Խոշոր չարաչահումներով իրականացված արդյունագործական որսի հետևանքով վտանգվել է Սևանա լճում խեցգետնի պոպուլյացիայի վերարտադրությունը
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են Սևանա լճից խեցգետնի արդյունագործական որսի և արտահանման ոլորտում իրականացված հաշվեքննության վերաբերյալ ՀՀ հաշվեքննիչ պալատից ստացված փաստաթղթերը, որի շրջանակներում անհրաժեշտ փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից:
Պարզվել է, որ ՀՀ բնապահպանության նախարարության հետ կնքված կենդանական պաշարների օգտագործման պայմանագրերով 2017-2018թթ. 4 ՍՊԸ Սևանա լճում իրականացրել է խեցգետնի արդյունագործական 104տ ընդհանուր քաշով որս: Մինչդեռ նույն ժամանակահատվածում hանրապետությունից յոթ իրավաբանական անձինք, ներառյալ վերջիններս, արտահանել են շուրջ 357տ ընդհանուր քաշով վայրի խեցգետին: Այսինքն 253 տոննա խեցգետնի որսը կատարվել է առանց պայմանագրի:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է նաև, որ 2016թ.-ին Բնական կենդանական պաշարների օգտագործման պայմանագրեր կնքած թվով 4 ընկերություններ դիմել են Նախարարություն, որպեսզի ստանան դեռևս 2015թ.-ին որսված և չարտահանված կենդանի խեցգետինը 2017թ.-ի ընթացքում արտահանելու համաձայնություն: Այդ շրջանակում ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչությունը կատարել է ուսումնասիրություն, ըստ որի այդ 4 ՍՊԸ-ներում առկա է 2015թ. որսված ու չիրացված ընդհանուր 325տ. խեցգետին: Մինչդեռ տվյալներ են ստացվել, որ ուսումնասիրության համար նշված ժամանակահատվածում տեսչության աշխատակիցները Գեղարքունիքի մարզ չեն գործուղվել, նշված կազմակերպություններում խեցգետնի առկա իրական պաշարների ուսումնասիրություններ չեն իրականացվել:
ՀՀ ԳԱԱ ԿՀԷԳԿ հիդրոէկոլոգիայի և ձկնաբուծության ինստիտուտի կողմից Հաշվեքննիչ պալատին տրված փորձագիտական եզրակացությամբ պարզվել է նաև, որ նման քանակի կենդանի խեցգետնի երկարատև պահպանման համար, ի թիվս այլ պարտադիր գործոնների, ՍՊԸ-ներին անհրաժեշտ են ոչ բետոնապատ այնպիսի մեծությունների ջրավազաններ, որոնք նրանք չունեն: Բացի այդ, ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2015թ. ընկերությունների կողմից խեցգետնի արտահանման ծավալներն արդեն իսկ գերազանցել են նրանց տրված որսի թույլտվությունները:
Այսինքն, ՀՀ բնապահպանության նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք 2016թ. նոյեմբերին ներկայացրել են խեցգետնի իրականում գոյություն չունեցող ծավալների մասին կեղծ, իրականությանը չհամապատասխանող տվյալներ: Արդյունքում իրավաբանական անձինք 2017-2018թթ. իրականացրել են 253տ անհայտ ծագման աղբյուրից ձեռք բերված վայրի խեցգետնի արտահանում, որի արդյունքում ենթադրաբար պետական բյուջե չի մուտքագրվել 253մլն դրամի բնօգտագործման վճար:
ՀՀ ԳԱԱ «Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կատարած գնահատման համաձայն՝ խեցգետնի արդյունագործական ընդհանուր կենսազանգվածը 2014-2016թթ կազմել է ընդհանուր 8530տ., որից օգտագործման ենթակա պաշարը (թույլատրելի որսաչափը)՝ 1900տ: Մինչդեռ անտեսելով որպես հիմք հանդսացող ՊՈԱԿ-ի հետազոտությունները՝ 2014-2016թ.-ին որսի թույլտվություն է տրվել ընդհանուր 5474տ. կամ շուրջ 3 անգամ ավել խեցգետնի որսի համար: Արդյունքում վտանգվել է խեցգետնի պոպուլյացիայի վերարտադրության պրոցեսը և այն ապահովելու համար անհրաժեշտ չափաքանակների պաշարները, ինչի հետևանքով 2017-2018թթ. արդյունագործական որսի թույլտվության բնեղեն քանակը կտրուկ նվազել է՝ 2017թ. կազմելով 42տ, 2018թ.՝ 3տ, որը 2015թ. համեմատ պակաս է շուրջ 900 անգամ, ինչով առաջացրել են ծանր հետևանքներ:
Հաշվեքննության շրջանակներում իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ կենսապաշարներ օգտագործող ընկերություններից մեկը 2017թ. առաջին եռամսյակում բնապահպանական պետական տեսչություն է ներկայացրել 17,95տ խեցգետնի պաշարների օգտագործման հաշվետվություն, այն դեպքում, երբ նրա ստացված որսի թույլտվությունը կազմել է 12 տոննա: Այսինքն օգտագործվել է ստացված թույլտվությունից 5,95տ-ով ավելի պաշար: Մինչդեռ տեսչական մարմնի պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, օժտված լինելով կենդանական աշխարհի օբյեկտների արդյունագործական նպատակներով օգտագործման պահանջների պահպանման և վերահսկողության լիազորությամբ, կենսապաշարների ապօրինի օգտագործման առկա փաստը չեն արձանագրել և պատասխանատվության միջոցներ չեն կիրառել, որի արդյունքում բնապահպանական իրավախախտումների հետևանքով կենդանական աշխարհին պատճառվել է շուրջ 6մլն ՀՀ դրամի վնաս:
Նկատի ունենալով, որ ՀՀ իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում ի հայտ են բերվել առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող փաստական տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

Воспроизводство популяций крабов в Севанском озере подвергается опасности в результате промышленной охоты, осуществленной крупномасштабными злоупотреблениями
В Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА были изучены документы, полученные от Аудиторской палаты РА относительно адита, проведенного в области промышленной охоты и экспорта крабов из Севанского озера, и в рамках изучения также были запрошены и получены необходымие документы от  Министерства окружающей среды РА.
Было установлено, что по договорам на использование ресурсов животных, заключенных  с Министерством окружающей среды РА в период 2017-2018гг. 4 ООО провели промышленную охоту  весом 104 т. крабов. Тем временем как в указанный период 7 юридические лица, в том числе и последние экспортировали около 357 т. диких крабов. То есть охота 253 т. крабов  была проведена без договора.
В ходе изучения было также установлено, что в 2016г. по количеству 4 компании, заключившие договора на использование природных животных ресурсов обратились в министерство, чтобы получить согласие на экспорт выловленных в 2015г. и не экспортированных в период 2017г. крабов. В рамках этого Государственная экологическая инспекция Министерства охраны природы РА осуществила изучение и согласно изучению в 4 ООО было выловленных в 2015г. и не раелизованных в целом 325 т. крабов. Тем временем как были получены данные, что для изучения сотрдуники инспекции в указанный период не были отправлены в командировку в Гегаркуникскую область, в указанных организациях не были осуществлены изучения реальных ресурсов крабов.
Экспертным заключением, представленным Аудиторской палате РА Институтом гидроэкологии и  рыбоводства научного центра зоологии и гидроэкологии НАН РА было установлено, что для длительного хранения живых крабов подобного количества, в числе других обязательных факторов, ООО необходимы пруды не из бетона, которые они не имеют. Кроме того в ходе изучения было выявлено, что в 2015г. объемы экспорта крабов компаниями уже превзошли выданные им разрешения на охоту.
То есть ответственные должностные лица Министерства охраны природы РА в ноябре 2016г. представили ложные, не соответствующие реалности данные относительно объемов крабов. В результате юридические лица в период 2017-2018гг. осуществили экспорт диких крабов (253 т.), приобретенных у неизвестного источника, в результате чего и предполагательно в государственный бюджет не была оплачена сумма в размере 253 млн. драмов РА.
По оценке ГНКО «Научный центр зоологии и гидроэкологии» НАН РА общая биомасса крабов составляет 8530 т., из которой ресурс, подлежащий использованию составляет 1900 т. Тем временем игнорируя являющиеся основой  изучения ГНКО, в период 2014-2016гг. было выдано разрешение для охоты 5474 т. крабов. В результате под угрозой были поставлены воспроизводство популяций крабов и ресурсы для обеспечения необходимого количества.
В ходе изучения, осуществленного в рамках аудита было установлено, что одна из компаний в первом квартале 2017г. представила в Государственную экологическую инспекцию аудит относительно использования 17.95 т. краб, в том случае, когда ее разрешение на охоту составило 12 т. То есть было исользовано на 5.95 т. больше ресурсов. Тем временем как ответственные должностные лица инспекции не констатировали наличествующий факт незаконного использования биоресурсов и не приняли меры для привлечения к ответственности, и в результате правонарушений в области охраны окружающей среды животному миру был приченен ущерб в размере 6 млн. драмов РА.
Учитывая то, что в результате осуществленных изучений в РА были выявлены фактические данные, содержащие явные признаки преступления в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 308, ч. 1  ст. 314, ч. 2 ст. 315 УК РА.