14 քրեական գործ՝ որդեգրման գործընթացում տեղ գտած ենթադրյալ չարաշահումների, ինչպես նաև ծննդաբերությունից հետո երեխաներին ծնողներից առերևույթ բաժանելու դեպքերի վերաբերյալ հաղորդումներով. ամփոփում
Վերջին տարիներին ՀՀ-ում որդեգրման գործընթացում տեղ գտած ենթադրյալ չարաշահումների, ինչպես նաև ծննդաբերությունից հետո երեխաներին ծնողներից ապօրինի բաժանելու վերաբերյալ ստացված հաղորդումների շրջանակներում 2019-2020թթ. ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազության ակտիվ նախաձեռնողականությամբ քննչական մարմինների վարույթում հարուցվել և քննվում է 14 քրեական գործ:
Մասնավորապես՝ մեկ տասնյակից ավել երեխաների որդեգրումը ՀՀ օրենսդրության պահանջների կոպիտ խախտումներով իրականացված լինելու և երեխաների վաճառքի ենթադրյալ հանցագործության մասին վկայող փաստական տվյալների կապակցությամբ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019թ. հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 169-րդ հոդվածով, 200-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ մասերով, 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը շարունակվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ ՔԳՎ-ում:
Դեպքերի բոլոր հանգամանքները պարզելու համար կատարվել և կատարվում են մեծ ծավալի քննչական, դատավարական գործողություններ: Նախաքննության ընթացքում հարցաքննվել են վերջին տարիների ընթացքում արտերկիր որդեգրված երեխաների երկու տասնյակից ավել կենսաբանական ծնողներ և նրանց հարազատներ, որոնց մեծամասնությունը նշել են, որ երեխաների նկատմամբ ծնողական իրավունքներից հրաժարվել են ծննդատան բուժանձնակազմի կողմից ցուցաբերված խաբեության, շանտաժի և սպառնալիքի ազդեցության արդյունքում:
Պարզվել է, որ վերոոնշյալ երեխաները որդեգրվել են օտարերկրյա մի շարք պետությունների քաղաքացիների կողմից:
Նախաքննության ընթացքում ստացվել են նախկին տարիներին ծննդաբերած շուրջ 200 մայրերի և նրանց հարազատների դիմումներ: Նրանցից մի քանի տասնյակը հարցաքննվել են, հաղորդումների մեծ մասը կցվել է վերոնշյալ քրեական գործին, այսինքն դիմումներում նշված հանգամանքները ևս դարձել և դառնում են քննության առարկա:
ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պարզվել է երեխաներին ծնողներից առանց նրանց համաձայնության բաժանելու և առուվաճառքի նոր դեպքեր: Ուստի քրեական գործի նյութերով հարուցվել է 2 քրեական գործ, որից մեկը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, մյուսը՝ 168-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով։ Նշված քրեական գործերը միացվել են մայր գործին։
Բացի այդ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչություն է ստացվել ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ-ում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ նույնատիպ հանգամանքների փաստով հարուցված 1 քրեական գործ, որն ընդունվել է վարույթ և կատարվում է նախաքննություն։
Քրեական գործի հարուցումից հետո, 2019-2020թթ. ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ստացվել նաև ԶԼՄ-ներում հրապարակված 2 հոդվածներ, որոնք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանություն:
Արդյունքում ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ՀՀ ոստիկանության ՔՈ գլխավոր վարչությունում նույնատիպ հանգամանքների փաստերով հարուցվել է թվով 3 քրեական գործ, որից 1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի, 1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ կետերի և 314-րդ հոդվածի և 1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Իսկ ստացված մեկ գրությամբ իրականացվում են ստուգողական գործողություններ:
Բացի վերոնշյալը, ՀՀ դատախազություն են ստացվել և ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչություն են ուղարկվել ևս 3 դիմում և 6 ԶԼՄ-ներում հրապարակված հոդվածներ: Դրանցից 4-ի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով հարուցվել են քրեական գործեր, այդ թվում 4-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով: Իսկ մնացած 5-ի վերաբերյալ ներկայացված փաստերը ստուգվում են քրեական գործերի նախաքննության շրջանակներում։
Բացի այդ, ինչպես անմիջական, այնպես էլ ՀՀ գլխավոր դատախազության միջոցով 28 դիմում ուղարկվել է ՀՀ ոստիկանության Էրեբունու, Կենտրոնականի և Մաշտոցի բաժիններ, որից 2-ի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով քրեական գործ հարուցելը մերժվել է, 2-ով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել են քրեական գործեր, որոնցով նախաքննությունը շարունակվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում, 18-ն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության վարչություն՝ 2019թ. հոկտեմբերի 26-ին հարուցված և ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության վարչությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում քննության առարկա դարձնելու համար, իսկ մնացած 6 դիմումներում նշված փաստերը ստուգելու ուղղությամբ միջոցառումները շարունակվում են։
Իսկ քաղաքացու կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազություն ստացված՝ երեխային բաժանելու վերաբերյալ մեկ դիմում-բողոքի քննարկման արդյունքնում ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի որոշմամբ վերացվել է դեռևս 2015թ. այդ դեպքի առթիվ նախապատրաստված նյութերով հանցադեպի բացակայության հիմքով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշումը և հարուցվել է քրեական գործ, որն ուղակվել է ՀՀ քննչական կոմիտե՝ նախաքննություն կատարելու համար:
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ գլխավոր վարչությունում քննվող՝ որդեգրման գործընթացում տեղ գտած ենթադրյալ չարաշահումների վերաբերյալ 1 քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել 5 անձի:
Քրեական գործով իրականացվում են ակտիվ և լայնածավալ քննչական, այլ դատավարական և օպերատիվ-հետախուզական գործողություններ: Առանձին գործերով նշանակվել և իրականացվել են դատագենետիկական փորձաքննություններ, որոնք եզարակացությունների արդյունքում կայացվել են դատավարական որոշումներ:
ՀՀ գլխավոր դատախազը իրականացված որդեգրումների պրոցեսում հնարավոր ապօրինությունները, դեպքերի իրական հանգամանքները, բացահայտված հանցավոր սխեմայում այլ անձանց հնարավոր ներգրավվածությունը, ինչպես նաև քրեական գործերի համար էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու ուղղությամբ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ ձեռնարկելու վերաբերյալ հանձնարարություն է հասցեագրել ՀՀ ԱԱԾ տնօրենին։

14 criminal cases regarding reports of alleged abuse in the child adoption process, as well as cases of taking children from their parents after giving birth. summary
In recent years in the scope of alleged abuses committed in the process of child adoption in the Republic of Armenia, as well as in the frame of the reports received on the illegal separation of children from their parents after childbirth in 2019-2020 14 criminal cases have been initiated in the investigative bodies with the initiative of the RA General Prosecutor's Office.
In particular, a criminal case was initiated on October 26, 2019 and the preliminary investigation of which is underway at the General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the Investigative Committee of the Republic of Armenia on the child adoption of more than a dozen children with grave violations of the requirements of the RA legislation and in regard with the factual data on the alleged crime of selling children under Article 268, Part 2, Point 2, Article 169, Article 200, Parts 1 and 3, Article 214, Part 2, Article 308, Part 2 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
Numerous investigative and judicial actions are being undertaken in order to find out all the circumstances of the cases. During the preliminary investigation, more than two dozen biological parents of children and their relatives adopted abroad in recent years were interrogated and most of them stated that they had surrendered their parental rights in the result of fraud, blackmail and threats by the personnel of the maternity clinic.
It turned out that the above-mentioned children were adopted by citizens of a number of foreign countries.
During the preliminary investigation, applications were received from about 200 mothers who had given birth in previous years as well as applications from their relatives. Several dozen of them were interrogated, most of the statements have been attached to the above-mentioned criminal case, so the circumstances mentioned in the applications have become and are becoming subject of investigation.
During the preliminary investigation of the criminal case initiated in the Investigative Department the RA NSS, it was found out new cases of sale and separation of children from their parents without their consent. Therefore, 2 criminal cases have been initiated on the materials of the criminal case, one of which under Article 167, Part 2, Article 168, Part 2, Point 1 of the RA Criminal Code. The mentioned criminal cases have been joined to the main case.
Besides, the General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the Investigative Committee of the Republic of Armenia received 1 criminal case initiated at the General Department on Combating Organized Crime of RA Police under Article 167, Part 2 and Article 314, Part 1 of the RA Criminal Code, which was accepted for proceedings and the preliminary investigation is underway.
After the initiation of the criminal case during 2019-2020 the RA General Prosecutor's Office received two articles published in the mass media which were passed to the RA Police.
In the result of operative-investigative measures undertaken, 3 criminal cases were initiated in the RA Police General Department on the basis of similar circumstances, 1 case under Article 168, Part 2, Point 4, 1 case under Article 167, Part 2, Points 2, 3, 4, Article 314 and 1 case under Article 167, Point 1 of the Criminal Code of the Republic of Armenia. Regarding a letter checks are carried out.
Besides the above mentioned, the RA Prosecutor's Office received 3 applications and 6 articles published in mass media and passed them to the Department of Particularly Important Cases of the Investigative Committee of the Republic of Armenia. On the materials prepared on the basis of 4 of them, criminal cases have been initiated; including 4 criminal cases are under Article 130, Part 2 of the RA Criminal Code, and 1 case under Article 167, Part 2, Point 2 of the RA Criminal Code. And the facts presented in regard with the other 5 are checked within the framework of the preliminary investigation of criminal cases.
In addition, the RA General Prosecutor's Office sent 28 applications to the Departments of Erebuni, Kentron and Mashtots of the RA Police out of which 2 were rejected on the basis of the prepared materials, 2 criminal cases have been initiated under Article 130 and the preliminary investigation is underway in the Department of Particularly Important Cases of the Investigative Committee of the Republic of Armenia, 18 criminal cases were sent to the Department of Particularly Important Cases of the Investigative Committee in order to investigate in the frame of the preliminary investigation of the case initiated in 26 October, 2019, and activities for verifying the facts mentioned in the remaining 6 applications are underway.
In the result of the examination of one application-complaint on the separation of the child received by the RA General Prosecutor's Office, a decision on refusing to initiate a criminal case on the ground of absence of a crime under the materials prepared was revoked by the decision of the RA Deputy Prosecutor General still in 2015 and a criminal case was initiated, which was sent to the RA Investigative Committee for preliminary investigation.
Five people have been charged in one criminal case in regard with alleged abuse during the child adoption process at the Department of Particularly Important Cases of the Investigative Committee of the Republic of Armenia.
Active and large-scale investigative, other judicial and operative-investigative actions are being undertaken in the scope of the criminal case. Forensic and genetic examinations have been carried out, the outcomes of which have resulted in judicial decisions.
The Prosecutor General of the Republic of Armenia has addressed instructions to the Director of the National Security Service of the Republic of Armenia to disclose the possible illegalities in the child adoption process, the real circumstances of the cases, the possible involvement of other persons in the revealed criminal scheme.