Ազգային պատկերասրահի Ալավերդու մասնաճյուղի տարածքը համայնքին վերադարձնելու հարցով Լոռու մարզի դատախազը դիմել է մարզպետին և համայնքի ղեկավարին
Լոռու մարզի դատախազությունում կատարված՝ քրեական գործի նախաքննության օրինականության ստուգմամբ պարզվել է, որ Ալավերդի համայնքին պատկանող՝ Կա­խոյան փողոցում գտնվող պատկերասրահի տարածքի նկատմամբ, առանց իրավունքի պետական գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի, գրանցվել է այլ անձի սեփականության իրավունքը, որի հետևանքով համայնքի օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս։
Մասնավորապես, 2018թ. դեկտեմբերին «Հետք» էլեկտրոնային թերթի թղթա­­կիցը ՀՀ ոստիկանության Թումանյանի բաժնում հաղորդում է տվել առ այն, որ լրագրողական հետաքննության արդյունքում պար­­զել է, որ «Հայաստանի ազգային պատկերասրահի» Ալավերդու մասնաշենքը հանդիսացել է Ալավերդի քա­ղա­քի սեփակա­նութ­յունը, որը, կատարված կեղծիքների արդյունքում, Լոռու մարզի ընդ­հա­նուր իրա­վասության առաջին ատյանի դատա­րանի վճռով հանձնվել է «Հայէկո­նոմ­բանկ» ՓԲԸ-ի սեփականությանը:
Դեպքի առթիվ 2018թ. դեկտեմբերի 31-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուց­վել է քրեական գործ:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 1997թ. մարտի 14-ին, ՀՀ կառավարության թիվ 51 որոշ­մամբ Կա­խոյան փողոցում գտնվող կահույքի նախկին թիվ 18 խանութի շենքը, որը վերածվել էր ցուցասրահի, սեփականության իրա­վուն­քով հանձնվել է Ալա­­վերդի քաղաքային համայնքին:
Մինչ այդ՝ 1996թ. դեկտեմ­բերի 30-ին, «Հայէկոնոմբանկ» ՓԲ ընկերության Թումանյանի մասնաճյուղի կողմից հայցադիմում է ներկայացվել Վանաձոր քաղաքի ժող­դա­տարան՝ Ալավերդու Քաղառի կողմից 41.392.000 ՀՀ դրամ գումար պարտքը չմա­րե­լու հա­մար Քաղառին սնանկ ճանաչելու պահանջով: 1997 թվականի հունիսի 19-ին Վանա­ձո­րի քաղաքի ժողդատարանի որոշմամբ Ալավերդու Քաղառը ճանաչվել է սնանկ:
1997թ. օգոստոսի 08-ին դատարանի կողմից որոշում է կայացվել Ալավեր­դու Քաղառի գույքն ուղղակի գործարքով և աճուրդով վաճառելու մասին:
1997թ. օգոստոսի 11-ին սնանկության կառավաիրչը դատա­րա­­նին տրամադրել է Ալավերդու Քաղառի լուծարանային հանձնաժողովի կող­մից վաճառ­վող օբյեկտների ցանկի և վաճառքի նախնական գների վերաբերյալ տեղե­կատվություն, որոնց թվում՝ նաև պատկերասրահի տարածքը, որի նախ­նա­կան գին է սահմանվել 5.000.000 ՀՀ դրամը:
Լոռու մարզի առաջին ատյանի դատա­րա­նի 1999թ. ապրիլի 23-ի որոշմամբ Կախոյան 7 հաս­ցե­ում գտնվող թիվ 18 խանութը, ի թիվս այլ օբյեկկտների, պարտքի դի­մաց հանձնվել է «Հայ­էկո­նոմբանկ» ՓԲ ընկերության Թումանյանի մասնաճյուղին:
Մինչդեռ Ալավերդի համայնքի 2 ղեկավարները ոչ 1997թ. և ոչ էլ 1999թ. որևէ առարկություն չեն ներկայացրել պատկերասրահի տարածքի վաճառքի օրինականության վերաբերյալ՝ այն դեպքում երբ ՀՀ կառավարության 1վերոնշյալ որոշմամբ այդ հասեցում գտնվող թիվ 18 խա­նութի բաղկա­ցու­ցիչ մաս կազմող «Հայաստանի ազգային պատկերասրահի» Ալավեր­դու մաս­նաշենքը հանձնված է եղել Ալավերդի քաղաքի սեփականությանը:
Այսինքն, ըստ նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալների՝ 1997 և 1999 թվականներին Ալավերդի քաղաքի նախկին 2 քաղաքապետերը Վ. Լալայանը և Կ. Եսայանը, պատ­շաճ չեն կա­տա­րել իրենց վրա դրված պար­տա­­կա­նութ­­­յունները և հետևողական չեն եղել, որպեսզի հա­մայնքի սե­փա­կա­նությանը հանձնված գույքը չներառվի ու չօտարվի այլ կազմակերպության սե­փա­­կա­նություն հանդիսացող գույքերի հետ միասին:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում վերջիններս դիմումներ են հասցեագրել նախաքննական մարմին՝ ընդունելով, որ այդ հարցում աշխատանքի կատար­ման նկատ­­մամբ դրսևորել են ան­փույթ վերաբերմունք՝ և խնդրելով իրենց նկատմամբ քրեա­կան հե­տա­պնդում չիրականացնել՝ քրեա­կան պատասխա­նատվության ենթարկելու վաղե­մութ­յան ժամ­կետներն անցնելու հիմքով:
Այսինքն քննչական մարմնում կատարված նախաքննությամբ հաստատվել է համայնքի օրինական շահերի նկատմամբ հանցավոր ոտնձգություն կատարելու փաստը, հետևաբար քրեական հետապնդումը բացառող վերը հիշատակված հանգամանքների առկայության պայմաններում կայացվել են վաղեմությունն անցած լինելու հիմքով քրեական հետապնդում չիրականացնելու և վարույթը կարճելու որոշումներ:
Սակայն նկատի ունենալով, որ ենթադրյալ հանցագործության հետևանքները չեն վերացվել՝ Լոռու մարզի դատախազ Գարեգին Մանուկյանը գրություն է հասցեագրել ՀՀ Ալավերդի համայնքի ղեկավար Ս. Խեչումյանին և Լոռու մարզպետ Ա. Ղուկասյանին: Մարզի դատախազը բարձրացրել է տեղական ինքնակառավարման մարմնում հետագայում նմանատիպ երևույթները բացառելու հարցը:
Միաժամանակ միջնոդրագրով դրվել է Ալավերդի քաղաքի Թումանյան 44 և 44/1 հասցեներում /նախկինում Ալավերդի քաղաքի Կա­խոյան փողոցի 7 հասցեում/ գտնվող պատկերասրահի շենքի նկատմամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը վերացնելու /անվավեր ճանաչելու/ պահանջով ՀՀ վարչական դատարան հայցադիմում ներկայացնելու և համայնքի օրինական շահերը վերականգնելու ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու հարցը՝ նկատի ունենալով, որ օրենսդրությամբ այդ գործառույթը վերջիններիս իրավասության շրջանակներում է, և  նրանք են հանդիսանում պատշաճ հայցվոր:

The prosecutor of Lori region turned to the marzpet and the head of the community regarding the issue of returning the territory of Alaverdi branch of the National Gallery
During the verification of the legality of the preliminary investigation of the criminal case carried out by the Prosecutor’s Office of Lori region, it was found out that without state registration of the right, the ownership of another person was registered in relation to the territory of the gallery on Kakhoyan street, and as a result, significant harm was inflicted on the legitimate interests of the community.
In particular, in December 2018, the correspondent of the electronic newspaper ‹‹Hetq›› in Tumanyan Division of the RA Police reported that as a result of a journalistic investigation he found out that the building of Alaverdi branch of ''National Gallery of Armenia'' was the property of the city of Alaverdi, which, as a result of forgery, by the verdict rendered by Court of First Instance of General Jurisdiction of Lori region was transferred to ''Armeconombank'' CJSC.
On 31.12.2018 a criminal case was initiated under Part 1 of Art. 325 of the RA Criminal Code.
During the preliminary investigation of criminal case, it was found that on 14.03.1997 by the decision of the RA Government N 51, the building of the store N 18 on Kakhoyan street, which was turned into a gallery, was transferred to Alaverdi city community on the basis of ownership.
Meanwhile, on 30.12.1996 by Tumanyan branch of ''Armeconombank'' CJSC a lawsuit was filed in the court of Vanadzor with the demand to declare the city bankrupt for non-payment of debt in the amount of 41.392.000 AMD. On 19.06.1997 by the decision of the court of Vanadzor, the city of Alaverdi was declared bankrupt.
On 08.08.1977 court rendered a judgement on the sale of property of Alaverdi through an auction.
On 11.08.1997 the bankruptcy manager presented to the court a list of objects for sale and information on preliminary sale prices, which also included the territory of the gallery, the preliminary price of which was set for 5.000.000 AMD.
The court of First Instance of Lori region, by a decision of 23.04.1999 transferred store N 18 by the address: Kakhoyan 7, among other facilities instead of debt to Tumanyan branch of ''Armeconombank'' CJSC.
Meanwhile, leaders of Alaverdi community, not in 1997, not in 1999 did not submit any objections on the legality of the territory of the gallery in the case when Alaverdi building of ‘’National Gallery of Armenia ‘’ was transferred to the ownership of the city of Alaverdi by the indicated decision of the RA Government.
Thus, by the data obtained during the preliminary investigation in 1997 and in 1999 the former mayors of Alaverdi V. Lalayan and K. Yesayan did not properly fulfill their duties and were not consistent so that the property was not included and was not alienated along with other property.
In the course of the preliminary investigation of the criminal case, the latter addressed letters to the body, conducting preliminary investigation accepting that they showed careless attitude toward work and asked not to initate a criminal prosecution against them  on the basis of the expiration of statute of limitations for criminal prosecution.
Thus, in the course of the preliminary investigation, the fact of criminal infringement against the legitimate interests of the community was confirmed, therefore, in the presence of the above mentioned circumstances excluding criminal prosecution, decisions were made to terminate the proceedings and not to initiate prosecution on the basis of the expiration of statute of limitations.
However, given the fact that the consequences of the alleged crime were not eliminated, the Prosecutor of Lori region G. Manukyan addressed a letter to the head of the community of Alaverdi S. Khechumyan and Marzpet of Lori A. Ghukasyan. The prosecutor of the region  raised the issue of excluding such phenomena in future in local self-government bodies.
At the same time, by the petition was raised the issue of filing a lawsuit in the administrative court of the Republic of Armenia with a request to cancel state registration of ownership of the gallery / address: Alaverdi city, Tumanyan 44 and 44/1 ( in the past, Alaverdi city, Kakhoyan 7 )/ and taking the necessary measures to restore the legitimate interests of the community.