2019թ. կոռուպցիոն հանցագործություններով դատի տրված անձանց թիվն ավելացել է մոտ 35%-ով, իսկ 2018-19թթ. հայտնաբերված՝ պատճառված վնասը 5 անգամ գերազանցում է նախորդ 9 տարիների հանրագումարային արդյունքը. ամփոփում
ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն հանցագործությունների գործերով վարչությունն ամփոփել է 2019թ. ընթացքում հանրապետությունում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեմ քրեաիրավական պայքարի արդյունքները՝ համադրված 2018թ. հետ:
Կատարված վերլուծությունը փաստում է, որ 2018թ. համեմատ 2019թ. 95-ով կամ 4,7%-ով աճել է կոռուպցիոն բնույթի դեպքերով ՀՀ իրավասու մարմինների վարույթում նախապատրաստված նյութերի քանակը՝ կազմելով 2083, որին հակառակ, նույն՝ 4,7%-ով կամ 70-ով նվազել է հարուցված քրեական գործերի քանակը՝ կազմելով 1399:
Այս ցուցանիշները փաստում են, որ շարունակվում է բարձր մնալ կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման հարցում իրավապահ մարմիններին ցուցաբերվող հանրային աջակցության և վստահության մակարակը: Դրան զուգահեռ, էականորեն ավելացել են կոռուպցիոն հնարավոր դրսևորումների վերաբերյալ ԶԼՄ-ների հաղորդումներրի, ինչպես նաև հակակոռուպցիոն պայքարում իրավապահ մարմինների նախաձեռնողականության ակտիվությունը: Մասնավորապես՝ եթե 2018թ. ԶԼՄ-ների նմանատիպ 25 հրապարակման էր ընթացք տրվել, ապա 2019թ.՝ 47, կամ 88%-ով ավելի:   Եթե 2018թ. արձանագրվել էր հետաքննության մարմնի, քննիչի, դատախազի կողմից իրենց լիազորություններն իրականացնելիս հանցագործությունների մասին տվյալների, հանցագործության նյութական հետքերի և հետևանքների հայտնաբերման 532 դեպք, ապա 2019թ՝ 1020, կամ շուրջ 92%-ով ավելի:
Կտրուկ աճ է արձանագրվել իրավասու մարմինների վարույթում քննվող կոռուպցիոն քրեական գործերի քանակում: 2019թ. այդ ցուցանիշը կազմել է 2625, ինչը 553-ով կամ 26,6%-ով ավելի է 2018թ. համեմատ:
Ընդ որում՝ նման զգալի աճի և դրանով պայմանավորված քրեական հետապնդման մարմինների ծանրաբեռնվածության ավելացման պայմաններում հաջողվել է 2019թ. ավարտել կոռուպցիոն բնույթի 1006 քրեական գործի վարույթ, որը նախորդող տարվա արդյունքը գերազանցում է 34,3%-ով:
2019թ. ընթացքում ՀՀ նախաքննական մարմինների վարույթում քննված կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործերով քրեական հետապնդման է ենթարկվել 314-ով ավելի անձ:
Առանձնահատուկ կարևորություն է տրվել առերևույթ կոռուպցիոն հանցագործությունների կատարման մեջ մեղադրվող անձանց հետագա պաշտոնավարումը առնվազն վարույթի ընթացքում ժամանակավորապես դադարեցնելու հարկադրանի միջոցի կիրառմանը: Մասնավորապես, եթե 2018թ. դատախազի կամ նախաքննության մարմնի որոշմամբ ժամանակավորապես դադարեցվել է 54 մեղադրյալի պաշտոնավարում, ապա 2019թ.՝ 10-ով կամ 18.5%-ով ավելի անձի:
Իսկ վարույթն ավարտված գործերից 240-ը՝ 338 անձի վերաբերյալ, մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: Դա այն դեպքում, երբ 2018թ. դատարան էր ուղարկվել 151 քրեական գործ՝ 288 անձի վերաբերյալ: Այսինքն դատարան ուղարկված կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործերի քանակն ավելացել է 89-ով կամ 58,9%-ով, իսկ դատի տրված անձանց թիվը՝ 100-ով կամ 347-ով:
2019թ. ընթացքում դատարաններում քննվել և ավարտվել է կոռուպցիոն բնույթի 160 քրեական գործ՝ 286 անձի վերաբերյալ՝ 2018թ. արձանագրված՝ 136 գործով 233 անձի դիմաց: Դատապարտվել է 197 անձ, այդ թվում 112-ը՝ ազատազրկման: Այսինքն, 2018թ. համեմատ 17,6%-ով ավելացել է դատարանում քննված և ավարտված կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործերի, 22,7%-ով՝  նշված գործերով անցնող ամբաստանյալների և 119,6%-ով՝ կոռուպցիոն բնույթի հանցանք կատարած և ազատազրկման ձևով պատժի դատապարտված անձանց թիվը:
Աննխադեպ արդյունքներ են արձանագրվել հանցագործություններով պետությանը պատճառված վնասի բացահայտման և վերականգնման առումով: Մասնավորապես, նշված ժամանակահատվածում քննված քրեական գործերով, որոնց ճնշող մեծամասնությունը՝ կոռուպցիոն բնույթի գործերն են, հանցագործությամբ պետությանը կամ համայնքներին պատճառված վնասը նախնական հաշվարկով (նկատի ունենալով, որ քննության ընթացքում գտնվող գործերով կարող է փոփոխվել) կազմել է շուրջ 105.7մլրդ ՀՀ դրամ՝ 2018թ. արձանագրված շուրջ 85 մլրդ դրամի դիմաց: Վերականգնվել է 12.4 մլրդ ՀՀ դրամի  վնաս:
2019թ. քննված քրեական գործերով պետությանը, համայնքներին պատճառված նյութական վնասների վերականգնման նպատակով 10.2մլրդ դրամի չափով արգելանք է դրվել մեղադրյալների կամ ամբաստանյալների հաշիվների, շարժական կամ անշարժ գույքի վրա, ինչը 2018թ. (մոտ 7մլրդ) համեմատ ավելի է 45.7%-ով:
Հատկանշական է, որ 2018-2019թթ քննված քրեական գործերի շրջանակներում բացահայտված՝ պետությանը կամ համայնքներին պատճառված ընդհանուր վնասի չափը՝ 190.7մլրդ դրամ, ավելի քան 5.2 անգամ գերազանում է 2009-2017թթ. հայտնաբերված վնասի չափը միասն վերցրած, որը կազմում է 36.5մլրդ դրամ: Իսկ վերականգնված վնասը՝ 40.2մլրդ դրամ, նախորդող 9 տարիների ընդհանուր արդյունքը գերազանցում է 19 մլրդ դրամով կամ շուրջ 90%-ով:
Դատախազության կողմից 2019թ. կոռուպցիայի դեմ քրեաիրավական պայքարի համատեքստում առանցքային է համարվել կոռուպցիոն գործերով ենթադրյալ հանցանք կատարած անձանց առերևույթ ապօրինի ծագում ունեցող գույքը (այդ թվում նաև ՀՀ-ից դուրս գտնվող) բացահայտելու, դրանց իրական պատկանելությունը ստուգելու ուղղությամբ լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի նախաքննություն կատարելու, ինչպես նաև նշված գույքերը պետությանը վերադարձնելու կամ պատճառված վնասները վերականգնելու ուղղությամբ քրեական դատավարության օրենսդրությամբ նախատեսված ողջ գործիքակազմի ձեռնարկումը, ինչը երբեմն հանդիասցել է քննությունների որոշակի ձգձգման օբյեկտիվ պատճառ: Իրականացվող օրենսդրական բարեփոխումների արդյունքում դատախազության կողմից այս նպատակի կենսագործումը կդրվի ինստիտուցիոնալ հենքի վրա։
2019թ. առանձնացել է հատկապես քրեական հետապնդման մարմինների համագործակցության արդյունքում մի քանի ոլորտներում սխեմատիկ բնույթ կրող կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման ուղղությամբ տարված մեծածավալ արդյունավետ աշխատանքով: Այդ ոլորտներից են պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, ուսումնական հաստատություններում, ինչպես նաև պետական մասնակցությամբ կազմակերպություններում աշխատակիցների գրանցման, աշխատավարձերի դուրսգրման գործընթացների օրինականությունը, «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲ ընկերության գործունեության, ջրօգտագործող ընկերությունների գործունեության, ճանապարհաշինության ծրագրերի իրականացման ընթացքում, աճուրդներով կամ ուղղակի վաճառքի միջոցով պետական, համայնքային սեփականություն հանդիսացող գույքի օտարման, սոցիաալապես անապահովության նպաստների տրամադրման, կենսաթոշակներ ստանալու, ԲՍՓ հանձնաժողովների գործունեության և մի քանի այլ ոլորտներում:
Ըստ կոռուպցիոն առանձին հանցատեսակների՝ քրեաիրավական շարժընթացը և քրեական հետապնդման առավել մանրամասն արդյունքները կներկայացվեն առաջիկայում:

Число лиц, проходящих по коррупционным делам за 2019г. увеличилось на 35%, а размер нанесенного ущерба, выявленного за 2018-2019гг. в 5 раз превосходит совокупный результат за прошлые 9 лет. Подведение итогов
В Управлении по преступлениям коррупционной направленности Генеральной прокуратуры РА были подведены итоги результатов уголовно-правовой борьбы против коррупционных преступлений в республике за 2019г.
Проведенный анализ свидетельствует, чт по сравнению с 2018г. в 2019г. количество материалов, подготовленных в произовдствах компетентных органов РА по коррупционным случаям увеличилось на 95 или 4.7% составляя 2083, и вопреки этому, число возбужденных уголовных дел сократилось на 4.7% или 70 составляя 1399.
Эти показатели свидетельствуют, что уровень доверия и общественной поддержки, которая оказывается правоохранительным органам по вопросу выявления коррупционных преступлений продолжает оставаться высоким. Параллельно с этим, существенно увеличилось количество публикаций СМИ относительно возможных коррупционных проявлений, а также активность инициативы правоохранительных органов в антикоррупционной борьбе. В частности если в 2018г. рассмотрелись 25 подобных публикаций СМИ, то в 2019г. на 47 или 88% больше. Если в 2018г. было констатировано 532 случая по выявлению данных о преступлениях, материальных следов преступлений и последствий при выполнений своих полномочий, то в 2019г. на 1020 или 92% больше.
Резкое увеличение было констатировано в количестве коррупционных уголовных дел, расследуемых в производставах компетентных органов. В 2019г. этот показатель составил 2625, что по сравнению с 2018г. на 553 или 26.6% больше.
При этом в условиях подобного значительного роста и увеличения объема перегрузки органов уголовного преследования удалось в 2019г. завершить 1006 уголовных дел коррупционной направленности, что превышает результат прошлого года на 34.3%.
За 2019г. по уголовным делам коррупционной направленности, расследуемым в производствах органов, предварительного следствия РА уголовному преследованию подверглись на 31.4 % больше лиц.
А 240 дел в отношении 338 лиц с обвинительным заключением были направлены в суд. Это в том случае, когда в 2018г. в суд было направлено 156 уголовных дел в отношении 288 лиц. То есть число коррупционных уголовных дел направленных в суд увеличелось на 89 или 58.9%, а число лиц, проходящих по коррупционным делам на 100 или 34.7%.
За 2019г. в судах были рассмотрены и завершены 160 уголовных дел коррупционной направленности в отношении 286 лиц. Были осуждены 197 лиц, в том числе 112 к лишению свободы. То есть по сравнению с 2018г. на 17.6% увеличелось число рассмотренных в суде и завершенных уголовных дел коррупционной напралвенности, на 22.7% - число подсудимых, проходящих по указанным делам, а на 119.6% - число лиц, совершивших преступление коррупционной направленности и осужденных к лишению свободы.
Беспрецедентные результаты были констатированы в связи с выявлением и восстановлением нанесенного государству преступлениями ущерба. В частности по уголовным делам, расследуемым в указанный период, подовляющая часть которых дела коррупционной направленности, по предварительным подсчетам (имея в виду, что по делам, находящимся в порцессе расследования может измениться) нанесенный государству или общинам ущерб составил 105.7 млн. драмов РА, по сравнению с констатированной в 2018г. суммы в размере 85 млрд. Драмов РА. Было восстановлено 12.4 млрд. драмов РА.
По уголовным делам, расследуемым за 2019г. с целью восстановления материального ущерба, нанесенного государству, общинам был наложен арест в размере 10.2 млрд. драмов РА на счета, движимое или недвижимое имущество обвиняемых или подсудимых, что по сравнению с 2018г. (около 7 миллиардов ) на 45.7 % больше.
Примечательно, что в рамках уголовных дел, расследуемых за 2018-2019гг. общий размер выявленного в рамках уголовных дел ущерба, нанесенного государству или общинам - 190.7 млрд. драмов РА на 5.2 превышает размер ущерба, выявленного за 2009-2017гг., что составляет 36.5 млрд. драмов РА.
В контексте уголовно-правовой борьбы с коррупцией в 2019г. прокуратурой важным считалось принятие механизмов, предусмотренных уголовно-процессуальным законодательством, направленным на выявление имущества имеющего незаконное происхождение (в том числе и за пределами РА) лиц, совершивших предполагаемое преступление по коррупционным делам, а также восстановление нанесенных ущербов или возвращение государству указанных имуществ, что часто являось объективной причиной для задержки расследований.
2019г. стал примечательным широкомасштабной эффективной работой по направлению выявления коррупционных преступлений в некоторых сферах в резульате сотрудничества органов уголовного преследования. Этими сферами являются законность регистрации сотрудников государственного управления, органов местного самоуправления и учебных заведений, процессов выплаты зарплат, отчуждения имущества, являющегося государственной собственностью путем аукциона или продажи, в ходе деятельности ЗАО "Высоковольтные электрические сети", реализации проектов дорожного строительства, получении пенсий, деятельности медико-социальной экспертной комиссии и некоторые другие сферы.
По отдельным видам преступлений уголовно-правовая динамика и более подробные результаты уголовного преследования будут представлены в ближайшее время.