Հարգելի՛ հայրենակիցներ
Ուժի մեջ է մտել 2020թ. մարտի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված՝ «Հայաստանի Հանրապետության վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրցումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների փաթեթը: Համաձայն վերջինիս՝ ՀՀ քրեական օրենսգիրքը լրացվել է երկու նոր հանցագործություններ նախատեսող հոդվածներով:
Մասնավորապես՝ օրենսգրքում՝ 124.1 հոդվածով, կյանքի և առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների շարքում ավելացել է նոր կորոնավիրուսային վարակով (2019n-CoV) վարակելը:
Ըստ այդմ՝
1. Անձին նոր կորոնավիրուսային վարակով (2019n-CoV) վարակելը պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկից ութհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը մեկ ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով:
2. Նույն արարքը, որը կատարվել է՝
1) երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ,
2) անչափահասի նկատմամբ,
3) ակնհայտ հղի կնոջ նկատմամբ՝
պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի ութհարյուրապատիկից հազարապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ երկուսից երեք ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ մեկից երեք տարի ժամկետով:
3. Նույն արարքը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երեքից հինգ տարի ժամետով։»։
Բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների թվում ավելացել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 277.1 հոդվածը, որը վերաբերում է արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման կանոնները կամ ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի այլ սահմանափակումները խախտելուն:
Համաձայն վերջինիս՝
Արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման կանոնները կամ ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի այլ սահմանափակումները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է անձի վարակում՝ պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը մեկ ամիս ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով կամ առանց դրա։
Նույն արարքը, որն անզգուշությամբ ծանր վնաս է պատճառել մարդու առողջությանը կամ անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի անձանց վարակում՝ պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից յոթհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ մեկից երեք ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով` որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով կամ առանց դրա։
Նույն արարքը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երկուսից չորս տարի ժամկետով` որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով կամ առանց դրա:
Սույն հոդվածի իմաստով մեկուսացում է համարվում անձանց, այդ թվում` հիվանդի կամ վարակվածի կամ նրանց հետ շփված անձանց (կոնտակտավորների) առանձնացումը դրա համար նախատեսված որոշակի տարածքում՝ այլ անձանց հետ անմիջական շփումը բացառելու և վարակի տարածումը կանխելու նպատակով:
Սույն հոդվածի իմաստով ինքնամեկուսացում է համարվում անձանց, այդ թվում` հիվանդի կամ վարակվածի կամ նրանց հետ շփված անձանց (կոնտակտավորների) առանձնացումը իրենց մշտական բնակության կամ իր նախընտրությամբ մեկ այլ վայրում՝ այլ անձանց հետ անմիջական շփումը սահմանափակելու և վարակի տարածումը կանխելու նպատակով:
Նկատի ունենալով, որ Համաշխարհային առողջապահական կազմակերպության կողմից հայտարարվել է նոր կորոնավիրուսային (2019n-CoV) համավարակ, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ ՀՀ-ում հայտարարվել է արտակարգ դրություն՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը զգուշացնում է, որ իրավապահ մարմինների կողմից իրականացվելու է խիստ հսկողություն՝ ՀՀ կառավարության կողմից 2020թ. մարտի 16-ին ընդունված «Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին» 298-Ն որոշմամբ սահմանված, ինչպես նաև պարետի կողմից հընթացս կայացվող որոշումներով նախատեսվող կանոնների և սահմանափակումների պահպանման նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքում կատարված վերոնշյալ լրացումներով նախատեսված հանցավոր արարքների նախականխման, ինչպես նաև նման դեպքերի բացահայտման և քրեաիրավական գնահատականի արժանացնելու նպատակով:
Միաժամանակ, հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 63-րդ հոդվածի 1-ին մասի 13-րդ կետով սահմանված է, որ հանցանքն արտակարգ դրության պայմաններում կատարելը պատասխանատվությունը և պատիժը խստացնող հանգամանք է: Այսինքն, տվյալ դեպքում «Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշմամբ նախատեսված սահմանափակումների խախտմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքում այդ հանգամանքը համապատասխան գնահատականի կարժանանա անձի պատասխանատվության և պատժի որոշման հարցի քննարկման շրջանակներում:
Հորդորում ենք դրսևորել խոհեմություն, քաղաքացիական բարձր գիտակցություն, կարգապահություն և ձեռնպահ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք հղի են քրեական պատասխանատվություն առաջացնող հետևանքներով և կարող են սպառնալ առանձին անձանց, հատկապես խոցելի սոցիալական խմբերի ներկայացուցիչների առողջությանն ու կյանքին, վտանգել հանրային առողջապահական անվտանգությունը:

В силу вступил пакет проектов законов РА «О внесении дополнений в Кодекс об административных правонарушениях Республики Армения» и «О внесении дополнений в Уголовный кодекс РА». Согласно последнему в УК РА включены статьи, предусматривающие 2 новые преступления.
В частности в Кодекс по ст. 124.1 в числе преступлений, направленных против жизни и здоровья включено и заражение новым коронавирусом (2019n-CoV).
1. За заражение лица новым коронавирусом (2019n-CoV) предусматривается штраф в размере от четырехсоткратного до восьмисоткратного размера минимальной заработной платы, или арест сроком до 1 месяца, либо лишение свободы до 1 года,
2. Те же деяния, совершенные в отношении :
1) двух и более лиц;
2) несовершеннолетнего;
3) беременной женщины;
наказываются штрафом от восьмисоткратного до тысячекратного размера минимальной заработной платы, либо арестом на срок от 2 до 3 месяцев, или лишением свободы от 1 до 3 лет.
3. То же деяние, повлекшее по неосторожности смерть лица наказывается лишением свободы на срок от 3-х до 5 лет.
В числе преступлений, направленных против здоровья населения в УК РА добавлена статья 277.1, которая касается нарушения правил изоляции или самоизоляции или других ограничений права на свободное передвижения во время чрезвычайного положения, объявленного на основании чрезвычайной ситуатции.
Согласно последней:
Нарушение правил изоляции или самоизоляции или других ограничений права свободного передвижения во время чрезвычайного положения, объявленного на основании чрезвычайной ситуатции, которое повлекло по неосторожности заражение лица наказывается штрафом в размере от трехсоткратного до пятиисоткратного размера минимальной заработной платы или арестом максимум на один месяц с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью сроком максимум на 2 года или без такового.
То же деяние, которое по неосторожности нанесло тяжкий вред здоровью лица или по неосторожности повлекло заражение двух или более лиц, наказывается штрафом в размере от пятисоткратного до семисоткратного размера минимальной заработной платы или арестом на срок от 1 до 3 месяцев либо лишением свободы сроком максимум на 2 года с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью сроком максимум на 3 года или без такового.
То же деяние, которое по неосторожности повлекло смерть лица наказывается лишением свободы сроком от 2 до 4 лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью сроком максимум на 3 года или без такового.
В смысле данной статьи изоляцией считается уединение граждан, в том числе и больных или зараженных или лиц, вступивших в контакт с ними в определенном помещении, предусмотренном для этого с целью исключения прямого контакта с другими лицами и предотвращения распространения инфекции.
В смысле данной статьи самоизоляцией считается уединение лиц, в том числе и больных или зараженных или лиц, вступивших в контакт с ними в место их постоянного проживания или в другом месте по усмотрению последних с целью ограничения прямого контакта с другими лицами и предотвращения распространения инфекции.
Учитывая то, что Всемирная организация здравоохранения объявила пандемию нового коронавируса (2019n-CoV), а также то обстоятельство, что в РА объявлено чрезвычайное положение, Генеральная прокуратура РА предупреждает, что правоохранительными органами будет осуществлен строгий контроль за соблюдением правил и ограничений, предусмотренных постановлением 298-Ն «Об объявлении в Республике Армения чрезвычайного положения», принятым Правительством РА 16.03.2020г. и постановлениями, принятыми комендантом для предупреждения преступных деяний, предусмотренных вышеуказанными дополнениями, включенными в УК РА, а также выявления подобных случаев и дачи уголовно-правовой оценки.
Одновременно, считаем необходимым сообщить, что согласно п. 13 ч. 1 ст. 63 УК РА предусмотрено, что совершение преступления в условиях чрезвычайного положения является обстоятельством отягчающим ответственность и наказание. То есть в случае преступлений, совершенных нарушением ограничений, предусмотренных постановлением Правительства РА «Об объявлении в Республике Армения чрезвычайного положения», это обстоятельство будет удостоено соответствующей оценки в рамках рассмотрения вопроса по установлению ответственности и наказания лица.
Призываем проявить мудрость, высокое гражданское сознание, дисциплину и воздерживаться от таких действий, которые чреваты последствиями уголовной ответственности и могут угрожать отдельным лицам, особенно здоровью и жизни представителей уязвимых социальных групп, поставить под угрозу охрану здоровья населения.