«Դալմայի Այգիներ»-ում շինարարության ընթացքում 19-րդ դարի գինու հնձանի ոչնչացման առթիվ Երևան քաղաքի դատախազը դիմել է իրավասու մարմինների ղեկավարներին
Երևան քաղաքի «Դալմայի Այգիներ» կոչվող տեղանքում շինարարություն իրականացնող կազմակերպության կողմից հուշարձաններ վնասելու դեպքի առթիվ 16.12.2019թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով իրականացված նախաքննությամբ պարզվել էր, որ Երևան քաղաքի Մոնթե Մելքոնյան փողոցին հարակից տարածքում ՍՊԸ-ի կողմից շինարարական աշխատանքներ իրականացնելու ժամանակ քանդվել է Դալմայի այգում գտնվող գինու հնձանը: Հաշվի առնելով, որ վերջինս ընդգրկված չի եղել ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ հաստատված՝ Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում՝ վարույթն իրականացնող մարմինը 29.02.2020թ. որոշում է կայացրել հանցակազմի բացակայության հիմքով քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին:
Քրեական գործի նյութերում առկա փաստաթղթերի ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ «Ներդրումային ծրագրերին հավանություն տալու և ՍՊԸ-ին առանց մրցույթի հողամաս տրամադրելու մասին» ՀՀ կառավարության 11.01.2018թ. որոշման հիման վրա Երևանի ավագանու և Երևանի քաղաքապետի որոշումներով Երևան քաղաքի Մոնթե Մելքոնյան 31 հասցեում գտնվող 27,66 հեկտար մակերեսով պետական սեփականություն հանդիսացող անտառային ֆոնդի հողերի նպատակային նշանակությունը փոխվել է հատուկ պահպանվող տարածքների հողերի նպատակային նշանակության: Եվ մանկական, երիտասարդական, ընտանեկան, հանգստի և ժամանցի կենտրոնի կառուցման նպատակով վարձակալության և կառուցապատման իրավունքով հողամասը 99 տարի ժամկետով տրամադրվել է ՍՊԸ-ին, ապա տրված դրական եզրակացությունների հիման վրա Երևանի քաղաքապետի կողմից տրվել են շինթույլտվություններ:
Մինչև 06.02.2020թ. իրավասու մարմինների կողմից տրված գրություններով, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության պետական փորձաքննական  եզրակացության տվյալներով նշված տարածքում հուշարձաններ և պահպանման գոտիներ առկա չեն եղել:
Մինչդեռ այդ ընթացքում նշված տարածքում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ենթակայության «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների կողմից կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնաբերվել են պատմամշակութային արժեք ներկայացնող օբյեկտներ, որոնց պետական հաշվառման փաստաթղթերը կազմվել և ներկայացվել են նախարարություն:
Նորահայտ հուշարձանախմբին, որը ներառում է թվով 7 պատմամշակութային միավոր` տեղական նշանակության հուշարձաններ` դամբանաթումբ, մառան և 19-րդ դարի թվով 5 հնձան, նախարարության փորձագիտական հանձնաժողովի կողմից տրվել է հանրապետական նշանակության կարգավիճակ:
Այսինքն՝ կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Երևան քաղաքի Մ.Մելքոնյան փողոցին հարակից հատվածում` Դալմայի այգում, իրականում առկա են եղել պատմամշակութային արժեք ներկայացնող, հուշարձանի կարգավիճակին արժանի և հետագայում նաև այդպիսի կարգավիճակ ստացած օբյեկտներ, այդ թվում` գինու հնձաններ: Վերջիններս վերը նշված տարածքում հողի նպատակային նշանակությունը փոխելու, վարձակալության հանձնելու, շինթույլտվություններ տալու գործընթացում չեն հայտնաբերվել, ամենայն հավանականությամբ ոչ պատշաճ դիտարկման արդյունքում, կամ՝ թեև հայտնաբերվել են, սակայն քանի որ ընդգրկված չեն եղել պատմամշակութային հուշարձանների ցուցակում, արձանագրվել է, որ տարածքում հուշարձաններ չկան: Հայտնաբերված այդ օբյեկտների պատմամշակութային հնարավոր արժեքն անտեսվել է, դրանք ուսումնասիրելու, համապատասխան կարգավիճակ տալու, շինթույլտվություններ չտալու կամ այլ կերպ տալու հարց չի բարձրացվել:
Արդյունքում լիազորված մարմնի կողմից պատմամշակութային արժեք ունեցող անշարժ հուշարձանները ժամանակին չբացահայտելու պատճառով, կատարված շինարարական աշխատանքների ընթացքում ոչնչացվել է գինու հնձանը, որն ակնհայտորեն կարող էր հանդիսանալ նույն տեղանքում հայտնաբերված նմանատիպ և հետագայում պատմամշակութային հուշարձան ճանաչված տեղական նշանակության հուշարձաններից մեկը:
Ելնելով վերոգրյալից Երևան քաղաքի դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը միջնոդրագրեր է հասցեագրել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանին և  Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանին՝ ուսումնասիրությունների միջոցով պարզելու իրենց պարտականությունները կատարելիս համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից խախտումներ թույլ տալու հանգամանքը և քննարկելու վերջիններիս պատասխանատվության ենթարկելու հարցը: Միջնորդագրով նաև բարձրացվել է պատմամշակութային արժեք ունեցող օբյեկտների հայտնաբերման, հաշվառման և պահպանման ոլորտի կարգավորումները վերանայելու անհրաժեշտությունն այն հաշվով, որպեսզի ապահովվի իրականում հուշարձանի արժեք ունեցող օբյեկտների հայտնաբերումն ու դրան համապատասխան կարգավիճակ տալը՝ հետագայում այդպիսի օբյեկտների հնարավոր վնասումը բացառելու նպատակով:

По факту уничтожения винного пресса 19-го века в ходе строительства на территории «Сады Далмы » прокурор г. Еревана обратился к руководителям компетентных органов
Предварительным расследованием, осуществленным по уголовному делу, возбужденному 16.12.2019г. по признакам преступления, пердусмотренного ч. 1 ст. 264 УК РА по факту причинения вреда памятникам организацией, осуществляющей строительство на территории «Сады Далмы » г. Еревана было установлено, что в ходе строителных работ, осуществляемых ООО на территории рядом с улицей М. Мелконян г. Еревана был разрушен винный пресс, находящийся на территории «Сады Далмы ». Учитывая то, что винный пресс не был включен в государственный список недвижимых памятников истории и культуры города Еревана, утвержденный соответствующим постановлением Правительства РА, 29.02.2020г. орган, осуществляющий производство, вынес постановление о прекращении производства по уголовному делу на основании отсутсия состава преступления.
В ходе изучения документов, имеющихся в материалах уголовного дела было установлено, что на основании постановления Правительства РА от 11.01.2018г. «Об утверждении инвестиционных программ и предоставлении ООО земельного участка без торгов» постанволениями старейшин г. Еревана и мэра г. Еревана целевое назначение земель лесного фонда, являющегося государственной собственностью площадью 27.66 га. по адресу: г. Ереван, ул. М. Мелконян 31 было изменено на целевое назначение земель специально охраняшющихся территорий. И для строительства детских, молодежных, семейных, баз отдыха земельный участок был передан на аренду ООО сроком на 99 лет, затем на основании составленных положительных заключений, мэром г. Еревана были даны разрешения на строительство.
До 06.02.2020г. по письмам, представленным компетентными органами и данным государственного экспертного заключения экспертизы воздействия на окружающую среду на указанной территории не было памятников и охранных зон.
Тем временем как в это время в результате изучений, осуществленных сотрудниками ГНКО «Нучно-исследовательский центр историко-культурного наследия» Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения были выявлены объекты, представляющие историко-культурную ценность, документы государственной регистрации которых были составлены и представлены в министерство.
Недавно обнаруженной группе памятников, где включены - историко-культурные единици, винный погреб и пресс 19-го века экспортной коммисией министерства был выдан республиканский статус .
То есть, в ходе предварительного расследования было установлено, что на территории рядом с улицей М. Мелконян г. Ереван в действительности были объекты, представляющие историко-культурную ценность, и получивщие в дальнейшем статус памятников, в том числе и винный пресс. Последние не были выявлены в процессах изменения целевого назначения земли на указанной территории, сдачи в аренду, дачи разрешения на строительство, скорее всего, в результате неправильного наблюдения, или несмотря на то что они были выявлены, однако так как не были включены в список историко-культурных памятников, то было констатировано, что на территории нет памятников. Возможная историко-культурная ценность этих объектов не была учтена, не был затронут вопрос их изучения, представления соответствующего статуса.
Таким образом, из-за того, что недвижимые памятники, имеющие историко-культурную ценность не были выявлены компетентным органом вовремя, в ходе строительных работ был разрушен винный пресс, который явно мог быть одним из памятников местного значения.
Исходя из вышеизложенного, прокурор города Еревана Г. Багдасарян направил ходатайство министру образования, науки, культуры и спорта Республики Армения А. Арутюняну и мэру Еревана А. Марутяну для выявления в ходе изучений обстоятельства допущения нарушений соответствующими должностными лицами при выполнении своих обязанностей и рассмотрения вопроса о привлечении последних к ответственности. Ходатайством также был затронут вопрос о необходимости выявления и регистрации объектов, имеющих историко-культурную ценность, рассмотрения регулирований сферы охраны с учетом того, чтобы были обеспечены выявление объектов, имеющих ценность памятников и дача им соответствующего статуса с целью исключения причинения таким объектам возможного вреда.