեսզի հա­մայնքի սե­փա­կա­նությանը հանձնված գույքը չներառվի ու չօտարվի այլ կազմակերպության սե­փա­­կա­նություն հանդիսացող գույքերի հետ միասին:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում վերջիններս դիմումներ են հասցեագրել նախաքննական մարմին՝ ընդունելով, որ այդ հարցում աշխատանքի կատար­ման նկատ­­մամբ դրսևորել են ան­փույթ վերաբերմունք՝ և խնդրելով իրենց նկատմամբ քրեա­կան հե­տա­պնդում չիրականացնել՝ քրեա­կան պատասխա­նատվության ենթարկելու վաղե­մութ­յան ժամ­կետներն անցնելու հիմքով:
Այսինքն քննչական մարմնում կատարված նախաքննությամբ հաստատվել է համայնքի օրինական շահերի նկատմամբ հանցավոր ոտնձգություն կատարելու փաստը, հետևաբար քրեական հետապնդումը բացառող վերը հիշատակված հանգամանքների առկայության պայմաններում կայացվել են վաղեմությունն անցած լինելու հիմքով քրեական հետապնդում չիրականացնելու և վարույթը կարճելու որոշումներ:
Սակայն նկատի ունենալով, որ ենթադրյալ հանցագործության հետևանքները չեն վերացվել՝ Լոռու մարզի դատախազ Գարեգին Մանուկյանը գրություն է հասցեագրել ՀՀ Ալավերդի համայնքի ղեկավար Ս. Խեչումյանին և Լոռու մարզպետ Ա. Ղուկասյանին: Մարզի դատախազը բարձրացրել է տեղական ինքնակառավարման մարմնում հետագայում նմանատիպ երևույթները բացառելու հարցը:
Միաժամանակ միջնոդրագրով դրվել է Ալավերդի քաղաքի Թումանյան 44 և 44/1 հասցեներում /նախկինում Ալավերդի քաղաքի Կա­խոյան փողոցի 7 հասցեում/ գտնվող պատկերասրահի շենքի նկատմամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը վերացնելու /անվավեր ճանաչելու/ պահանջով ՀՀ վարչական դատարան հայցադիմում ներկայացնելու և համայնքի օրինական շահերը վերականգնելու ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու հարցը՝ նկատի ունենալով, որ օրենսդրությամբ այդ գործառույթը վերջիններիս իրավասության շրջանակներում է, և  նրանք են հանդիսանում պատշաճ հայցվոր:

Прокурор Лорийской области обратился к марзпету и руководителю общины по вопросу возврата территории филиала Алаверды Национальной галереи
В ходе проверки законности предварительного расследования уголовного дела, проведенного в прокуратуре Лорийской области было установлено, что без государственной регистрации права, было зарегистрировано право собственности другого лица в отношении территории галереи на улице Кахоян, и в результате этого существенный вред был нанесен законным интересам общины.
В частности, в декабре 2018г. корреспондент электронной газеты ‹‹Hetq›› в Туманянском отделе Полиции РА дал сообщение о том, что в результате журналистского расследования выяснил, что здание филиала Алаверди ‹‹Национальная галерея Армении›› являлось собственностю города Алаверди, которое в результате подлога приговором суда первой инстанции общей юрисдикции Лорийской области было передано ЗАО ‹‹Армэкономбанк››.
31.12.2018г. по случаю было возбуждено уголовное дело по признакам ч. 1 ст. 325 УК РА.
В ходе предварительного расследования уголовного дела было установлено, что 14.03.1997г. постановлением Правительства РА N 51 здание магазина N 18 на улице Кахоян, которое превратили в галерею, на праве собственности передали городской общине Алаверди.
Тем временем, 30.12.1996г. Туманянским филиалом ЗАО ‹‹Армэкономбанк›› было представлено исковое заявление в суд г. Ванадзор с требованием признать город банкротом за не уплату долга в размере 41.392.000 драмов РА. 19.06.1997г. постановлением суда г. Ванадзор город Алаверди был признан банкротом.
08.08.1977г. судом было вынесено постановление о продаже через аукцион имущества г. Алаверди.
11.08.1997г. банкротный управляющий представил в суд список продоваемых объектов и инфoрмацию о предварительных ценах продажи, где также была включена территория галереи, предварительная цена которой была установлена 5.000.000 драмов РА.
Суд первой инстанции Лорийской области, постановлением от 23.04.1999г. передал магазин N 18 по адресу: Кахоян 7, в числе других объектов вместо долга Туманянскому филиалу ЗАО ‹‹Армэкономбанк››.
Тем временем как руководители общины Алаверди не в 1997г., не в 1999г. не представили возражений относительно законности территории галереи, в том случае, когда указанным постановлением Правительства РА здание Алаверди ‹‹Национальная галерея Армении››, составляющее часть магазина было передано в собственность города Алаверди.
То есть, по даннным, приобретенным в ходе предварительного расследования в 1997г. и в 1999г. бывшие мэрии города Алаверди В. Лалаян и К. Есаян надлежащим образом не выполнили свои обязанности и не были последовательны, чтобы имущество, включенное в собственность общины не было включено и не было отчуждено вместе с другими имуществами.
В ходе предварительного расследования уголовного дела последние адресовали заявления органу, предварительного следствия, приняв, что в этом вопросе в отношении работы проявилы небрежное отношение и попросили в отношении последних не осуществить уголовное преследование на основании истечения срока давности для привлечения к уголовной ответственности.
То есть, в ходе предварительного расследования был подтвержден факт преступного посягательства в отношении законных интересов общины, следовательно в условиях наличия вышеуказанных обстоятельств, исключающих уголовное преследование, были вынесены постановления о прекращении производства и не осуществлении уголовного преследования на основании истечения срока давности.
Однако, учитывая то, что последствия предполагаемого преступления не были устранены, прокурор Лорийской области Г. Манукян адресовал письмо руководителю общины С. Хечумяну и марзпету Лори А. Гукасяну. Прокурор области поднял вопрос об исключении подобных явлений в дальнейшем в органах местного самоуправления.
Одновременно ходатайством был затронут вопрос о подаче искового заявления в административный суд РА с требованием отменить /признать недействительным/ государственную регистрацию права собственности в отношении галереи по адресу: г. Алаверди, Туманян 44 и 44/1 (в прошлом г. Алаверды, ул. Кахоян 7) и принятии необходимых мер по восстановлению законных интересов общины, учитывая то, что по законодательству данная функция в компетенции последних.