Հարգելի՛ հայրենակիցներ
Ուժի մեջ է մտել 2020թ. մարտի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված՝ «Հայաստանի Հանրապետության վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրցումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների փաթեթը: Համաձայն վերջինիս՝ ՀՀ քրեական օրենսգիրքը լրացվել է երկու նոր հանցագործություններ նախատեսող հոդվածներով:
Մասնավորապես՝ օրենսգրքում՝ 124.1 հոդվածով, կյանքի և առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների շարքում ավելացել է նոր կորոնավիրուսային վարակով (2019n-CoV) վարակելը:
Ըստ այդմ՝
1. Անձին նոր կորոնավիրուսային վարակով (2019n-CoV) վարակելը պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկից ութհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը մեկ ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով:
2. Նույն արարքը, որը կատարվել է՝
1) երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ,
2) անչափահասի նկատմամբ,
3) ակնհայտ հղի կնոջ նկատմամբ՝
պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի ութհարյուրապատիկից հազարապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ երկուսից երեք ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ մեկից երեք տարի ժամկետով:
3. Նույն արարքը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երեքից հինգ տարի ժամետով։»։
Բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների թվում ավելացել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 277.1 հոդվածը, որը վերաբերում է արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման կանոնները կամ ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի այլ սահմանափակումները խախտելուն:
Համաձայն վերջինիս՝
Արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման կանոնները կամ ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի այլ սահմանափակումները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է անձի վարակում՝ պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը մեկ ամիս ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով կամ առանց դրա։
Նույն արարքը, որն անզգուշությամբ ծանր վնաս է պատճառել մարդու առողջությանը կամ անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի անձանց վարակում՝ պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից յոթհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ մեկից երեք ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով` որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով կամ առանց դրա։
Նույն արարքը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երկուսից չորս տարի ժամկետով` որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով կամ առանց դրա:
Սույն հոդվածի իմաստով մեկուսացում է համարվում անձանց, այդ թվում` հիվանդի կամ վարակվածի կամ նրանց հետ շփված անձանց (կոնտակտավորների) առանձնացումը դրա համար նախատեսված որոշակի տարածքում՝ այլ անձանց հետ անմիջական շփումը բացառելու և վարակի տարածումը կանխելու նպատակով:
Սույն հոդվածի իմաստով ինքնամեկուսացում է համարվում անձանց, այդ թվում` հիվանդի կամ վարակվածի կամ նրանց հետ շփված անձանց (կոնտակտավորների) առանձնացումը իրենց մշտական բնակության կամ իր նախընտրությամբ մեկ այլ վայրում՝ այլ անձանց հետ անմիջական շփումը սահմանափակելու և վարակի տարածումը կանխելու նպատակով:
Նկատի ունենալով, որ Համաշխարհային առողջապահական կազմակերպության կողմից հայտարարվել է նոր կորոնավիրուսային (2019n-CoV) համավարակ, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ ՀՀ-ում հայտարարվել է արտակարգ դրություն՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը զգուշացնում է, որ իրավապահ մարմինների կողմից իրականացվելու է խիստ հսկողություն՝ ՀՀ կառավարության կողմից 2020թ. մարտի 16-ին ընդունված «Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին» 298-Ն որոշմամբ սահմանված, ինչպես նաև պարետի կողմից հընթացս կայացվող որոշումներով նախատեսվող կանոնների և սահմանափակումների պահպանման նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքում կատարված վերոնշյալ լրացումներով նախատեսված հանցավոր արարքների նախականխման, ինչպես նաև նման դեպքերի բացահայտման և քրեաիրավական գնահատականի արժանացնելու նպատակով:
Միաժամանակ, հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 63-րդ հոդվածի 1-ին մասի 13-րդ կետով սահմանված է, որ հանցանքն արտակարգ դրության պայմաններում կատարելը պատասխանատվությունը և պատիժը խստացնող հանգամանք է: Այսինքն, տվյալ դեպքում «Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշմամբ նախատեսված սահմանափակումների խախտմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքում այդ հանգամանքը համապատասխան գնահատականի կարժանանա անձի պատասխանատվության և պատժի որոշման հարցի քննարկման շրջանակներում:
Հորդորում ենք դրսևորել խոհեմություն, քաղաքացիական բարձր գիտակցություն, կարգապահություն և ձեռնպահ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք հղի են քրեական պատասխանատվություն առաջացնող հետևանքներով և կարող են սպառնալ առանձին անձանց, հատկապես խոցելի սոցիալական խմբերի ներկայացուցիչների առողջությանն ու կյանքին, վտանգել հանրային առողջապահական անվտանգությունը:

The package of draft laws of the Republic of Armenia “On making supplements to the Code of Administrative Offenses of the Republic of Armenia” and “On making supplements to the Criminal Code of the Republic of Armenia” came into force. According to the latter, articles envisaging 2 new crimes are included in the RA Criminal Code.
In particular, the infection with a new coronavirus (2019n-CoV) is also included in the Code under Art. 124.1 among the crimes directed against life and health.
For infecting a person with a new coronavirus (2019n-CoV), a fine is envisaged in the amount of four-hundred-fold to eight-hundred-fold of the fixed minimum salary, or detention for up to 1 month, or imprisonment for up to 1 year.
The same acts committed in relation to:
1) two or more people;
2) a minor;
3) a pregnant woman;
shall be punished by a fine from eight-hundred-fold to a thousand-fold of the fixed minimum salary, or by detntion from 2 to 3 months, or by imprisonment from 1 to 3 years.
The same act, entailing by negligence the death of a person, shall be punished by deprivation of liberty for a term of 3 to 5 years.
Among the crimes against public health, Article 277.1 has been added to the Criminal Code of the Republic of Armenia, which concerns violation of the rules of isolation or self-isolation or other restrictions on the right to freedom of movement during the announced state of emergency.
According to the latter:
Violation of the rules of isolation or self-isolation or other restrictions on the right to freedom of movement during the announced state of emergency which, by negligence, resulted to the infection of a person, shall be punished by a fine from three-hundred-fold to five-hundred-fold of the fixed minimum salary or by detention for a maximum of one month with the deprivation of the right to occupy certain positions or be engaged in certain activities for a maximum of 2 years or without it.
The same act, which by negligence caused serious harm to the health of a person or by negligence resulted to infection of two or more people, shall be punished by a fine in the amount of five-hundred-fold to seven-hundred-fold of the fixed minimum salary or by detention for a term of 1 to 3 months or by imprisonment for a maximum of 2 years with the deprivation of the right to occupy certain positions or be engaged in certain activities for a maximum of 3 years or without it.
The same act, which, by negligence, resulted in the death of a person, shall be punished by imprisonment for a term of 2 to 4 years with deprivation of the right to occupy certain positions or be engaged in certain activities for a maximum of 3 years or without it.
In the sense of this article, isolation is the separation of citizens, including patients or the infected or who have come into contact with them at a certain place, provided for this with a view to prevent direct contact with other people and the spread of infection.
In the sense of this article, self-isolation is the separation of people, including patients or the infected, or those who have come into contact with them at their place of permanent residence or at another place at the discretion with a view to limit direct contact with other people and prevent the spread of infection.
Taking into account the fact that the World Health Organization has declared novel corona virus outbreak (2019n-CoV) as well as the fact that a state of emergency has been declared in the Republic of Armenia, the RA Prosecutor General's Office warns that law enforcement bodies will strictly carry out control over the rules and restrictions envisaged by decision 298 -Ն “On declaring a state of emergency in the Republic of Armenia”, adopted by the RA Government on March 16, 2020 and decisions adopted by the commandant with a view to prevent criminal acts provided for by the above supplements included in the RA Criminal Code, as well as find out such cases and give a criminal legal assessment.
At the same time, we consider it necessary to inform that under Point 13 of Part 1 of Art. 63 of the RA Criminal Code it is envisaged that the commission of a crime during the state of emergency is a circumstance aggravating liability and punishment. Thus in case of crimes committed in violation of the restrictions stipulated by the decision of the RA Government “On declaring a state of emergency in the Republic of Armenia”, to this circumstance will be given a corresponding assessment within the framework of consideration of the issue of establishing liability and punishment of a person.
We urge you to show wisdom, high civic consciousness, discipline and refrain from such actions that are full of consequences of criminal liability and can threaten individuals, especially health and life of members of vulnerable social groups, and jeopardize public health.