26,6%-ով ավելացել են կոռուպցիոն քննվող, 58,9%-ով՝ դատարան ուղարկված քրեական գործերի քանակը. 2019թ. հակակոռուպցիոն արդյունքները՝ ըստ առավել տարածված հանցատեսակների
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հրապարակել էր 2019թ. կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ քրեաիրավական պայքարի ընդհանրական արդյունքները՝ 2018թ. հետ համեմատությամբ: Ըստ այդմ՝ 2019թ. ընթացքում նախաքննական մարմինների վարույթում քննվել է ընդհանուրը 2625 (2018թ․-2072) քրեական գործ, որից ավարտվել է 1006 (2018թ․-749) գործի վարույթ։ Այսինքն 26,6%-ով ավելացել են քննվող քրեական գործերի քանակը, 34,3%-ով՝ գործի վարույթն ավարտված գործերի քանակը: Ընդ որում՝ վարույթն ավարտված գործերում զգալի ավելացել են ինչպես մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված գործերի թիվը՝ 58,9%-ով, այնպես էլ ոչ արդարացնող՝ հիմնականում վաղեմության ժամկետն անցած լինելու, համաներման ակտ կիրառելու հիմքերով վարույթը կարճված քրեական գործերի թիվը՝ 507-ով:
Ըստ քննչական մարմինների՝ կոռուպցիոն դեպքերով 2019թ. քննված քրեական գործերի քանակն ունի հետևյալ բաշխվածությունը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտ- քննվել է ընդհանուրը 157 քրեական գործ, որից ավարտվել է 23 գործի վարույթ: Վերջիններիցս 17-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարան: 61 գործի նախաքննություն շարունակվել է 2020թ.-ին:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն- քննվել է ընդհանուրը 403 քրեական գործ, որից ավարտվել է 214 գործի վարույթ։ 43 քրեական գործ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: 74 գործի նախաքննություն շարունակվել է 2020թ.-ին:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչություն-քննվել է ընդհանուրը 14 քրեական գործ, որից ավարտվել է 2 գործի վարույթ։  2019թ. դատարան գործեր չեն ուղարկվել, 8 քրեական գործ ուղարկվել է ըստ ենթակայության այլ քննչական մարմիններ, 3 գործի նախաքննություն շարունակվել է 2020թ.-ին:
ՀՀ քննչական կոմիտե-քննվել է ընդհանուրը 2051 քրեական գործ, որից ավարտվել է 767 գործի վարույթ։ Ավարտված քրեական գործերից 180-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, 237 քրեական գործ ուղարկվել է ըստ ենթակայության այլ քննչական մարմիններ, 681 գործի նախաքննություն շարունակվել է 2020թ.-ին:
Ըստ կոռուպցիոն առավել տարածված առանձին հանցատեսակների՝ 2019թ.-ին նախորդող տարվա համեմատ արձանագրվել է հետևյալ քրեական շարժընթացը:
Պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ խարդախություն-հարուցվել է 115 քրեական գործ, որը 2018թ. համեմատ պակաս է 20,6%-ով: Սակայն վարույթում քննված քրեական գործերն ավելի են 14.5%-ով: 15-ով կամ 300-ով ավել քրեական գործ է ուղարկվել դատարան, դատի է տրվել 29-ով կամ 223-ով ավել անձ (2018թ.-13 անձ, 2019թ.-42 անձ):
Պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ յուրացում կամ վատնում-հարուցվել է 377 քրեական գործ, կամ՝ 2018թ. համեմատ 1,5%-ով պակաս: Վարույթում քննվել է 748 քրեական գործ՝ 2018թ․ համեմատ (487) 53.6%-ով ավելի: 88 գործ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, ինչը 2018թ․ համեմատ ավելի է 41-ով կամ 115%- ով: Դատի է տրվել 117 անձ, որը 2018թ. համեմատ մոտ 121%-ով ավելի է:
Առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունների չարաշահում-հարուցվել է 2018թ. համեմատ 44,4%-ով ավելի քրեական գործ, իսկ տարվա ընթացքում վարույթում քննված քրեական գործերը՝ թվով 149,  ավելի են եղել 52%-ով: Մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել  2 քրեական գործ՝ 2 անձի վերաբերյալ:
Պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում- հարուցվել է 284 քրեական գործ կամ 2018թ. արձանագրված ցուցանիշից 32,7%-ով ավելի: Վարույթում քննվել է 496 քրեական գործ՝ 2018թ․համեմատ 60%-ով ավելի: Մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 16 գործ, որոնցով դատի է տրվել 45  անձ, ինչը 17-ով կամ 61%-ով ավելի է 2018թ. տվյալներից:
Պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը-հարուցվել է 97 քրեական գործ, կամ 2018թ. համեմատ 15,6%-ով պակաս: Վարույթում քննվել է 2018թ․համեմատ 9.8%-ով ավելի՝ 179 քրեական գործ: Դատարան է ուղարկվել 6 գործ՝ 2018թ․համեմատ կրկնակի ավելի, որոնցով կոնկրետ այս հոդվածով դատի է տրվել 6 անձ:
Կաշառք ստանալը, տալը և կաշառքի միջնորդությունը-այս հանցատեսակներով հարուցվել է ընդհանուր 148 քրեական գործ, որը 2018թ. արձանագրված ցուցանիշից պակաս է 6-ով: Վարույթում քննվել է ընդհանուր 16%-ով ավելի գործ: Մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 51 քրեական գործ կամ 2018թ. համեմատ 41.7%-ով ավելի, որոնցով դատի է տրվել  99 անձ, կամ նախորդ տարվա համեմատ 8.3%-ով պակաս:
Պաշտոնեական կեղծիքը- հարուցվել է 114 քրեական գործ կամ 14%-ով 2018թ. համեմատ ավելի: Վարույթում քննված քրեական գործերը շատ են եղել 30%-ով: Փոխարենը մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված գործերը՝ թվով 15, և դրանով դատաի տրված անձանց քանակը՝ թվով 19, 2018թ․համեմատ պակաս են եղել համապատասխանաբար 20 %-ով և 40%-ով:
Պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողի կողմից ապօրինի վարձատրություն ստանալը- հարուցվել է 24 քրեական գործ (2018թ․-143): Չնայած վարույթում քննված գործերը (53) 2018թ. համեմատ պակաս են եղել 3 անգամ, սակայն մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված գործերի (17) քանակը չորս անգամ գերազանցում է նախորդող տարվա ցոցւանիշը:  Ընդ որում՝ դատի տրված անձանց (26) թիվը ևս 2018թ. տվյալներից ավելի է՝ մոտ 57 տոկոսով:
Պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով ծառերի, թփերի և բուսածածկի ապօրինի հատումը- հարուցվել է 6 քրեական գործ՝ 2018թ․ հարուցված 1 քրեական գործի դիմաց: Վարույթում քննվել է 2018թ. (2) համեմատ 4 անգամ ավելի  քրեական գործ, որոնցից 1-ը՝ 3 անձի վերաբերյալ, մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: 2 գործով նախաքննությունը շարունակվում է:
Առանձին հանցատեսակներով արձանագրված՝ դատարան ուղարկված գործերի և դատի տրված անձանց ցուցանիշների հետ կապված որոշակի նվազումը՝ պայմանավորված է մի կողմից 2018թ. ընդունված համաներման մասին ակտով, իսկ մյուս կողմից իրավապահ համակարգի որդեգրած այն քաղաքականությամբ, որ ոչ մեծ կամ միջին ծանրության կոռուպցիոն գործերով պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու,  ինչպես նաև օրենքի պահանջների լիարժեք առկայության դեպքում կիրառվում է լայն խրախուսական գործիքակազմ և գործուն զղջալու ու այլ ոչ արդարացնող հիմքերով կայացվում են բազմաթիվ որոշումներ քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին։

The number of criminal cases investigated by corruption facts was increased by 26.6%, and the number of criminal cases sent to court - by 58.9%. Anti-corruption results of 2019 by more widespread types of crime
The RA Prosecutor General’s Office published the general results of the criminal legal fight against corruption crimes for 2019 (compared with 2018). Thus, during 2019 a total of 2625 criminal cases (in 2018 - 2072) were investigated by bodies of the preliminary investigation, from which the proceedings of 1006 cases (in 2018-749) were completed. Thus, the number of investigated criminal cases was increased by 26.6%, the number of criminal cases by the completed proceedings by 34.3%. Herewith, in terminated cases, the number of cases sent to court with a bill of indictment (58.9%), as well as the number of dismissed criminal cases mainly on the basis of the statute of limitations and the application of the amnesty act, was significantly increased (50.7%)
According to investigative authorities, the number of criminal cases examined on the basis of corruption cases in 2019 is distributed as follows:
Investigative Department of the National Security Service of the Republic of Armenia - a total of 157 criminal cases were investigated, 23 of which were completed. And from 23, 17 cases with the indictments were sent to court. Preliminary investigation of 61 cases is still in process.
RA Special Investigative Service - a total of 403 cases were investigated, from which 214 cases were completed. With indictment 43 were sent to court. Preliminary investigation of 73 cases is still in process.
The Investigative Department of the State Revenue Committee of the Republic of Armenia - a total of 14 criminal cases were invesigated, from which 2 were completed. In 2019 the cases were not sent to court, 8 were sent to other investigative authorities, and preliminary investigation of 3 was continued in 2020.
Investigative Committee of the Republic of Armenia - a total of 2051 cases were invesigated, from which 767 were completed. From the completed criminal cases with indictment, 180 were sent to court, 237 were sent to other investigative authorities, preliminary investigation of 681 was continued in 2020.
By more widespread specific types of corruption crimes the following criminal dynamics is registered in 2019:
Fraud by the use of official position - 115 cases were initiated, which is compared with 2018 less by 20.6%. However, criminal cases investigated in proceedings were by 14.5% more. 300 or 15% more criminal cases were sent to court.
Squandering or embezzlement by the use of official position - 377 cases were initiated or compared with 2018 less by 1.5%. In the proceedings, 748 cases were investigated, in comparison with 2018 less by 53.6% (487). 88 cases with indictment were sent to court, which compared with 2018 by more 41 or 115%. A lawsuit was filed in court against 117 people, which compared with 2018 more by 121%.
Abuse of powers by employees of a commercial or other organization - compared with 2018 by 44.4% more cases were initiated, and during the year criminal cases investigated in proceedings were more by 149 or 52%. 2 criminal cases against 2 people were sent to court with indictment.
Abuse of powers – 284 cases were initiated or compared with 2018 more by 32.2%. In proceedings, 496 cases were investigated, compared with 2018 more by 60%. With the indictment, 16 cases were sent to the court.
Exceeding official powers - 97 cases were initiated or compared with 2018 less by 15.6%. In proceedings, 179 cases were investigated in comparison with 2018 more by 9.8%. 6 cases were sent to the court, compared with 2018 twice more.
Giving and receiving bribery and mediation of bribery - a total of 148 cases were initiated for these types of crimes which is compared with 2018 less by 6. In proceedings, by 16% more cases were investigated. 51 cases were sent to the court with indictment, or compared with 2018 more by 41.7%.
Official forgery - 114 cases were initiated or compared with 2018 more by 14%. Criminal cases investigated in the proceedings were more than 30% of the number of cases sent to court with the indictment.
Illegal remuneration received by a public servant who is not an official - 24 cases were initiated (in 2018 - 143). Despite the fact that the cases investigated in the proceedings (53) compared with 2018 were 3 times less, but the number of cases sent to court with indictment (17) was 4 times higher than the number of the last year.
Illegal lodging of trees and vegetation with the use of official position - 6 cases were initiated. In the proceedings, 4 times more cases were investigated, from which 1 against 3 people, with the indictment was sent to court. Preliminary investigation of 2 cases is still in process.
Decrease connected with the indicators of cases sent to court and people involved in the case is conditioned by, on the one hand, by the amnesty act adopted in 2018, and on the other hand, by the policy adopted by the law enforcement system, according to which, in case of restoration of damage caused to the state by corruption, as well as the requirements of the law, a wide encouraging mechanism is applied and numerous decisions are made on termination of criminal cases on non-justifying grounds.