Առերևույթ պաշտոնեական կեղծիքների և պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմամբ խախտվել են բնակելի թաղամասի կառուցման գործընթացում շինարարական նորմերի պահանջները
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են Երևանի Ն. Տիգրանյան 1/1 փակուղի հասցեում իրականացվող շինարարության վերաբերյալ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից ստացված փաստաթղթերը: Ուսումնասիրության համակողմանիությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնից:
Արդյունքում պարզվել է, որ առևտրային ընկերության կողմից Արաբկիր վարչական շրջանի նշված հասցեում բնակելի թաղամասի կառուցման աշխատանքային նախագծային փաստաթղթերի մշակման համար Երևանի քաղաքապետի կողմից 2018թ. մարտի 2-ին տրվել է նախագծման թույլտվություն: Համաձայն վերջինիս՝ թույլատրվել է մշակել թվով 5 բնակելի շենքերից բաղկացած թաղամասի կառուցապատման նախագիծ՝ գործող նորմատիվային պահանջների համաձայն նախատեսելով ապահովել հարակից շինություններից և միմյանցից կառույցների վերգետնյա մասերի անհրաժեշտ նվազագույն հեռավորությունը։
Երևանի քաղաքապետի կողմից 2018թ. ապրիլի 27-ին ընկերությանը տրվել է հիշյալ բնակելի թաղամասի կառուցման շինարարության թույլտվությունը։ Դրա համար հիմք են հանդիսացել ինչպես նախագծման թույլտվությունը, մասնագիտացած ընկերության կողմից մշակված աշխատանքային նախագիծը, վերջինիս վերաբերյալ մեկ այլ ընկերության կողմից հաստատված փորձաքննության եզրակացությունը, այնպես էլ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության, ՀՀ շրջակա միջավայրի պաշտպանության նախարարության «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տված եզրակացությունները։
Սակայն ավելի ուշ ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ բնակելի թաղամասի մասնաշենքերից մեկը գտնվում է հարակից տարածքում գտնվող արտադրական օբյեկտից 3,4 մետր, իսկ մեկ այլ մասնաշենք՝ 9,3 մետր հեռավորության վրա: Այսինքն բնակելի թաղամասը արտադրական գոտում կառուցելուց հաշվի չի առնվել շինարարական նորմի այն պահանջը, համաձայն որի՝ հասարակական և խառը կառուցապատման գոտիներին կից տեղակայված արտադրական օբյեկտների հողամասերի սահմանից հեռավորությունը մինչև բնակելի և հասարակական շենքերը, ինչպես նաև հանրակրթական դպրոցների և նախադպրոցական, առողջապահական և հանգստի հաստատությունների հողամասերի սահմանները, պետք է լինի 50մ-ից ոչ պակաս:
Ընդ որում, բազմաթիվ քաղաքացիների հետ կնքվել են կառուցվող բնակելի թաղամասի շենքերում գտնվող անշարժ գույքերը գնելու իրավունքի մասին պայմանագրեր, որոնք ստացել են պետական գրանցում:
Այսինքն ուսումանսիրությամբ պարզվել է, որ կառուցապատման նախագծի ճարտարապետաշինարարական մասը մշակած ընկերության ծառայողի կողմից կազմվել է նախագծման թույլտվության և շինարարական նորմերով սահմանված պահանջներին հակասող՝ բնակելի թաղամասի նախագիծ, իսկ փորձաքննության եզրակացությունը հաստատած առևտրային ընկերության ծառայողի, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության և ՀՀ շրջակա միջավայրի պաշտպանության նախարարության «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն» ՊՈԱԿ պաշտոնատար անձանց կողմից նախագծի վերաբերյալ տրվել են առերևույթ ակնհայտ կեղծ բովանդակությամբ եզրակացություններ, որոնք տրամադրվել են շինթույլտվություն ստացող ընկերությանը, վերջինս էլ իր հերթին դրանք ներկայացրել է Երևանի քաղաքապետարան։
Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձինք իրենց հերթին անտեսել են շինարարական նորմերով և նախագծման թույլտվությամբ սահմանված պահանջները: Արդյունքում տրվել է առերևույթ ակնհայտ կեղծ բովանդակությամբ շինթույլտվություն, ինչը հարակից տարածքում գտնվող արտադրական օբյեկտի սեփականատիրոջ և անշարժ գույք գնելու իրավունքի մասին պայմանագրեր կնքած քաղաքացիների համար առաջացրել է ծանր հետևանքներ։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրություններով ի հայտ են բերվել ենթադրյալ հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող փաստական տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ:

By official forgeries and abuse of powers, the requirements of building norms were violated during the construction of the residential quarter
The Department of State Interests Protection of the RA Prosecutor General's Office examined the documents received from the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia regarding construction carried out at the address: 1/1 Tigranyan, Yerevan. With a view to ensure comprehensiveness, the necessary documents were also requested and received from the RA Urban Development, Technical Standards and Fire Safety Inspectorate.
As a result, it was found out that for the elaboration of design documents by a commercial company for the construction of a residential quarter in the administrative district of Arabkir, on 02.03.2018 Yerevan Municipality gave permission for design. Permission was given to develop a project for the construction of the quarter (which consists of 5 residential buildings), in accordance with current regulatory requirements, providing for the necessary minimum distance.
On 27.04.2018 Yerevan Municipality gave permission to the company for the construction of the indicated residential quarter. As a basis for this were taken the design permit, a working project developed by a specialized company, an expert conclusion approved by another company, as well as conclusions presented by the RA Ministry of Emergency Situations and the RA Environmental Impact Expertise of the Ministry of Environment.
However, in the course of a study carried out by the RA Urban Development, Technical Standards and Fire Safety Inspectorate, it was found out that one of the buildings of the residential quarter was 3.4 meters from the production facility, and the other building was 9.3 meters away. Thus, during the construction of the residential quarter in the industrial zone the requirement of the building norm was not taken into account, according to which the distance from the border of the land plot of production facilities near the areas of public and mixed construction to residential and public buildings should be at least 50m.
Herewith, numerous citizens concluded agreements for the purchase of real estate in the residential quarter, which received state registration.
Thus, in the course of the study it was found out that by the employee of the company that approved the architectural and construction part of the construction project was developed  a residential quarter project that contradicted the design permission and the requirements established by the building  norms, and by the employee of the commercial company and officials of the RA Ministry of Emergency Situations and the RA Environmental Impact Expertise of the Ministry of Environment were given conclusions with false contents, which were presented to the company, which received a building permit, and the company in its turn presented them to the Yerevan City Hall.
Yerevan City Hall officials, in their turn, ignored the building norms and requirements established by the design permit. As a result, a building permit was given with a deliberately false content, which entailed severe consequences for the owner of a nearby production facility and citizens who concluded agreements for the purchase of real estate.
Taking into account that in the course of the study factual data were found out containing elements of criminal acts in the Department of State Interests Protection of the RA Prosecutor General's Office, a criminal case was initiated under Part 2 of Art. 308 and Part 1 of Art. 314 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
With the instruction to carry out the preliminary investigation, the criminal case was sent to the Investigative Committee of the Republic of Armenia.