«Դալմայի Այգիներ»-ում շինարարության ընթացքում 19-րդ դարի գինու հնձանի ոչնչացման առթիվ Երևան քաղաքի դատախազը դիմել է իրավասու մարմինների ղեկավարներին
Երևան քաղաքի «Դալմայի Այգիներ» կոչվող տեղանքում շինարարություն իրականացնող կազմակերպության կողմից հուշարձաններ վնասելու դեպքի առթիվ 16.12.2019թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով իրականացված նախաքննությամբ պարզվել էր, որ Երևան քաղաքի Մոնթե Մելքոնյան փողոցին հարակից տարածքում ՍՊԸ-ի կողմից շինարարական աշխատանքներ իրականացնելու ժամանակ քանդվել է Դալմայի այգում գտնվող գինու հնձանը: Հաշվի առնելով, որ վերջինս ընդգրկված չի եղել ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ հաստատված՝ Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում՝ վարույթն իրականացնող մարմինը 29.02.2020թ. որոշում է կայացրել հանցակազմի բացակայության հիմքով քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին:
Քրեական գործի նյութերում առկա փաստաթղթերի ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ «Ներդրումային ծրագրերին հավանություն տալու և ՍՊԸ-ին առանց մրցույթի հողամաս տրամադրելու մասին» ՀՀ կառավարության 11.01.2018թ. որոշման հիման վրա Երևանի ավագանու և Երևանի քաղաքապետի որոշումներով Երևան քաղաքի Մոնթե Մելքոնյան 31 հասցեում գտնվող 27,66 հեկտար մակերեսով պետական սեփականություն հանդիսացող անտառային ֆոնդի հողերի նպատակային նշանակությունը փոխվել է հատուկ պահպանվող տարածքների հողերի նպատակային նշանակության: Եվ մանկական, երիտասարդական, ընտանեկան, հանգստի և ժամանցի կենտրոնի կառուցման նպատակով վարձակալության և կառուցապատման իրավունքով հողամասը 99 տարի ժամկետով տրամադրվել է ՍՊԸ-ին, ապա տրված դրական եզրակացությունների հիման վրա Երևանի քաղաքապետի կողմից տրվել են շինթույլտվություններ:
Մինչև 06.02.2020թ. իրավասու մարմինների կողմից տրված գրություններով, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության պետական փորձաքննական  եզրակացության տվյալներով նշված տարածքում հուշարձաններ և պահպանման գոտիներ առկա չեն եղել:
Մինչդեռ այդ ընթացքում նշված տարածքում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ենթակայության «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների կողմից կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնաբերվել են պատմամշակութային արժեք ներկայացնող օբյեկտներ, որոնց պետական հաշվառման փաստաթղթերը կազմվել և ներկայացվել են նախարարություն:
Նորահայտ հուշարձանախմբին, որը ներառում է թվով 7 պատմամշակութային միավոր` տեղական նշանակության հուշարձաններ` դամբանաթումբ, մառան և 19-րդ դարի թվով 5 հնձան, նախարարության փորձագիտական հանձնաժողովի կողմից տրվել է հանրապետական նշանակության կարգավիճակ:
Այսինքն՝ կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Երևան քաղաքի Մ.Մելքոնյան փողոցին հարակից հատվածում` Դալմայի այգում, իրականում առկա են եղել պատմամշակութային արժեք ներկայացնող, հուշարձանի կարգավիճակին արժանի և հետագայում նաև այդպիսի կարգավիճակ ստացած օբյեկտներ, այդ թվում` գինու հնձաններ: Վերջիններս վերը նշված տարածքում հողի նպատակային նշանակությունը փոխելու, վարձակալության հանձնելու, շինթույլտվություններ տալու գործընթացում չեն հայտնաբերվել, ամենայն հավանականությամբ ոչ պատշաճ դիտարկման արդյունքում, կամ՝ թեև հայտնաբերվել են, սակայն քանի որ ընդգրկված չեն եղել պատմամշակութային հուշարձանների ցուցակում, արձանագրվել է, որ տարածքում հուշարձաններ չկան: Հայտնաբերված այդ օբյեկտների պատմամշակութային հնարավոր արժեքն անտեսվել է, դրանք ուսումնասիրելու, համապատասխան կարգավիճակ տալու, շինթույլտվություններ չտալու կամ այլ կերպ տալու հարց չի բարձրացվել:
Արդյունքում լիազորված մարմնի կողմից պատմամշակութային արժեք ունեցող անշարժ հուշարձանները ժամանակին չբացահայտելու պատճառով, կատարված շինարարական աշխատանքների ընթացքում ոչնչացվել է գինու հնձանը, որն ակնհայտորեն կարող էր հանդիսանալ նույն տեղանքում հայտնաբերված նմանատիպ և հետագայում պատմամշակութային հուշարձան ճանաչված տեղական նշանակության հուշարձաններից մեկը:
Ելնելով վերոգրյալից Երևան քաղաքի դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը միջնոդրագրեր է հասցեագրել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանին և  Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանին՝ ուսումնասիրությունների միջոցով պարզելու իրենց պարտականությունները կատարելիս համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից խախտումներ թույլ տալու հանգամանքը և քննարկելու վերջիններիս պատասխանատվության ենթարկելու հարցը: Միջնորդագրով նաև բարձրացվել է պատմամշակութային արժեք ունեցող օբյեկտների հայտնաբերման, հաշվառման և պահպանման ոլորտի կարգավորումները վերանայելու անհրաժեշտությունն այն հաշվով, որպեսզի ապահովվի իրականում հուշարձանի արժեք ունեցող օբյեկտների հայտնաբերումն ու դրան համապատասխան կարգավիճակ տալը՝ հետագայում այդպիսի օբյեկտների հնարավոր վնասումը բացառելու նպատակով:

On the fact of the destruction of the 19th century winepress during construction in the territory of “Dalma Gardens”, the Prosecutor of Yerevan turned to the heads of the competent authorities
Within the framework of the preliminary investigation of the criminal case initiated on 16.12.019. on the grounds of a crime envisaged by Part 1 of Article 264 of the RA Criminal Code on the fact of causing damage to the monuments by the organization carrying out construction works in the territory of “Dalma Gardens” in Yerevan, it was found out that during construction works carried out by the LLC in the territory near M. Melkonyan Street, the winepress was destroyed. Taking into account that the winepress was not included in the state list of immovable historical and cultural monuments of Yerevan city, approved by the relevant decision of the RA Government, on 29.02.2020 the body conducting the proceedings made a decision to terminate the criminal proceedings on the basis of the absence of corpus delicti.
In the course of studying the documents available in the materials of the criminal case, it was found out that on the basis of the decision of the RA Government dated 11.01.2018 “On approval of investment programs and provision of LLC a land plot without tenders” by the decision of the elders of Yerevan and the mayor of Yerevan, the intended purpose of the land plots of the forest fund with an area of 27.66 ha. by the address: Yerevan, M. Melkonyan 31 was changed to the intended purpose of the land plots of specially protected territories. And for the construction of youth, family, recreation centers, the land plot was transferred for rent to LLC for a period of 99 years, then, on the basis of the drawn up positive conclusions, construction permits were given by the mayor of Yerevan.
Until 06.02.2020 according to the letters presented by the competent bodies, data of the state expert conclusion on the environmental impact, there were no monuments and protection zones in the indicated territory.
Meanwhile, during that time, as a result of studies carried out by employees of the Scientific Research Center of the Historical and Cultural Heritage SNCO of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sport, objects of historical and cultural value were identified, the state registration documents of which were compiled and presented to the ministry.
A recently discovered group of monuments, which included 7 historical and cultural units, a wine cellar and a 19th-century press, was given republican status by the export commission of the ministry.
Thus, in the course of the preliminary investigation it was found out that in the territory near M. Melkonyan street there were objects of historical and cultural value, which later received the status of monuments, including the wine press. The latter were not identified in the processes of changing the intended purpose of the land plot in the specified territory, leasing, and giving permit for construction, most probably because of improper observation, or despite the fact that they were identified, but since they were not included in the list of historical cultural monuments, it was stated that there were no monuments in the territory. The possible historical and cultural value of these objects was not taken into account, the question of their study, giving the corresponding status was not raised.
Thus, due to the fact that immovable monuments of historical and cultural value were not identified by the competent body on time, during the construction works the winepress was destroyed, which clearly could be one of the monuments of local importance.
On the basis of the above mentioned, the Prosecutor of Yerevan G. Baghdasaryan sent a petition to the Minister of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia A. Harutyunyan and the Mayor of Yerevan H. Marutyan to find out in the course of the studies the circumstance of the violation by relevant officials. The petition also included the issue of the need to find out and register objects of historical and cultural value, to consider the regulation of the protection field, in order to ensure that objects that have the value of the monument are identified and that they are given appropriate status with a view to prevent possible damage caused to such objects.