14 քրեական գործ՝ որդեգրման գործընթացում տեղ գտած ենթադրյալ չարաշահումների, ինչպես նաև ծննդաբերությունից հետո երեխաներին ծնողներից առերևույթ բաժանելու դեպքերի վերաբերյալ հաղորդումներով. ամփոփում
Վերջին տարիներին ՀՀ-ում որդեգրման գործընթացում տեղ գտած ենթադրյալ չարաշահումների, ինչպես նաև ծննդաբերությունից հետո երեխաներին ծնողներից ապօրինի բաժանելու վերաբերյալ ստացված հաղորդումների շրջանակներում 2019-2020թթ. ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազության ակտիվ նախաձեռնողականությամբ քննչական մարմինների վարույթում հարուցվել և քննվում է 14 քրեական գործ:
Մասնավորապես՝ մեկ տասնյակից ավել երեխաների որդեգրումը ՀՀ օրենսդրության պահանջների կոպիտ խախտումներով իրականացված լինելու և երեխաների վաճառքի ենթադրյալ հանցագործության մասին վկայող փաստական տվյալների կապակցությամբ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019թ. հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 169-րդ հոդվածով, 200-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ մասերով, 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը շարունակվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ ՔԳՎ-ում:
Դեպքերի բոլոր հանգամանքները պարզելու համար կատարվել և կատարվում են մեծ ծավալի քննչական, դատավարական գործողություններ: Նախաքննության ընթացքում հարցաքննվել են վերջին տարիների ընթացքում արտերկիր որդեգրված երեխաների երկու տասնյակից ավել կենսաբանական ծնողներ և նրանց հարազատներ, որոնց մեծամասնությունը նշել են, որ երեխաների նկատմամբ ծնողական իրավունքներից հրաժարվել են ծննդատան բուժանձնակազմի կողմից ցուցաբերված խաբեության, շանտաժի և սպառնալիքի ազդեցության արդյունքում:
Պարզվել է, որ վերոոնշյալ երեխաները որդեգրվել են օտարերկրյա մի շարք պետությունների քաղաքացիների կողմից:
Նախաքննության ընթացքում ստացվել են նախկին տարիներին ծննդաբերած շուրջ 200 մայրերի և նրանց հարազատների դիմումներ: Նրանցից մի քանի տասնյակը հարցաքննվել են, հաղորդումների մեծ մասը կցվել է վերոնշյալ քրեական գործին, այսինքն դիմումներում նշված հանգամանքները ևս դարձել և դառնում են քննության առարկա:
ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պարզվել է երեխաներին ծնողներից առանց նրանց համաձայնության բաժանելու և առուվաճառքի նոր դեպքեր: Ուստի քրեական գործի նյութերով հարուցվել է 2 քրեական գործ, որից մեկը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, մյուսը՝ 168-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով։ Նշված քրեական գործերը միացվել են մայր գործին։
Բացի այդ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչություն է ստացվել ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ-ում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ նույնատիպ հանգամանքների փաստով հարուցված 1 քրեական գործ, որն ընդունվել է վարույթ և կատարվում է նախաքննություն։
Քրեական գործի հարուցումից հետո, 2019-2020թթ. ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ստացվել նաև ԶԼՄ-ներում հրապարակված 2 հոդվածներ, որոնք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանություն:
Արդյունքում ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ՀՀ ոստիկանության ՔՈ գլխավոր վարչությունում նույնատիպ հանգամանքների փաստերով հարուցվել է թվով 3 քրեական գործ, որից 1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի, 1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ կետերի և 314-րդ հոդվածի և 1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Իսկ ստացված մեկ գրությամբ իրականացվում են ստուգողական գործողություններ:
Բացի վերոնշյալը, ՀՀ դատախազություն են ստացվել և ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչություն են ուղարկվել ևս 3 դիմում և 6 ԶԼՄ-ներում հրապարակված հոդվածներ: Դրանցից 4-ի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով հարուցվել են քրեական գործեր, այդ թվում 4-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով: Իսկ մնացած 5-ի վերաբերյալ ներկայացված փաստերը ստուգվում են քրեական գործերի նախաքննության շրջանակներում։
Բացի այդ, ինչպես անմիջական, այնպես էլ ՀՀ գլխավոր դատախազության միջոցով 28 դիմում ուղարկվել է ՀՀ ոստիկանության Էրեբունու, Կենտրոնականի և Մաշտոցի բաժիններ, որից 2-ի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով քրեական գործ հարուցելը մերժվել է, 2-ով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել են քրեական գործեր, որոնցով նախաքննությունը շարունակվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում, 18-ն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության վարչություն՝ 2019թ. հոկտեմբերի 26-ին հարուցված և ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության վարչությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում քննության առարկա դարձնելու համար, իսկ մնացած 6 դիմումներում նշված փաստերը ստուգելու ուղղությամբ միջոցառումները շարունակվում են։
Իսկ քաղաքացու կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազություն ստացված՝ երեխային բաժանելու վերաբերյալ մեկ դիմում-բողոքի քննարկման արդյունքնում ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի որոշմամբ վերացվել է դեռևս 2015թ. այդ դեպքի առթիվ նախապատրաստված նյութերով հանցադեպի բացակայության հիմքով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշումը և հարուցվել է քրեական գործ, որն ուղակվել է ՀՀ քննչական կոմիտե՝ նախաքննություն կատարելու համար:
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ գլխավոր վարչությունում քննվող՝ որդեգրման գործընթացում տեղ գտած ենթադրյալ չարաշահումների վերաբերյալ 1 քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել 5 անձի:
Քրեական գործով իրականացվում են ակտիվ և լայնածավալ քննչական, այլ դատավարական և օպերատիվ-հետախուզական գործողություններ: Առանձին գործերով նշանակվել և իրականացվել են դատագենետիկական փորձաքննություններ, որոնք եզարակացությունների արդյունքում կայացվել են դատավարական որոշումներ:
ՀՀ գլխավոր դատախազը իրականացված որդեգրումների պրոցեսում հնարավոր ապօրինությունները, դեպքերի իրական հանգամանքները, բացահայտված հանցավոր սխեմայում այլ անձանց հնարավոր ներգրավվածությունը, ինչպես նաև քրեական գործերի համար էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու ուղղությամբ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ ձեռնարկելու վերաբերյալ հանձնարարություն է հասցեագրել ՀՀ ԱԱԾ տնօրենին։

14 уголовных дел по сообщениям о случаях возможных злоупотреблений в процессе усыновления, а также возможного разлучения детей с родителями после родов: обобщение.
В рамках сообщений, полученных о возможных злоупотреблениях в процессе усыновления в РА в последние годы, а также возможного незаконного разлучения детей с родителями после родов благодаря активной инициативе Генеральной прокуратуры РА в производстве следственных органов в период с 2019 по 2020гг.  было возбуждено 14 уголовных дел.
В частности, в связи с фактическими данными, представленными об усыновлении детей, осуществленных с грубыми нарушениями законодательства РА, а также о возможной продаже около десятка детей в Следственном департаменте СНБ РА 26-го октября 2019г. было возбуждено уголовное дело по пункту 2 части 2 статьи 168, по статье 169, по частям 1 и 3 статьи 200, по части 2 статьи 214, по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА, предварительное следствие которого продолжается в ГУ по расследованию ОВД Следственного комитета РА.
Для выявления всех обстоятельств дела были проведены широкомасштабные следственные, процессуальные действия. В ходе предварительного следствия были допрошены биологические родители и родственники более двух десятка детей, которых усыновили и вывезли за границу, большая часть которых заявила, что они отказались от родительских прав в результате обмана, шантажа и угроз со стороны медперсонала роддома.
Было установлено, что вышеуказанные дети были усыновлены гражданами ряда иностранных государств.
В ходе предварительного следствия было получено около 200 заявлений от биологических матерей и их родных. Несколько десятков из них было допрошено, большая часть сообщений была приобщена к вышеуказанному уголовному делу, то есть указанные в заявлениях обстоятельства также стали и становятся предметом рассмотрения.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в Следственном департаменте СНБ, были выявлены новые случаи разлучения ребенка с родителями без их соглашения и купли- продажи детей. Следовательно, по материалам уголовного дела было возбуждено 2 уголовных дела, одно из которых- по части 2 статьи 167, другое- по пункту 1 части 2 статьи 168 Уголовного кодекса РА. Указанные уголовные дела были присоединены к основному уголовному делу.
Кроме того, в Главное управление по расследованию ОВД Следственного комитета РА поступило 1 уголовное дело, возбужденное в ГУ по БОП по факту аналогичных обстоятельств, по части 2 статьи 167 и по части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА, которое было принято к производству, и ведется предварительное следствие.
После возбуждения уголовного дела в период с 2019 по 2020гг. в Генеральную прокуратуру РА поступили также опубликованные в СМИ 2 статьи, которые были направлены в Полицию РА.
В результате предпринятых широкомасштабных оперативно- розыскных мероприятий в Главном управлении УП Полиции РА по фактам аналогичных обстоятельств было возбуждено 3 уголовных дела, 1 из которых- по пункту 4 части 2 статьи 168 Уголовного кодекса РА, 1- по пунктам 2, 3, 4 части 2 статьи 167 Уголовного кодекса РА и 1- по части 1 статьи 167 Уголовного кодекса РА. А по полученному одному письму осуществляются проверочные действия.
Кроме вышеуказанного, в Генеральную прокуратуру РА поступило и направлено в Главное управление по расследованию ОВД СК РА также 3 заявления и опубликованные в СМИ 6 статей. По материалам, подготовленным на основании 4-х из них, были возбуждены уголовные дела, в том числе, 4- по признакам части 2 статьи 130 Уголовного кодекса РА, 1- по признакам пункта 2 части 2 статьи 167 Уголовного кодекса РА. А Факты, представленные относительно остальных 5-и из них, проверяются в рамках предварительного следствия по уголовным делам.
Кроме того, как непосредственно, так и через Генеральную прокуратуру РА в отделы Эребуни, Кентронакан и Маштоц Полиции РА было направлено 28 заявлений, по материалам, подготовленным на основании 2-х из них, в возбуждении уголовного дела было отказано, по 2-м были возбуждены уголовные дела по признакам статьи 130 Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которым продолжается в Главном управлении по ОВД Следственного комитета РА, 18 было направлено в Главное управление по ОВД Следственного комитета РА для того, чтобы сделать предметом рассмотрения в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному 26-го октября 2019г. и расследуемому в Главном управлении по ОВД Следственного комитета РА, а мероприятия по проверке фактов, указанных в остальных 6-и заявлениях, продолжаются.
А в результате рассмотрения поступившего в Генеральную прокуратуру РА одного заявления- жалобы гражданина о разлучении ребенка постановлением заместителя генерального прокурора РА было отменено постановление об отказе в возбуждении уголовного дела на основании отсутствия состава преступления по материалам, подготовленным еще в 2015г. по данному факту, и было возбуждено уголовное дело, которое было направлено в Следственный комитет РА для ведения предварительного следствия.
По 1 уголовному делу о предполагаемых злоупотреблениях в усыновлении, расследуемому в Главном управлении по расследованию ОВД СК РА, 5-и лицам было предъявлено обвинение.
По уголовному делу осуществляются активные и широкомасштабные следственные, другие процессуальные и оперативно- розыскные мероприятия. По отдельным делам были назначены и проведены судебно- генетические экспертизы, в результате заключений которых были вынесены процессуальные постановления.
Генеральный прокурор РА направил поручения директору СНБ РА о принятии оперативно-розыскных мероприятий по выявлению возможных противозаконностей в процессе осуществленных усыновлений; реальных обстоятельств случаев; возможной вовлеченности других лиц в выявленную преступную схему, а также ряда обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовных дел.